PDA

Zobacz pełną wersję : Kreatywny System Cokin Cz 2 Zastosowanie Filtrów



Strony : [1] 2

ALF
10-10-2006, 00:14
wreszcie skończyłem...ufff :)
oddaję w wasze ręce tekst o filtrach cokina...dla chętnych całość dostępna jest na mojej stronie...
http://alf.home.pl/ALF/fotografia/filtry_fotograficzne.htm
można też pobrać w formie skompresowanego pliku worda (RTF)
http://alf.home.pl/ALF/PLIKI_DO_POBRANIA/pliki_do_pobrania.htm



Mówi się, że w dobie aparatów cyfrowych używanie filtrów straciło sens. Błąd! Nawet najlepsze programy komputerowe nie potrafią tego wszystkiego co filtry, a żeby osiągnąć efekty zbliżone, trzeba wielu minut, a czasem nawet godzin pracy przy komputerze, podczas gdy założenie filtra zajmuje najwyżej kilkanaście sekund.

Filtry systemu cokina można podzielić na wiele różnych grup, ale myślę, że wystarczy 8:

·Filtry kolorowe – przeznaczone do modyfikowania koloru całego kadru (nie tylko do zdjęć b&w)
·Filtry korekcyjne – przeznaczone do korekcji temperatury barwowej zdjęcia
·Filtry center-spot bezbarwne i kolorowe – przeznaczone głównie do portretu i zdjęć trikowych przedmiotów
·Filtry pastelowe i dyfuzory – zmiękczające, do portretu, krajobrazu itp.
·Filtry efektowe, soczewki, soczewki wielokrotne
·Filtry połówkowe szare (grey), ND i kolorowe (UWAGA! Filtry ND i szare (grey) to różne filtry!)
·Filtry polaryzacyjne (kolorowe i bezbarwne), UV i skylight
·Filtry specjalne (podwójna ekspozycja, żelowe)

Te najbardziej niezbędne to oczywiście filtry polaryzacyjne, ND oraz połówkowe, ale i efektowe, spoty, dyfuzory czy korekcyjne dadzą pożądane efekty znacznie wzbogacające nasze zdjęcia. Postaram się omówić te najważniejsze oraz te najciekawsze.



FILTRY POŁÓWKOWE


Najczęściej używane filtry systemu cokina to filtry połówkowe. O nie najczęściej pytacie na forach fotograficznych, więc te opiszę dokładniej.
Filtry połówkowe ND, szare i kolorowe występują w różnych gradacjach oraz o różnych przejściach:
-Filtry kolorowe (gradual) – mają na ogół 2-3 stopnie gradacji oraz przejście soft lub hard i w tym przypadku wybór jest raczej niewielki, a sprowadza się do wyboru gradacji. Gradacja jest oznaczana literą i cyfrą np: Gradual Blue B2 L – Gradual Blue – oznacza, że to filtr połówkowy niebieski; B2 – oznacza, że ma 2 stopień gradacji, czyli, że jest ciemniejszy od B1; L (Light) – oznacza, że to filtr z miękkim przejściem. Analogicznie będzie w przypadku Gradual Tabacco T2 S – połówkowy, tabaczkowy o 2 stopniu gradacji z przejściem średnim (soft). Wśród filtrów kolorowych występują również filtry Fluo – filtry o bardziej wyrazistych i czystych kolorach.
-Filtry szare (grey) – występują w 2 stopniach gradacji (1 i 2), a w przypadku gradacji 2 również w 3 rodzajach przejść (L/S/F) np. Gradual Grey G2 L – to filtr połówkowy szary o 2 stopniu gradacji (ciemniejszy) w wersji light, czyli z miękkim przejściem.
-Filtry ND (neutralna gęstość) – popularnie nazywane szarymi połówkami, co powoduje często niedomówienia i mylenie ich z filtrami rzeczywiście szarymi (grey). Filtry te występują w gradacjach podawanych w cyfrach od ND 0,1 do ND8, co też powoduje nieporozumienia, bowiem filtr ND 0,6 często nazywany jest czasem ND4. filtry ND występują w 3 rodzajach przejść (L/S/H).

Dla przypomnienia:
ND 0,1 – transmisja światła 80%, przyciemnia o 1/3 przysłony
ND 0,2 – transmisja światła 63%, przyciemnia o 2/3 przysłony
ND 0,3 – transmisja światła 50%, przyciemnia o 1 przysłonę
ND 0,6 – transmisja światła 25%, przyciemnia o 2 przysłony
ND 0,9 – transmisja światła 12%, przyciemnia o 3 przysłony
ND 1,2 – transmisja światła 6,3%, przyciemnia o 4 przysłony

Rodzaje przejść filtrów połówkowych:
Dla filtrów kolorowych i szarych to L – Light – miękkie; S – Soft – średnie; F – Full – pełne.
Dla filtrów ND to L – Light – miękkie; S – Soft – średnie; H – Hard – twarde. (Niektóre firmy nie robią przejść L, a przejście S jest czym pośrednim między L i S, a określa się je jako miękkie)

Na czym polegają różnice?
Dla filtrów kolorowych i szarych – Light – zajmuje ok. 1/2 powierzchni filtra, Soft – zajmuje ok. 1/4 powierzchni filtra, Full, to filtr pełny, czyli przejście rozpoczyna się na górze filtra, a kończy na jego dole.
Dla filtrów ND – Light – zajmuje ok. 2/3 powierzchni filtra, Soft – zajmuje 1/3 lub 1/4 powierzchni filtra, Hard jest twardym przejściem, praktycznie nie ma przejścia lub, jak kto woli jest kreską.

Jak dobierać przejścia?
- Light jest najbardziej uniwersalnym przejściem, ponieważ nawet jeśli w kadrze pojawią się np. drzewa lub inne przeszkody, to na zdjęciu nie będzie widać skokowego zastosowania filtra, a przejście przyciemnienia górnej części zdjęcia będzie bardzo łagodne.
-Soft można używać, gdy przeszkody nie występują blisko lub, gdy nie są istotne dla kadru.
-Przejścia Hard stosuje się raczej wyłącznie na otwartych przestrzeniach, np. morze, pustynia, nizinne łąki, gdyż brak przejścia zaskutkuje widocznym przyciemnieniem na „wystających” obiektach. Natomiast, gdy horyzont jest kreską, przejście Hard sprawdzi się jak najbardziej.



