PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Jesien



Seeker
14-10-2006, 13:04
Jak w tytule.
Male probki z brzydkiego, nieergonomicznego, szumiacego i przepalajacego D80,
ktorego w dodatku nie zdazylem jeszcze dobrze poznac ;)

1.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img301.imageshack.us/img301/1017/dsc0262xi3.jpg)


2.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img301.imageshack.us/img301/1363/dsc0580ai2.jpg)



3.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img301.imageshack.us/img301/5853/dsc0545he8.jpg)

jchyra
16-10-2006, 11:02
wszystkie są z zupełnie innej bajki
zestawiłeś je tak, że trudno je ocenić
jedno odbiera wrażenie drugiemu

Seeker
16-10-2006, 19:24
Faktycznie, nie pomyslalem o tym od tej strony.
Chociaz wszedzie sa drzewa ;)

Czyli sugerujesz Jarku, aby zapodawac bardziej monotematycznie?

swiatlo
16-10-2006, 20:15
Ładna i nastrojowa dwójka. Niestety zabrakło ostrości, zwłaszcza na brzozie by się przydała.
Ale ujęcie polnej drogi sielankowe i malownicze. Jak u Szyszkina...

gen.PIRX
16-10-2006, 20:33
na 1 zwracasz uwage kadrem na niebo ktore jest niejako nijakie, na 3 niebo bez wyrazu i generalnie brak swiatla przez co odbior foty okresle jako "metny" - na 2 przydalaby sie wyzsza perspektywa gdyz w tajiej postaci jest zbyt gwaltowne przejscie miedzy 1 i 3 planem, polna droga mi sie wydaje ze psuje efekt gdyz nie wiadomo jak ta fote ogladac poza tym niebo poza gornym pasem chmur jest niebyt ciekawe tak ze generalnie focilbym osobiscie sama brzoze w pionie ktora dosc fajnie kontrastuje kolorystycznie z niebem i bylaby fota znacznie lepsza
pozdrawiam

swiatlo
16-10-2006, 20:48
... na 2 [...] polna droga mi sie wydaje ze psuje efekt gdyz nie wiadomo jak ta fote ogladac poza tym niebo poza gornym pasem chmur jest niebyt ciekawe tak ze generalnie focilbym osobiscie sama brzoze w pionie ktora dosc fajnie kontrastuje kolorystycznie z niebem i bylaby fota znacznie lepsza
pozdrawiam

Pozwolę sobie po szyszkinowsku się nie zgodzić. U Szyszkina takich dróg, brzóz i pól oczeń mnogo. Zdjęcie #2 trochę mi w nastroju i zamiarze przypomina to: http://www.abcgallery.com/S/shishkin/shishkin43.html

gen.PIRX
16-10-2006, 21:47
tyle ze u owego jegomoscia droga pelni funkcje prowadnicy dla oczu a tu droga odciaga uwage od glownego motywu - brzozy - gdyby wygladala tak jak u Szyszkona to byloby ok choc nadal bym optowal za pionowym kadrem samej brzozy i wtedy z droga gdyz w szczegolnosci lewa strona lasku na 3 planie nie wydaje sie na tyle ciekawa by ja pozostawiac - kolory
pozdrawiam

swiatlo
16-10-2006, 22:54
tyle ze u owego jegomoscia droga pelni funkcje prowadnicy dla oczu a tu droga odciaga uwage od glownego motywu - brzozy - gdyby wygladala tak jak u Szyszkona to byloby ok choc nadal bym optowal za pionowym kadrem samej brzozy i wtedy z droga gdyz w szczegolnosci lewa strona lasku na 3 planie nie wydaje sie na tyle ciekawa by ja pozostawiac - kolory
pozdrawiam

Nie wiem, techniczne standardy o jakich mówisz to jedno i na tym się specjalnie nie znam, a nastrój emocjonalny to drugie. Mnie się to zdjęcie emocjonalnie bardzo podoba bo jest takie sielsko-pogodne razem z tą drogą, brzozą i laskiem w oddali, i jak go ograniczyć do brzozy i uciąć całą resztę, to może według Twoich standardów będzie ono technicznie poprawne, ale straci całą swoją treść. Po prostu będzie ono martwym zdjęciem jakiejś tam brzozy.
Poza tym z tą drogą odciągającą uwagę to też niekoniecznie tak jest, bo jak się przyjrzysz zdjęciu to ta droga skręca właśnie ku brzozie.

To zresztą tylko moje opinie. Być może inni uważają że lepsze emocje będą w samej brzozie, i to zdanie też będę respektować.

Seeker
17-10-2006, 01:13
Wielkie dzieki panowie, za ciekawa dyskusje.
Przyzwoitosc nakazuje sie do niej ustosunkowac, co postaram sie
czym predzej uczynic, czyli najprawdopodobniej jutro (w sensie dzisiaj) ;)

Naprawde przyjemnie sie czytalo.

