PDA

Zobacz pełną wersję : do miłośników Metz-a



koyo
18-03-2005, 23:51
... za proponowanego, np przez forumowego Alfa, do d70 Metza 54MZ4i trzeba zapłacić tyle samo jak za sb800. To co jest w niej takiego że warto brać ją w ogóle pod uwagę? sorry ale nigdy nie miałem lampy a coś mi się wydaje, że będę musiał prędzej czy później którąś z nich kupić. Z gory dziękuję za odpowiedź.

Kaleid
19-03-2005, 00:06
Sb800

maroo
19-03-2005, 00:08
Jak cena jest podobna, to też sugeruję Sabinę.
Jak szukasz taniej z taką samą funkcjonalnością, to proponuję Sigmę.

koyo
19-03-2005, 00:15
ef 500 masz wszystko co potrzeba?

maroo
19-03-2005, 00:18
EF 500 Super.

Ta lampa ma to, co SB800.

Kaleid
19-03-2005, 00:18
Kupujac Metza miast SB800, nie zyskujesz praktycznie nic....tracisz CLS. Identyczna funkcjonalnie (pelna kompatybilnosc z CLS) jest Sigma EF 500 Super.

maroo
19-03-2005, 00:20
No proszę - jak się zgadzmy z Murderatorem :mrgreen:

Sigma ma nieco bardziej tandetną(plastikową) budowę i jest trochę większa.

Anonymous
19-03-2005, 00:20
Jezeli nigdy nie miałeś lampy, to obie są za dobre. Powinieneś wybrać tańszy model, efekt będzie ten sam. Tak wyrafinowane lampy swe funkcje wykorzystają tylko w ręku doświadczonego fotografa. W wiekszości przypadków najnowsze systemy pomiaru błysku nie spowodują znacząco lepszych efektów niż dobre lampy z automatyką tyrystorową.
Od ceny i zaawansowania technicznego lampy dużo wazniejsza jest umiejętność posługiwania sie nią i znajomość naietlania błyskiem .

Pozdrawiam:
Andrzej

koyo
19-03-2005, 01:10
@maroo @Kaleid ... potrzebna jest do sigmy jakaś dodatkowa kostka/przejściówka?
@Andrzeju masz rację ale wychodze z zalożenia, ze lampa bedzie na dłuuugie lata. Przez ten czas powinienem :) zacząć ją opanowywać i nie chciałbym myśleć, że coś mnie ogranicza. Powinienem się uczyć a nie stać w miejscu, prawda?

ALF
19-03-2005, 03:32
Kupujac Metza miast SB800, nie zyskujesz praktycznie nic....tracisz CLS. Identyczna funkcjonalnie (pelna kompatybilnosc z CLS) jest Sigma EF 500 Super.

mylisz się...w metzu są dwa palniki, które świetnie się spisują w portrecie...i to jest wielka przewaga metza...czy brak CLS-a to zrównoważy? śmiem wątpić...zwłaszcza w rękach amatora, a wykorzystanie 2 palników jest proste jak kilo drutu w kieszeni...
kilka dni temu był u nas fotograf...miał całą masę sprzętu, głównie nikona, ale wszystkie trzy lampy miał metza :P
na pytanie dlaczego, odpowiedział, że sabinki sa mało uniwersalne w stosunku do metzów, a poza tym lepiej mu się na nich pracuje...od roku robię zdjęcia metzem i nie mam absolutnie nic do zarzucenia temu błyskogratowi...a jest jednak ciut tańszy od SB800

maroo
19-03-2005, 11:03
@maroo @Kaleid ... potrzebna jest do sigmy jakaś dodatkowa kostka/przejściówka?

Jest wersja dedykowana dla Nikona.
Przypina się ją bezpośrednio na stopkę.

Drobna uwaga: jest lampa Sigma EF 500 DG Super NA TTL (bez iTTL) oraz EF 500 DG Super NA iTTL (ta ma iTTL). Z wyglądu się nie różnią a w działaniu różnica jest zasadnicza.
Ta druga jest nowszą/zmodyfikowaną wersją poprzedniczki.

koyo
19-03-2005, 12:13
dziękuje Panowie,
@maroo brałem i biore po uwage tylko z iTTL.

