PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr ND



konrad
26-07-2004, 17:18
Jaką krotność powinien mieć szary filtr ND żeby "obniżyć ISO" do 100 w D70 ?
_______
Pozdrowienia
Konrad

ddMON
14-08-2004, 15:54
Wedle mnie to może być tak:
Np. filtry Marumi neutralnie szare NDx2, NDx4, NDx8, są filtrami o 2, 4 i 8 gęstościach optycznych. Każdy następny stopień gęstości filtru tłumi światło dwukrotnie silniej niż poprzedni. Stąd więc współczynniki tych kolejnych filtrów rosną w postępie geometrycznym, a mianowicie:
2, 4, 8.
Dlatego przy ustawionej jakiejś przysłonie i czasie ekspozycji, ISO 200 i filtrze szarym x2 uzyskasz wydłużenie czasu naświetlania x2.
Czyli masz np. max przysłonę obiektywu 32 i najkrótszy czas naświetlania w D70 1/8000. Zakładając filtr szary x2 możesz zmniejszyć przysłonę o 1 działkę lub zmniejszyć czas do 6400.
Ale warto ten filtr chyba stosować dopiero wtedy, kiedy zakres przysłon i czasów nie zapewnia już właściwej ekspozycji.
Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie, to tylko takie tam moje przemyślenia :wink:
POzdro!

Wojtek J.K.
16-08-2004, 18:52
Nie myli się Kolega :). No, prawie, bo nieco krotności z gęstością optyczną się mylą ;), ale nie chcę się czepiać, bo wywód summa summarum logiczny i prawidłowy :). Dodam tylko, że

1. można to wyrazić na trzy sposoby: krotnością x2, liczbą f-stopów - 1 albo gęstością opyczną - 0.3 (zwłaszcza ta ostatna jest często używana w oznaczeniach filrów ND). Tak to wygląda:

x2 = 1 f-stop = 0.3
x4 = 2 f-stopy = 0.6
x8 = 3 f-stopy = 0.9
x16 = 4 f-stopy = 1.2 etc.

2. ND 0.3 jest stosunkowo "słabym" filtrem i jeśli ktoś przymierza się do zakupu pierwszego filterka neutralnego, poleciłbym raczej ND 0.9 (x8, 3 f-stopy) na początek (najbardziej uniwersalny IMHO).

3. Zamiast filtra neutralnego można zastosować filtr polaryzacyjny (jak się ma, of course) - przeciętne wnoszą tłumienie 2 f-stopów (x4, co odpowiada ND 0.6).