Zobacz pełną wersję : Fotografowanie z długim czasem.
Wiem, że to pewnie laickie pytanie ale odpowiedzi w książkach nie znalazłem a sam dojść za bardzo nie mogę do tego co z czym i dlaczego...
Pytam o " HOW TO" dla DZIENNYCH zdjęć z długim czasem naświetlania.
To, że statyw obowiązkowy to wiem ale nie zawsze mała dziura chociażby takie F32 nie gwarantuje, że światłomierz pozwoli na czas poniżej 1-2 sekund.
Zapewne po podpięciu szarego filtra również może nie być efektu.. tak więc jak konkretnie to zrobić ?
Włączam aparat (obecnie nie posiadam filtra innego niż polar więc pytanie - czy bez filtra też się da ? ) ustawiam kadr, chcę rozmyć niebo w jakimś pochmurnym krajobrazie. Ustawiam pomiar na matrycowy lub punktowy, ustawiam przysłonę np na jak najmniejszą, ustawiam światłomierz i... Lipa - czas 1/10 lub 1/15.
Z wodą jest podobnie... Próbowałem też zmienić EV ale to raczej efektu nie daje - chyba, że nie powinienem zwracać po korekcji EV uwagi na światłomierz...
A może za głupi jestem ?
jutro po miesiącu męczarni zdejmą mi gips, jeszcze miesiąc rehabilitacji mnie czeka - chciałbym więc choć trochę przez ten czas łyknąć teorii.. :p
jackrabbit
12-10-2009, 19:11
filtr ND
najprosciej będzie kupić nd 400 :)
woytec60
12-10-2009, 19:14
Pomoże tu filtr szary, neutralny.
Pozwala przedłużyć czas naswietlania w dzień nawet do 13 EV
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img65.imageshack.us/i/szary.jpg/)
Pomyśl, jakiego potrzebujesz.
Tu masz przykład rozmycia spadającej wody za pomocą takiego filtra: http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-testy-uzytkownikow/39428-filtr-szary-mini-test.htm
Wychodzi na to, że najlepszy byłby chyba 0.4 lub 0.6
Dalej nie trzeba żadnej magii tak ?
Ot taki filtr i już ? :D
Widzę, że na alledrogo na 52mm to wyboru za bardzo nie ma... :/
Wychodzi na to, że najlepszy byłby chyba 0.4 lub 0.6
Dalej nie trzeba żadnej magii tak ?
Ot taki filtr i już ? :D
Widzę, że na alledrogo na 52mm to wyboru za bardzo nie ma... :/
Najlepszy będzie najmocniejszy ;-)
ND 3.0 to najmniej co potrzebujesz. Z moich obserwacji wynika że w normalny dzień ( wiosna, lato ) w godzinach 10-16 da się wyciągnąć max. 30sekund z ND3.0 (ISO 200, F20)
Godzina 9, czas 30sekund
http://www.j-stryjewski.wroclaw.pl/Zamki%20i%20pa%C5%82ace/slides/2.html
Ja dodatkowo żeby wydłużyć czas zakręcam filtr Ir, wtedy czasy zaczynają się od 100 sekund :)
http://www.j-stryjewski.wroclaw.pl/Zamki%20i%20pa%C5%82ace/slides/1bw.html
Jakbyś polecił jeszcze sprwdzony sklep internetowy, bo u mnie w miescie z "fotograficznych" to mam media markt xD
A na allegro jak mówiłem nie ma nic porządnego...
A tak BTW - gratuluję zdjęć...
Ciekawe kiedy mi takie wyjdą...
Na pewno nie w Głogowie ;)
Ja od dawna kupuję w www.raysfoto.pl
Sklep pewny i sprawdzony
134 sekund naświetlania (http://maciej-koniuszy.deviantart.com/art/Breakwater-6-139845672) ok. godz. 13:30 ;)
Statyw, HOYA nd400 + Cokin P154 - obiektyw przymknięty do f/18.
Nie należy przymykać maksymalnie obiektywu gdyż pogarszamy jakość optyczną zestawu.
Dzięki wam wielkie.
Nemeth - Tobie to ja nie dorównam - lokalizacje mam beznadziejną do takich zdjęć a umiejętności jeszcze gorsze ;)
Nie mniej jednak dzięki za nasunięcie mnie na właściwy tor.
