PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcia w kościele



pawloswr
12-10-2006, 08:37
witam mam problem z doświetleniem tła w kościele .zdjęcie jako takie jest wporządku tylko to tło (dosyć ciemne ) próbuje różnych ustawień ale cały czas jest marnie .napewno robicie zdjęcia w kościele dlatego bardzo prosze o podzielenie się waszymi doświadczeniami (ustawieniami) w tej dziedzinie .pamiętam że na forum już ktoś raz pytał o to chyba nawet alf podawał jakieś przybliżone ustawienia ale nie mogłem tego znaleść .:(

mswilk
12-10-2006, 09:17
Większość do zdjęć w kościele używa jasnych obiektywów, tak aby nie doświetlać lampą...

Jacek_Z
12-10-2006, 09:48
musisz łapac jak najwięcej światła zastanego, wtedy nie będzie porzebny silny błysk lampy. To te proporcje między zastanym a błyskiem są istotne dla osiągnietego wrażenia.
by złapać dużo zastanego musisz pracować na otwartej przysłonie (ale bez przesady, bo się robi za mała głebia ostrosci) i podnieść czułość do akceptowalnej przez ciebie, oraz wydłuzyć max czas naswietlania (jednak tyle by nie poruszyć zdjęcia). Jak bedzie jasny kościół, obiektyw 1,4 a czułość z 800 ISO to faktycznie nie będziesz potrzebował lampy błyskowej. Ewentualnie by robic na dłuższych czasach to obiektyw z VR by nie poruszyć przy 1/8 s dajmy na to i wtedy obiektyw może być ciemniejszy. Lepiej o tyle, że ma się wtedy większą GO.
ja nie radzę wchodzic aż na 800 ISO, wystarczy 400. lekki błysk lampy od przodu jest OK. polecam VR i dłuższe czasy (nie piszę jakie - zależy od ogniskowej). F=4 - wg mnie optymalne.

mihow
12-10-2006, 09:52
Lampa zewnętrzna, przełączasz tryb lampy w korpusie na REAR, tryb działania aparatu na priorytet czasu migawki, czas ustawiasz na 1/30, ISO max 400, największa dziura w obiektywie. To Ci powinno wystarczyć...

arobak
12-10-2006, 11:06
Dlaczego iso max 400 ? No i czy pełna dziura czy aby nie bedzie za małe GO ? czy nie lepiej podnieść czyłość i zmniejszyć troche przesłonę tak aby tło było choć trochę czytelne ?

JK
12-10-2006, 11:47
Dlaczego ISO max 400? Bo więcej zazwyczaj nie potrzeba. Jacek_Z też jest zbyt pesymistycznie nastawiony do parametrów ekspozycji. Przeglądałem przed chwilą różne zdjęcia z kościołów i przy f/1,4 i najczęściej czasach rzędu 1/80"-1/100". Przed zapaleniem pełnego oświetlenia ISO było na poziomie 320-400 (czasem 500, a raczej rzadko) i 100-200 podczas właściwej uroczystości. Oczywiście bez lampy, bo staram się jej nie używać. Są kościoły jaśniejsze, są też ciemniejsze, ale z tej 1/100" też można spokojnie zjechać do 1/50", a to już dodatkowe 1EV. Mnie mała głębia (np. f/1,4) przy takich zdjęciach odpowiada (oczywiście jeśli obiektyw jest dostatecznie ostry, ale Nikkory 50/1,4 i 85/1,4 są dostatecznie ostre). Mała głębia ostrości i światło zastane bez dopalania lampą, moim zdaniem lepiej oddają nastrój tych uroczystości. A na dodatek błyskanie lampą nie przeszkadza głównym aktorom. No, ale każdy ma swoje własne patenty.

arobak
12-10-2006, 19:04
Czy mój Tamronik 17-50/2.8 bedzie wystarczający do kościoła czy jest za krótki? Zasadniczo w kościele nie chciałbym przekładać szkieł, aby nie robić zbednego zamieszania i nie zwracać na siebie uwagi...

Leon13th
12-10-2006, 19:10
Czy mój Tamronik 17-50/2.8 bedzie wystarczający do kościoła czy jest za krótki? Zasadniczo w kościele nie chciałbym przekładać szkieł, aby nie robić zbednego zamieszania i nie zwracać na siebie uwagi...

Taki zakres jest w zupełności wystarczający,można czasem zrobić portrecik 85/1,8 ale to już rzadziej.

pawloswr
12-10-2006, 19:38
w kościele używacie tylko tych obiektywów(nikor 50 1/4 85 1/4 np: tylko 50) czy kitów również ?zdjęcia bez lampy bede musiał to przetestować ,a zdjęcia w drewnianych kościolach gdzie okien niema lub jest jakieś malutkie rozumiecie ten klimat co wtedy ?

pdzran
12-10-2006, 19:49
To ja dorzuce : D50 + 17-50/2.8 + SB-800.
Czy dobrze kombinuje , bo nigdy nie robilem w kosciele tym aparatem.
Tryb M , migawka 1/50 , przyslona 4-8.
A jak ustawic lampe ?
Rozumiem , ze w kosciele pozostaje na wprost + rozpraszacz.
Jaki tryb ? TTL , TTL BL ? TTL to dopalanie motywu glownego , TTL BL to dopalanie motywi i tla. Dobrze kombinuje , ze powinno byc TTL ?
Wreszcie to czego nie wiem kompletnie - korekta , z rozpraszaczem lampa ustawia sie na najnizszy zoom.
Czy trzeba i jaka nalezy zastosowac ? Czy to juz metoda prob i bledow ?
O ile do kolorowych filtrow podana jest korekta o tyle nie znalazlem w instrukcji jaka nalezy stosowac w przypadku rozpraszacza lub podniesienia glowki.

