dagobah
26-09-2009, 15:56
Witam!
Od pewnego czasu męczy mnie kwestia jakości zdjęć po konwersji z NEFa do JPG/TIF. Korzystam z D70s i przetestowałem wiele różnych programów do obróbki i niestety nie udało mi się uzyskać pożądanych rezultatów.
A chodzi mi o banalną konwersję do JPG/TIFF, bez żadnej obróbki. Gdy oglądam RAWy w ViewNX nie jestem zadowolony z jakości zdjęć dopóki nie wyświetlę prawdziwego RAWa (włączając odpowiedni przycisk). Jest to dla mnie zrozumiałe ze względu na osadzonego w RAWie JPGa. Ale właśnie takiego "prawdziwego" RAWa z podglądu (dużo ostrzejszego, może bez redukcji szumu?) chciałem wyeksportować do JPGa. I uzyskuję niestety słabą jego wersję.
(1) Zrzut ekranu z podglądu (osadzony JPG w RAWie): http://img9.imageshack.us/img9/7559/viewnxrawoff.jpg
(2) Zrzut ekranu z podglądu (oryginalny RAW - po włączeniu odpowiedniej opcji w ViewNX): http://img9.imageshack.us/img9/4549/viewnxrawon.jpg
Plik RAW: http://rapidshare.de/files/48422709/DSC_0011.NEF.html
Plik po eksporcie do JPG (quality: excellent): http://img136.imageshack.us/img136/5930/dsc0011viewnx.jpg
Co bym chciał uzyskać? Jakościowo plik JPG taki sam jak plik RAW w podglądzie w (2).
Próbowałem także eksportu z Capture 2 NX, Lightrooma, RAW Therapee i niestety za każdym razem mam wrażenie, że nie otrzymuję RAWa po konwersji, ale tylko osadzonego w nim JPGa (o niezadowalajacej jakości). A może tak właśnie działa eksport i oczekuję rzeczy niewykonalnej? ;-)
Dzięki za wszelkie rady i sugestie, bo nie mam pojęcia, gdzie robię ew. błąd.
Pozdrawiam,
Andrzej
Od pewnego czasu męczy mnie kwestia jakości zdjęć po konwersji z NEFa do JPG/TIF. Korzystam z D70s i przetestowałem wiele różnych programów do obróbki i niestety nie udało mi się uzyskać pożądanych rezultatów.
A chodzi mi o banalną konwersję do JPG/TIFF, bez żadnej obróbki. Gdy oglądam RAWy w ViewNX nie jestem zadowolony z jakości zdjęć dopóki nie wyświetlę prawdziwego RAWa (włączając odpowiedni przycisk). Jest to dla mnie zrozumiałe ze względu na osadzonego w RAWie JPGa. Ale właśnie takiego "prawdziwego" RAWa z podglądu (dużo ostrzejszego, może bez redukcji szumu?) chciałem wyeksportować do JPGa. I uzyskuję niestety słabą jego wersję.
(1) Zrzut ekranu z podglądu (osadzony JPG w RAWie): http://img9.imageshack.us/img9/7559/viewnxrawoff.jpg
(2) Zrzut ekranu z podglądu (oryginalny RAW - po włączeniu odpowiedniej opcji w ViewNX): http://img9.imageshack.us/img9/4549/viewnxrawon.jpg
Plik RAW: http://rapidshare.de/files/48422709/DSC_0011.NEF.html
Plik po eksporcie do JPG (quality: excellent): http://img136.imageshack.us/img136/5930/dsc0011viewnx.jpg
Co bym chciał uzyskać? Jakościowo plik JPG taki sam jak plik RAW w podglądzie w (2).
Próbowałem także eksportu z Capture 2 NX, Lightrooma, RAW Therapee i niestety za każdym razem mam wrażenie, że nie otrzymuję RAWa po konwersji, ale tylko osadzonego w nim JPGa (o niezadowalajacej jakości). A może tak właśnie działa eksport i oczekuję rzeczy niewykonalnej? ;-)
Dzięki za wszelkie rady i sugestie, bo nie mam pojęcia, gdzie robię ew. błąd.
Pozdrawiam,
Andrzej