PYTANIA I PODPOWIEDZI:


- Co kupić?
Często zadawane pytanie na forach fotograficznych...co kupić? Odpowiedź wcale nie jest łatwa. W dużej mierze zależy to od potrzeb i zasobności portfela. Przyjmijmy trzy opcje:
- Uczeń z minimalną ilością gotówki;
1 – podstawowe filtry nakręcane: UV lub skylight na każdy obiektyw oraz filtr polaryzacyjny – to podstawa!
2 – do krajobrazu przydał by się filtr połówkowy ND i (lub) szary (gradual grey)...proponuję zakup systemu cokina (minimum holder i adapter/y) oraz filtra ND 0,9 z miękkim przejściem, a jeśli pieniędzy wystarczy to może jeszcze 121L firmy Cokin lub PPL (tańszy).
3 – jeśli robi portrety: center spot incolor 1 lub 2 – to taki najprostszy i nie wymagający wielkich umiejętności filtr zmiękczający otoczenie znajdującej się w centrum postaci.

- Fotograf z budżetówki:
1 – jw.
2 – tu można się pokusić o komplet podstawowych filtrów połówkowych ND 0,3/0,6/0,9/1,2 – proponuję kupować z tzw. miękkim przejściem (Light)...to są najbardziej uniwersalne filtry...oczywiście, jeżeli wystarczy gotówki to warto również zakupić wersje soft, a nawet Hard – ta np. przydaje się świetnie nad morzem.
3 – można pokusić się o zakup kilku filtrów połówkowych kolorowych, trickowych i szarych – proponuję zakup:
2 filtrów specjalnych:
Gradual Thunder – szaroniebieskogranatowy filtr wzmacniający tzw. efekt burzowy
Sunset 1 lub 2 – filtr ten występuje również w wersjach Full – pomarańczowożółtoczerwony filtr imitujący zachody słońca.
Kilku filtrów połówkowych kolorowych:
Gradual Tabacco T1 lub T2 L, Gradual Blue B2 L, Gradual Mauve M1.
Jeden lub dwa filtry szare:
Gradual Grey G2 L, Gradual Grey G1
To taki podstawowy zestaw filtrów do krajobrazu. Dla innych upodobań np. portret, wersji jest tak dużo, że trzeba samemu usiąść z katalogiem i poszukać odpowiednich dla swoich potrzeb filtrów.

- Fotograf z zasobnym portfelem:
Kupuje wszystko co mu potrzebne :)

- Jaki jest koszt zakupu systemu cokina?
Podstawą jest holder i adapter – polecam zakup oryginalnych cokina ponieważ są znacznie wyższej jakości, a że kupujemy go na lata, to warto dać te parę złotych więcej (holdery tańszych firm szybciej się wyrabiają, a nawet potrafią pękać).
Przykładowe ceny:
-Holder P na 3 filtry – 69zł
-Holder P szerokokątny (na 1 filtr) – 83zł
-Adapter P do średnicy 77mm – 55zł (tu można poszukać zamienników, np. na allegro w cenie ok. 24-36zł)
-Dekielki na koder i adapter P – 32zł za każdy – warto je kupić jeśli nie chce się za każdym razem ściągać holdera czy adaptera!
-Osłona przeciwsłoneczna – 69zł za sztukę – można je łączyć w zależności od ogniskowej obiektywu – patrz zestawienie poniżej.
-Tandem adapter – 99zł – służy do łączenia holderów i budowy kompendium.

- Filtry jakich firm kupować?
Równie często spotykane pytania dotyczą firm produkujących filtry systemu Cokin, a firm produkujących filtry systemu COKIN jest wiele. Są wśród nich również firmy produkujące cenione filtry nakręcane np. japoński Marumi czy amerykańsko/japoński Tiffen. Wymienię te najbardziej popularne na naszym rynku: z tańszych to Ars Colandi i PPL, a z droższych to Cokin, Hitech oraz Lee. Filtry wykonane są z żywic, a różnica w cenie jest odzwierciedleniem jakości tych żywic. Są również filtry szklane, ale ich ceny bywają astronomiczne. W różnych sklepach internetowych oraz na aukcjach często spotykam filtry „typu Cokin” – jeżeli sprzedający nie podaje nazwy firmy, radzę unikać takich podróbek...lepiej zakupić filtry tańsze, ale znanych firm, jak choćby te, które wymieniłem powyżej.

- Czy można kupować te tańsze, czy trzeba kupować te drogie?
Odpowiedź nie jest prosta...oczywiście ludzie z zasobnymi portfelami mogą kupować wszystko z firmy Lee, ale większość z nas musi oszczędzać, więc co mogę polecić?
-Filtry kolorowe – można pokusić się o zakup firm tańszych, ale warto zaznaczyć, że nie zawsze trzymają one parametry.
-Filtry korekcyjne – warto zakupić oryginalne Cokiny ze względu na precyzję wykonania
-Filtry center-spot bezbarwne i kolorowe – jw. ewentualnie innych droższych firm, choć można dopuścić, że wyroby tańszych firm np. PPL też są przyzwoitej jakości.
-Filtry pastelowe i dyfuzory – jw.
-Filtry efektowe, soczewki, soczewki wielokrotne – wyłącznie oryginalne firm droższych.
-Filtry połówkowe szare (grey), i kolorowe – tu mogę polecić również filtry tańszych firm z zastrzeżeniem jw.
-Filtry połówkowe ND – ze względu na trudność ich produkcji tylko niektóre firmy produkują tą odmianę. Mogę polecić filtry ND firmy Hitech – są bardzo wysokiej jakości przy umiarkowanej cenie.
Filtry polaryzacyjne (kolorowe i bezbarwne), UV i skylight – wyłącznie oryginalny Cokin (chyba, że stosujecie filtry nakręcane)
Filtry specjalne (podwójna ekspozycja, żelowe) – oryginalny Cokin, choć bywają również w ofercie tańszych firm i można zaryzykować ich zakup.

