Zobacz pełną wersję : D90 - dziwny przypadek działania AF
Zdarzył mi się dziwny przypadek niewłaściwego działania autofocusa w D90. Przy ostrzeniu na wzór (dach) ze zdjęcia 1, kiedy obiektyw startował od ustawienia minimalnej odległości, AF wcale nie startował i aparat od razu dawał potwierdzenie ostrości. Efektem było zdjęcie nr 2.
Ustawienie AF-S i środkowy punkt ostrości. To samo w N16-85 i N55-200. Czy ten wzór dachówek mógł spowodować pogubienie się AF?
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img190.imageshack.us/img190/45/ostre.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img190.imageshack.us/img190/5586/nieostre.jpg)
danz1ger
27-09-2009, 00:40
Z instrukcji obsługi D50 (przypuszczam, że w instrukcji D90 jest tak samo) rozdział "Rozwiązywanie problemów":
Zdjęcia są nieostre.
• Ustaw wybierak trybu ustawiania ostrości w pozycji AF.
• Aparat nie może ustawić ostrości za pomocą autofokusa:
ustaw ostrość ręczne lub skorzystaj z blokady ostrości.
Aparat nie może ustawić ostrości, jeśli pole ostrości
obejmuje obiekty znajdujące się w rożnych odległościach od
aparatu lub występuje za mały kontrast między obiektem a
tłem, obiekt zawiera bardzo szczegołowe lub powtarzające
się wzory, jest znacznie jaśniejszy lub znacznie ciemniejszy
od tła albo znacznie mniejszy od obiektow w tle
danz1ger, chyba masz rację. W instrukcji do D90 też o tym piszą, ale nie sądziłem, że to aż tak bardzo wpływa na pomiar. AF po prostu przestaje działać. Sprawdziłem jeszcze z D70s i jest dokładnie to samo. Wystarczy przesunąć pole pomiaru na krawędź dachu i jest już ok.
danz1ger, chyba masz rację. W instrukcji do D90 też o tym piszą, ale nie sądziłem, że to aż tak bardzo wpływa na pomiar. AF po prostu przestaje działać. Sprawdziłem jeszcze z D70s i jest dokładnie to samo. Wystarczy przesunąć pole pomiaru na krawędź dachu i jest już ok.
Ależ on nie przestaje działać, po prostu błędnie zakłada osiągnięcie ostrości, bo nie potrafi rozróżnić od siebie dachówek. Taki to już urok AF fazowego.
Mała wizualizacja przyczyny zjawiska:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img32.imageshack.us/img32/3963/nibyostre.jpg)
Annihitek
27-09-2009, 09:21
A próbowałeś ostrzyć na liveview?
Na LV jest to samo, a nawet gorzej, bo najpierw długo szuka ostrości, a później błędnie potwierdza jej ustawienie.
Blasius.G
27-09-2009, 13:12
Ciekawostka. Nigdy nie mialem podobnego problemu. Musze taki wzorek znalezc i sprobowac. Nawet we mgle mi sie nie gubil.
Przy okazji testów zauważyłem, że przy ostrzeniu z niewielkich odległości (0,5 - 1 m), ostrzenie przez LV daje ostrzejsze zdjęcia niż AF fazowy. Czy to może oznaczać problem z BF/FF?
Przy okazji testów zauważyłem, że przy ostrzeniu z niewielkich odległości (0,5 - 1 m), ostrzenie przez LV daje ostrzejsze zdjęcia niż AF fazowy. Czy to może oznaczać problem z BF/FF?
według mnie tak.
Kundzior
08-10-2009, 19:28
Kiedyś było coś, że wzór szachownicy potrafił zawiesić N D50tke. Dokładnie tego nie pamietam co i jak dlaczego ale było w necie, nawet na dpreview, no i oczywiście w polskich forach też.
Odświeżam temat, po kilku kolejnych tygodniach użytkowania D90.
Niestety muszę stwierdzić, że celność AF pozostawia dużo do życzenia. Przy robieniu kilku zdjęć nieruchomego obiektu w serii 3-5 zdjęć jedno potrafi być nieostre. Przy czym błąd nie polega na drobnych różnicach w ostrości poszczególnych zdjęć, ale na całkowitym nietrafieniu AF w obiekt. Podobnie jest przy indywidualnym ostrzeniu każdego zdjęcia. Wszystko na centralnym polu AF i w trybie AF-S. Zdjęcia z odległości kilku metrów. Błędy występują w N16-85 i N35/1.8.
Może za dużo wymagam od sprzętu, ale w D70s nie zaobserwowałem takich problemów.
Niestety muszę stwierdzić, że celność AF pozostawia dużo do życzenia.
Może to coś dotyczące twojego egzemplarza aparatu lub tandemu aparat obiektyw.
Mam D90 od lutego i na AF nie mogę narzekać. Podobnie do Ciebie, używam głównie centralnego pola AF, oraz trybu AF-S. Zdarzało mnie się robić fotosy w sporej ciemnicy i mimo wyłączonego wspomagania AF, nie stwierdziłem problemów z AF, przynajmniej większych niż w przypadku D50.
Może na czujniku AF masz jakieś paprochy, które zakłócają pracę układu nastawiania ostrości.
