PDA

Zobacz pełną wersję : Mam D50 troche pytań



janikp80
16-10-2006, 12:16
Witam
Jestem straszny laik, jeśli chodzi o tematy foto, ale stałem się szczęśliwym posiadaczem Nikona D50( przesiadka z kompakta SONY) a to dlatego iż z rodzinką wybieramy się na wczasy do Tunezji. Ze względów już wcześniej podawanych ( laik) mam sporo pytań by chodź trochę w odpowiedni sposób wykorzystać możliwości tego aparatu właśnie podczas wspomnianego pobytu. Mego D50 kupiłem z Kitowym obiektywem 18-55. I mam pytania co będzie mi potrzebne by móc w odpowiedni sposób go wykorzystać pstrykając wczasowe foty ( plaża, krajobraz, morze itp. ) Niestety z braku $ nie ma mowy zmiany Kita na cos lepszego. Może jakieś filtry??? Proszę o rady.
Pozdrawiam
Janik

Remol71
16-10-2006, 12:54
Witam
Jestem straszny laik, jeśli chodzi o tematy foto, ale stałem się szczęśliwym posiadaczem Nikona D50( przesiadka z kompakta SONY) a to dlatego iż z rodzinką wybieramy się na wczasy do Tunezji. Ze względów już wcześniej podawanych ( laik) mam sporo pytań by chodź trochę w odpowiedni sposób wykorzystać możliwości tego aparatu właśnie podczas wspomnianego pobytu. Mego D50 kupiłem z Kitowym obiektywem 18-55. I mam pytania co będzie mi potrzebne by móc w odpowiedni sposób go wykorzystać pstrykając wczasowe foty ( plaża, krajobraz, morze itp. ) Niestety z braku $ nie ma mowy zmiany Kita na cos lepszego. Może jakieś filtry??? Proszę o rady.
Pozdrawiam
Janik

Ja proponuję kupić filtr polaryzacyjny, dodatkowo filtr UV do ochrony obiektywu. Przydała by się też pewnie pamięć ze 2 Gb.

Zbigniew
16-10-2006, 13:12
Ja dorzuciłbym jeszcze dobrą torbę do noszenia sprzętu - szczególnie w niesprzyjającym piaskowym środowisku :)

JHollow
16-10-2006, 13:17
A ja proponuje na początek torbę, jesli nie posiadasz takowej Tunezja to jednak nie wypad nad jezioro :)
Przyda się porządny plecak lub bag...

Pozdr

janikp80
16-10-2006, 13:37
A ja proponuje na początek torbę, jesli nie posiadasz takowej Tunezja to jednak nie wypad nad jezioro :)
Przyda się porządny plecak lub bag...

Pozdr

Co do torby to napewno się w taką zaopatrze .... juz nawet mam kilka na oku może taka: http://www.allegro.pl/item132173663_wygodna_torba_nikon_d70_canon_350_so ny_r1_akces_.html Karte pamięci mam 1GB SD II Ultra z USB. A pozatym chodzi mi własnie o filtry....jakie ??? Na poaczątek nie muszą być z górnej półki ....jak mówiłem jest absolutnym amatorem ....dopiero sie ucze robić foty lustrzanką gdyż do tej pory używałem tylko kompaktów.

tumiwisizm
16-10-2006, 16:57
oslona przeciwsloneczna + ew
polar, hoya seria green 52mm .. - pamietaj jednak ze obiektyw kreci morda. wiec wpierw zablokuj ostrosc, pozniej lapiesz swiatlo spolaryzowane.
zobacz na www.foto-net.pl

ALF
17-10-2006, 01:19
green sobie możesz sobie darować...hoya HMC lub marumi MC - to najtańsze akcpetowalne filtry...reszta to wynalazki

freefly
17-10-2006, 02:56
Na takie wyprawy warto zabrać ze sobą zapasowy akumulator i zapasową kartę pamięci. Raczej nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego.
Chroń aparat przed słońcem, tz. niedopuszaj do silnego nagrzania aparatu. Rozgrzana elektronika, wespół z matrycą potrafią płatać różne psikusy. Możesz później być zdziwiony, że masz jakieś dziwne różowe lub niebieskie przebarwienia na zdjęciach, paski kolorowe, szumy i inny dziwne efekty.
Jeśli będziesz robił fotki na plaży w godzinach gdy słoneczko jest wysoko nad horyzontem, to musisz wziąć pod uwagę, że obecność dużego akwenu wodnego, a także piasek na plaży powoduje przekłamania w pomiarze światła, ze względu na to, że powierzchnia wody i piasek odbija dużą ilość światła. Przeczytaj w instrukcji aparatu w jakich przypadkach stosuje się coś takiego, co nazywa się kompesacją naświetlania.