Bajupolska
19-03-2005, 14:15
Witam.
Mam pytanie do Ciebie "Kaleid". Gdzie znalazłeś informację, że Sigma realizuje w pełni Nikonowski CLS??? Może masz jakiś link ??? A może ktoś z pozostałych kolegów natknął się na takie informacje??? Jeżeli tak to proszę o namiary.

hajdar
19-03-2005, 16:00
O iTTL nie wiem nic i nie wiem jaka jest wyzszosc iTTL nad zwyklym TTL, ale wkurzylo mnie to ze Nikon w D70 zastosowal mozliwosc wspolpracy tylko z tym iTTL, bo jakbym kupil to dodatkowe koszty :(
Nie wiem jak spisuje sie SB z nikonami bo zawsze mialem Metza (40 MZ2) i popre ALFa, ze dwa palniki to jest właśnie ta przewaga, czy wystarczajaca? nie wiem

Kaleid
19-03-2005, 16:34
Jesli ktos koniecznie upiera sie przy dwoch palnikach to faktycznie Metz.....mimo to wybral bym jednak SB800, ze wzgledu na CLS. W pozniejszym czasie mozna zestaw rozbudowac przykladowo o dodatkową lampę SB600.....a takiego zestawu nie pobije zadna lampa dwupalnikowa. Dodatkowo podobny efekt (choc moze nie tak dobry) mozna uzyskac za pomoca dyfuzora. A co do Sigmy...zgodnosc z i-TTL podaje specyfikacja. Na ostatnich warsztatach testowalismy tą Sigmę z CLSem...dziala bez zarzutu.

ALF
19-03-2005, 16:42
Kaleid, znowu się nie moge z tobą zgodzić...nigdy jedno źródło światła (nawet z dyfuzorem, który przecież monżna założyć też na metza) nie zastąpi dwóch...
metze też można łączyć stosując lampy tańsze niż SB600, tak więc zestaw wyjdzie jeszcze taniej...ale tu mówimy o amatorze, więc zostańmy przy jedym błyskogracie :P
oczywiście wybór jest...i to najważniejsze :D
sigma - pewne ograniczenia w stosunku do pozostały i chyba słabsza, ale za to najtańsza...
SB800 - CLS, ale jednopalnikowa, najwyższa cena
metz 54MZ4i - bez CLS, ale za to dwupalnikowa, reszta rozwiązań identyczna lub prawie z SB800...trochę tańsza od niej

adik
19-03-2005, 17:12
Mysle ze co by nienapuisac ALF i tak bedzie za MEtzem :>

Saint
20-03-2005, 23:49
Nie wiem czy widzieliscie ta lampe metz montowana na szynie - nie pamietam jak to model bym teraz - jakas nowosc ale wlasnie bez iTTL ktos wspominal kiedys ze Metz robi jakies rozwiazanie tego problemu co by jego lampy smigaly na iTTL mnie osobiscie wspominana lampa sie podoba my racczej z nikonem nie mamy specjalnej alternetywy jesli chodzi o design.

adik
20-03-2005, 23:51
No my wogole. Kurde. Teraz musze sie domyslic co ten Metz tam zrobil. No nic ide szukac moze dokupie do czegos :>

Saint
21-03-2005, 00:56
adik, http://www.metz.de/en/photo_electronics/mecablitz_70_mz5.163.html

ALF
21-03-2005, 02:53
a mnie chodzi o to cudeńko

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.metz.de/images/produkte/gross/452.jpg)

suslaw
21-03-2005, 11:39
A propos - ALF-ie!
Jako posiadacz METZ-a 54 MZ-3 , czy rozważałeś możliwość wykorzystania tej lampy posługując się kompaktem Z10 ?Czy wbudowana w " cyfrową małpkę " lampa błyskowa potrafi uruchomić METZ-a leżącego np. na szafie w dużym pokoju ?