Kundzior
30-11-2009, 09:56
Potwierdzam D90 nie jest mistrzem AFu, 80siątka radziła sobie lepiej. A 50siątka to już całkiem miodek co do celności. 90siątka cóż...ten typ tak ma.
u mnie nie ma problemu z celnoscia AFu D90, predzej nie trafi z winy operatora niz aparatu ;)
Potwierdzam D90 nie jest mistrzem AFu, 80siątka radziła sobie lepiej. A 50siątka to już całkiem miodek co do celności. 90siątka cóż...ten typ tak ma.
Absolutnie nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. Używam D90 w sporcie, centralny punkt, AFC. D80 z każdym szkłem jakim mam poległa w boju. Celność na poziomie 30-40 procent. D90 radzi sobie wyśmienicie jak na swoją klasę, celność w okolicach 90%. Ta sama technika robienia zdjęć. Dodam, że D700 ma celność na poziomie 99% ;)
Na optyczne.pl również zauważyli problem z celnością AF: http://optyczne.pl/84.3-Test_aparatu-Nikon_D90_Użytkowanie.html.
Na optyczne.pl również zauważyli problem z celnością AF: http://optyczne.pl/84.3-Test_aparatu-Nikon_D90_Użytkowanie.html (http://optyczne.pl/84.3-Test_aparatu-Nikon_D90_U%C5%BCytkowanie.html).
W połączeniu z 50 1.8D, który celnością AF nie grzeszy... Moją D90 używam z wieloma szkłami i nie mam problemów.
Na optyczne.pl również zauważyli problem z celnością AF: http://optyczne.pl/84.3-Test_aparatu-Nikon_D90_Użytkowanie.html.
Dziwne jest to, że Optycznym jako chyba jedynym na świecie wyszło, że AF w D90 działa czasami źle:).
Miałem kilka body (D40, D60, D80) teraz mam D90 i stwierdzam, że działanie AF w D90 niczym nie różni się od D80.
Potwierdzam D90 nie jest mistrzem AFu, 80siątka radziła sobie lepiej. A 50siątka to już całkiem miodek co do celności. 90siątka cóż...ten typ tak ma.
Chyba mówisz o jednostkowym przypadku - nie można uogólniać, że ten typ tak ma bo to nieprawda.
Nigdzie w testach nie widziałem, że ktoś napisał, że AF działa źle (z wyjątkiem Optycznych), sam miałem D80 i 2 sztuki D90 (jedną do tej pory) i z żadną nie miałem problemów.
Kundzior
30-11-2009, 12:39
Ja też nie mam problemów ale jednak celność d90 wg. mojej opinii, doswiadczeń jest słabsza.
Ja też nie mam problemów ale jednak celność d90 wg. mojej opinii, doswiadczeń jest słabsza.
Ja zaś nie widzę zasadniczej różnicy pomiędzy D40/D60/D80/D90 (mówię tu o centralnym punkcie i trybie AF-S)
Może jest jakaś wadliwa partia i w tym sęk ?
Jedno jest pewne - jakby było cos nie tak z AF w D90 to miałoby to odwzierdciedlenie w necie (tak jak ze słynnym przepalaniem przy pomiarze matrycowym w D80)- próbowałem znaleźć coś o tych problemach i niewiele znalazłem (pojedyncze przypadki na forach).
Używam D80 oraz D90 i różnicy w działaniu AF tych dwóch korpusów nie widzę. Błędy w celności AF zdarzają się przeważnie w dynamicznych sytuacjach, ale są na podobnym poziomie w jednym i drugim modelu - testów nigdy nie robiłem.
Kundzior
30-11-2009, 15:32
Pytanie jeszcze kto jak używa swego body moje głównie w studio chodzi. D50 radziła sobie w tych samych warunkach wyśmienicie, 80 też świetnie, w przypadku d90 widzę więcej pomyłek.
A czy takie coś ktoś widział ???
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.jancology.com/blog/archives/nikon/nikon-possible-d90.jpg&imgrefurl=http://www.jancology.com/blog/archives/2004/12/24/nikon_d80d90d200.html&usg=__Ku6myezighNyoMD1IoqCEK7TwfE=&h=327&w=550&sz=26&hl=pl&start=14&um=1&tbnid=nIDWCw9ka1MvvM:&tbnh=79&tbnw=133&prev=/images%3Fq%3Dnikon%2Bd90%2Bgrip%26hl%3Dpl%26client %3Dopera%26rls%3Dpl%26sa%3DN%26um%3D1
A czy takie coś ktoś widział ???
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.jancology.com/blog/archives/nikon/nikon-possible-d90.jpg&imgrefurl=http://www.jancology.com/blog/archives/2004/12/24/nikon_d80d90d200.html&usg=__Ku6myezighNyoMD1IoqCEK7TwfE=&h=327&w=550&sz=26&hl=pl&start=14&um=1&tbnid=nIDWCw9ka1MvvM:&tbnh=79&tbnw=133&prev=/images%3Fq%3Dnikon%2Bd90%2Bgrip%26hl%3Dpl%26client %3Dopera%26rls%3Dpl%26sa%3DN%26um%3D1
co Ty za trupa z 2004 roku wynalazles?
ze niby d90 z gripem zintegrowanym? dobre!
Grip do D90 przeciez jest MB-D80. Fajny, polecam.
widział, kilka lat temu
fake jakich wtedy było sporo
ale co to ma do AF w D90y?
widział, kilka lat temu
fake jakich wtedy było sporo
ale co to ma do AF w D90y?
a moze to wlasnie tam gdzies jest ukryte rozwiazanie problemow z AFem D90tek?
Ja tam nie wiem bo to nie po polskiemu napisane :mrgreen:
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.