Zobacz pełną wersję : jak zrobić fotke pod ostre słońce?
tomhagen
16-10-2006, 18:25
witam, pytanie jak w temacie. dodam, że bylo to w sytuacjii gdzie słońce bylo pomiedzu dwoma fotografowanymi wieżami.
zmierzyc swiatlo na wiezach, uzywajac chociazby pomiaru punktowego...
jeśli chcesz miec wypracowane cienie. Albo mierzyć pomiędzy nimi i mieć sylwety wież. Nie wiemy co chcesz osiągnąć.
Razem dobrego nieba i wież nie będziesz miał - chyba, że posklejasz 2 zdjęcia - np wywołyjąc RAW z korekcją na + i na - i sklejając odpowiednio - poczytaj o HDR. Ale to zabiera trochę czasu, wymaga nieco nauki.
everyman
16-10-2006, 20:51
teoretycznie najprostszy sposób to kanapka:
robisz dwa strzały - ten sam kadr, ale na jednym ustawiasz czas tak, żeby mieć cienie dobrze naświetlone, a na drugim tak, żeby nie przepalić nieba... następnie nakładasz jedną fotkę na drugą i z górnej warstwy wymazujesz to co jest niepoprawnie naświetlone... potem drobna korekcja poziomów i gotowe :)
coś takiego zrobiłem niedawno tutaj: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=11455
(tylko dodałem jeszcze mgiełkę i przerobiłem na b&w)
a to zmniejszone fotki bazowe: http://img176.imageshack.us/img176/480/fotografikabx1.jpg
przy ostrym słońcu wywoływanie jednego RAW'u na +/-EV niewiele pomoże, bo imo zbyt często są za duże rozbieżności, więc bezpieczniej zrobić kilka ujęć na różnych czasach
najlepsze efekty jednak można uzyskać (podobno) dzięki technice HDR
pod tym linkiem jest całkiem przystępny tutek: http://www.cyberfoto.pl/edycja-zdjec-ksiazka-on-line/69112-hdr-krotki-poradnik-v-2-a.htm
pozdrawiam
Jesli chodzi o technike HDR to mam artykul o tym! jest w ktorym numerze magazynu PSD! jesli ktos potrzebuje to dawac na PRIV!
Szczególnie polecam Filtr ND4 (szary), szczególnie jesli chodzi o słońce ;)
Pozdr.
(http://www.cyfrowe.pl/karta_produktu.php?idProdukt=746)
(http://www.cyfrowe.pl/karta_produktu.php?idProdukt=746)
dokładnie...szary ND4, a czasem nawet ND8 zlikwiduje trochę kontrastów i można zastosować dość długi czas :)
kierowanie obiektywu prosto w słońce, może spowodować uszkodzenie w jakimś stopniu elementu dokonującego pomiar światla w aparacie. Aparat może później błędnie wskazywac ekspozycję. Ktoś może powiedzieć, że przesadzam, ale to niestety jest prawda. Jeśli prosto w słońce, to tylko z ND.
Spróbuj w takich przypadkach ustawić się tak, żeby większość tarczy słonecznej było schowane za którąś z wież.
kierowanie obiektywu prosto w słońce, może spowodować uszkodzenie w jakimś stopniu elementu dokonującego pomiar światla w aparacie.
To jest szczegół. Gorzej, że może poważnie uszkodzić wzrok przy patrzeniu w wizjerek :)
Co tam kolego peebes wzrok. Nikon cenniejszy niz złoto. :lol:
tomhagen
17-10-2006, 15:35
no może źle sie wyraziłem, nie chce fotografować slońca, po prostu na takich fotkach niebo jest zbyt świetliste a cała reszta zbyt ciemna....
zobacz...tu jest pod słońce :)
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=142566#post142566
tomhagen
17-10-2006, 20:09
piekne foty.... o to mie chodzi.... czyli bez filtera to dupa blada?