Pozdrawiam

dRUId
21-03-2005, 19:45
...w metzu są dwa palniki, które świetnie się spisują w portrecie...i to jest wielka przewaga metza...czy brak CLS-a to zrównoważy? śmiem wątpić...zwłaszcza w rękach amatora, a wykorzystanie 2 palników jest proste jak kilo drutu w kieszeni...
kilka dni temu był u nas fotograf...miał całą masę sprzętu, głównie nikona, ale wszystkie trzy lampy miał metza :P
na pytanie dlaczego, odpowiedział, że sabinki sa mało uniwersalne w stosunku do metzów, a poza tym lepiej mu się na nich pracuje...
W pełni popieram ALFa. Oprócz Metza mam jeszcze Cullmanna dwupalnikowego i też jestem z niego zadowolony,choć jest z niższej półki. Doświetlanie dwoma palnikami daje bardziej plastyczne światło.

koyo
21-03-2005, 20:22
Pisałem to już w sobotę :) ale powtórze jeszcze raz. Dziekuję bardzo Wszystkim za odpowiedź. Teraz muszę pomyśleć, policzyć diengi i coś z tym zrobić :)
dzięki

ALF
21-03-2005, 23:09
A propos - ALF-ie!
Jako posiadacz METZ-a 54 MZ-3 , czy rozważałeś możliwość wykorzystania tej lampy posługując się kompaktem Z10 ?Czy wbudowana w " cyfrową małpkę " lampa błyskowa potrafi uruchomić METZ-a leżącego np. na szafie w dużym pokoju ?
Pozdrawiam

nie próbowałem, ale sam jestem ciekaw...w ykend powalczę...

suslaw
22-03-2005, 09:00
Chyba niezbędna będzie fotocela....

Pozdrawiam

[ Dodano: Pią 25 Mar, 2005 ]



nie próbowałem, ale sam jestem ciekaw...w weekend powalczę...

ALF-ie ! Zagrzewam Ciebie do boju :wink:

Pozdrawiam

Leon13th
27-03-2005, 22:15
Mam pytanko,szukam lampy do D70,które są w miare tanie :?:

Bajupolska
27-03-2005, 22:49
Lampki (lampka) do D70

http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?idt=6507
http://www.aster-foto.com.pl/x_C_I__P_42111950-42110006.html
http://aparaty.e-cyfrowe.pl/produkt.php?id=1626
http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod87/
http://www.35mm.com.pl/index.php?dz=akcesoria&op=opis&id=1099

A może by ktoś przywiózł przy okazji "wagon" tych lampek od sąsiadów ???
Dobrze szukając można kupić ją juz za 145-150 oiro :)


http://www.digi-4-less.de/digi-4-less.storefront/de/product.php?MerchantID=idealo&product_sku=0235100128

kulka
28-03-2005, 02:14
Moze by ktos porównał tego Metz-a 44 AF-4i do Sigmy ST lub Super ,bo ja tez szukam czegos taniego do 800zł

suslaw
07-04-2005, 22:47
A propos - ALF-ie!
Jako posiadacz METZ-a 54 MZ-3 , czy rozważałeś możliwość wykorzystania tej lampy posługując się kompaktem Z10 ?Czy wbudowana w " cyfrową małpkę " lampa błyskowa potrafi uruchomić METZ-a leżącego np. na szafie w dużym pokoju ?
A może Inni użytkownicy METZ-ów zmierzyli by się z tym tematem?

Pozdrawiam

ALF
07-04-2005, 23:16
niestety...do użycia 54MZ3 jako slava potrzebny jest adapter SCA 3082, a ja go nie mam, wieć nie mogę sprawdzić... :?

Saint
07-04-2005, 23:21
Czy zauwazyliscie, ze Arturo Mari uzywa prawie zabytkowej lampy Metza wraz w swoim D1x?

szymony
07-04-2005, 23:36
Taak. Ciekawi mnie tylko czemu używa 45 a nie 60.

ALF
07-04-2005, 23:49
klega używa jeszcze starszego i nie chce zamienić na inną :P

Saint
08-04-2005, 00:11
lampa, ani aparat nie czyni fotografa.

maroo
08-04-2005, 00:21
Czy zauwazyliscie, ze Arturo Mari uzywa prawie zabytkowej lampy Metza wraz w swoim D1x?