- Czym różnią się filtry grey (szare) od filtrów ND?
Filtry ND (Neutral Density – czyli neutralnie gęste) są neutralne i nie wpływają na kolorystykę zdjęcia, natomiast filtry gradual grey (szare) mają pewien wpływ na kolory (dają lekko brunatno/magnetową dominantę). Filtry ND stosujemy wtedy, gdy niebo jest choćby lekko zachmurzone zaś filtry grey, gdy niebo jest całkowicie lub prawie całkowicie wyprane. Filtry grey można również stosować dla podniesienia kontrastów na niebie – dadzą efekt zbliżony do ND, ale nieco bardziej dramatyczny. Ze względu na bardzo różne odcienie nieba, ilość chmur, jasność i kontrasty, warto mieć kilka filtrów ND oraz 2-3 filtry grey o różnych stopniach gradacji i różnych przejściach.


PRZYKŁADOWE CENY FILTRÓW


Ceny filtrów zależą od firm je produkujących. Dla zobrazowania kosztów podam kilka przykładów najbardziej popularnych firm dla systemu Cokin P:
PPL – filtry kolorowe – ok. 42zł
PPL – filtr gwiazdkowy – ok. 45zł
PPL – center-spot – ok. 45zł
PPL – kolorowe połówkowe – ok. 45zł

COKIN – ND – 99zł
COKIN – gwiazdkowy – 133zł
COKIN – sunset – 142zł
COKIN – połówkowe kolorowe i szare – 138zł
COKIN – połówkowe fluo – 111zł
COKIN – spoty jednobarwne – 102zł – spoty dwubarwne – 113zł

Hitech – połówkowe ND i ND – 97zł
Hitech – korekcyjne 70-79zł
Hitech – połówkowe kolorowe – 97zł
Hitech – połówkowe kombinowane – 167zł
Hitech – sunset i twighlight – 175zł

Dla przykładu podam również kilka cen sytemu Cokin Z (100/100) firm Cokin oraz Lee
Cokin – spoty – 219zł
Cokin – połówkowe kolorowe i szare – 314-344zł
Cokin – konwersyjne – 212zł
Lee – efektowe – 218zł
Lee – gwiazdkowe – 195zł
Lee – ND połówkowe i ND – 273zł
Lee – sunset i twighlight – 311zł

Wszystkie ceny podałem orientacyjnie z dostępnych mi cenników z początku 2006r., mogą więc się nieznacznie różnić od obecnych.

Praca z kreatywnym systemem Cokin to wielka przyjemność. Na początek trzeba wydać trochę złotówek, ale uniwersalność zastosowań tego systemu jest tak wielka, że każda wydana złotówka zwróci się wielokrotnie w pięknie skomponowanych ujęciach.
Początki mogą być trudne. Umiejętność stosowania poszczególnych filtrów nabywa się wyłącznie w praktyce...nie da się tego wyczytać z książek czy poradników, dlatego zachęcam do indywidualnych prób, eksperymentowania i dzielenia się uwagami na forach internetowych...powodzenia!

tabele dostępne są w pliku oraz na mojej stronie (symbole filtrów oraz ilość paneli osłon p/słonecznych)
(http://www.pragmatic.com.pl/cokincen.htm)

jarek76
10-10-2006, 07:43
Obiecałem zrobić zdjęcia ze wszystkich swoich filtrów i oto są :mrgreen:
Na obrazkach widać Wrocławski standardzik :-D
1 Bez filtra

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img363.imageshack.us/img363/4880/bezfiltragh2.jpg)
2 Połówkowy Hitech 0,6

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img518.imageshack.us/img518/4363/06xl8.jpg)
3 Połówkowy Chińskie 0,9 :mrgreen:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img147.imageshack.us/img147/3025/09lt9.jpg)
4 Połówkowy Hitech 1,2

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img518.imageshack.us/img518/6910/12py7.jpg)
5 Połówkowy Tabaczkowy Cokin

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img382.imageshack.us/img382/3492/tabaczeklz5.jpg)
6 Połówkowy niebieski Cokin

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img147.imageshack.us/img147/3246/niebieskiek3.jpg)

ALF
10-10-2006, 10:22
całość niestety się nie zmieściła...tabele są na mojej stronie, albo w pliku do pobrania...

Valdek_Tychy
10-10-2006, 10:43
Jak zwykle b.db.opracowanie Alfa speca od filterkow w tym cokina :D
Dodam tylko, że po przeczytaniu jakiś już czas temu I części opracowania zakupiłem holder,adaptery i filtry cokina i jak narazie chwalę sobie.

biadzi
10-10-2006, 10:58
Super, dzięki Alf!

Antoni Bednarczyk
10-10-2006, 22:20
Dzięki Alf kawał dobrej roboty masz za sobą a my mnóstwo wiedzy na temat filtrów:)
Hitech ND ostatnio płaciłem po 119 zł:evil:

Pozdrawiam Antek

sjm
13-10-2006, 19:20
Super. Dzięki :oops:

Jacek S
20-10-2006, 13:10
Dzięki ALF, genialna robota, dawno już szukałem takiego opracowania, zgrałem, wydrukowałem, a wieczorem biorę się za czytanie.:mrgreen:

Coś mi się widzi, że trzeba będzie zrobić solidny przegląd w moich gratach, posprzedawać trochę nieużywanego sprzętu i kupić trochę Cokinów.

Pozdrawiam!

baku127
15-11-2006, 01:25
Alf to kawał dobrej roboty.Po przeczytaniu zacząłem sie zastanawiać nad tym systeme i widziałem gdzieś przykladowe zdjęcia z zastosowanie roznych filtrów.Robi wrażenie.
Trzeba sie dobrze zastanopwic i pora w coś zainwestowac.Dzięki za tego posta.
Pozdrawiam BAku

Jacek S
02-12-2006, 19:18
Witam ponownie i odgrzewam wątek!

ALF, a może masz jakieś adresy sklepów internetowych, które by tym handlowały? Gdzie ty to kupujesz?
Przeszukiwałem google i dość marnie to wygląda...