eclipse
12-10-2006, 20:44
dla przykladu, czas 1/50, f4, iso 400, lampa w TTL z kompensacja na -0,7EV, korpus ustawiony na SLOW, pomiar punktowy, blokada ekspozycji lampy z pomiarem na czolo pani mlodej ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.eclipse.com.pl/galerie/wiolaprzemo/1/DSC_2839.jpg)

B.K.
12-10-2006, 22:01
Wyglądają na zaczytanych w treści tego nagrobka przed nimi :)

arobak
12-10-2006, 23:12
A ja się cieszę z takiej fotki :-)
To był Nikkor 18-70, a mam nadzieję że z Tamrona uda się zrobić lepsze :-)
iso 1600 czas 1/50 f3.5 18mm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.robaka.prv.pl/moje.jpg)

eclipse
13-10-2006, 02:06
Wyglądają na zaczytanych w treści tego nagrobka przed nimi :)

no no, to takie wybitnie nietrafione miejsce pochowku ;)

pawloswr
14-10-2006, 07:42
dzięki za zdjęcia i ustawienia .o to mi właśnie chodziło .eclips naświetlenie ok. zdjął bym tylko świecące czoło u młodego ale przynajmniej widać mlodych i tło

wilus
23-10-2006, 16:25
iso 800 1/30s i f4
d 70 kit
na iso 800 będzie szumiało jak tu (;
można sie z tym pogodzić lub zmniejszyć... co kto woli

Damianus
23-10-2006, 21:32
iso 800 1/30s i f4
d 70 kit
na iso 800 będzie szumiało jak tu (;



Mam pytanie jak ustawiałeś balans bieli , wybierając któryś ze zdefiniowanych czy Raw i później ibróbka w psie?

wilus
24-10-2006, 10:14
...może to głupie ale WB był na CLOUDY przez to zdjęcie jest lekko "ciepłe"
poprostu ten kościól to ewenement pod względem oświetlenia, ma tak dobrane światła że foty same sie ładne robią (-:

Pozdrawiam

Miqel
25-10-2006, 21:34
To i ja dorzucę :)
staram się nie przkraczać 400-640 ASA tryb M 1/20 ststyczne ujęcia 1/40 w ruchu. Przesłona:nie schodze poniżej 5,6 + SB-800 na TTL ale pod kontem 45 st. + wysunięta blacha do dobijana i korekcja na +2 lu +3 na lampie.
Zzera akumulatory ale cienie są inne i nie wale na wprost.

wilus
26-10-2006, 17:01
To i ja dorzucę :)
staram się nie przkraczać 400-640 ASA tryb M 1/20 ststyczne ujęcia 1/40 w ruchu. Przesłona:nie schodze poniżej 5,6 + SB-800 na TTL ale pod kontem 45 st. + wysunięta blacha do dobijana i korekcja na +2 lu +3 na lampie.
Zzera akumulatory ale cienie są inne i nie wale na wprost.

...a co z WB ? jak ustawiasz?
wogóle to można zrobić pomiar WB z uwzględnieniem blysku? jak to jest?

Damianus
26-10-2006, 21:30
...może to głupie ale WB był na CLOUDY przez to zdjęcie jest lekko "ciepłe"
poprostu ten kościól to ewenement pod względem oświetlenia, ma tak dobrane światła że foty same sie ładne robią (-:

Pozdrawiam


No to faktycznie ewenement.

Ja przeważnie ustawiam wb na lampę .Żadko na żarowe z korekcją np -1 . Niestety nie udaję mi się uzyskać takich kolorów jakbym sobie życzył .

Profesjonalista
26-10-2006, 22:08
musisz łapac jak najwięcej światła zastanego, wtedy nie będzie porzebny silny błysk lampy. To te proporcje między zastanym a błyskiem są istotne dla osiągnietego wrażenia.
by złapać dużo zastanego musisz pracować na otwartej przysłonie (ale bez przesady, bo się robi za mała głebia ostrosci) i podnieść czułość do akceptowalnej przez ciebie, oraz wydłuzyć max czas naswietlania (jednak tyle by nie poruszyć zdjęcia). Jak bedzie jasny kościół, obiektyw 1,4 a czułość z 800 ISO to faktycznie nie będziesz potrzebował lampy błyskowej. Ewentualnie by robic na dłuższych czasach to obiektyw z VR by nie poruszyć przy 1/8 s dajmy na to i wtedy obiektyw może być ciemniejszy. Lepiej o tyle, że ma się wtedy większą GO.
ja nie radzę wchodzic aż na 800 ISO, wystarczy 400. lekki błysk lampy od przodu jest OK. polecam VR i dłuższe czasy (nie piszę jakie - zależy od ogniskowej). F=4 - wg mnie optymalne.


Jej jakie to proste, że tez na to sam nie wpadłem.

Miqel
27-10-2006, 21:32
...a co z WB ? jak ustawiasz?
wogóle to można zrobić pomiar WB z uwzględnieniem blysku? jak to jest?

JA wszystko robie w NEF'ach :)
Przeważnie na Auto -2 chyba bo nie pamiętam dokładnie lub DayLight
RSP wszystko ładnie koryguje
Można robić pomiar WB z błyskiem, tak samo jak i bez niego się robi PRE

wilus
28-10-2006, 11:29
JA wszystko robie w NEF'ach :)
Można robić pomiar WB z błyskiem, tak samo jak i bez niego się robi PRE

Dzisiaj mam śluba, WB ustawie na PRE i zmierzę z błyskiem, jak będzie co pokazać to wrzuce jutro (-:

Damianus
niestety niełatwa ta walka z WB ja też (prawie) nigdy nie jestem zadowolony

Pozdrawiam

Damianus
29-10-2006, 18:11
Dzisiaj mam śluba, WB ustawie na PRE i zmierzę z błyskiem, jak będzie co pokazać to wrzuce jutro (-:

Damianus
niestety niełatwa ta walka z WB ja też (prawie) nigdy nie jestem zadowolony

Pozdrawiam

I jak poszło ?

wilus
31-10-2006, 16:21
poszło kiepsko....
ksiądz mi powiedział że ma chore oczy i jak mu błysnę choć raz to wypad z kościoła....
a WB nie zmierzyłem bo nie miałem na czym, świetnie sie przygotowałem
zmierzyłem dopiero na ścianie na sali , ale specjalnej różnicy nie zauważyłem może ciut lepiej na PRE

Pozdrawiam


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/%5BURL=www.fotosik.pl%5D%5BIMG%5Dhttp://images4.fotosik.pl/188/997593c02eda178a.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/%5BURL=wwwhttp://images4.fotosik.pl/188/997593c02eda178a.jpg%5B/IMG%5D)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/%5BURL=www.fotosik.pl%5D%5BIMG%5Dhttp://images4.fotosik.pl/188/997593c02eda178a.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)

Miqel
02-11-2006, 11:47
poszło kiepsko....
ksiądz mi powiedział że ma chore oczy i jak mu błysnę choć raz to wypad z kościoła....



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/%5BURL=www.fotosik.pl%5D%5BIMG%5Dhttp://images4.fotosik.pl/188/997593c02eda178a.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/%5BURL=wwwhttp://images4.fotosik.pl/188/997593c02eda178a.jpg%5B/IMG%5D)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/%5BURL=www.fotosik.pl%5D%5BIMG%5Dhttp://images4.fotosik.pl/188/997593c02eda178a.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)

Powiem krótko, to jest chamstwo i cwaniactwo. Jakbyś zapytał sie jak możesz "wspomóc" parafię na pewno jego chore oczy zostały by cudownie uleczone. Nie ma prawa wypędzić Cie z kościoła, bo to nie jego własność. OKI była by na pewno kicha i młodzi nie bardzo szczęśliwi. Ja kiedyś usłyszałem przed mszą, że proboszcz przygotował dla mnie specjalne miejsce..... (8m za młodymi, pod filarem, za ogromną palmą....) myslicie że tam stalem?

Profesjonalista
02-11-2006, 18:48
Jakie chamstwo? Nie lubisz się dzielić zarobkiem z innymi i tyle. Żałujesz ksiedzu na biedne dzieci, na misje, na kwiaty do kościoła. Nieładnie. Daj ksiedzu zarobić, a zobaczysz, że bedzie Cie polecał, pomagał, załatwi inne robótki.

Miqel
02-11-2006, 19:57
Daj ksiedzu zarobić, a zobaczysz, że bedzie Cie polecał, pomagał, załatwi inne robótki.
No to przcież mówię że jak zapytasz się jak możesz wspomóć parafie, ........

Tak na prawdę to oni nieżle zarbiaja na slubach, mówi sie że to oplaty związane ze slubem konkordatowym i formalnościami, a tak na prawdę to mówią co łaska min. 500 PLN . Ładnie to tak?


Nie lubisz się dzielić zarobkiem z innymi i tyle.
oboje jesteśmy w pracy, więc nie rozumiem Tojego obużenia?


a zobaczysz, że bedzie Cie polecał, pomagał, załatwi inne robótki.

najpierw trzeba sporo z nim przegrać w brydza a potem to może się zobaczy, ale na zawiele to bym nie liczył

ars
02-11-2006, 20:01
Niektorzy sa na tyle cwani , ze ustawiaja w strategicznych miejscach po jednej lampce sb800, np. dwie masz no to na statywie jedna gdzies w rogu druga gdzies z drugiej storny dalej.. remote i jakby masz tyl oswietlony a sam mozesz skupic sie na ekspozycji pary mlodej.

Damianus
02-11-2006, 20:09
Niektorzy sa na tyle cwani , ze ustawiaja w strategicznych miejscach po jednej lampce sb800, np. dwie masz no to na statywie jedna gdzies w rogu druga gdzies z drugiej storny dalej.. remote i jakby masz tyl oswietlony a sam mozesz skupic sie na ekspozycji pary mlodej.