Założę się, że fotografuje w manualu nie patrząc wogóle na drabinkę.
Gdy się fotografuje tyle lat światłomierz ma się w oku.
Podobnie jest z lampą. Gdy znasz jej możliwości od lat, niepotrzebny będzie żaden iTTL, czy inne automatyczne wynalazki.

suslaw
08-04-2005, 11:24
ALF - dzięki za odpowiedź :wink:

Czy na forum istnieją osoby , które podjęły próbę wykorzystania swojej staruszki METZ 54 MZ-3 / w połączeniu z odpowiednim adapterem SCA / do współpracy z jakimkolwiek aparatem cyfrowym ?

Pozdrowiam

Saint
08-04-2005, 13:06
Arturo uzywa tej lampy od kilkudziesiecu lat ... mam na mysli ten model - nie jstem jednak pewien czy nie jest to ta sama lampa.

ALF
08-04-2005, 15:57
Arturo uzywa tej lampy od kilkudziesiecu lat ... mam na mysli ten model - nie jstem jednak pewien czy nie jest to ta sama lampa.

raczej wątpię...która lampa wytrzyma 1500-2000 zdjęć dziennie :shock: :mrgreen:

Saint
08-04-2005, 16:27
ALF, moze mial special edition Jesus saves and takes only half damage.

gmoszkow
12-04-2005, 23:27
Jest wersja dedykowana dla Nikona.
Przypina się ją bezpośrednio na stopkę.

Drobna uwaga: jest lampa Sigma EF 500 DG Super NA TTL (bez iTTL) oraz EF 500 DG Super NA iTTL (ta ma iTTL). Z wyglądu się nie różnią a w działaniu różnica jest zasadnicza.
Ta druga jest nowszą/zmodyfikowaną wersją poprzedniczki.

Nie do końca Maroo tak jest.

Obie wersje tej lampy mają specyfikację iTTL. Różnice tkwiące w szczegółach, które są dość istotne to
DG 500 SUPER ma
- funkcję stroboskopową
- kontrolę mocy błysku w zakresie 1 - 1/128 (lampa 500 DG ST ma 1 - 1/16)
- sterowanie bezprzewodowe
- światło modelujące
- praca w trybie slave
- synchronizacja z krótkimi czasami migawki

iTTL to nie to samo co CLS (tego ta ST nie ma) bo tak na prawdę CLS to szerokie możliwości współpracy bezprzewodowej.

iTTL jest uruchamiany wtedy gdy na wyświetlaczu jest napisane TTL BL (tak jest w Sabinie - nie wiem jak w SIGMIE) i chodzi o to, że odległość przekazywana przez obiektyw do Body jest brana pod uwagę przy dobieraniu mocy błysku.

To tyle w kwestii SB i SIGMY.

Jeśli chodzi o wybór stanowczo doradzam Sabinę SB 800 - lub jeśli masz mniej kasy to SIGMĘ DG 500 SUPER NA - iTTL (ma dokładnie to samo co SB tylko jes troszkę bardziej drewniana).

Drugi palnik Metza nie jest żadną rewelacją bo zarówno przy SB 800 jak i SIGMIE możesz mieć dwa palniki (jeden na aparacie, drugi na lampie) a zyskujesz możliwość współpracy bezprzewodowej. Trzeba jechać na manualu, ale jednak efekty będą lepsze niż z lampy na sztywno przykręconej do aparatu, nawet jeśli ma dwa palniki.

Tak więc ALFie. Moim zdaniem żaden Metz. Muszą chłopaki przynajmniej iTTLa i CLS dorzucić do tych 2 palników - wtedy powiem, że Metz to dobry wybór.

Pozdrawiam

Grzegorz

maroo
12-04-2005, 23:48
Ale ja nie wymieniałem EF 500 SU i EF 500 ST tylko EF 500 SU z iTTL i EF 500 SU bez iTTL :D

gmoszkow
13-04-2005, 01:14
Ale ja nie wymieniałem EF 500 SU i EF 500 ST tylko EF 500 SU z iTTL i EF 500 SU bez iTTL :D

Racja maroo, to ze względu na późną porę.