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam!

ALF
03-12-2006, 19:59
Witam ponownie i odgrzewam wątek!

ALF, a może masz jakieś adresy sklepów internetowych, które by tym handlowały? Gdzie ty to kupujesz?
Przeszukiwałem google i dość marnie to wygląda...

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam!

generalnie mam 2 źródła: raysfoto.pl i allegro.pl - w pierwszym przypadku dzwonię, w drugim poluję na okazje...czasem uda się ustrzelić za rozsądne pieniądze :)

panek
18-01-2007, 20:53
swietna praca :) Dziekuje autorowi !

marekon
19-01-2007, 20:08
Dziwię się trochę Alfowi że jeszcze sam nie sprzedaje systemu Cokin :) .Z jego wiedzą napewno znalazłby nabywców we wszystkich systemach foto.Jest uniwersalny.Sukces murowany.Wszyscy na zakupy do Alf-foto !!

Maciej-D
05-03-2007, 22:33
Alf, mam pytanie co do ochrony obiektywu. Rozumiem, że nie da się, bądź nie jest optycznie wskazane, korzystać z Cokina z nakręconym wcześniej na obiektyw UV (np. Marumi) ? Jak w takim razie chronić szkiełko przed rysami? (zapewne przy częstej wymianie tych cokinowskich prostokątów o takie nie jest specjalnie trudno?). Pozdrawiam!

ALF
05-03-2007, 23:51
eee...bzzzz przesadyzmu :) ja nakręcam adapter na UVkę...można to robić pod warunkiem, że filtr ma przedni gwint i dlatego nie polecam filtrów UV w wersji slim bez gwintu...

Maciej-D
06-03-2007, 00:31
eee...bzzzz przesadyzmu :) ja nakręcam adapter na UVkę...można to robić pod warunkiem, że filtr ma przedni gwint i dlatego nie polecam filtrów UV w wersji slim bez gwintu...

I nie traci na tym ostrość i jakość zdjęć? Czy filterek Uv Marumi WPC Slim bdzie sie nadawał do zabawy z tym systemem? Mógłbyś pokazać jakieś zdjątko zrobione obiektywem z zalołożną Uv i Cokinem?(najlepiej Tamronem 28-75, będzie najbardziej zbliżony do mojego szkła) Dzięki!

ALF
06-03-2007, 21:01
nie bardzo mam jak, ale możesz zobaczyć na mojej stronie zdjęcia z sigmą 400...
nie będzie problemów z marumi WPC, a spadku jakości nie zauważysz nawet na 30/45 :)

michalpolin
05-04-2007, 22:21
Można jeszcze spytać, jak sprawa ma się przy korzystaniu z optyki szerokokątnej? Czy może występować winietowanie i jak dużego rozmiaru potrzeba przy jakiej ogniskowej, aby temu zapobiec?

xmaniekx
05-04-2007, 22:27
musisz uzyc holdera szerokokatnego z jednym slotem chyba bo te 3 miejscowe wlasnie winietuja. Jak sie myle to niech mnie ktos poprawi

FHR
05-04-2007, 22:32
podłącze pytanie do tematu - hitech oferuje filtry w wersjach 1,2,3 np. coral 1,2,3. Czym różnią się te wersje?

ALF
05-04-2007, 23:20
cyferki mówią o stopniu gradacji lub gęstości filtra

Xathloc
06-04-2007, 20:45
Chętnie skorzystam z doświadczeń innych. Ponieważ zmieniłem system muszę rozpocząć zakupy od nowa :(
Ponieważ zanosi się na spory rozrzut obiektywów (od 52 mm do 67 mm na pewno) zacząłem się zastanawiać nad wejściem w system Cokin. Ale tu pojawia się problem.
Aparat służy głównie do reporterki i focenia pejzaży oraz przyrody na wypadach pieszych i rowerowych. Nie jestem przekonany, czy ten system sprawdzi się w takich zastosowaniach. Cenowo owszem, wypada znacznie taniej, ale jeśli chodzi o wygodę stosowania nie jestem przekonany.
Uniwersalność w obu przypadkach jest taka sama. Filtry nakręcane kupiłbym w rozmiarze 67 mm i dokupił jedynie adaptery do każdego obiektywu. Pozostaje jednak kwestia przydatności systemu do moich potrzeb (reporterka i pejzaże oraz przyroda na wypadach pieszych i rowerowych).
Co na ten temat sądzą osoby, które miały do czynienia z oboma systemami?

ALF
08-04-2007, 00:34
używam Cokina nawet w reporterce, ale najlepiej się sprawdza w krajobrazie i przyrodzie, nieźle w architekturze...nakrętki mają jedną zdecydowaną wadę - wymuszają kadr...

Xathloc
16-04-2007, 17:12
Dzięki za pomoc, właśnie dotarł do mnie komplecik Cokina :D
Szkoda, że okazja do pofocenia dopiero we środę :(

david
17-04-2007, 19:47
A mnie zastanawia jak transportujecie swoje filtry, na myśli mam Cokina P, dołączane do nich pudełka (te dzielone na połowę) to totalna lipa. W środku znajduję się przegródka, która nijak spełnia swoją funkcję, ponieważ jest zbyt wąska i filtr w pudełku lata we wszystkie strony. Nie byłoby w tym nic strasznego gdyby pudełko było wypukłe, jednak jest wklęsłe co powoduje, że podczas transportu powierzchnia filtra cały czas ociera o pudełko. Trzy filtry które przechowuję w tych pudełakch mają rysy, których jest już tak wiele, że razem przybrały kształt kwadratu o boku ok. 2cm. Gdybym pamiętał gdzie je kupowałem to prawdopodobnie zarekamowałbym je. Co innego pudełko od polara z otwieraną klapką, tam filtr (prostokątny) styka się tylko na krawędziach na szerokości ok. 2mm. Zastanawia mnie czy tylko ja mam taki problem, wiem że wielu z Was używa Cokina. Kiedyś u pewnego Anglika widziałem futerał na filtry, uszyty z materiału przypominającego aksamit, w kształcie podobnym do futerałów na płyty CD bez pudełek.