Tak tylko z doświadczenia wiem że często muszę korygować siłę błysku tego co mam na aparacie a tu do tego jeszcze by przyszła kontrola tego co w drugim końcu kościoła coby przepaleń nie było .Trochę to ciężko by było razem zgrać .

wilus
04-11-2006, 23:35
Powiem krótko, to jest chamstwo i cwaniactwo
klepię te śluby od 12 lat i jest coraz gorzej...... pożal sie boże....

Ciacho
08-11-2007, 13:26
Nie przejmuj się. Ja focę już ponad 24 lata, ( choć mam dopiero 16 lat :-D ) i z roku na rok uważałem ze jest coraz gorzej. Po prostu doszedłeś już do takiej jakości że ciężko jest coś znacząco poprawić i Cię to wnerwia.Przerabiałem już to i najlepszym lekarstwem jest odpoczynek od wesel. Osobiście zrobiłem sobie 2 lata temu pół roku przerwy bez wesela a potem byłem tak twórczy aż się nie poznawałem. Pomysły jak na talerzu i co chwilę lepsze. Tych kilka pierwszych wesel po przerwie uważam za najbardziej udane w karierze foto-maniaka od 24 lat (poważnie !)
Niestety traci sie na tym troszkę kasy, ale zyskuje świeżość i jakość pomysłów.Polecam

elanek
08-11-2007, 13:48
musisz łapac jak najwięcej światła zastanego, wtedy nie będzie porzebny silny błysk lampy. To te proporcje między zastanym a błyskiem są istotne dla osiągnietego wrażenia.
by złapać dużo zastanego musisz pracować na otwartej przysłonie (ale bez przesady, bo się robi za mała głebia ostrosci) i podnieść czułość do akceptowalnej przez ciebie, oraz wydłuzyć max czas naswietlania (jednak tyle by nie poruszyć zdjęcia). Jak bedzie jasny kościół, obiektyw 1,4 a czułość z 800 ISO to faktycznie nie będziesz potrzebował lampy błyskowej. Ewentualnie by robic na dłuższych czasach to obiektyw z VR by nie poruszyć przy 1/8 s dajmy na to i wtedy obiektyw może być ciemniejszy. Lepiej o tyle, że ma się wtedy większą GO.
ja nie radzę wchodzic aż na 800 ISO, wystarczy 400. lekki błysk lampy od przodu jest OK. polecam VR i dłuższe czasy (nie piszę jakie - zależy od ogniskowej). F=4 - wg mnie optymalne.

Za Jackiem_Z: nie przesadzać z ISO. Z czasem naswietlania uważać, barrrrdzo łatwo poruszyć, zwłaszcza podczas "akcji". Przysięgę i obrączki błyskam bezwzględnie.
Używam lampki z dyfuzorem do minimalnego rozswietlania twarzy...

wilus
08-11-2007, 14:22
odkopaliście rocznego kotleta :-D

grzegorzant
08-11-2007, 19:08
odkopaliście rocznego kotleta :-D
Ciągle aktualny :)

Garnett
08-11-2007, 20:28
w zeszla sobote pierwszy raz robilem slub a jeszcze do tego lampe mialem dopiero od wtorku wiec nie bardzo zdazylem ja poznac ale wyszlo nienajgorzej ISO200 na lampce zalozony "danon" i jakos poszlo a kosciol byl dosyc ciemny w sali juz wylo latwiej a nawet duzo latwiej bo sufit nizej i moglem odbijac swiatlo :) . Kolega ktoremu robilem zdecia jest zadowolony wiec chyba sie udalo :)

wilus
08-11-2007, 23:24
ISO200
jeśli świadomie użyłeś iso 200 w ciemnym kościele to powiedz dlaczego właśnie 200 ?

crofan
08-11-2007, 23:54
Ja w kosciele mam zawsze wlaczone na stale iso 800, przysłony max do 2.8 i lampa z korekcja na - tak aby lekko dopalic cienie i generlanie ten sposob sie sprawdza, no ale pewnie nie trafiłem jeszcze na ciemny koscioł ;)

arturjb
09-11-2007, 09:42
Nie przejmuj się. Ja focę już ponad 24 lata, ( choć mam dopiero 16 lat :-D ) i z roku na rok uważałem ze jest coraz gorzej. Po prostu doszedłeś już do takiej jakości że ciężko jest coś znacząco poprawić i Cię to wnerwia.Przerabiałem już to i najlepszym lekarstwem jest odpoczynek od wesel. Osobiście zrobiłem sobie 2 lata temu pół roku przerwy bez wesela a potem byłem tak twórczy aż się nie poznawałem. Pomysły jak na talerzu i co chwilę lepsze. Tych kilka pierwszych wesel po przerwie uważam za najbardziej udane w karierze foto-maniaka od 24 lat (poważnie !)
Niestety traci sie na tym troszkę kasy, ale zyskuje świeżość i jakość pomysłów.Polecam

nie rozumiem z Twojej wypowiedzy 2 rzeczy
1) Jak możesz mając 15 lat od 24 lat robić zdjęcia:>? Na poważnie; w wieku 14 lat klepałeś śluby? kto zlecał je dziecku?
2) Tracisz kasę na ślubach? Więkoszość z nas chodzi na nie raczej by zarobić a nie stracić...