Grzegorz

ALF
13-04-2005, 01:19
gmoszkow, powiedz to arturo mari :D i jego 17 000 000 zdjęć z metzem :D
poza tym metza też da się wyzwolić zdalnie w TTL oraz w automatyce błysku - może pracowac jako slave i master...

szymony
13-04-2005, 02:48
iTTL to nie to samo co CLS (tego ta ST nie ma) bo tak na prawdę CLS to szerokie możliwości współpracy bezprzewodowej.

Tu się zgadzamy


iTTL jest uruchamiany wtedy gdy na wyświetlaczu jest napisane TTL BL (tak jest w Sabinie - nie wiem jak w SIGMIE) i chodzi o to, że odległość przekazywana przez obiektyw do Body jest brana pod uwagę przy dobieraniu mocy błysku.



A tu już niezupełnie. A jak na wyświetlaczu mamy only TTL to magicznej "i" juz nie ma? To w takim razie dlaczego starsze błyskograty nie działają z korpusem który jest iTTL only ?

Z tą odległoscia to tez nie jest tak do końca. Błyskograta możesz mieć w trybie jak napisałeś, ale odchylisz nieco palnik od standartowej pozycji i szlak trafia "Distance".

maroo
13-04-2005, 07:56
odchylisz nieco palnik od standartowej pozycji i szlak trafia "Distance".

I ten tryb pracy bardzo mi się podoba (oczywiście, gdy jest od czego odbić światło).

irekka
13-04-2005, 08:26
Gmoszkow napisał, że TTL BL to iTTL. Odsyłam do minitoturiala. A w skrócie TTL BL oznacza błysk równoważacy swiatło zastane a bez BL to TTL (w przypadku D70 iTTL bo innego nie zna niestety)

szymony
13-04-2005, 08:30
Ależ ja dokładnie wiem co oznacza TTL BL, jak również pozostałe tryby pracy błyskogratów nikona. Nie mogę się tylko zgodzić z tezą że iTTL jest uruchamiany, gdy mamy ustawiony TTL BL, bo tak najzwyczajniej nie jest.

irekka
13-04-2005, 09:03
Szymony - ja napisałęm, że gmoszkow jest w błędzie. I zupełnie sie z Tobą zgadzam (przynajmniej w kwestii TTL BL). (-:

gmoszkow
14-04-2005, 01:02
Panowie

Święte słowa prawicie. Nic dodać nic ująć.


A tu już niezupełnie. A jak na wyświetlaczu mamy only TTL to magicznej "i" juz nie ma? To w takim razie dlaczego starsze błyskograty nie działają z korpusem który jest iTTL only ?

To jest dość ciekawe choć łatwo wytłumaczalne z marketingowego punktu widzenia.

D70 nie pracuje w trybie TTL z lampami starszymi niż SB 600 i SB 800. Tutaj zgodność jest zachowana od strony lampy a nie aparatu. Lapma pracuje ze starszymi modelami aparatów ale D70 nie pracuje ze starszymi typami lamp.

Wyprowadźcie mnie z błędu, ale D70 chyba w ogóle nie pracuje w trybie TTL zwykłym. Nawet jeśli wyłączymy BL to on nadal komunikuje się z lampą rtybem iTTL. Coś mi się w głowie chyba już miesza.

ALF: Powiem Arturo Mari jak go spotkam :D na razie nadal będę się upierał przy tym, że lepiej mieć dwa niezależne palniki niż dwa w jednej lapmie. I nadal będę upierał się przy tym, że jak ktoś nie ma lampy to lepszym i rozsądniejszym wyborem jest SIGMA lub Sabina niż Metz. Jakby ktoś miał Metza to nie widziałbym sensu zmiany, ale jeśli chodzi o nowy zakup to i owszem.

