PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia w ruchu.



Anonymous
12-03-2005, 19:40
Prosiłbym bardzo o poradę jak mam optymalnie ustawić aparat aby ostro złapać przedmiot dość szybko się przemieszczający. Co w którym menu jak ma być zaznaczone, jak dobrać czas czy czułość... Mam 3 warianty i pierwszy najprostrzy prawie opanowałem:

1. Panoramowanie
(tutaj prawie wiem o co chodzi)
2. Foto szybko zbliżającego się obiektu - np. pociągu
(zanim złapię ostrość w D70 to już nie jest to)
3. Uciekający ptak
(tu nie przewidzę dokąd leci ale jak widzę foty fruwaczy robione przez innych to szok)

Może coś źle robię? Jak mam dobrać kompzycję itp. Słyszałem coś o tym iź D70 przewiduje gdzie znajdzie się obiekt - to jest opcja w menu? Głupie te moje pytania więc wybaczcie...

Anonymous
12-03-2005, 19:58
Krotkie czasy (<1/250s) i ciagle nastawianie ostrosci (AF-C chyba).

koyo
12-03-2005, 21:28
af-c oraz area mode na dynamic (różowe menu)

goldie
14-03-2005, 11:25
1. Panoramowanie - krótsze czasy i najlepiej robić na statywie bo ciężko złapać ostrość na obiekcie.
2. Rzeczywiście krótsze czasy tak od 250 i wyżej, w zależności co chcesz osiągnąć
3. i tak jak mówi koyo (szacuneczek :) - af-c i dynamic area

żółto-czarny
16-03-2005, 22:07
To jeszcze ja moje 3 grosze... Chcę sfocić ludzi w ruchu, ale z użyciem błysku. Czyli muszę:
1. mieć AF-C + Dyn. area
2. metering SPOT (bo matrix i CW uruchomią balans i-TTL, który nie doświetli)
3. celować spotem w twarz "modela"
4. trzymając wciśnięty AE-L łapać ostrość.
Ufff! Może o czymś zapomniałem? A może jest sposób żeby ułatwić sobie życie?

[ Dodano: Sro 16 Mar, 2005 ]
Dodam jeszcze, że jedynym fleszem na jaki mnie na razie stać, jest to wbudowane maleństwo :lol: i nie ma mowy o wyrafinowanych funkcjach sterowania błyskiem.

goldie
17-03-2005, 10:54
niekoniecznie musisz wciskać AE-L i łapać ostrość, ale tak też można... przy AF-C - obiektyw na bierząco doostrza obiekt :)

żółto-czarny
17-03-2005, 11:34
Skoro już przy tym jesteśmy, następne pytania.
1. czy taka metoda nastawiania ostrości polega na tym, że jeżeli złapię ją na jakimś obiekcie np. środkowym czujnikiem, to aparat powinien ją utrzymać również wtedy, gdy obiekt przemieści się w prawo lub lewo?
2. czy wtedy SPOT mierzy światło w punkie AF wybranym przeze mnie czy w tym, w którym faktycznie akurat jest ostrość?

goldie
17-03-2005, 13:04
1. ostry będzie tylko ten obszar, na którym jest czujnik
2. yyyyyyyyyyy w wybranym przez Ciebie ???
:)

żółto-czarny
17-03-2005, 19:25
Sorki za nieścisłość. Faktycznie - Nikoś sam przełącza pola AF tylko przy PRIORYTECIE PIERWSZEGO PLANU, a nie przy Dynamic area. Przeto pytanie w pkt. 2 jest bez sensu :oops: