PDA

Zobacz pełną wersję : Czulosc D70... test?



zkruk
18-03-2005, 20:25
Ostatnio pojawilo sie kilka postow w roznych miejscach o tym, ze jakoby D70 mialo inna czulosc niz napisal producent.

umiescilem ten tekst na prfc

Postanowilem dzis na fali emocji wykonac test czulosci D70
poniewaz Radio dosc czesto odnosi sie do zlego pomiaru swiatla D70, a
ostatnio takze do wogole innej czulosci matrycy tego aparatu, doszedlem do
wniosku, ze najlatwiej bedzie wykonac test prawie blizniaczych aparatow -
D100 i D70 (podobna logika pomiaru swiatla -czyli na swiatla, ta sama
matryca - rzekomo - oraz ten sam obiektyw...)

algorytm:
ten sam motyw (delikatne przesuniecie w kadrze-moja wina),
iso 200, tryb A (f:4.5), pomiar matrycowy, korekty na 0

i odziow - wbrew temu co mowi Radio Erewan - oba aparaty wskazywaly ten sam
pomiar - 1/40 sekundy, hmmm- dziiiwne....
no dobra - trzeba by zobaczyc jeszcze jak roznia sie zdjecia...
cholera - nawet na histogramie wychodzi tak samo...

choc moze niektorzy zobacza roznice...jasnosci
(sa delikatne kolorystyczne roznice - choc uzylem tych samych nastawow WB w
PSie...moze to kwestia konwertera... moze innych matryc...)
niemniej jednak, wynik jest jak dla mnie satysfakcjonujacy - moj aparat
mierzy swiatlo dobrze :)
aaaa... matryca tez ma czulosc dobra...
cholera... nie ma spisku :D

www.zbigniewkruk.com/test.jpg

przepraszam, ze tak male... ale chyba nie ma sensu dawac wiekszego - poza
tym -test dosc amatorsko wykonany... lecz efekt chyba przekonywujacy

Kaleid
18-03-2005, 20:31
Dobra dobra...D70 jest do dupy, niedoswietla, ma zle ISO i wogole wszytko jest inne :D


http://www.zie.pg.gda.pl/~mpisarew/canon.gif

http://www.zie.pg.gda.pl/~mpisarew/bowdown.gifhttp://www.zie.pg.gda.pl/~mpisarew/bowdown.gifhttp://www.zie.pg.gda.pl/~mpisarew/bowdown.gifhttp://www.zie.pg.gda.pl/~mpisarew/bowdown.gifhttp://www.zie.pg.gda.pl/~mpisarew/bowdown.gif

Lord Rayden
18-03-2005, 20:40
I tak wszyscy wiemy,że najlepsza jest Minolta d70 ! :)

Dzięki z_kruk za pracę nad testem.

Rayden

zkruk
18-03-2005, 20:41
przepraszam, ze ja wstretny smialem myslec inaczej - teraz wyjdzie na to, ze wogole wszystkie aparaty firmy Nikon maja zle ISO, zle mierza swiatlo - i to juz od czasow FM-2 ;)
ehh... kupmy sobie wszyscy po cwanonie ;)
BTW - dzis na targach gadalem z przyjecielem (z Fotopolisa) - on sam uzywa Canona - wlasnie kupil 20D - mowil, ze jest zadowolony... no i zaczalem z nim rozmawiac na temat zlego iso D70 i zlego pomiaru .. krzywo sie na mnie spojrzal a potem powiedzial:
- Co ty pierdzielisz, przeciez to Canon zle mierzy... jak mnie to wkurza... ciagle musze robic korekty - nawet -1 EV... wyboraz sobie, ze tym aparatem nie da sie zrobic zdjecia w ktorym bylaby czern... to normalnie awykonalne - wszystko musze pozniej w PSie robic... :D
no coz... kazdy ma inny punkt widzenia... a ja tego przyjaciela szanuje - bo jest to nieliczny Canoniarz, dla ktorego nie liczy sie jakim sprzetem robi - ale jakie zdjecia jest w stanie nim zrobic.... :)

Lolas
18-03-2005, 20:41
Moze dokonajmy publicznego spalenia naszych D70 na stosie. Warsztaty bylyby dobra okazja do tego. :mrgreen:

koyo
18-03-2005, 20:53
Moze dokonajmy publicznego spalenia naszych D70 na stosie. Warsztaty bylyby dobra okazja do tego. :mrgreen:

świetny pomysł ....ale wiesz co, tak Was lubię, że zbiorę od Was sprzęt i odwalę całą tą czarną robotę sam ;) ... potem Wam wszystko opowiem, jak się paliło, jaką miał barwę i temperaturę... odpowiem Wam czy dało się czytać, przy ognisku, kolejny test porównawczy cyfrówek, czy tez nic z tego nie wyszło bo nikon jak zwykle.... niedoświetla :mrgreen:

Lord Rayden
18-03-2005, 20:54
A ja jeszcze raz dziękuję z_krukowi za test ! Spodobało mi się,że się do tego zabrał i nam opowiedział o wynikach.
Co do kanonierów to nie jest tak źle - też mam takiego kolegę w pracy - ma 10D, obiektywy, lampę i wcale się tym nie puszy, przeciwnie, obaj dyskutujemy czasem o sprzęcie o tym co nalezy o nim (sprzęt) sądzić. Poucza mnie też w kwestii fotografowania.