pozdrawiam

michal8791
17-10-2006, 07:39
Ja kupilem skylighta dziala podobnie jak uv ale delikatnie ociepla, musze przyznac ze jestem bardziej zadowolony niz z uv.

templar
17-10-2006, 08:30
I mam pytania co będzie mi potrzebne by móc w odpowiedni sposób go wykorzystać pstrykając wczasowe foty

ja mysle zeby wykorzystac ten sprzet to przedewszystkim troche wiedzy praktycznej, anie odrazu kupowac do tego nowe akcesoria. zgadzam sie ze torba, oslona przeciwsloneczna to sa potrzebne rzeczy. ale tez pomysl zeby cos sie pouczyc, bo to ma duze mozliwosci. aha i przeczytaj sobie przynajmniej instrukcje, a nie tak jak wielu ludzikow nawet niezagladnie do niej, a na forum pyta pozniej do czego jest ten guzik :|


A pozatym chodzi mi własnie o filtry....jakie ??? Na poaczątek nie muszą być z górnej półki ....jak mówiłem jest absolutnym amatorem ....dopiero sie ucze robić foty lustrzanką gdyż do tej pory używałem tylko kompaktów.


jezeli chcesz na poczatek zrobic dobre foty to nie kupuj tanich filtrow bo tylko sobie zepsujesz zdjecia. czyli osiagniesz odwrotny efekt. nie kupuj tanich kupiastych filtrow hama za 40zl itp.

janikp80
17-10-2006, 09:01
Witam
Instrukcje obsługi przeczytałem już kilka razy, zdjecia staram sie już robić oczywiście w manualu...troche eksperymentuje z ustawieniami, poprostu od tygodnie robie foty...robie foty...robie foty... by 10.11 już na tyle znać obsługe by móc robić dobre zdjęcia. W tunezji wybieram sie również na wycieczke na sahare....i tu moje obawy-piach. Jak zabezpieczyć od zapiasczenia...no i co mi sie przyda jakie filtry na sahare, na plaże bo mam zamiar porobić troche widoczków morza, pustyni.
Pozdro

puchbeary
17-10-2006, 09:29
Co do torby to napewno się w taką zaopatrze .... juz nawet mam kilka na oku może taka: http://www.allegro.pl/item132173663_wygodna_torba_nikon_d70_canon_350_so ny_r1_akces_.html Karte pamięci mam 1GB SD II Ultra z USB. A pozatym chodzi mi własnie o filtry....jakie ??? Na poaczątek nie muszą być z górnej półki ....jak mówiłem jest absolutnym amatorem ....dopiero sie ucze robić foty lustrzanką gdyż do tej pory używałem tylko kompaktów.

Ta torba jest za mała. Uwierz mi - kupiłem podobną a teraz musze kupić kolejną. Kupisz i będziesz żałował po kilku miesiącach bo sprzęt mimo że nie kupisz kolejnych obiektywów ani puszek czy lamp i tak ci się rozrośnie - choćby o te filtry o których piszesz. A'propos filtrów - jak nie musisz ich miec aby żyć - NIE KUPUJ. więcej przeszkadzają niz pomagają. Osobiście mam niebieskie kompensacyjny - świetna rzecz -jak kupiłem to się cieszyłem jak dziecko - ale obniża przepuszczalność światła i na sali gdzie najbardziej by mi się przydał jest z nim za ciemno. Mam tez multiplikujący który wlasciwie do zakresu 24mm winietuje jak jasna cholera(słuszniej byłoby powiedziec -ramkuje). co do polara. dobra rzecz ale w przypadku Kita od d50 więcej z nim problemu jak korzyści(podobnie jak z multiplikującym) bo trzeba nim kręcić a obiektyw 18-55 nikona do profi nie należy(joke). przy ostrzeniu manualnym wraz z filtrem krecisz połową obiektywu. Przy AF tez nie jest najlepiej bo obiektyw sie rusza (część ostrząca) - może ja jestem przeczulony ale chwilami miałem wrażenie że mi się rozpadnie br.... Reasumując - udręka z tymi filtrami. Ja na twoim miejscu kupilbym jedynie UV lub SKY może nawet bardziej to drugie bo skoro przesiadłeś się z kompakta to niektóre zdjęcia z d50 moga być dla ciebie zaskoczeniem. torbe większą albo lepiej pleak- polecam przy tej okazji cobre lo9 - spory plecak, podgumowny od dołu - jakością odstaje od produktów lowepro ale i na szczęscie ceną też -ostatnio widziałem u fotobasi chyba za 79 żłotych. oprócz aparatu wrzucisz jeszcze i cos do picia i lekką kurtke - uwierz mi że się przydaje. do tego druga kartę(niewiarygodne jak szybko potrafi braknąć miejsca na gigowej karcie)albo lepiej jeszcze fotobank ale to już duży wydatek i zapasową baterie bo czasami potrafi się rozładowac w najmniej spodziewanej chwili. zamiast tracic pieniądze na filtry zbieraj na szkła i lampę. wyjazd do tunezji swoją droga ale po powrocie skonczy sie slonce i swiatlo do późna a wtedy docenisz lampe błyskową. nie zapominaj że zima idzie.