Postaram się w niedługim czasie (zapewne po rehabilitacji) poćwiczyć nad Odrą :p
Piotr_ek
13-10-2009, 12:49
134 sekund naświetlania ok. godz. 13:30
Ja ostatnio dobiłem do 540s :) godz ok. 17stej :)
Ja ostatnio dobiłem do 540s :) godz ok. 17stej :)
Ja najdłużej naświetlałem 800 sekund z dwoma filtrami ND 3.0, niestety nadal było za krótko :)
Nawet z NEFa nic nie dało się wyciągnąć :)
Ja ostatnio dobiłem do 540s :) godz ok. 17stej :)
Ale nie robiłeś pod Słońce :P
Piotr_ek
13-10-2009, 15:50
Ale nie robiłeś pod Słońce :P
Czekam aż ktoś opatentuje wynalazek o nazwie - matryce kuchenne z długim czasem podgrzewania :) Zawsze to jakiś patent na recykling Canona :)
Albo ja jestem ślepy albo max dostepne filtry na 52mm to X8
Na prawdę tak ciężko dostać szaraka od 1.0 do 4.0 ??
Ja najdłużej naświetlałem 800 sekund z dwoma filtrami ND 3.0, niestety nadal było za krótko :)
Nawet z NEFa nic nie dało się wyciągnąć :)
sorry, a jak rodzicie sobie z grzaniem matrycy i występowaniem przez to dodatkowego szumu?
sorry, a jak rodzicie sobie z grzaniem matrycy i występowaniem przez to dodatkowego szumu?
Ja mam włączone odszumianie przy długich czasach, na moim body działa ale ma jedną wadę, obrabia tyle czasu co naświetla :(
Czasami trzeba też podłubać przy obróbce ale ogólnie nie jest źle :)
grunia99
14-10-2009, 19:36
Jeżeli ktoś ma ochotę na zakup filtrów to tańszą alternatywą dla www.raysfoto.pl jest hurtownia aster. Kupowałem u nich kilka filtrów. Jeżeli nie mają czegoś na stanie sprowadzą. Wystarczy wysłać mejla "HURTOWNIA ASTER" <
[email protected]> .
Ostatni mój zakup to właśnie B+W 77 mm ND110 (odpowiednik Heliopan ND3). Za B+W zapłaciłem 345 podczas gdy Heliopan w raysfoto kosztował 450. W jakości różnicy nie ma.
Bardzo ciekawe sa efekty dlugich ekspozycji w Waszych przykladach.
martinez
03-11-2009, 01:01
Ostatni mój zakup to właśnie B+W 77 mm ND110 (odpowiednik Heliopan ND3). Za B+W zapłaciłem 345 podczas gdy Heliopan w raysfoto kosztował 450. W jakości różnicy nie ma.
Właśnie przymierzam się do tego właśnie filterka, może się ktoś wypowiedzieć na jego temat, zademonstrować jakiś przykład zdjęcia wykonanego przy jego użyciu, będę bardzo wdzięczny. :)
Michał Jędrak
04-11-2009, 19:02
Zawsze awaryjnie można kupić w supermarkecie srebrno-złoty koc ratowniczy. Zrobiony on jest z mylaru i ma słabą przepuszczalność światła. Jak się go ładnie napręży na obiektywie to jest niezłym filtrem ND.
martinez
05-11-2009, 00:21
Witam ponownie... Znalazłem kilka fotek w necie wykonanych przy użyciu tego filtra (B+W ND-100[3.0]), zdecydowany jestem na niego. Chciałem go kupić w sklepie internetowym http://www.warehouseexpress.com/ ale niestety na chwile obecną nie posiadają go na magazynie. Czy może któryś z szanownych forumowych kolegów mi polecić jakiś sprawdzony sklep internetowy (angielski) gdzie będę zdolny go nabyć? Szukałem na ebauy ale i tam nie ma :(
Dzięki za pomoc ;)
p.s.
interesuje mnie filtr o średnicy 77mm
bartos911
11-11-2009, 01:35
nie chce tworzyc nowego tematu, wiec zapytam tu, jak jestescie w stanie okreslic czas jaki jest wam potrzebny z tymi filtrami, na aparacie moge 30sec max i jest opcja bulb, ale jak mam sobie to obliczyc zeby nie przepalic, badz nie doswietlic ?;p
nie chce tworzyc nowego tematu, wiec zapytam tu, jak jestescie w stanie okreslic czas jaki jest wam potrzebny z tymi filtrami, na aparacie moge 30sec max i jest opcja bulb, ale jak mam sobie to obliczyc zeby nie przepalic, badz nie doswietlic ?;p
1. Metoda prób i błędów. Z czasem jak nabędziesz praktyki na oko będziesz w stanie oceniać ile masz światła i ile można naświetlać.
2. Zewnętrzny światłomierz.
Ja w tegoroczne wakacje spróbowałem powalczyć z długimi czasami, ale że budżet napięty to zrobiłem sobie filtr ND z szybki spawalniczej (wycięty okrąg u szklarza, przyklejeiłem na adapter Cokin-a) - pomysł z forum fuji.
Trzeba przy tym pamiętać o balansie bieli (pomiar PRE) i później dostroić w NX-ie (ale da radę) . Z efektów jestem nawet zadowolony zwłaszcza jak pomyślę, że mnie to kosztowało ok. 25 zł.