ALF
17-04-2007, 22:44
ja przechowuję je w oryginalnych opakowaniach...cokiny w pudełkach hitechy i PPLe w woreczkach

david
18-04-2007, 00:07
ja przechowuję je w oryginalnych opakowaniach...cokiny w pudełkach hitechy i PPLe w woreczkach
Rozumiem, ale jakie masz pudełka dzielone na połowę, czy z klapką? Jeżeli te pierwsze to chyba mój problem jest odosobnionym przypadkiem.

Xathloc
18-04-2007, 08:29
Ja mam w dzielonym tylko oryginalnego Cokina (NDx8 Grad Soft), ale pudełko ma zwężenia wewnątrz na bokach, więc filtr nie dotyka powierzchnią o ścianki.

jarek76
18-04-2007, 08:38
A mnie teściowa uszyła pokrowiec z miękiego materiału i jak na razie się sprawdza
Nie wygląda to może super ale jest wygodne i nie rysuje filtrów:mrgreen:

rabijki
18-04-2007, 09:35
mam pytanie, czy szerokokatny uchwyt cokin bedzie inietowal na 12-24 tokinie?

szymony
18-04-2007, 09:40
mam pytanie, czy szerokokatny uchwyt cokin bedzie winietowal na 12-24 tokinie?

Szerokątny, znaczy jedno slotowy? Mój szerokokątny (made in zrób to sam) jest na styk. Pod warunkiem że jest w pozycji pion/poziom. Inne ustawienia sa pięknie rejestrowane w narożnikach :-(

Le Sir
18-04-2007, 10:03
rabijki będzie, na 12mm.

rabijki
18-04-2007, 10:26
dzieki
pozostaje wiec trzymanie w paluchu choc to pierunsko niewygodnie
olo

T0mas
23-04-2007, 18:49
eee...bzzzz przesadyzmu :) ja nakręcam adapter na UVkę...można to robić pod warunkiem, że filtr ma przedni gwint i dlatego nie polecam filtrów UV w wersji slim bez gwintu...

jeszcze jedno pytanie czy z filtr polaryzacyjny też nakręcasz, czy stosujesz polara kołowego do Cokinów? ;-)

swiatlo
23-04-2007, 18:57
Szukałem daremnie Cokina P-series neutral density 8. W żadnym sklepie niet. W końcu się zdenerwowałem i kupiłem z ebaya coś takiego:
http://cgi.ebay.com/ND2-ND4-ND8-Neutral-Density-Filter-Set-ND-Cokin-P-NEW_W0QQitemZ190090114565QQihZ009QQcategoryZ67346Q QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Nazywa się to "after market". Czy ktoś wie czy to jest dobre?

ALF
23-04-2007, 23:33
jeszcze jedno pytanie czy z filtr polaryzacyjny też nakręcasz, czy stosujesz polara kołowego do Cokinów? ;-)

polara stosuję wyjątkowo, na ogół robię na połówkach...polar służy mi jedynie do likwidacji odbić z powierzchni niemetalicznych...

ALF
23-04-2007, 23:36
Szukałem daremnie Cokina P-series neutral density 8. W żadnym sklepie niet. W końcu się zdenerwowałem i kupiłem z ebaya coś takiego:
Nazywa się to "after market". Czy ktoś wie czy to jest dobre?

nie mam pojęcia co to takiego, a cokinów ND8 pełno na allegro :)

prz3mo
26-04-2007, 00:04
witam

Przede wszystkim gratuluje ALF bardzo fajnego opisu systemu Cokin :)

Otóż zamierzam w "to wejść".
Z tego co czytalem na pierwszej stronie warto kupic oryginalny holder. Jako, ze na poczatek chce kupic (oprocz holdera) adapter do obiektywu 67mm (Nikkor 18-70) to znalazlem w komplecie to:
http://www.allegro.pl/item189304193_uchwyt_holder_cokin_p_adapter_67_67m m.html

1. Moze byc? I czy to rzeczywiscie oryginał? Cena dpbra, czy moze jest jakis sklep , gdzie maja lepsze ceny na elementy tego systemu?

Drugie pytanie dot. pierwszego filtru jaki chce do systemu kupic, czyli szarej połówki... Intersowałby mnie efekt, pokazany w tym temacie przez uzytkiwnika mswilk.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=24638

2. Jaki musiałbym kupic aby takie efekty uzyskac ?
Czytałem, ze roznice miedzy oryginałami a innych producentow sa praktycznie niezauwazalne.
Czy mogloby byc to cos takiego?
http://www.allegro.pl/item188939985_filtr_polowkowy_szary_typu_cokin_p_f aktura_vat_.html

Z gory dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam

pebees
26-04-2007, 07:17
(..)
http://www.allegro.pl/item189304193_uchwyt_holder_cokin_p_adapter_67_67m m.html

1. Moze byc? I czy to rzeczywiscie oryginał? Cena dpbra, czy moze jest jakis sklep , gdzie maja lepsze ceny na elementy tego systemu?

Oryginał, cena dobra. Otrzymałem holder, peirścień, książeczkę o filtrach Cokin, zapakowane ładnie. Pogadaj z gościem na priv... :) Generalnie polecam tego allegrowicza.


(..)
Czytałem, ze roznice miedzy oryginałami a innych producentow sa praktycznie niezauwazalne.
Czy mogloby byc to cos takiego?
http://www.allegro.pl/item188939985_filtr_polowkowy_szary_typu_cokin_p_f aktura_vat_.html
Tego nie wiem, czy są niezauważalne. Ponoć jednak są zauważalne. Sam się zastanawiałem nad tymi filtrami, ale kupiłem w końcu od tego samego użytkownika allegro, co holder (czyli wyżej przez Ciebie wymienionego). Doszedłem do wniosku, że fotografia to i tak drogie hobby, i akurat szarą czy niebieską połówkę, polar, czy cały szary filtr wypadałoby mieć jednak nieco lepszy, niż najtańsze. Z efektów jestem zadowolony.

