Zobacz pełną wersję : Proszę o pomoc w obróbce
Uczę się obróbki i niestety to co mi wychodzi jest tragiczne.Dlatego proszę o pomoc :)
Wstawiam adres fotki jpg, RAW-a nie udało mi się wgrać na serwer.
http://img115.imageshack.us/img115/4925/rawtatry09094130edytowaf.jpg
A to mi się udało uzyskać.Ruszałem poziomy i krzywe.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img115.imageshack.us/img115/3594/rawtatry09094130edytowa.jpg)
Nie wiem czy mam słaby materiał wyjściowy,czy tylko wszystko źle robię.Do obróbki używam Elements6.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Sowulus12
15-10-2009, 11:15
Co Ci się najbardziej nie podoba w tej obróbce?
Co Ci się najbardziej nie podoba w tej obróbce?
To mnie zastrzeliłeś pytaniem.Pokazując moje pierwsze fotki otrzymałem trochę podpowiedzi:http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=117272
Wychodząc z tamtych opinii spróbowałem dodać kontrastu, tylko wychodzą mi przejaskrawione.też nie wiem czy nie prze ostrzone.Gdy oglądam zdjęcia innych przejścia tonalne są bardzo delikatne,a u mnie widać zbyt duże kontrasty.Próbowałem kilka wersji zrobić tej fotki, ale zawsze było nie tak.
Pershing
15-10-2009, 12:37
Z tego jpg-a za wiele się nie wyciśnie, bo przede wszystkim zdjęcie jest mocno niedoświetlone i ogólnie jest duża strata jakości przy wyciąganiu ekspozycji. Na szybko wyszło mi coś takiego.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img389.imageshack.us/i/rawtatry09094130edytowa.jpg/)
hackermuz
15-10-2009, 13:00
Mi na szybko udało się tyle wycisnąć:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.zajda.art.pl/dlakogos.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/gurken1.jpg)
everyman
15-10-2009, 13:55
tmc: wrzuć NEF'a na http://wyslijplik.pl/
Dzięki za pomoc.Widzę,że moja obróbka szła w "dobrym" kierunku,tylko muszę nauczyć się obrabiać delikatniej.
W takim razie może źle wywołałem NEF-a.
Wstawiam link do niego:http://wyslijplik.pl/download.php?sid=P3mAnssx
Nie wiem,czy wstawiłem dobrze skopiowałem drugą ikonkę z której go wywoływałem.
Byłbym wdzięczny jakby ktoś szczegółowiej napisał jak to robi.Zbyt dużo suwaków dających podobny efekt.A przede wszystkim jak zrobić,aby nie przesadzić.
Pozdrawiam
Wstawiłeś plik XMP, do którego ACR/LR zapisuje ustawienia NEF-a, a nie samego NEF-a.
everyman
15-10-2009, 20:01
tmc: Nie ma uniwersalnej metody i każde zdjęcie wywołuje się inaczej. Wszystko zależy od tego w jakich warunkach i jak zostało zrobione oraz od tego co chcemy osiągnąć. Obróbka po wywołaniu pliku NEF to często już sama kosmetyka i większość operacji można wykonać na tym pierwszym etapie. Zaraz zobaczę jak wygląda ten oryginał. ;)
Link poprawiony.Pozdrawiam
hej to moja wizja, wywoływane z tego jpg którego podałes na początku
pzdr
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img53.imageshack.us/img53/294/edyta4444hhhh.jpg)
everyman
15-10-2009, 21:53
Kadr jest nieco niedoświetlony i sam rozkład światła w kadrze także nie zachwyca (układ cieni - ostre dominujące w lewej części).
Dlatego osobiście poszedłbym w stronę b&w... szybka próba:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img114.imageshack.us/img114/3227/smallq.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/gurken2.jpg)
everyman
15-10-2009, 22:08
Czornyj: Coś niebieski moim zdaniem przekombinowałeś.
Czornyj: Coś niebieski moim zdaniem przekombinowałeś.
Dałem dużo wibrancji i cienie - gdzie temp. barwowa światła jest wyższa - zrobiły się zbyt chłodne. Potem kasuję to w Photoshopie lokalnie obniżając saturację w cieniach (wybieram czerń, robię color select i obniżam nasycenie dla wybranego obszaru).