ps: nie rób nic na siłe w manualu- używaj zdefniowanych ustawien i analizauj zdjęcia- ja sie właśnie tak uczyłem-wybierałem z programowych zdjęc najlepsze i sprawdzałem jakie ustawienia dobrał aparat - długa droga ale prowadzi do celu. eksperymenty są wskazane ale nic na siłe. przed piaskiem niczym d50 nie zbezpieczysz - nie ma uszczelnien i nic na to nie poradzisz. za nic na swiecie nie zdejmuj w zapylonym srodowisku obiektywu-syf na matrycy jak w banku. (chociaz jak znam d50 to i bez zdejmowania się dorobisz w szybkim tempie - ja miałem 2 tygodnie czysta matrycę a obiektywu wlaściwie nie zdejmowałem nigdy-teraz mi to juz wisi ale na początku się wkurzyłem zdrowo). W mocno nasłonecznionym srodowisku (pustynia ) pomiar centralniewazony - matrycowy radzi sobie od przypadku do przypadku i kompensacja koniecznie. filtry żadne-może jedynie polar ale to patrz wyżej... i jeśli bedziesz robił zdjęcia komuś to doświetlaj lampa - nawet tą wbudowaną inaczej utopisz twarze w cieniach. Jeśli się już uparłeś na te filtry to za żadne skarby nie kupuj taniego badziewia "made in japan/china/korea". Paradoksalnie swietne sa filtry produkcji radzieckiej. jeśli posiadanie filtra jest dla ciebie niezbędnym wyznacznikiem szczęścia to sky i polar ale marumi, b&w, heliopan. i to raczej te z wyższej polki a nie serie standard - inaczej to wyrzucone pieniądze.

janikp80
17-10-2006, 09:44
Może z tą torbą to i racja by wziąść większą. Ale co do flitrów to nie wiem dlatego pytam co mi sie przyda w omawianych wcześniej plenerach. No zdjęcia D50 już mnie zaskoczyły .... bez porównania do tych co robiłem kompaktem:)

freefly
17-10-2006, 10:27
Przed piacham najlepiej chroni obudowa do zdjęć........podwodnych. :mrgreen:

maly5
17-10-2006, 11:02
ja na Twoim miejscu kupilbym tez jakas oslone przeciw sloneczna. tamte okolice raczej do malo naslonecznionych nie naleza, a D50 potrafi przy 18-55 troche zglupiec z ostroscia w takich warunkach. co do torby to tez sie zgadzam - lepiej odrobina wieksza bo pozniej bedzie Ci brakowalo miejsca na kanapki ;-) poza tym wydaje mi sie ze jak sie wybierasz pozwiedzac to nie baw sie w filtry efektowe za bardzo bo jak sie dopiero uczysz sprzetu to moze Ci to wiecej namieszac niz pomoc (nie mowie ze polar sie nie przyda, ale jak sie ma miesiac aparat to mozesz sobie skomplikowac zadanie). filtr typu uv (naturalny), albo sky (lekko ociepla, ale zawsze mozesz sobie ocieplic na kompie)
celem zabezpieczenia obiektywu od przodu, i lepiej jakas przynajmniej hoye HMC (tanszych nie ma sensu jak ma to byc caly czas na obiektywie, a zaoszczedzis 10-15 zl). no i moze jakas gruche i pedzelek jakby faktycznie piachem zawialo.