Xathloc
26-04-2007, 09:25
witam

Przede wszystkim gratuluje ALF bardzo fajnego opisu systemu Cokin :)

Otóż zamierzam w "to wejść".
Z tego co czytalem na pierwszej stronie warto kupic oryginalny holder. Jako, ze na poczatek chce kupic (oprocz holdera) adapter do obiektywu 67mm (Nikkor 18-70) to znalazlem w komplecie to:
http://www.allegro.pl/item189304193_uchwyt_holder_cokin_p_adapter_67_67m m.html

1. Moze byc? I czy to rzeczywiscie oryginał? Cena dpbra, czy moze jest jakis sklep , gdzie maja lepsze ceny na elementy tego systemu?

Drugie pytanie dot. pierwszego filtru jaki chce do systemu kupic, czyli szarej połówki... Intersowałby mnie efekt, pokazany w tym temacie przez uzytkiwnika mswilk.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=24638

2. Jaki musiałbym kupic aby takie efekty uzyskac ?
Czytałem, ze roznice miedzy oryginałami a innych producentow sa praktycznie niezauwazalne.
Czy mogloby byc to cos takiego?
http://www.allegro.pl/item188939985_filtr_polowkowy_szary_typu_cokin_p_f aktura_vat_.html

Z gory dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam

Generalnie Photo4B sprzedaje oryginalnego Cokina. O ile nie pokusiłem się na zakup oryginalnego holdera i adapterów (mam kupione u ibrokers i jestem bardzo zadowolony) o tyle szarą połówkę kupiłem oryginalną.
Chińskie (ibrokers) albo indyjskie (kubisek) połówki w systemie Cokin są szare, a nie nautralne. Poza tym mają przejście soft Grayx4 i dają wyjątkowo słaby efekt na zdjęciach. Ja kupiłem NDx8 Grad Soft (121S) i jestem zadowolony.
Jeśli chodzi o allegro mogę polecić sprzedawców: kubisek (duuuużo kupionych gratów), photo4B, ibrokers.

prz3mo
26-04-2007, 09:34
No to jesli pokusiłbym sie o oryginał szarej połówki to jaki musze kupic by uzyskac efekty , ktore podlinkowałe w swoim poscie?
Niech ktos rzuci linkiem...

prz3mo
26-04-2007, 09:36
<ciach>

Xathloc
26-04-2007, 09:43
Nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia z Cokinem, więc nie chcę zgadywać :( Ale IMHO filtr, który podałeś będzie zbyt delikatny. Może raczej x4 ale z przejściem typu medium (121M). Właśnie sam na taki poluję :mrgreen:

prz3mo
26-04-2007, 10:02
OK, poczekamy na opinie Alfa :)

ALF
26-04-2007, 10:22
Hitech ND 0,9 z miękkim przejściem (radzę się upewnić czy to ten) - jest tego sporo na allegro albo w raysfoto.pl, a w przyszłości skompletować cały zestaw Hitecha ND 0,3/0,6/0,9/1,2...Cokina 121 w wersji L w następnej kolejności, a później wersje S i H
nie radzę kupować filtrów "TYPU", a pozostałe kolorowe połóweczki można kupić na przykład PPL (są dużo tańsze, a jakościowo niewiele ustępują Cokinowi, nie zawsze trzymają parametry, ale w kolorowych połówkach to nie jest tak ważne jak w ND czy kompensacyjnych)

Xathloc
26-04-2007, 10:33
Hitech ND 0,9 z miękkim przejściem (radzę się upewnić czy to ten) - jest tego sporo na allegro albo w raysfoto.pl [...]

Wg katalogu Cokina to będzie 121S. Ja swojego kupiłem u Photo4B (oryginalny).

prz3mo
26-04-2007, 10:49
Kurcze, ten hitech kosztuje 119pln :-/ Chcialem sie zmiescic na poczatku w kwocie ok. 110pln,ale razem juz z holderem i adapterem (66pln)... Musialbym poszukac czegos w granicach 50, 60pln zamiast tego hitecha :-/

Chyba, ze ewentualnie ten....
http://allegro.pl/item188915589_super_promocja_cokin_filtr_p121s_pol owka_szara.html

Bo ten to raczej odpada, nie?
http://allegro.pl/item188939985_filtr_polowkowy_szary_typu_cokin_p_f aktura_vat_.html

Xathloc
26-04-2007, 10:56
Ja kupiłem ten (http://allegro.pl/item189296822_filtr_polowkowy_szary_cokin_p_nd8_12 1s.html)
Tego drugiego sprzedawcy nie znam, więc nie mogę go polecać ale filtr powinien być ten sam, który ja podałem.
Hitechy są sprzedawane w koszulkach i to jest ich duuuża wada. Cokin jest w plastikowym (acz niezbyt wygodnym pudełku).

nikoniara
30-04-2007, 13:56
mam pytanko :) Czy w filtrach ND firmy hitech są tylko 2 rodzaje przejścia hard i soft ? Dzisiaj chce kupić 0,6 i 1,2 , ale chciałabym bardziej uniwersalną wersję medium ...

nikoniara
30-04-2007, 15:20
ktoś pomoże ?

michalpolin
02-05-2007, 21:33
Robią filtry podczerwone do systemu Cokin ?
Jeśli tak to gdzie je znaleźć ?

ALF
06-05-2007, 13:08
Hitech...wersja soft jest z miękkim przejściem
Cokin robi filtry IR - pytaj w raysfoto.pl

Baki
16-05-2007, 14:09
Dzięki za wspaniały materiał ALF
Z mojej strony mam pytanie czy system Cokin może pracować z obiektywami z
obracającym się piercieniem ostrości.
Bo o ile dobrze rozumię adapter przykręcamy do obiektywu
np kit z D50 czyli Nikkor DX 18-55 ma tę część ruchomą.
Co wtedy?

Xathloc
16-05-2007, 14:13
Przytrzymujesz holder podczas ostrzenia albo ustawiasz holder po ustawieniu ostrości. Mam dwa obiektywy kręcące mordką ale nie jest to specjalnie trudne do opanowania.

Przy okazji pytanie, gdzie można kupić adapter pozwalający nakręcić polar na przód holdera?

