GeparD
15-10-2009, 22:32
Ja juz totalnie zglupialem. Czytam to forum od prawie roku i wszedzie przewija sie stwierdzenie - nie znasz sie to zostaw Adobe RGB w spokoju, uzywaj sRGB, bedziesz happy.
No wlasnie. Jak to z tym jest?
Wlasnie dorwalem plyte DVD KelbyTraining "Beauty And Portrait Retouching" i na wstepie zaleca on zmiane przestrzeni wlasnie na AdobeRGB 1998 jesli chcemy miec wyzsza jakosc zdjecia, a zostanie przy sRGB jesli robimy to dla potrzeb WEB bardz lab, w ktorym wywolujemy zdjecia potrzebuje sRGB.
Mam zwykly monitor, zdjecia robie dla wlasnych potrzeb, jak na razie :). I co ja mam biedny poczac. Z jednej strony slysze - zostan przy sRGB nie potrzebujesz AdobeRGB, z drugiej jednak strony inni mowia (pisza) uzywaj Adobe RGB.
Czy jestem w stanie zobaczyc roznice w jakosci zdjec fotografujac i obrabiajac zdjecia w przestrzeni Adobe posiadajac zwykly monitor LCD? Chcialbym by ktos raz i konkretnie powiedzial mi co ja mam uzywac, albo czego wy uzywacie i dlaczego? Moze w ten sposob zrozumiem.
No wlasnie. Jak to z tym jest?
Wlasnie dorwalem plyte DVD KelbyTraining "Beauty And Portrait Retouching" i na wstepie zaleca on zmiane przestrzeni wlasnie na AdobeRGB 1998 jesli chcemy miec wyzsza jakosc zdjecia, a zostanie przy sRGB jesli robimy to dla potrzeb WEB bardz lab, w ktorym wywolujemy zdjecia potrzebuje sRGB.
Mam zwykly monitor, zdjecia robie dla wlasnych potrzeb, jak na razie :). I co ja mam biedny poczac. Z jednej strony slysze - zostan przy sRGB nie potrzebujesz AdobeRGB, z drugiej jednak strony inni mowia (pisza) uzywaj Adobe RGB.
Czy jestem w stanie zobaczyc roznice w jakosci zdjec fotografujac i obrabiajac zdjecia w przestrzeni Adobe posiadajac zwykly monitor LCD? Chcialbym by ktos raz i konkretnie powiedzial mi co ja mam uzywac, albo czego wy uzywacie i dlaczego? Moze w ten sposob zrozumiem.