pozdrawiam

arturjb
09-11-2007, 09:45
a co do wątku; przysłony 2(rzadziej) - 2.8. ISO 400 i NEF. Efekty zwykle są dobre, ale jak się robi w październiku, gdy jest już na podwórku ciemno i w kościele jeż jest ciemno (bo proboszcz oszczędza, co zdarza się to na drugie plany nie ma siły, chyba ze ktos jest szumofilem. Byłbym zapomniał, statyw pomaga, ale tylko przy ujęciach ogólnych

stig
09-11-2007, 09:47
2) Tracisz kasę na ślubach? Więkoszość z nas chodzi na nie raczej by zarobić a nie stracić...Traci kase na sposobie przywrocenia weny -- czyli na przerwie w fotografowaniu. Skoro nie fotografuje, to nie zarabia, prawda? :)

elanek
09-11-2007, 11:02
Traci kase na sposobie przywrocenia weny -- czyli na przerwie w fotografowaniu. Skoro nie fotografuje, to nie zarabia, prawda? :)

Po prostu trzeba kupić porządną lopate, najlepiej Fiskars i przez pół roku tylko dołki kopać :) Najlepiej gdziej w Irlandii Wena wróci

arturjb
09-11-2007, 11:14
Traci kase na sposobie przywrocenia weny -- czyli na przerwie w fotografowaniu. Skoro nie fotografuje, to nie zarabia, prawda? :)


aaa... prawda
źle zrozumiałem kolegę

Piter
14-11-2007, 13:52
Lampa zewnętrzna, przełączasz tryb lampy w korpusie na REAR, tryb działania aparatu na priorytet czasu migawki, czas ustawiasz na 1/30, ISO max 400, największa dziura w obiektywie. To Ci powinno wystarczyć...

To dla mnie brzmi najbardziej przekonujaco, Tylko jakos sie tego czasu obawiam, poniewaz mimo wszystko duzo zastanego sie lapie i lampa nie zamrozi nic, a nie wiem czy to przez trzesace sie rece, ale przy takim czasie czesto mam poruszone zdjecia....

PS. W sumie fajnie, ze ktos odgrzal tego rocznego kotleta, bo temat ciekawy.

doyen
14-11-2007, 14:43
Praw fizyki nie da się oszukać i lampą z aparatu nie da się ciemnego kościoła oświetlić równomiernie. Choćby nie wiem jaki cudowny błysk robiła lampa, to wyjdą różnice i tył siłą rzeczy będzie ciemniejszy od przodu. Możliwości rozwiązania problemu zależą od sytuacji w jakiej robimy zdjęcia.
Jeśli fotografujemy kościół, to należy żmudnie poustawiać lampy, statyw i zrobić zdjęcie.
W przypadku fotoreportażu pozostaje pogodzić się ze zjawiskiem albo tak dobrać ISO, czas i przysłonę żeby było dobrze.
Inne możliwości nie istnieją. Wszelkie patenty z synchronizacją na drugą lamelkę, itp. są tylko poniekąd modyfikacją powyższych metod.

wilus
14-11-2007, 17:33
Praw fizyki nie da się oszukać i lampą z aparatu nie da się ciemnego kościoła oświetlić równomiernie.
...więc należy wpuścić do aparatu zastane światło z tla, otwierając przysłonę, wydłużając czas, podnosząc iso , pamiętając przy tym żeby nie przejarać pierwszego planu który to należy doświetlić delikatnie poprzez odbicia światła lub dyfuzor. proste

Jacek_Z
14-11-2007, 17:36
Tylko jakos sie tego czasu obawiam, poniewaz mimo wszystko duzo zastanego sie lapie i lampa nie zamrozi nic, a nie wiem czy to przez trzesace sie rece, ale przy takim czasie czesto mam poruszone zdjecia....
dlatego się przydaje VR, o ile się ludzie szybko nie ruszają to można zejść do 1/15 (a nawet 1/8 s na szerszym kącie).

Piter
14-11-2007, 20:26
dlatego się przydaje VR, o ile się ludzie szybko nie ruszają to można zejść do 1/15 (a nawet 1/8 s na szerszym kącie).

No tak ale stałek chyba nie ma z VR czy sie myle?

Piotr_
14-11-2007, 20:44
No tak ale stałek chyba nie ma z VR czy sie myle?

Jak to nie ma.

105, 200, 300, 400, 500, 600

Tylko te ogniskowe do kościoła to trochę niebardzo. ;)

Jacek_Z
14-11-2007, 21:16
No tak ale stałek chyba nie ma z VR czy sie myle?
a dlaczego to muszą być stałki? Do reporterki preferowane sa zoomy. Ja polecam po raz n-ty 18-200, który złapie więcej zastanego niż stałki o świetle 2,8 i porównywalnie do stałek 1,4. Przy zdecydowanie większej GO.

Piter
14-11-2007, 21:30
Tak pod swoim katem sie pytalem, bo 18-200 na razie mi sie tylko marzy:) A 35/2 i 85/1.8 z kitem raczej nie maja szans.

arturjb
14-11-2007, 21:53
w sobotę będę miał okazje zobaczyć czy to 18-200 na prawdę jest takie super, czy nie zapne swoich stałek w kosciele...