ALF
01-06-2007, 00:53
raysfoto.pl

Karol Zak
21-09-2007, 03:30
Mam pytanie do Alfa! Ktora firma produkujaca filtry jest najlepsza w tym temacie? Zgory dziekuje.

Karol Zak
21-09-2007, 23:40
Niewarzne, dokopalem sie do tych informacji.

zakopianczyk1
16-01-2008, 12:36
Czy przy systemie Cokin używam ''starego'' filtru UV,który mam na obiektywie,czy należy zakupić inny i jaki??
POZDR!!!!!!!!!!

ALF
17-01-2008, 01:20
możesz używać każdego dobrego UV

carac
31-01-2008, 13:17
Przeczytałem cały wątek (bardzo duzo mi wyjaśnił, co i jak i po co...dzięki serdeczne), ale jedna rzecz mnie zastanawia, a mianowicie, jak w praktyce wygląda użycie systemu COKIN z filtrem nakręcanym CPL?
Właśnie się przymierzam do zakupu Marumi DHG CPL 72 mm, by - korzystając z jego gwintu wewnętrznego - móc założyć holder, do którego bym załadował np. szarą połówkę. Czy to ma sens, taka kombinacja? Czy sam polar nie załatwi całej sprawy? Np. filtr CPL B&W nie ma gwintu wewnętrznego, więc jest jakby "pierwszym", przez który światło wpada do obiektywu. Zresztą w COKIN-ie też należy CPL umieszczać przed innymi (patrząc od strony fotografowanego obiektu). Co z pomiarem? Najpierw kręcę polarem, by wytłumić odblaski i gdy jest OK, zakladam holder, robię pomiar z wykorzystaniem CW, blokuje AE-L, wsuwam szarą połówkę, ustawiam optymalnie, ostrzę i... strzelam? Czy Ktoś, kto używa takiej kombinacji, mógłby się podzielić swoim doświadczeniem, jak to w praktyce wygląda?

Xathloc
31-01-2008, 13:43
Ile masz rąk? Bo taka operacja wymaga trzech, a najlepiej czterech.
Ja mam holder nakręcony na polar, w holderze połówkę. Kręcę polarem, potem trzymając za polar i obiektyw kręcę holderem. Dwie ręce wystarczają, z pomiarem nie ma problemu.

carac
31-01-2008, 14:14
Xathloc - na razie tak sobie tylko to wyobrażam, bo polara nie mam ;) A często używasz równocześnie i polara, i połówkę?

Xathloc
31-01-2008, 14:24
Sporadycznie. Z reguły wtedy, kiedy muszę wytłumić odblaski i podbić niebo. W moim przypadku najczęściej nad jeziorem, czasem na łące.

ALF
04-02-2008, 11:01
powiem tak...do tej pory taka konieczność wystąpiła u mnie 2-3 razy na 30 lat cykania :) więc raczej bym się tym nie przejmował...wyjścia są 2: jedno już Xathloc (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=9098) podał, druga, to specjalny dodatek do holdera, ale nie polecam bo to kolejny wydatek, a używalność żadna :)

carac
04-02-2008, 12:08
no to teraz warto się zastanowić, czy brać polar MARUMI i zakładać sporadycznie holder (bo z tego, co wiem, tylko MARUMI ma gwint na to pozwalający) - czy może wziąć nieco droższy polar B&W lub HELIOPAN i dać sobie spokój z dokładaniem kolejnych filtrów systemu COKIN...?

ALF
04-02-2008, 22:16
nie bardzo rozumiem...polar zakładam 5-6 razy w roku...Cokina prawie nie zdejmuję :D
95% zdjęć krajobrazowych, 75% zdjęć architektury robię z Cokinem...polara zakładam wyłącznie gdy potrzebuję zlikwidować odbicia, a że czasem te odbicia są dość atrakcyjne, to polar najczęściej spoczywa w torbie :D

carac
05-02-2008, 10:01
chodzi mi tylko o to, czy kupić polar taki, by móc podpiąć w razie co do niego cokin'a - tutaj jedyny jest MARUMI DHG (ponieważ ma gwint z dwóch stron) czy po prostu kupić nieco droższy (lepszy?) polar np. B&W lub nawet HELIOPAN i na czas korzystania z nich zapomnieć o cokinie (filtry te mają gwint pojedynczy).

ALF
05-02-2008, 10:27
to zależy jak często go używasz...ja używam polara sporadycznie, więc Marumi WPC jest dla mnie ideałem...jeśli używasz go często bierz Heliopana...ale jak zaczniesz używać Cokina, to polar pójdzie w zapomnienie :D

jarek76
05-02-2008, 14:51
to zależy jak często go używasz...ja używam polara sporadycznie, więc Marumi WPC jest dla mnie ideałem...jeśli używasz go często bierz Heliopana...ale jak zaczniesz używać Cokina, to polar pójdzie w zapomnienie :D
Dokładnie ja przestałem używać polara od kiedy mam cokina

mikkay
25-02-2008, 17:08
Szukam od jakiegoś czas filtra ND 400 do cokina P. Niestety bezskutecznie. Znalazłem tylko "normalną" Hoyę (z pomocą Nemeth'a) o tych parametrach, ale mocowanie 77mm kosztuje prawie 400zł, a to za dużo jak dla mnie. Pomyślałem o kombinacji ND100 i ND8 (odpowiedniki Cokina to: P154 i P155) + dodatkowo posiadany HiTech 0,9. Razem dają prawie pożądany efekt - tak mi się przynajmniej wydaje i dlatego pytam, czy przypadkiem nie jestem w błędzie. Jak to jest w praktyce z taką ilością zamontowanych filtrów? Winieta nie gra większej roli. Zamiar to: wykorzystanie ostatnio modnych dłuuugich czasów - typu Marcin Stawiarz, Nemeth itp. A co myślicie o Cokinie P156? Przepuszczalność 0,01%. Nie jest zbyt ciemny do takich zastosowań?