Czy może któryś z szanownych forumowych kolegów mi polecić jakiś sprawdzony sklep internetowy (angielski) gdzie będę zdolny go nabyć? Szukałem na ebauy ale i tam nie ma :(
Dzięki za pomoc ;)
p.s.
interesuje mnie filtr o średnicy 77mm
http://www.robertwhite.co.uk/ (http://www.robertwhite.co.uk/product.asp?P_ID=673&P=B+W-Neutral-Density-Filter-110)
http://www.amazon.com/ (http://www.amazon.com/3-0-1000x-Neutral-Density-Filter/dp/B0012LO1UG)
http://www.fotosense.co.uk/ (http://www.fotosense.co.uk/b-w-110-3-0-sh-ndx1000-77mm-neutral-density-filter.html)
To jedne z pierwszych sklepów, które listuje google. W fotosense kupowałem wielokrotnie.
nie chce tworzyc nowego tematu, wiec zapytam tu, jak jestescie w stanie okreslic czas jaki jest wam potrzebny z tymi filtrami, na aparacie moge 30sec max i jest opcja bulb, ale jak mam sobie to obliczyc zeby nie przepalic, badz nie doswietlic ?;p
Proste jak konstrukcja cepa i nie potrzeba do tego żadnego zewnętrznego światłomierza. Powiedzmy że normalnie zrobiłbyś zdjęcie na najniższym iso i długim czasie (powiedzmy 5 minut). Żeby się dowiedzieć jak długi ma być ten czas zamiast najniższego iso ustawiasz najwyższe jakie masz możliwe, np 3200. W tym momencie naświetlasz powiedzmy 5 sekund i sprawdzasz efekt. Jak trzeba to korygujesz w jedną lub w drugą stronę dodając lub ujmując sekundy. Dochodzisz do satysfakcjonujących efektów i wtedy przychodzi pora na przeliczenie. Z iso 3200 przeliczasz czas na najniższe możliwe iso dla twojego sprzętu. Dla ułatwienia polecam zrobienie sobie tabelki z przeliczonymi wartościami. Wystarczy później rzut oka i wszystko wiadomo.
Metoda ta ma ten plus że fotografując w nocy poza doborem ekspozycji bardzo szybko można ocenić kadr.
Poradnik "in inglisz":
http://www.nd-magazine.com/articles/art2.php
martinez
11-11-2009, 12:17
http://www.fotosense.co.uk/ (http://www.fotosense.co.uk/b-w-110-3-0-sh-ndx1000-77mm-neutral-density-filter.html)
To jedne z pierwszych sklepów, które listuje google. W fotosense kupowałem wielokrotnie.
Dzięki za pomoc, zamówiłem właśnie w tym sklepie ów filtr, teraz czekam na przesyłkę :) ... i się nie mogę już doczekać :mrgreen:
neverhood
11-10-2011, 14:28
Proste jak konstrukcja cepa i nie potrzeba do tego żadnego zewnętrznego światłomierza. Powiedzmy że normalnie zrobiłbyś zdjęcie na najniższym iso i długim czasie (powiedzmy 5 minut). Żeby się dowiedzieć jak długi ma być ten czas zamiast najniższego iso ustawiasz najwyższe jakie masz możliwe, np 3200. W tym momencie naświetlasz powiedzmy 5 sekund i sprawdzasz efekt. Jak trzeba to korygujesz w jedną lub w drugą stronę dodając lub ujmując sekundy. Dochodzisz do satysfakcjonujących efektów i wtedy przychodzi pora na przeliczenie. Z iso 3200 przeliczasz czas na najniższe możliwe iso dla twojego sprzętu. Dla ułatwienia polecam zrobienie sobie tabelki z przeliczonymi wartościami. Wystarczy później rzut oka i wszystko wiadomo.
Metoda ta ma ten plus że fotografując w nocy poza doborem ekspozycji bardzo szybko można ocenić kadr.
a czy mozna prosic o podpowiedz jak taka tabelke z przelicznikiem zrobic, tzn jak przeliczac (nie bijcie za pytanie)
RobertMiernik
11-10-2011, 15:05
Jeden stopień ISO to jeden stopień czasu albo jeden stopień przysłony
Zmniejszasz ISO 'o dwa' to zwiększasz czas 'o dwa' albo zwiększasz przesłonę też 'o dwa' (większa dziura czyli numerek mniejszy będzie ale to wiesz na pewno)
Amadeusz
12-10-2011, 10:45
a czy mozna prosic o podpowiedz jak taka tabelke z przelicznikiem zrobic, tzn jak przeliczac (nie bijcie za pytanie)
Szok. To są podstawowe czynności związane z obsługą aparatu. Wstydziłbyś się.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.