Piter
14-11-2007, 21:58
To koniecznie napisz jak sie sprawy potoczyly.

arturjb
14-11-2007, 22:13
wlasnie i tu jest problem
mamy listopad, slub wczesniej jak o 17 nie bedzie, czyli całkowite zaciemnienie. Kosciol ten widzialem tylko z zewnątrz, przy dobrym świetle dziennym (slonecznym) wydaje się na oko byc średnio - jasny. Ale co mi z tego, jezeli ksiadz bedzie oszczedzal na pradzie w kosciele i zapali tylko oswietlenie ołtarza i jakies minimalne nawy glownej i bocznych, co juz się zdarzało. Niby bede mial dwie sabinki, ale ganiac z tym, ustawiac... nie chce mi się (?!), robię podwykonastwo, a zleceniodawca nie wymaga ode mnie takich poswicen. Ma byc widac to co trzeba. Zawsze jest jeszcze raw...

arturjb
14-11-2007, 22:18
no i wrzuce jedno zdj... tak jakos, mam ochote. Warunki - calkowite zaciemnienie na podwórku. w kosciele tez ciemno, bo xiadz oszczędział. Czy wg Was jest ok?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://republika.pl/arturjb2/DSC_4651.jpg)

f/2,8 1/60 400ISO

Jacek_Z
14-11-2007, 22:25
ja preferuje wiele słabszy błysk, pewnie mogłeś jeszcze przedłuzyc czas.
To zdjęcie jest OK - standartowo. habakuk czy kamash by tak pewnie nie zrobili, ja z kolei lubię słabe doświetlenie lampą.

arturjb
14-11-2007, 22:44
mniej lampy, więcej zastanego, no niby mogłem, mogłem(?) wejsc na 800 iso, dac nie 1/60 a 1/40. Mogłem... ale teraz pytanie, czy klient poczuje różnicę? Mało prawdopodobne. Prawdopodobieństwo straconej fotki (poruszenie, szum) jest IMHO wyższe, ale pewnie więksi ode mnie wiedzą lepiej

Jacek_Z
14-11-2007, 22:56
mogłeś spokojnie mieć 1/30s, a nawet 1/15 s - z tym, że na 1/15 dłoń by wyszła bardzo lekko rozmyta (ruch). A jaki format? Jesli z reporterki nie ma być duzych powiekszeń (a tylko 15x21) to na ISO 800 możesz wejść.
Spokojnie mogłes mieć 2 (3) EV więcej zastanego.

arturjb
14-11-2007, 23:02
moj zleceniodawca ewidentnie nie zyczy sobie zadnych mazów, poruszen i te pe. Format 13x18, papier błysk (jakas perła fuji czy cos). Jacku rację masz co do tych 2EV... mogłem też zapiąć 50 tke i zrobic 3 krotki do tyłu, wtedy miał bym f/2, tylko GO małą...
kurde chyba przekonasz mnie do VRa
:P

Jacek_Z
14-11-2007, 23:41
moj zleceniodawca ewidentnie nie zyczy sobie zadnych mazów, poruszen i te pe. ..
kurde chyba przekonasz mnie do VRa
:P
w tym formacie to poruszenie to by była rozmazana dłoń - tak na 1 mm, więc by sie raczej nie czepiał.
VR jest ciemniejszy - tzn ten o którym myślę. I on by ci pozwolił na 1/15s, ale przy F=4 więc zysk byc miał o 2 EV.

elanek
15-11-2007, 09:04
1/15s, 1/30s to dla mnie czasy nie do przyjęcia. Może podczas ujęć statycznych i tylko szerszym kątem, przy oparciu o filar np.

Moment, w którym ludzie ściskają sobie ręce, coś mówią do siebie, może nawet zaraz ktoś wybuchnie śmiechem odchylając głowę... - duże ryzyko poruszenia jak dla mnie. 1/40, 1/50 proponuję. I błysk słabszy, bardziej odbity a nie bezposredni

Radek Radziszewski
15-11-2007, 09:26
Żadnych błysków !!! ISO NA MAX I przesłona też a nie żadne błyski !!!

Piter
15-11-2007, 09:55
Czyli chyba juz wszystkie mozliwosci zaproponowaliscie:) ISO max, błysk Max, bez błysku itp... dla mnie jedna konkluzja z tego: Sprobowac wszystkiego i wybrac co mi najbardziej lezy, co zamierzam przy najblizszej okazji uczynic.

elanek
15-11-2007, 09:55
Żadnych błysków !!! ISO NA MAX I przesłona też a nie żadne błyski !!!

Ha! Zwłaszcza w naszych amatorkich puszeczkach ISO na max będzie wyglądało, że hej!

Radek Radziszewski
15-11-2007, 10:08
będzie wyglądało lepiej i naturalniej niż nie umiejętne używanie oświetlenia błyskowego - poza tym bez błysków nie ingeruje się w to co dzieje się podczas uroczystości i pozostaje się nie zauważonym

elanek
15-11-2007, 10:20
Z moich doświadczeń wynika, że ludzie oglądając swoje zdjęcia ślubne zwracają uwagę przede wszystkim na twarze.
I juz oczyma wyobraźni widzę ich entuzjam i zachwycenie nad swoją twarzą całą w kolorowej kaszce, bo podczas przysięgi lekko pochylił głowę, a reflektory kościelne były dosyć pionowo z góry ustawione...
Są sytuacje, gdzie lampa jest niezbedna. I nalezy pamietać, że kąt padania = kąt odbicia. Jak się jeszcze umie dyfuzora uzywac to już jest ok.
Jeśli ktoś na tyle umie sie korzystać ze światła zastanego, ma niskoszumiącą puszkę i jasne szkła to czemu nie, nawet lepiej.
Ja wciąż poszukuję dobrych zdjęć imprezy, gdzie tańczący ludzie są foceni bez lampy... i to serii zdjęć, a nie jednego czy dwóch strzałów z wesela.

crofan
15-11-2007, 10:21
Jestem za Radzik100, tylko lekkie dopalania wcelu zniwelowania ostrych cieni i wysokie iso. Mi z reguły starczają przysłony 2-2.8 i iso 800-1600, czasy rzedu 1/50-1/100 a zdjęcia nie sa przynajmniej płaskie.