Może drogi z_kruku zrobisz jeszcze inne fajne testy i nam o nich opowiesz - tak jak teraz - powaznie ale na luzie. Dzieki !

Rayden

P.S. swojego D70 nie spalę, moge dać Matuli :). A poproszę od Was jakies lampy SB800 do spalenia ;) - chętnie je skopcę na ogródku u Ciotki ;)

Burrrn and Fight !

Rayden

zkruk
18-03-2005, 21:10
obiecuje wykonac jeszcze test do ktorego nikt sie nie przyczepi...
bo ten to tak ;)
choc jak dla mnie roznica 1 EV powinna wyjsc... nie wyszla... ooo jaka szkoda... ;)

Kaleid
18-03-2005, 23:21
Czulosc ISO okreslaja pewne normy (ISO :) ) Jesli jest tak jak twierdzi Erewan,(200 to tuningowane 100) Nikon nie otrzymal by prawa do definiowania swych czulosci certyfikatem ISO. Z reszta...czulosci nie mieszczace sie w granicach tolerancji normy ISO, okreslane sa w aparatach jako np hi1 1600 , hi2 3200 itd. O ile o dzialaniu swiatlomierza mozna dyskutowac, norma ISO jest okreslona jasno. Zapominacie tez o jednym...o tym iz matryca ma tak na prawde tylko jedna czulosc....i jest nia czulosc nominalna, zgodna z jakims tam ekwiwalentem ISO. Rzekoma czulosc ISO 800 to nic innego jak amplifikacja sygnalu nominalnego Oczywiscie po tymze wzmocnieniu czulosc ta teoretycznie odpowiada ekwiwalentom ISO uzywanych w kliszach...i są one okreslane przez normy. Kolejna teoria spiskowa... :)

ALF
19-03-2005, 00:21
jakże ja się cieszę, że oba moje nikusie nie mają takich problemów tfurczych :mrgreen: one po prostu robią zdjęcia...a to chyba najważniejsze :wink:

Kaleid
19-03-2005, 00:29
Tak sobie z ciekawosci przegladalem test Fuji S3 pro

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms3pro/page23.asp


Nikon ISO200 1/2 sek Fuji ISO100 1 sek.....ekspozycja w zasadzie identyczna....cholera , Fuji tez oszukuje....widac ISO 100 Fuji to 50 :)

Lord Rayden
19-03-2005, 01:51
Zasadniczo Kaleid ma rację. W kamerach TV mamy coś takiego jak GAIN. Jak myślicie co sie dzieje, jak damy GAIN +1 ;). Widzimy po ciemku i mamy szumy....

Rayden

adik
19-03-2005, 01:59
Wogole ten co wyskoczyl z ta teoria powinien zostac spalony moze na stosie???Niedlugo sie okarze ze mamy zmodyfikowane bagnety i ze przekladke ktos robi w drodze produkcji...A optyka.Tylko korpusem sie rozni.Kocham tych pesymistow i spiskowcow....Radio zastanow sie czy oby napewno z dobrego drewna masz parkiet w domu.Mysle ze to walek i to z jakiegos wymierajacego lasu....

groseb
19-03-2005, 01:59
A ja powiem tak.
Mam Nikosia :D jestem z niego zadowolony :D A zresztą jak ktoś umie się tym sprzętem posługiwać to i ISO nie ma ptoblemu.
Ot co o tym myśle.

zkruk
19-03-2005, 08:15
Kaleid... dziwie sie ze nie rozumiales tego jeszcze ze wszystkie aparaty Nikona (takze analogowe) maja przeklamane ISO... sam sobie zobacz - wez D70 - i F80, FM3.. F6... wszystkie maja takie same wskazania ... jak to mozliwe?? Ano proste... wszystkie maja zle matryce... ;)
Nie mowiac juz o cyfrowych... tam to juz problem jest tak potezny, ze zeby robic zdjecia to trzeba kupic sobie 300d i uzywac go jako swiatlomierza ;)

jaromir
19-03-2005, 09:44
Jak dla mnie to mało śmieszne. Ileż można o tym samym :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Anonymous
21-03-2005, 21:55
zamiast pierd.....lić wolałbym trzepać fotki, i obojętnie czy D70, czy 10d, (bo lepsze są poza moim horyzontem) ale jeszcze nie mam swojej wymarzonej cyfry. Jak mówi pzysłowie "złej baletnicy przeszkadza rąbek u spudnicy". Przypomniał mi się jakiś stary artykuł o F90 z "FK" w którym ktoś zauważył, że ten aparat jest tak bliski doskonałości, że przeprasza, że się czepia szczegółów. Jestem "KWANONOWCEM"? skoro przez 6 lat z zachwytem używałem poczciwego "eosika 100" i gdy go ztyranego opychałem na giełdzie to przed oczami mialem wszystkie zdjęcia. Czy "NIKONOWCEM"?, bo 2 lata trzepałem fotki w kodaku "F90-ką" szczerze uśmiechniętych i szerze przestraszonych. Moim zdaniem dobry aparat to dobry aparat, a dobroć jest pojęciem względnym. Takie kłótnie z boku wyglądają jak kłótnie małych dzieci " -a mój rowerek jest lepszy, .....bo ma dynamo "
WYLUZUJCIE!!! - FOTOGRAFUJCIE!!!
teraz ostał mi się ino "OLEK-om1n" , ale zbiera się na coś cyfrowego.
Neta mam rzadko więc nieprędko tu zagoszczę NARKA!!!