Dzięki Wszystkim za pomoc.:)
Wiem materiał wyjściowy słaby,ale i tak najbardziej spodobała mi się przeróbka b&w everyman .Szczególnie za niebo,jest niesamowite.Ciekawi mnie czy to tylko wywołanie NEF-a,czy praca z warstwami.Przy wszystkich pozostałych przeróbkach wychodzi ziarno a tutaj jak dla mnie jest idealnie.Może i ja za kilka lat będę mógł tak obrabiać fotki - zazdroszczę.Szkoda,że nie mogę zobaczyć jak to zrobiłeś.
Fotka robiona z przełęczy Krzyżne,tego dnia było ostre słońce,przez co i cenie.
Pozdrawiam Tomek
everyman
15-10-2009, 23:08
Czornyj: Cienie to pół biedy, mi chodzi o odcień nieba.
tmc: Praktycznie sam NEF ...ustawienia poniżej.
Basic:
Grayscale
WB Temp = 8000
WB Tint = -25
Exposure = +1.00
Recovery = 11
Fill Light = 70
Blacks = 27
Brightness = +44
Contrast = +25
Clarity = +25
Tone Curve:
Highlights = +11
Lights = 0
Darks = 0
Shadows = +50
Point Curve = Linear
Grayscale:
Red = -27
Orange = +44
Yellow = +70
Green = 0
Aquq = -27
Blue = -27
Purple = 0
Magenta = 0
Camera Calibration:
Shadows Tint = -50
Red Hue = +25
Red Saturation = 0
Green Hue = 0
Green Saturation = 0
Blue Hue = -25
Blue Saturation = -25
Następnie:
Gradient wyciemniający z łagodnym przejściem od góry do poziomu gór.
Gradient wyciemniający, bardzo delikatny w prawym górnym rogu (aby zrównoważyć niebo w rogu po lewej i prawej).
Gradient rozjaśniający w lewym dolnym rogu.
Gradient wyciemniający w prawym dolnym rogu.
Dodanie delikatnego zabarwienia w stronę sepii.
Kilka maźnięć pędzelkiem od rozjaśniania i przyciemniania.
everyman dzięki,bardzo ładnie to rozpisałeś.Tylko ja mam Elements6 i w tym Camera Raw.I jakoś tych możliwości w tym programie nie widzę(choć mogą być).Jeśli można napisz jakim programem to obrabiałeś,Przypuszczam,że Photoshop,któraś wersja.A może się mylę i coś tańszego daje takie możliwości ?
everyman
16-10-2009, 11:39
Obrabiam w Lightroom i rzadko wychodzę poza niego... Z tego co gdzieś widziałem to Camera Raw ma praktycznie identyczny zestaw suwaków w poszczególnych zakładkach. Jeżeli masz do dyspozycji takie okno jakie wrzucił w swoim poście Czornyj to możesz bez problemu zrobić to wszystko.
Okno mam tak jak w poście czornyj,tylko nie mam saturation i nie mam możliwości wejścia głębiej.Lub nie wiem jak to zrobić.Z tego co napisałeś mogę ruszać tylko ustawienia z Basic,pozostałe są niedostępne.Niestety nadal nie wiem jak to robić,ale muszę jakoś sobie poradzić.
Pozdrawiam
Znalazłem różnice między Elements a dużym Photoshopem.http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=94143
Czyli w jakiś inny sposób muszę to robić.
Zakładka camera calibration zawiera nastawy służące modyfikacji profilu aparatu. Aparat cyfrowy to trójchromat, którego przestrzeń barwna rzutowana na przestrzeń barwną CIE XYZ (odpowiadającej uczuleniu spektralnemu czopków "czerwonych", "zielonych" i "niebieskich" w ludzkim oku) jest trójkątem, którego wierzchołki odpowiadają czystym walorom RGB rejestrowanym przez aparat. No więc w zakładce camera calibration możemy regulować położenie wierzchołków owego trójkąta - suwaczek "hue" przesuwa pik w prawo-lewo, a "saturation" góra-dół. Ma to zastosowanie w kalibrowaniu aparatu np. na wzorcach Color Checker, ale w obróbce fotografii jest nieintuicyjne i piekielnie trudne w praktycznym wykorzystaniu. Kolorystykę zdjęcia zdecydowanie łatwiej kontrolować za pomocą zakładki HSB, gdzie po prostu znacznie łatwiej przewidzieć efekt.
Dzięki Czornyj :)
Jestem początkującym w fotografii i trudno mi zrozumieć pewne rzeczy w odniesieniu do programu którego używam.
.
