Zobacz pełną wersję : Histogram a zdjęcie
spójrzcie na to zdjęcie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/9067/20090924072648.jpg)
wg histogramu jest ok ale wg mnie zdjęcie jest blade i bez kontrastu, jak sugerować się histogramem i co robić aby zdjęcia były lepsze?
a kto Ci powiedział że wg histogramu jest ok?
jest przeswietlone i tyle. Zrób sobie lekka korekcję w PS i po sprawie, skoro zapomniałes to zrobić w terenie
Kundzior
24-09-2009, 09:58
A mi histogram wygląda dokładnie tak jak jest zrobione zdjęcie. Czarnych nie ma wyjaranych też, a same średniaki.
Jak dla mnie histogram pokazuje ze zgjęcie jest szare, i tak też wygląda.
Kundzior
24-09-2009, 10:26
Tak na marginesie to pięknie da się to powyciągać, bardzo lekkie w podstawowej obróbce.
sokrates
24-09-2009, 11:00
krótka zabawa krzywymi na kanałach +5 do kontrastu, lekko przyciemniłem poziomami. Można by to lepiej zrobić... kolorystycznie to nie wiem jak to wyjdzie bo mam do dyspozycji tylko ekran laptopowy w tej chwili.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img36.imageshack.us/img36/9067/20090924072648.jpg)
No to zrobiłeś z tego zdjecia jakąś tam grafikę. Jakąś wariację na temat.
Zdjęcie jest OK, bo pewnie tak to wyglądało w rzeczywistości - szaro, buro i ponuro. Tak to właśnie wyszło. A że można z tego próbować zrobić piękny słoneczny dzień, to już zupełnie inna sprawa. Moim zdaniem trzeba się zdecydować, czy obrazek ma dokumentować rzeczywistość (wtedy zdjęcie jest OK), czy ma ją upiększać. Jeśli ma ją upiekszać, to odpalamy NXa, PSa, Corela, albo coś podobnego i do roboty. I wtedy można dowolnie poszaleć.
Zdjęcie jest OK, bo pewnie tak to wyglądało w rzeczywistości - szaro, buro i ponuro. Tak to właśnie wyszło. A że można z tego próbować zrobić piękny słoneczny dzień, to już zupełnie inna sprawa. Moim zdaniem trzeba się zdecydować, czy obrazek ma dokumentować rzeczywistość (wtedy zdjęcie jest OK), czy ma ją upiększać. Jeśli ma ją upiekszać, to odpalamy NXa, PSa, Corela, albo coś podobnego i do roboty. I wtedy można dowolnie poszaleć.
1. Nie słuchaj JK, jego wypowiedź sugeruje, że obrazek "prosto z aparatu" może być dokładniejszym odzwierciedleniem rzeczywistości, niż ten sam obrazek po odpowiedniej korekcie. Takie rzeczy raczej się nie zdarzają. Chyba, że w ściśle kontrolowanych warunkach (jak studyjnych). Szczególnie w kwestii kontrastu i kolorów, których żaden algorytm w aparacie cyfrowym, ani żaden materiał fotograficzny nie odda tak, jak widzi oko.
2. Samo zdjęcie które wstawiłeś nie jest OK i na pewno nie wyglądało to tak w rzeczywistości. Jest za jasne i zbyt mało kontrastowe.
3. Z tego histogramu można odczytać jedną pozytywną rzecz - cała scena została zarejestrowana bez żadnych prześwietleń i niedoświetleń. Dzięki temu możesz dokonać dowolnych korekt, aby przywrócić obrazek do takiego stanu, żeby przedstawiał dokładnie to, co widziałeś.
Prosty przykład korekcji kontrastu i kolorów, która nie ma na celu przerabiania na "piękny słoneczny dzień" czy innych upiększających modyfikacji:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i246.photobucket.com/albums/gg98/pawel7/dybi.jpg)
Ten obrazek, mimo, że "przerobiony w programie" prawdopodobnie lepiej oddaje rzeczywistość, niż oryginał.
1. Nie słuchaj JK, jego wypowiedź sugeruje, że obrazek "prosto z aparatu" może być dokładniejszym odzwierciedleniem rzeczywistości, niż ten sam obrazek po odpowiedniej korekcie.
..........
Ten obrazek, mimo, że "przerobiony w programie" prawdopodobnie lepiej oddaje rzeczywistość, niż oryginał.
Tak? No to który lepiej oddaje rzeczywistość - ten twój, czy ten który zamieścił sokrates? Oba te obrazki są zupełnie różne i oba "prawdopodobnie lepiej oddają rzeczywistość" :wink:. Rozumiem, że obaj tam byliście podczas robienia tego zdjęcia i obaj wiecie jak ta rzeczywistość wyglądała. Prawda?
Zrobiliście z tego obrazki, które wam się podobają, ale z rzeczywistością nie ma to nic wspólnego.
Zrobiliście z tego obrazki, które wam się podobają, ale z rzeczywistością nie ma to nic wspólnego.
JK, sumując Twoje dwa ostatnie posty w wyniku otrzymujemy informację, że:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i246.photobucket.com/albums/gg98/pawel7/dybi_org.jpg)
To zdjęcie prawidłowo oddaje dokładnie to, co widział autor.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i246.photobucket.com/albums/gg98/pawel7/dybi.jpg)
To zdjęcie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, ale wg Ciebie mi się podoba.
Pozostawię to bez komentarza, bo nasza dyskusja mogła by wejść na zbyt wysoki poziom abstrakcji.
Niech autor zdjęcia sam zdecyduje które zdjęcie bardziej przypomina to co ma przypominać, które jest wariacją, a które jest do kitu, bo Ciebie tam też nie było :)
Niech autor zdjęcia sam zdecyduje które zdjęcie bardziej przypomina to co ma przypominać, które jest wariacją, a które jest do kitu, bo Ciebie tam też nie było :)
to prawda, dzień był szary i ponury (środek grudnia) w godzinach popołudniowych. korekcja najlepiej odpowiada prawdzie gdy zdejmie się trochę zakresu po obu stronach paraboli histogramu (ciut czerni i bieli). w sumie sam sobie jestem winien bo chyba powinienem zwiększyć saturację (?) w aparacie...
w sumie sam sobie jestem winien bo chyba powinienem zwiększyć saturację (?) w aparacie...Kontrast raczej. Saturacja wtedy sama podskoczy...
Sowulus12
27-09-2009, 05:09
to prawda, dzień był szary i ponury (środek grudnia) w godzinach popołudniowych. korekcja najlepiej odpowiada prawdzie gdy zdejmie się trochę zakresu po obu stronach paraboli histogramu (ciut czerni i bieli). w sumie sam sobie jestem winien bo chyba powinienem zwiększyć saturację (?) w aparacie...
A ja ci nie polecam takich zabiegów jak podkręcanie parametrów zdjęcia w aparacie - dużo lepiej zrobić to w narzędziu graficznym na dużym ekranie a w aparacie zadbać o dobrą ekspozycję, ostrość i jakość pliku.
"dużo lepiej zrobić to w narzędziu graficznym na dużym ekranie a w aparacie zadbać o dobrą ekspozycję, ostrość i jakość pliku"
Masz racje, tylko nie wyklucza to w cale sugestii Stiga.
Przy zalozeniu, ze autor pytania zamierza RAWa samodzielnie modyfikowac.
Otrzyma niemal gotowy, zaszyty JPEG, a jezeli ten mu sie nie spodoba,
to podlubie sobie w RAWie.
dziękuję Wam za wszelkie rady, naprawdę dla mnie przydatne.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.