Seeker
18-10-2006, 01:43
Dlugo to trwalo, ale juz jestem ;)
Oczywiscie odpisuje na zasadzie nie tyle kontry, co wyjasnienia.


"Ładna i nastrojowa dwójka. Niestety zabrakło ostrości, zwłaszcza na brzozie by się przydała."
Zwlaszcza na brzozie balem sie przesadzic.


"Ale ujęcie polnej drogi sielankowe i malownicze. Jak u Szyszkina..."
Po "wizualizacji" uwazam, ze to mily komplement.


"na 1 zwracasz uwage kadrem na niebo ktore jest niejako nijakie,"
No, prawie... Malownicza chmurka w PG, tylko wolalbym bardziej kontrastowa.


"na 3 niebo bez wyrazu i generalnie brak swiatla przez co odbior foty okresle jako "metny""
Metny owszem, ale staralem sie jak najlepiej pokazac, co zastalem.
Od totalnej metnosci nieco ratuje "podloga".
Pewnie, ze wolalbym cos "bardziej malowniczego" (szczegolnie na niebie).


"na 2 przydalaby sie wyzsza perspektywa gdyz w tajiej postaci jest zbyt gwaltowne przejscie miedzy 1 i 3 planem,"
Rozumiem, ale zalezalo mi na odseparowaniu korony brzozy od tego 3 planu.
Taka wlasnie perspektywa byla zamierzona.


"polna droga mi sie wydaje ze psuje efekt"
O, bardzo dobry punkt zaczepienia ;) Tylko pytanie, ktora droga?
bo jesli sie nieco uwazniej przyjrzec, drogi sa trzy...
Piersza widac po lewej stronie kadru.
Druga jest ta jasna "smuga" przed brzoza,
a trzecia zaraz za brzoza, czego sie calkiem latwo domyslic,
poniewaz na tym relatywnie plaskim wycinku terenu trudno sie raczej domyslac
takiego uskoku, a nie sa przeciez pola ryzowe ;).


"niebo poza gornym pasem chmur jest niebyt ciekawe"
Zgadza sie. Pelni tutaj role wypelniacza kadru.
Mimo wszystko, dosc ascetycznego.


"focilbym osobiscie sama brzoze"
Takich juz kilka mam. Chcialem sprobowac czegos odmiennego.


"zdjecie trochę mi w nastroju i zamiarze przypomina to:"
Nastroj, sprawa subiektywna, a zamiar wlasny, na podstawie obserwowanego widoku.
Nie to, zebym mial cos przeciw, fotka z linka mi sie spodobala.


"tyle ze u owego jegomoscia droga pelni funkcje prowadnicy dla oczu a tu droga odciaga uwage od glownego motywu"
Szczerze mowiac, staralem sie jej zlapac, jak najmniej.


"- brzozy - gdyby wygladala tak jak u Szyszkona to byloby ok
choc nadal bym optowal za pionowym kadrem samej brzozy i wtedy z droga
gdyz w szczegolnosci lewa strona lasku na 3 planie nie wydaje sie na tyle ciekawa by ja pozostawiac - kolory"
No coz, odwieczne dylematy plenerowe ;) i bynajmniej nie uwazam swojej wersji za jedynie sluszna.
Zaniepokoila mnie tylko perspektywa zbyt wielu rownoleglosci z obramowaniem kadru, a byc moze obydwu wersji powinienem sprobowac.


"Mnie się to zdjęcie emocjonalnie bardzo podoba
bo jest takie sielsko-pogodne razem z tą drogą, brzozą i laskiem w oddali,
i jak go ograniczyć do brzozy i uciąć całą resztę,
to może według Twoich standardów będzie ono technicznie poprawne, ale straci całą swoją treść.
Po prostu będzie ono martwym zdjęciem jakiejś tam brzozy."
Jezeli powiem, ze z ust mi wyjales, to duzo nie sklamie.
Poza tym "bardzo podoba" :) :) :)


"Poza tym z tą drogą odciągającą uwagę to też niekoniecznie tak jest,
bo jak się przyjrzysz zdjęciu to ta droga skręca właśnie ku brzozie."
Jakze natura potrafi zaskakiwac... ;) Niestety tutaj Pirx mial racje.


"To zresztą tylko moje opinie."
Fajne, bo ciekawie przedstawione.


"Być może inni uważają że lepsze emocje będą w samej brzozie, i to zdanie też będę respektować."
Tu moze nawet nie tyle o respekt chodzi, co o wzajemna tolerancje odmiennych pogladow.


Zdjecia, jak zdjecia. Nie pierwsze i nie ostatnie, ale jestem bardzo zadowolony ze sposobu prowadzenia dyskusji, czego i innym zycze.