Kolorystykę zdjęcia zdecydowanie łatwiej kontrolować za pomocą zakładki HSB,
Przypuszczam,że chodzi o zakładkę Camera Raw,która jest widoczna w Twoim poście.Jeszcze na drugiej mam wyostrzanie i usuwanie szumu.Na trzeciej profil aparatu.Uczę się więc daleko mi do takich efektów.Ale jestem ciekawy,czy w Elements6 mogę uzyskać taki efekt jak everyman.Zastanawiam się czy nie łatwiej mi będzie dokupić NX 2 i tam to robić.Niż tutaj zacząć walkę z warstwami.Tylko czy dam radę z NX,czy nie wyjdą takie same problemy?
everyman
17-10-2009, 11:08
Znalazłem różnice między Elements a dużym Photoshopem.http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=94143
Czyli w jakiś inny sposób muszę to robić.
Uuu, rzeczywiście o sporo rzeczy go okroili.
Zakładka camera calibration zawiera nastawy służące modyfikacji profilu aparatu. Aparat cyfrowy to trójchromat, którego przestrzeń barwna rzutowana na przestrzeń barwną CIE XYZ (odpowiadającej uczuleniu spektralnemu czopków "czerwonych", "zielonych" i "niebieskich" w ludzkim oku) jest trójkątem, którego wierzchołki odpowiadają czystym walorom RGB rejestrowanym przez aparat. No więc w zakładce camera calibration możemy regulować położenie wierzchołków owego trójkąta - suwaczek "hue" przesuwa pik w prawo-lewo, a "saturation" góra-dół. Ma to zastosowanie w kalibrowaniu aparatu np. na wzorcach Color Checker, ale w obróbce fotografii jest nieintuicyjne i piekielnie trudne w praktycznym wykorzystaniu. Kolorystykę zdjęcia zdecydowanie łatwiej kontrolować za pomocą zakładki HSB, gdzie po prostu znacznie łatwiej przewidzieć efekt.
Dzięki za wyjaśnienie... jestem samoukiem i zawsze robię na oko (tzn wiem jaki efekt da poruszenie konkretnego suwaka), ale nigdy nie wgryzałem się od tej strony w narzędzia. ;)
Zastanawiam się czy nie łatwiej mi będzie dokupić NX 2 i tam to robić.Niż tutaj zacząć walkę z warstwami.Tylko czy dam radę z NX,czy nie wyjdą takie same problemy?
Ściągnij sobie triale kilku programów i porównaj.
Sciągnąłem NX2 w wersji testowej na 60 dni,tylko trudno mi samemu go rozpracować.Może jest do niego instrukcja w j.polskim.Niestety j.angielskiego nie znam,a tylko takie informacje znalazłem.
Pozdrawiam
Sciągnąłem NX2 w wersji testowej na 60 dni,tylko trudno mi samemu go rozpracować.Może jest do niego instrukcja w j.polskim.Niestety j.angielskiego nie znam,a tylko takie informacje znalazłem.
Jest (pdf 11,5MB) dostępna na nikon.pl, ale po zarejestrowaniu produktu. Mogę wystawić na ftp - jak chcesz to napisz na priv.
Podaj adres maila to ci wyślę instrukcje PDF po polsku cnx2.
Dzięki,ale już mam od wpkx :)
Teraz muszę przez to przebrnąć.
Pozdrawiam Tomek
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://gallery.photo.net/photo/9922005-lg.jpg)
Lubię takie posty więc i moja wizja/pomoc.
Rozjaśniłem ten ciemny trójkąt, lekko przyciemniłem niebo, dodałem odrobinę koloru do pomarańczowej roślinności i na koniec najważniejsza rzecz do prezentacji zdjęć w internecie: wyostrzyłem.
pozdr.
tmc a ja myślę, że problem leży z innej strony
w tym zdjęciu światło i kadr są są przeciętne natomiast obróbka nie wypada najgorzej, jeśli dobrze poszukasz światła, kadru odpowiednio ustawisz parametry wówczas obróbka to będzie pikuś, no i najważniejsze... liczy się tylko Twoje zadowolenie
ze zdjęć zamieszczonych w tym wątku Twoje nie wygląda najgorzej
canon_rulez
23-10-2009, 08:31
Witam wszytkich :) Moj pierwszy post i pierwsza propozycja.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img202.imageshack.us/img202/993/rawtatry.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/5gex8yn413viq2a1xp1.jpg)
Witam. To mój pirewszy post na forum i moja wizja
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.