Radek Radziszewski
15-11-2007, 10:57
Z moich doświadczeń wynika, że ludzie oglądając swoje zdjęcia ślubne zwracają uwagę przede wszystkim na twarze.
I juz oczyma wyobraźni widzę ich entuzjam i zachwycenie nad swoją twarzą całą w kolorowej kaszce, bo podczas przysięgi lekko pochylił głowę, a reflektory kościelne były dosyć pionowo z góry ustawione...

Kolorowa kaszka... to przerób ja na dobre kontrastowe b&w kaszki nie będzie kolorowej a szum się spodoba kto wie może nawet dodasz go więcej w ps.

Mnie się wyniki pracy z dyfuzorami nie podobają - nadal światło błyskowe jest agresywne a tło za parą młodą nie istnieje. (mówimy o ciemnych kościołach w jasnych problemów nie ma:)

Piszesz że szukasz serii zdjęć z zabawy bez użycia lampy... - raczej nie znajdziesz tam się używa lampy ale tam spędza się wiele godzin można se nawet softboksy porozkładać a w kościele przy nie sprzyjających warunkach i księdzu pozostaje duuuuuuuze iso :)

Poza tym tak na marginesie nawet nikon wreszcie zauważył że fotograf potrzebuje często wysokich wartości iso 3200 i więcej bo w wielu miejscach w tym w kosciołąch ksiądz zakazuje używać lamp...

elanek
15-11-2007, 11:32
Kolorowa kaszka... to przerób ja na dobre kontrastowe b&w kaszki nie będzie kolorowej a szum się spodoba kto wie może nawet dodasz go więcej w ps.

Mnie się wyniki pracy z dyfuzorami nie podobają - nadal światło błyskowe jest agresywne a tło za parą młodą nie istnieje. (mówimy o ciemnych kościołach w jasnych problemów nie ma:)

Piszesz że szukasz serii zdjęć z zabawy bez użycia lampy... - raczej nie znajdziesz tam się używa lampy ale tam spędza się wiele godzin można se nawet softboksy porozkładać a w kościele przy nie sprzyjających warunkach i księdzu pozostaje duuuuuuuze iso :)

Poza tym tak na marginesie nawet nikon wreszcie załóważył że fotograf potrzebuje często wysokich wartości iso 3200 i więcej bo w wielu miejscach w tym w kosciołąch ksiądz zakazuje używać lamp...

Klienci chcą kolorowych.

Tło za parą młodych i tak wynika ze złapania światła zastanego. Lampy mają coś takiego jak regulację mocy, korektę siły błysku. Wiadomo, bezpośredni strzał w twarz nawet z dyfuzora jest nie zawsze dobrym pomysłem. Ale założony dyfuzor, strzał w sufit i to światło rozproszone daje czasem fajne efekty.
Zdjęcia nie sa bynajmniej płaskie. Jak każde akcesorium, tak i lampę trzeba używać z umiarem, umiejętnie i z rozsadkiem.

Nikon od dawna wiedział, że duże ISO fotografom slubnym jest potrzebne, ale dopiero teraz doszedł do poziomu technologicznego, który pozwoli przegonić canonki od najwyższej półki fotografów ślubnych na swiecie. Bo większość canonkami się bawiła. Nasz amatorskie puszeczki i duże ISO to połączenie średnio udane, nawet przy dobrej obsłudze PSa i odszumiaczy. Bo komu by się chciało wiele godzin siedzieć nad slubem za który większość inkasuje mniej niż 1k zł? Ile godzin można siedzieć? I kogo stać na PSa z tej ferajny?

elanek
15-11-2007, 11:51
Żadnych błysków !!! ISO NA MAX I przesłona też a nie żadne błyski !!!


Jestem za Radzik100, tylko lekkie dopalania wcelu zniwelowania ostrych cieni i wysokie iso. Mi z reguły starczają przysłony 2-2.8 i iso 800-1600, czasy rzedu 1/50-1/100 a zdjęcia nie sa przynajmniej płaskie.

crofan, Radzik 100 mówi: Żadnych blysków!
Czy da mi ktoś linka do zdjęć ślubnych z amatorkich puszek bez lampy z ISO 1600? Oczywiście z kościoła.

Radek Radziszewski
15-11-2007, 12:09
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=41254

nr 4 i 5

Puszka to zarżnięta D50 z matrycą tak brudną że f11 jest nie używalne - no chyba ze lubimy stempelek :)

crofan
15-11-2007, 13:20
dane w exif

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/06/IMG_1024-1.jpg
źródło (http://i27.photobucket.com/albums/c194/luckylucas/IMG_1024.jpg)

elanek
15-11-2007, 13:54
IMHO zdjątka bardzo ładne, kłaniam.
Zrobione w bardzo statycznych momentach, twarz i ręce dobrze oświetlone.
Chodziło mi o zrobienie twarzy na ISO 1600, gdzie pozostaje ona w cieni reflektorów. Kolorowa kaszka w cieniach strasznie kłuje w oczy.
Sam ślubnie focę D70 i wolę więcej ni z ISO 400/500 nie dawać. W mojej ocenie takie efekty sa lepsze. Żeby nie być posądzonym o pokrewieństwo do "krytyków i eunuchów co sa z jednej parafii" postaram się w nastepnym tygodniu wrzucić coś od siebie bo na razie jadę robić festiwal z mojej stopki.
Zresztą nikt nie krytykuje niczego, bo są dwie drogi którymi podążamy i w pewnym sensie obie dobre - przecież za to nam płacą.
Moi odbiorcy na przykład od razu porównują foty do tych co goście napstykali kompaktami i od razu komentują, że od znajomych są jakieś ciemne i twarze białe i że na powiększeniu taki jakiś kolor niejednolity.
Jestem więc wrażliwy na punkcie szumów... A nie chciałbym tylko i wyłącznie z powodu szumów robić WB. Decyzja na temat WB powinna być podyktowana względami artystycznymi i estetycznymi a nie praktycznymi. IMO dlatego większość ludzi pokazuje ręce młodych w WB - z powodów artystyczno - estetycznych.

crofan
15-11-2007, 14:13
Tutaj kolejny przykład twarzy bez użycia lampy, ale generalnie jestem za tym zeby tylko lekko dopalać bo nie zawsze swiatlo pada pod odopwiednim kątem prosto na twarz, a wtedy pojawiają sie brzydkie cienie niestety.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/11/IMG_10251-3.jpg
źródło (http://i27.photobucket.com/albums/c194/luckylucas/IMG_1025-1.jpg)

elanek
15-11-2007, 14:20
Tutaj kolejny przykład twarzy bez użycia lampy, ale generalnie jestem za tym zeby tylko lekko dopalać bo nie zawsze swiatlo pada pod odopwiednim kątem prosto na twarz, a wtedy pojawiają sie brzydkie cienie niestety.


No i o to mi chodziło... :) Lekkie dopalanie.

arturjb
15-11-2007, 14:53
ja rozmawiamy o mieszaniu swiatla to moze niec ktos powie w jaki tani sposób ocieplić światło flasha zeby móc zgrać je z temp. najczestrzego w kosciele swiatla zarowego i ladnie dobrac WB?

Jacek_Z
15-11-2007, 15:34
ja rozmawiamy o mieszaniu swiatla to moze niec ktos powie w jaki tani sposób ocieplić światło flasha zeby móc zgrać je z temp. najczestrzego w kosciele swiatla zarowego i ladnie dobrac WB?
folia "bursztynowa" 10x10 cm na allegro po 10 zł. Sam sobie dotniesz na kształt palnika.

ozzy
15-11-2007, 17:19
folia "bursztynowa" 10x10 cm na allegro po 10 zł. Sam sobie dotniesz na kształt palnika.

mam, działa.
jak Ci za mało ociepla, to zakładasz 2 :D

arturjb
15-11-2007, 17:39
gdzie i jak tego szukac na allegro?

MirekM
15-11-2007, 18:38
Powiem tylko , że kto nie ma jeszcze lampki , lub myśli o zmianie niech zastanowi się nad dwu palnikowym Metzem .

Jacek_Z
15-11-2007, 19:14
gdzie i jak tego szukac na allegro?

http://www.allegro.pl/item269069307_rewelacja_koniec_problemow_z_bw_w_ko sciele_.html

arturjb
24-11-2007, 13:53
Jacek_Z, miałeś rację mówiąc o VR w 18-200, to na prawdę działa. Poniżej 1/6 sek przy f=26mm


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://arturjb2.republika.pl/18200.jpg)

szkoda, ze N nie ma standardowego zuma ze światłem 2.8 i VR... jak Canon...

Jacek_Z
24-11-2007, 15:20
Jacek_Z, miałeś rację mówiąc o VR w 18-200, to na prawdę działa. Poniżej 1/6 sek przy f=26mm

szkoda, ze N nie ma standardowego zuma ze światłem 2.8 i VR... jak Canon...
mówiłem. Dla rozmycia liczy się także kąt. Na szerokim kącie i przy statycznej scenie można sobie pozwolić na naprawdę długi czas, a 1/6 jest nie do zrobienia z ręki bez VR. A o statywie chyba nikt nie pomyśli.

też jestem zawiedziony brakiem VR w nowym 24-70/2.8. To by był killer. Na śluby z D3 to by był genialny zestaw. Ale i tak będzie dobrze :-D

arturjb
24-11-2007, 15:38
(...) A o statywie chyba nikt nie pomyśli.


zdarzało mi się robić ze statywem w kościele. nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, kolega jednak notorycznie zabiera do kościoła statyw.

Jacek_Z
24-11-2007, 15:45
kamerzyści notorycznie zabierają statywy.
tak przy okazji - to zdjęcie takie trochę płaskie jest, ale miało chyba tylko udowodnić ile zastanego mozna złapać.

arturjb
24-11-2007, 16:37
krzywa troszkę 'wybrzuszona'