uhmmm...jest jeszcze HDR, ale to kupa czasu, wolę założyć filterek lub nawet dwa :D
tomhagen
17-10-2006, 23:11
w sumie to nie chodzi o te cholerne slońce ale wogule o duże kontrasty w fotografowanej scenie. np. obrazek kolo palącej lampy... jaką technike byście polecili? prubuje i prubuje juz drugi dzień, ale chciałbym poznać wasze opinie. pozdrawiam
tu nie ma jednej odpowiedzi...pokaż konkretny kadr...pomyślimy :)
tomhagen
18-10-2006, 13:31
ok, czesty muj problem to przepalenia jasnego nieba...
http://img265.imageshack.us/img265/2606/roundtower2jp8.jpg
w tym przypdaku problem rozwiąże połówkowy cokin 121L lub hitech ND 0,9
tomhagen
18-10-2006, 13:56
i naprawde nic sie nie da zrobic bez filtera? to chociaż ALF opisz mi proszę najlepszą technike do zrobienia takiego zdjęcia, bez przepaleń. pozdrawiam
P.S błyskawica te Twoje odpowiedzi. siedzisz 20 godzin przed kompem :)?
Przy tak kontrastowej scenie to rzecz normalna. Ekspozycja ustawiona była na cienie. Masz jeszcze w kadrze dużo zieleni w postaci trawy i drzew. Musisz pamiętać o tym, że współczynnik odbicia światła w przypadku zieleni roślinnej jest bardzo mały. Liscie drzew i trawa pochłaniają dużo światło, ponieważ światło niezbędne jest roślinom do fotosyntezy. W takich scenach trzeba iść na kompromis jesli chodzi o ekspozycję.
W tego rodzaju scenach, zanim ustawisz ekspozycję, musisz dokonać świadomego wyboru, czy chcesz eksponowac cienie, czy światła. Jeśli ustawiłbyś ekspozycję na niebo, to w cieniach nie widać byłoby, żadnych szczegółów. Ale niebo byłoby nie przepalone. W takich przypadkach zrezygnuj z pomiaru matrycowego.
są dwie możliwości:
- ustawić pomiar punktowy, mierzyć światło na niebo, następnie na zieleń (cienie) i wynik uśrednić, a następnie złąożyć połówkę ND0,9 i cykać
- nie bawić się w pomiar punktowy, ale CW, brać pomiar z miejsca styku jasnego i cieni, żałożyć szaraka...
- jeśli to obiekt architektoniczny, to warto założyć filtr pełny ND4 lub ND8 jeśli słońce daje bardzo ostro, a niebo przyciemnić dodatkowo połówkowym ND0,6 lub 0,9 z miękkim przejściem...
hehe...czasem siedzę, czasem z doskoku :D
tomhagen
19-10-2006, 01:30
witam, jestem znowu, tym razem po pracy:) "...i wynik uśrednić" - znaczy jak, bo ja foce na "A" i tam raczej cięzko cokolwiek ustawić nie muwiąc o uśrednianiu :) pozdrawiam serdecznie
np: pomiar na niebo 1/1000/f4
pomiar na cienie 1/200/f4
wynik średni - 1/500/f4
Chyba muszę poważnie pomyśleć o Cokinie? Co o tym myślisz ALF?
kup holder i adapter i hitecha grad nd 0.9. jak masz wiecej kasy to ja bym bral jeszcze 0.3 i 1.2
Chyba muszę poważnie pomyśleć o Cokinie? Co o tym myślisz ALF?
co ja o tym myślę, to ty dobrze wiesz :twisted: a przeca możesz popróbować w naturze...wystarczy przespacerować się te parę kilosków :D
Jako ciekawostka - zdjęcia robione pod słońce przez kawałek tzw.'lustra weneckiego' mają bardzo ciekawy klimat.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img223.imageshack.us/img223/8895/mom09wy0.jpg)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.