PDA

Zobacz pełną wersję : Jakość zdjęcia po konwersji NEF -> JPG



dagobah
26-09-2009, 15:56
Witam!

Od pewnego czasu męczy mnie kwestia jakości zdjęć po konwersji z NEFa do JPG/TIF. Korzystam z D70s i przetestowałem wiele różnych programów do obróbki i niestety nie udało mi się uzyskać pożądanych rezultatów.
A chodzi mi o banalną konwersję do JPG/TIFF, bez żadnej obróbki. Gdy oglądam RAWy w ViewNX nie jestem zadowolony z jakości zdjęć dopóki nie wyświetlę prawdziwego RAWa (włączając odpowiedni przycisk). Jest to dla mnie zrozumiałe ze względu na osadzonego w RAWie JPGa. Ale właśnie takiego "prawdziwego" RAWa z podglądu (dużo ostrzejszego, może bez redukcji szumu?) chciałem wyeksportować do JPGa. I uzyskuję niestety słabą jego wersję.

(1) Zrzut ekranu z podglądu (osadzony JPG w RAWie): http://img9.imageshack.us/img9/7559/viewnxrawoff.jpg
(2) Zrzut ekranu z podglądu (oryginalny RAW - po włączeniu odpowiedniej opcji w ViewNX): http://img9.imageshack.us/img9/4549/viewnxrawon.jpg

Plik RAW: http://rapidshare.de/files/48422709/DSC_0011.NEF.html
Plik po eksporcie do JPG (quality: excellent): http://img136.imageshack.us/img136/5930/dsc0011viewnx.jpg

Co bym chciał uzyskać? Jakościowo plik JPG taki sam jak plik RAW w podglądzie w (2).

Próbowałem także eksportu z Capture 2 NX, Lightrooma, RAW Therapee i niestety za każdym razem mam wrażenie, że nie otrzymuję RAWa po konwersji, ale tylko osadzonego w nim JPGa (o niezadowalajacej jakości). A może tak właśnie działa eksport i oczekuję rzeczy niewykonalnej? ;-)

Dzięki za wszelkie rady i sugestie, bo nie mam pojęcia, gdzie robię ew. błąd.

Pozdrawiam,
Andrzej

Angadil
12-10-2009, 19:22
Nie istnieje bezstratna konwersja RAW -> JPEG.
Po obróbce po prostu wyostrz zdjęcie przed eksportem do JPEG`a

Twój NEF wyeksportowany do JPG.: http://img136.imageshack.us/img136/5930/dsc0011viewnx.jpg
Lekko wyostrzony NEF i eksport do JPG .: http://img257.imageshack.us/img257/1803/dsc0011kn.jpg

To tyle w kwestii ostrości.
Dalej to już od ciebie zależy jak obrobisz zdjęcie. NEF/RAW to odpowiednik KLISZY z tą różnicą, że wywołujesz go na komputerze.

markB
13-10-2009, 17:22
Rawa nigdy nie zobaczysz, bo to jest odpowiedź matrycy (w odcieniach szarości) na światło, ewentualnie ze zbiorem instrukcji. Zawsze widzisz generowanego jpega z rawa, lub jpega (tifffa) po eksporcie.

Zbigniew
13-10-2009, 20:16
Wg mnie to kwestia odpowiedniego wyostrzenia przy wołaniu RAWa, ewentualnie też kontrastu. Dwa przykłady poniżej (przy czym uwaga - zbiłem trochę jakość, było ostrzej) - wg mnie te zdjęcia są na granicy przeostrzenia (1) lub już przeostrzone (2). Wołane w Lightroom.

Jeden (http://img251.imageshack.us/img251/1074/dsc0011c.jpg) i dwa (http://img251.imageshack.us/img251/4637/dsc00112i.jpg).

mpwt
15-10-2009, 01:05
Zawsze widzisz generowanego jpega z rawa

Tu się trochę mylisz... nie mieszaj do tego JPGa, bo póki nie wciśniesz w wywoływaczu Save As JPG to JPG to to nie jest.

olsmar
31-10-2009, 21:46
niestety nie znam jeszcze wyjaśnienia tego problemu ale też go zauważyłem. Natrafiłem na taki wątek:

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1007&message=33280183

Co potwierdza istnienie problemu, lecz tam także brak wyjaśnienia. Sadzę, że samo wyostrzanie to nie jest. Zresztą nawet gdyby tylko o to chodziło, to jest to dziwne. Jeśli zarówno NEF wyświetlany w oknie przeglądarki viewNX jak i jpg wyprodukowany w zakładce Convert Files bazują na domyślnych profilach z EXIFa to nie powinny się różnić. Nie udaje mi się uzyskać bezsprzecznego dowodu, że uzyskany TIFF pochodzi z NEFa w sensie zachowania szczegółów (bezstratności). Co do wyświetlania jpga czy wyświetlania nefa, to są oczywiście (niedopuszczalne) skróty myślowe. Na ekranie oglądamy zawsze mapę bitową uzyskaną na podstawie pliku raw, jpg, tiff itp przy pomocy algorytmów adekwatnych dla danego formatu. Przy czym RAW czy NEF nie jest w ogóle żadnym standardowym formatem i "nie wiemy" wcale jak on wygląda i nigdy go nie "zobaczymy" bezpośrednio co oczywiste. Ale nie w tym jest problem.

hawk
31-10-2009, 22:01
To co pokazujesz na screenie (JPG) jest spokojnie do wyciągnięcia przy obróbce. Zawsze się traci na konwersji RAW->JPG i trzeba się z tym pogodzić. Spróbuj podostrzyć używając np. GIMP'a, ma bardzo dobre algorytmy wyostrzające.

Zorro1212
11-11-2009, 20:21
Mam pytanie jaka roznica wystepuje po obrobce Raw(NEF)do Jpeg a jaka do Tiff?

mpwt
13-11-2009, 23:36
Mam pytanie jaka roznica wystepuje po obrobce Raw(NEF)do Jpeg a jaka do Tiff?

Właściwie taka jaka występuje między JPG a Tiff. Ale tu już wchodzimy w pewne podstawy i warto, żebyś zainteresował się tym tematem. Tak w skrócie: JPG to format działający w oparciu o kompresję stratną w przeciwieństwie do Tiff.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Formaty_plik%C3%B3w_graficznych

Zorro1212
15-11-2009, 01:25
To wiem ale o jakiej utracie jakosci mowimy

Seeker
15-11-2009, 14:26
Zaleznej od ustawien. BARDZO DOSLOWNIE.

mpwt
15-11-2009, 15:56
Zaleznej od ustawien. BARDZO DOSLOWNIE.

Przede wszystkim takiego Tiffa można zapisać na 16 bitach. JPG to zaledwie 8 bitów. A więc utrata danych wręcz ogromna...

Tomasz67
16-11-2009, 15:20
Przede wszystkim takiego Tiffa można zapisać na 16 bitach. JPG to zaledwie 8 bitów. A więc utrata danych wręcz ogromna...
Witam. Mam pytanie czy z tiffa da się zrobić odbitkę na papierze i czy będzie różnica między odbitką z jpga?? Mowa oczywiście o labie.
Tify z mojego aparatu potrafią mieć po 70MB-jedno zdjęcie.
Pozdrawiam Tomek.

mpwt
16-11-2009, 15:26
Witam. Mam pytanie czy z tiffa da się zrobić odbitkę na papierze i czy będzie różnica między odbitką z jpga??

To lab i tak zrobi z tego 8 bitów i puści na maszynę. :) Więc albo różnicy nie będzie albo konwersje jeszcze skopią :p
Nie ma sensu. Lepiej finalnie zrobić dobry plik JPG i takowy dać do labu. Gdzieś kiedyś na forum była dyskusja na ten temat...

Seeker
16-11-2009, 15:45
Krotko mowiac - obrobka TIFF, transport do labu (juz po uzyskaniu docelowego efektu) JPG.


"Przede wszystkim takiego Tiffa można zapisać na 16 bitach. JPG to zaledwie 8 bitów."

To jedna sprawa, a druga - zapisz sobie JPG 1%, 10%, 30% i 100%, a potem obejrzyj kazdy z nich.
Dobrze jest przed tym wygodnie usiasc.... ;)