PDA

Zobacz pełną wersję : Ślubne zdjęcia w gazecie jako reklama fotografa



Adagio
12-10-2009, 11:42
Witam,

Sprawa ma się następująco. Kolega brał ślub i jak to przy ślubach bywa skorzystał z usług fotografa ;) Fotograf ten natomiast ku zaskoczeniu kolegi zamieścił po pewnym czasie niektóre zdjęcia w lokalnej gazecie jako swoją reklamę. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi ale jak przejrzałem inne numery gazety to co tydzień pojawiają się inne zdjęcia młodych par jako reklama tego fotografa. Czy takie działanie ze strony fotografa jest zgodne z prawem ;) ? Z tego co wiem to kolega zdecydował się oskarżyć fotografa o bezumowne wykorzystanie wizerunku. Nie wiem jak brzmiała umowa jaką zawierał z tym fotografem ale skoro się decyduje na sądowe rozwiązanie sprawy to raczej nie było w niej mowy na wykorzystanie tych zdjęć w taki sposób.

Pozdrawiam

mini21
12-10-2009, 11:45
Podstawowe pytanie, czy podpisana została umowa.
Jeśli w umowie było napisane, że fotograf ma prawo do wykorzystania zdjęć w mediach itp. to raczej nie widzę w tym nic nielegalnego.

Jeśli twój kolega posiada umowę (a powinien), to niech ci podeśle skan, czy coś, wtedy będzie łatwiej, bo nie wiedząc co jest tam napisane, ciężko się do tego odnieść.

marszull
12-10-2009, 13:09
Tresc umowy lub jej brak ;-) ma kluczowe znaczenie dla sprawy.

12zero4
12-10-2009, 13:54
Dokładnie, umowa i to co w niej napisane lub jej brak. Ja na ten przykład piszę w umowie dokładnie, że zdjęcia wykorzystam tylko na swojej stronie, więc nigdzie indziej nie mogę i nie wykorzystuję.

studiopoduszka
09-09-2011, 14:30
ja daję taki zapis
• utrwalania,
• kopiowania,
• wyświetlania,
• zachowania w komputerowych bazach danych,
• publikowania we wszystkich materiałach promocyjnych działalności fotografa

Pershing
09-09-2011, 20:08
Ja też mam zapis w umowie o wykorzystaniu zdjeć w celach reklamowych oraz konkursach. Informuję o tym pary zawsze, bo nie wszyscy dokładnie umowę czytają. Zazwyczaj nie mają żadnych obiekcji, w nielicznych przypadkach zdarzyło się, że mieli opory, wtedy markettingowo tlumaczę, że cena pakietu jest ustalona właśnie z rabatem udzielonym za możliwość wykorzystania w celach reklamowych, oczywiście można się nie zgodzić, ale wtedy do ceny należy doliczyć ... itd. Po tym zabiegu podpisują bez szemrania:smile: