PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D90 tolerancja na temperatury w terenie



Rascal
18-10-2009, 14:58
Producent podaje 0-40˚C / 32-104˚F a jak jest w praktyce? jesli chodzi o D300 sytuacja jest ta sama a np. Arktyka mu nie straszna. D90 to nie klasa szczelnosci Dxxx jednak czy ktos sie orientuje jakie sa w miare rozsadne warunki dla tego modelu?

Valdec
18-10-2009, 16:40
Czyli, że nie należy go używać w temperaturach ujemnych? Gdybym o tym wiedział, to pewnie nie zabrałbym go w styczniu na nocne fotografowanie, ale nie wiedziałem i zabrałem :) I aparat nadal działa świetnie. Trzeba tylko zachować podstawowe zasady związane z użytkowaniem sprzętu elektronicznego w przy dużych amplitudach temperatur.

Chodzi o to, że gdy przeniesiemy sprzęt z miejsca o niskiej/ujemnej temp. do miejsca o np. temp. pokojowej, to skropli się na nim para wodna, tak jak ma to miejsce przy np. wyjęciu butelki z lodówki. Jest to zjawisko bardzo niepożądane dla sprzętu elektronicznego. Aby tego uniknąć należmy mu stopniować te temp. Ja po użytkowaniu aparatu na zewnątrz przy ujemnych temperaturach, po powrocie zostawiam go w garażu (temp, od +1 do +5) a potem po przyniesieniu do mieszkania, nie wyjmuję z torby od razu, ale dopiero gdy torba ma temp. zbliżoną do otoczenia :) Zapewnia mu to stopniowe nagrzewanie i brak możliwości skroplenia się tej pary wodnej.

Uważam, że przy takim traktowaniu, można używać D90 nawet w temp. -10 -15 stopni i nic mu się nie stanie.

Pozdrawiam

jarkko
18-10-2009, 16:59
No i nie szarpać plastików np klapek od karty i baterii. W niskiej temp. plastikowe elementy tracą elastyczność i mogą pękać. Obudowa też, więc raczej na ostrym mrozie ostrożnie z obijaniem sprzętu. Podobnie z zapięciami w statywach, klamrach plecaków itd. (w ostatnich mowa oczywiście o produktach "no name", produkty markowe mają większą odporność na niskie temp.)