PDA

Zobacz pełną wersję : Szukam porady wco do F80---!!!PILNE!!!



Anonymous
21-03-2005, 11:00
Witam...
Chcę zostać użytkownikiem NIKONA...
chcialbym kupic Nikona F80 i już w sumie praktycznie po niego szedlem, gdy nagle dostrzegam informacje...

Podobno z niektorymi obiektywami F80 nie wspolpracuje, tzn z jednymi nie mierzy swiatla matryca, z innymi w ogole nie dziala AF, a z innymi wszystko jest kompatybilne w 100%. Wiem ze sa tez producenci niezalezni obiektywow...
Pytanie moje brzmi, z ktorymi obiektywami (nikkora) F80 wspolpracuje w pelnym zakresie swoich mozliwosci, a na ktore mam uważac i ich w ogole nie kupowac i dwa, jak poznac że obiektyw innej firmy niż nikkora że tez bedzie wspolpracowal bez zadnych zgrzytow??? I jaką inną firmą w razie co wybrać, aby był zadowolony ze szkła.

Bardzo prosze o pomoc w tej kwestii, ponieważ chcę dołączyć do szczęsliwych posiadaczy tego sprzętu, na lepszy narazie nie moge sobie pozwolic, a więc porady w temacie lepszy F5, D70 itd w zupełności nie potrzebne :D
Pozdrawiam

zgredek
21-03-2005, 11:31
Witam serdecznie, do rzeczy:

Generalnie, kupujac jakikolwiek obiektyw warto wczesniej podpiac go do puszki i popelnic "kilka" zdjec. Wtedy, jesli jestes zadowolony z efektow, nie jest wazne jaki pomiar swiatla, czy sposob ustawiania ostrisci zostal zrealizowany. Niestety nie zawsze jest to mozliwe...
Daruje sobie opis kompatybilnosci F80 ze szklami nikona - znajdziesz to w instrukcji lub latwo w sieci.
Jesli idzie o producentow niezaleznych, to niemal zawsze ich szkielka wspolpracuja w pelni z danym body jesli zostaly wyprodukowane po ukazaniu sie puszki na rynku. Przy zakupie - oczywiscie, jesli obiektyw spelnia wymagane przez Ciebie parametry - warto brac pod uwage wlasnie to kryterium.
Decydujac sie na producenta niezaleznego [wbrew pozorom dosc czesto warto] mozesz miec jednak problem przy ewentualnej zmianie w przyszlosci F80 na inny/nowszy model. Optyka firmowa robiona jest czasem z pewnym "zapasem mozliwosci". Producenci niezalezni nie moga natomiast wiedziec co nowego planuje Nikon w kolejnej serii aparatow. Stad mozliwa niepelna wspolpraca z nowymi aparatami. [/list]

mario
21-03-2005, 17:52
Witam.
Zgadzam się z przedmówca ale nie do końca :wink:
Na własnej skórze przekonałem się jak to jest z kompatybilnością
obiektywów Nikon.
Zanabyłem obiektyw Nikona AF 20mm/2,8 i w żaden sposób nie udało mi się go zmusić
do współpracy ani z F80 ani z D70, tylko F90 pracował jak należy (przynajmniej tak mi się wydaje).
Przy okazji podpiąłem go jeszcze do F55 i F65 - efekt negatywny.
Według danych producenta powinien prawidłowo działać ze wszystkim w/w.
(od razu uprzedzam uwagi, że przysłona powinna być ustawiona na max wartość - była 22)
Na szczęście udało mi się zwrócić obiektyw sprzedającemu.
W kwestii pytania - to z F80 będzie współpracował przynajmniej
teoretycznie każdy obiektyw AF typu D oraz G. Co do obiektywów AF bez dodatkowych literek zalecam przed zakupem podpięcie i sprawdzenie.
Najlepiej jeśli autor wątku napisze co chce fotografować i jaki ma budżet , wówczas łatwiej będzie coś doradzić.

Gamling
21-03-2005, 18:36
Nikon F80 poprawnie dziala z KAZDYM obiektywem Nikona posiadajacym procesor (czyli w praktycze kazdym obiektywem AF i 3 manualami) Brak literki D czy G bedzie wtedy oznaczal tylko inny sposob pomiaru SWIATLA BLYSKOWEGO, bylo o tym niejednokrotnie na forum - roznice sa najczesciej niezauwazalne. Jesli ten nikkor 20 2.8 nie chcial dzialac to prawdopodobnie byl uszkodzony, lub styki byly do wyczyszczenia.

mario
21-03-2005, 18:47
Witam.
Styki były z całą pewnością czyste, osobiście podejżewam że wersja procesora/software
niepotrzebne skreślić była zbyt stara. Nie tylko ja pisałem na forum o problenie współpracy
AF 20/2,8 z nowszymi korpusami.
Co do literek to z premedytacją podałem tą informacje, gdyż są to nowsze konstukcje niż wersje obiektywów bez literek, a co za tym idzie posiadają nowszego procesora/software .

Gamling
21-03-2005, 18:50
Wszystkie staloogniskowe nikkory w mojej stopce sa bez D i wszystkie swietnie dzialaja, mialem tez okazje uzywac 20 bez D i rowniez dzialala.

gALL
21-03-2005, 19:18
Nikkora AF 20/2.8 bez D (mam takowego jednego z pierwszych) i dziala bez problemu z F80, zapinalem go tez do Fuji S2pro tez dzialal.
Podejrzewam, ze Twoj mial padniety mikroprocesor.

Do autora watku, sprawa niezgodnosci F80, F65, F75, F55, D100, D70 byla poruszania nie raz. Jak bedziesz kupowal szkla AF Nikkora czy wszystkich innych producentow to bedzie wszystko dzialac (czasem moze nie dzialac jedynie 3D Matrix przy pomiarze blysku, ale dziala Matrix). Wiecej w instrukcji.

ALF
22-03-2005, 00:50
F80 nie chodzi z manualami
F70 chodzi z manualami, a nie chodzi z typem G i VR - podobnie F90/90x

Anonymous
22-03-2005, 16:56
Dzięki wielkie wszystkim za pomoc, już wszystko wiem