PDA

Zobacz pełną wersję : Plakat A0 a rozdzielczość



alfapasje
10-10-2009, 22:46
Witam!
Mam za zadanie zrobienie plakatu. Zdjęcie planuje kupić na iStocku. Problem jest tego rodzaju, że są można wybierać między dwoma formatami:
2716 × 1810 px @ 300 dpi 7.23 MB
4374 × 2916 px @ 300 dpi 16.33 MB.

Czy pierwsze zdjęcie dam rade wydrukować w formacie A0 bez znacznej straty jakości. Bo strata występować będzie..

fIlek
10-10-2009, 22:49
Pierwsze będzie trochę przy małe. Zależy jeszcze jaką techniką plakat masz wykonać i z jakiej odległości będzie oglądany.

tomek...
10-10-2009, 22:58
A0 to ok. 46 cali po dłuższym boku. Czyli uzyskasz ok. 60 dpi dla mniejszego pliku i ok. 95 dpi dla większego.
Jeśli plakat będzie drukowany techniką offsetową, to zdecydowanie większy plik. 100 dpi to granica przyzwoitości dla takiego formatu, choć dopiero 150-170 daje optymalne efekty.

Pozdrawiam
Tomek...

Jacek_Z
10-10-2009, 22:59
Jak dla mnie oba pliki sa za malutkie. Jaka technologia druku? Ploter? Bo na offset to cienko to widzę.

tomek...
10-10-2009, 23:11
Jak dla mnie oba pliki sa za malutkie. Jaka technologia druku? Ploter? Bo na offset to cienko to widzę.

Dużo zależy od jakości zdjęcia.
Widziałem już naprawdę piękne, offsetowe B1 z Nikona D3, a stąd już bardzo blisko do A0.

Pozdrawiam
Tomek...

alfapasje
11-10-2009, 12:20
a A1 lub B1 z takiej rodziałki ?

Czornyj
11-10-2009, 14:43
Jak dla mnie oba pliki sa za malutkie. Jaka technologia druku? Ploter? Bo na offset to cienko to widzę.

Ploter ma znaaaacznie większą rozdzielczość niż offset, tak naprawdę wszystko zależy od tego, co jest na zdjęciu i jak będzie oglądane. Robiłem wydruki 60x90 z kadrowanych 6MP i wyglądały super, a strzeliłem sobie krajobraz 45x60 z 15MP i mz. jest straszna kicha, choć oczywiście widać to wyłącznie z bliska i jak się człowiek doszukuje kwadratowych jaj.

kucyk
12-10-2009, 09:28
może tak:
ploter atramentowy, papier gloss (photo), rozdz. druku: 1440 dpi: drugi plik i oglądane minimum z 50 - 100 cm - będzie ok.
ploter solventowy, papier gloss (photo), rozdz. druku: 1400 dpi: drugi plik - będzie ok, pierwszy zresztą też
ploter solventowy, papier gloss lub mat, rodz. 720 - oba pliki będą ok
ploter UV, papier gloss, 1440 dpi - oba pliki będą ok.

a tak naprawdę, liczy się zastosowanie. Jeśli ma to być na ścianę w domu itp - wal UV. Jeśli wystawa (pomieszczenia): tylko atrament 1400, jeśli wystawa na dworze lub śilne słońce (promienie UV): solvent 1440 dpi (18 pasów minimum !!!!!!!!!!!!!!). Jeśli długa ekspozycja na dworze: ploter UV na folii mat lub błysk.
Napisz co chcesz osiągnąć. Do wydruku trzeba dobrać ploter i druk (ilość pasów, rozdzielczość z ripa itp).
Jak jesteś z wawy, to mogę Ci próbki wydrukować i sam zobaczysz. Ew, jak pokryjesz koszt przesyłki to mogę wysłać. Wtedy sam zobaczysz co Ci najbardziej pasuje.

Ja bym polazł w druk UV na piance lub miękkim PCV. Możesz takie coś powiesić samo, albo w ramki aluminiowe. Polecam Nielsena - najwyższa jakość na świecie. Nie są drogie. No chyba ze chcesz ostro zadziałać to może coś takiego:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img205.imageshack.us/i/matrixkaseton.jpg/)

foty na szybko zrobione, nie bić. To druk na plexi opal, oprawione w rami wspomniane wyżej i zrobiony z tego cieniutki kaseton podświetlany. Grubość obrazka (3 cm) + zawieszka do powieszenia na ścianie.

Pamiętaj: to co rip zrobi, będzie różne trochę od tego co dałeś do druku. Każdy rip drukujący ma inny system ripowania grafiki do druku.
Inaczej robi HP, inaczej roland, Epson itp.

Czornyj
12-10-2009, 09:41
Pamiętaj: to co rip zrobi, będzie różne trochę od tego co dałeś do druku. Każdy rip drukujący ma inny system ripowania grafiki do druku.
Inaczej robi HP, inaczej roland, Epson itp.

Jeśli użyje profilu CMYK dla kombinacji danego plotera+RIPa+podłoża zamiast profilu CMYK dla offsetu na kredzie, to nic się nie będzie różniło.

kucyk
12-10-2009, 09:52
jeśli chodzi o kolory: TAK. Natomiast, każdy rip inaczej "ripuje" (rozbija kolory, przejścia, rozdzielczość) już do plotera. Z doświadczeń wiem, iż roland najwierniej oddaje kolory.
Nie będę tu o materiałach wspominał, papier inaczej oddaje, gloss inaczej, folia inaczej i do tego producenci różni i też inne kolory :) Każde studio musi mieć zrobione profile pod każdy materiał (wiem że to drogie i czasochłonne, ale sie opłaca) i pod każdego producenta.
Może moja propozycja: niech ktoś zrobi foty ładnie kolorystycznie, ja wydrukuję próbki w tej samej rozdzielczości, lecz z plików o różnych rozdzielczościach. Zamieścimy na forum i każdy będzie wiedział czego się spodziewać.

docxxx
12-10-2009, 11:25
Podstawowe pytanie: dzwoniles do drukarni? Pytales o wytyczne? Jakie papier? Przeznaczenie?