Pozdro

Grzegorz

ALF
14-04-2005, 01:22
gmoszkow, tjaaa...tylko 2 sabinki to 3000zł, a ja za metza dałem 800zł :mrgreen:

irekka
14-04-2005, 07:58
Dla uściślenia faktów. D70 zna tylko iTTL. I w iTTL potrafi pracować w trybie błysku równoważacego (na lampie TTL BL) lub w "zwykłym" iTTL (na lampie TTL). W przypadku lampy wbudowanej zrównoważony jest w trybach auto,p,a i s. Błysk ze zwykłym iTTL to m Przy punktowym we wszystkich trybach jest zwykły. Mogłem trochę pomieszać z lampą wbudowaną bo praktycznie jej nie używam. Poproszę o poprawki bo nie mam przy sobie instrukcji.

szymony
14-04-2005, 08:43
To ja dodam jeszcze że drzewiej nikon stosował dwie matryce pomiarowe. Osobną do światła zastanego i falsha. I to jest to co nazywamy TTL. W D70 zastosowano jedną matrycę pomiarową do tych dwóch pomiarów dodano komunikację bezprzewodową i mamy iTTL. Który nie jest kompatybilny wstecz, niestety. Z technicznego punktu widzenia pewnie można by zgodność w dół zapewnić, ale makroidjoci namieszli, więc mamy to co mamy.

irekka
14-04-2005, 09:03
Z tymi TTL to jest większy młyn. Canon ma E-TTL II, Pentax P-TTL, jest D-TTL. Informacje o kazdym z nich można znaleźć w Sieci. Np. ten E-TTL II oprócz pomiaru odległości, światła zastanego sprawdza czy w zasiegu lampy znadują się przedmioty błyszczące. Gdzie podziały się te tyrystorowe lapmy ??? Miałem kilka produkcji radzieckiej - efekty były całkiem całkiem.

Kaleid
14-04-2005, 09:17
Klasyczny TTL działą w taki sposób, iż pomiar nastepuje podczas trwania błysku. Mierzone jest swiatlo odbite od powierzchni filmu. Gdy dotrze tyle, ile trzeba, blysk jest przerywany. Ot cala filozofia TTL. W cyfrowkach jest nieco inaczej...jako ze nie maja one kliszy, swiatlo odbijane by bylo od powierzchni matrycy co podobno moze w pewnych sytuacjach powodowac przeklamania w pomiarze i obnizac nieco skutecznosc TTL. Wprawdzie sa lustrzanki cyfrowe ktore dzialaja w standardowym TTL.....ale ja osobiscie nie bawilem sie nimi na tyle dlugo by jakos rzeczowo ocenic skutecznosc standardowego TTLa w tych aparatach. D-TTL dzialal juz nieco inaczej...pomiar dokonowany był przed otwarciem migawki, na podstawie swiatla odbitego od szarych lamelek migawki. Jednak D-TTL byl niczym innym jak tylko zmodyfikowaną wersja starego 3D-matrix....zasadza dzialania taka sama (jedyna roznica-pomiar przed otwarciem migawki)..i wciaz osobna 5 cio polowa matryca TTL. i-TTL to system zupelnie rozny...tu pomiar odbywa sie na tej samej matrycy ktora mierzy swiatlo zastane. Kompatybilnosc wsteczną oczywiscie mozna zachowac (zrobiono to w D2h, D2Hs i D2x) Wymaga to tzw Wash&Go (dwoch w jednym) Aparat musialby posiadac oba systemy blysku (lacznie z 5 polowa matryca TTL dla zachowania zgodnosci) Problemy pewnie byly dwa...pierwszy to...koszty. Zachowanie kompatybilnosci wstecznej z pewnoscia podniosloby nieco cene D70. Drugim jest z pewnoscia problem marketingowy....skoro D70 jest tanszy to niech kupią drugą lampe, a co :mrgreen:

powerfactorx
05-06-2005, 21:53
gmoszkow rzekł:
Tak więc ALFie. Moim zdaniem żaden Metz. Muszą chłopaki przynajmniej iTTLa i CLS dorzucić do tych 2 palników - wtedy powiem, że Metz to dobry wybór.
zatem: http://www.metz.de/en/photo_electronics/analog/mecablitz_54_MZ-4i.171.html