ALF
26-02-2008, 10:27
nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w tej sprawie, ale czy nie warto spróbować połączenia filtrów ND z polarem lub 2 polarów?
można stosować 3, a nawet więcej filtrów cokina, ale trzeba się liczyć z nieznaczną utratą jakości...przy zdjęciach architektury zdarzało mi się wykorzystywać nawet 4 filtry, a spadek jakości choć zauważalny był akceptowalny...dla długich czasów nie powinien chyba odgrywać aż takiej roli...

mikkay
06-03-2008, 20:59
Nie chodzi o sam fakt utraty jakości, ale blinków. Zacytuję forumowego kolegę:
"Problemem natomiast było odbicie światła od powierzchni filtra. Tzn, jako że to jest Cokin, czyli nie wkręcany filtr, jest prześwit pomiędzy przednią soczewką obiektywu a filtrem. Światło które tam pada, odbija się od filtra (powiedzmy jego "wewnętrznej" strony) i wędruje na matrycę. Trzeba jakoś zakryć ten prześwit, najlepiej jakąś szmatką tak, żeby zrobić szczelną obudowę."
Tylko gdy zrobi się taką "tubę" to nie będzie za ciemno?

ALF
06-03-2008, 21:19
do tego celu służy osłona p/słoneczna, a nie szmatka...często jednak fotografuję bez osłony, ale specjalnego blikowania nie zauważyłem...w każdym razie nie większe niż w nakrętkach:)
http://alf.home.pl/ALF/fotografia/cokin_budowa.htm - tu są zdjęcia jak toto wygląda :D

Xathloc
07-03-2008, 09:44
Ja chyba raz skorzystałem z osłony i to raczej, żeby się przekonać jak to działa. Nie zauważyłem żadnych problemów, które by powodował jej brak.

Grzybu
07-03-2008, 10:05
Jako że problem "szmatki" dotknął mnie, więc pozwolę sobie wyjaśnić o co mi chodziło.


do tego celu służy osłona p/słoneczna, a nie szmatka...często jednak fotografuję bez osłony, ale specjalnego blikowania nie zauważyłem...w każdym razie nie większe niż w nakrętkach:smile:
http://alf.home.pl/ALF/fotografia/cokin_budowa.htm - tu są zdjęcia jak toto wygląda :grin:

Z tego co mi się WYDAJE to osłona p.słoneczna raczej tutaj nie pomoże. Filtr o takiej gęstości jak P156 wygląda jak czarny kawałek plastiku, w dodatku jeszcze jest gładki jak pupa niemowlaka. Zachowuje się on jak lusterko, przy odpowiednim padaniu światła. Generalnie chodzi o "całkowite wewnętrzne odbicie" (o ile dobrze mi się wydaje)
Osłona przeciwsłoneczna, jak widać na zdjęciach (3 i 4 od dołu) z linka Alfa ma "prześwit" z tyłu. Tamtędy może dostawać się "lewe" światło które odbijając się od naszego "lustereczka" wpadnie na matrycę. Dlatego powstał pomysł ze szmatką, bo za jej pomocą można by szczelniej zasłonić szczeliny.

pinio
07-03-2008, 12:01
Zdecydowałem się na zakup kilku elementów w systemie Cokin P. Moje dotychczasowe doświadczenia, to jedynie UV i polar(nakręcane) - dokupiłem sobie jeszcze ostatnio nakręcany ND0.9(pełny). W związku z tym proszę o kilka porad.

1.Będę je podpinał do obiektywów w zakresie 17-200, matryca DX. Czy wystarczy holder z trzema slotami, czy dla ogniskowej 17 trzeba pomyśleć o holderze z jednym slotem ze względu na winietowanie?
2.Na początek planuję dwa filtry ND Hitech, przejście Soft (0.6 i 0.9). Czy lepiej od razu zakupić również 1.2, bo będzie mi często takiego brakować? Czy zakładanie łączne filtrów (2 lub 3) połówkowych spowoduje znaczne pogorszenie jakościowe?
3.Czy do zdjęć nad morzem dokupić specjalnie z przejściem "hard", czy może z "softem" też można sobie spokojnie poradzić?
3.Czy filtry kolorowe można sobie odpuścić, gdyż efekty dodawane w trakcie komputerowej obróbki spokojnie je zastąpią? A może jednak działania rzeczywistego filtra kolorowego nie da sie zastąpić? Mam na myśli filtry np.: Sunset, Twilight. Czy znacie stronki z porównaniem: działania filtra kontra obróbka komputerową?

Xathloc
07-03-2008, 12:14
ad.1 zamiast kupować drogi jednoslotowy :shock: lepiej kupić normalny i odciąć dwa pierwsze sloty ;)
ad.2 te dwa wystarczą, zawsze możesz używać ich jednocześnie
ad.3 zależy od tego co robisz i osobistych preferencji
ad.4 stronek nie znam, ale jak zwykle są dwie szkoły, ja z reguły polecam dwie połówki: tabaczkową i niebieską w pozostałych przypadkach wolę zdjęcie saute, bo mogę zrobić z nim to co mi się podoba

mikkay
07-03-2008, 12:17
Dokładnie to co napisał owy "forumowy kolega" Grzybu, a te "długie czasy" to ok. 20 minut. Wrzucę później zdjęcia, by pokazać jaki wychodzi "efekt" :/

pinio
07-03-2008, 12:37
ad.1 zamiast kupować drogi jednoslotowy :shock: lepiej kupić normalny i odciąć dwa pierwsze sloty ;)
Tylko pytanie, czy przy trzyslotowym na ogniskowej 17 będzie widoczne winietowanie i dlatego dobrze użyć jednoslotowego



ad.2 te dwa wystarczą, zawsze możesz używać ich jednocześnie

Wiem, że można używać jednocześnie, ale czy przy używaniu dwóch jednocześnie nie ma zdecydowanego pogorszenia jakosci?



ad.4 stronek nie znam, ale jak zwykle są dwie szkoły, ja z reguły polecam dwie połówki: tabaczkową i niebieską w pozostałych przypadkach wolę zdjęcie saute, bo mogę zrobić z nim to co mi się podoba
Ale polecasz na zasadzie "jak już chcesz kolorowe to tabaczkowy i niebieski", czy dlatego, że efektów z filtra nijak nie zastąpisz obróbką, bo efekt obróbki będzie tylko namiastką prawdziwego filtra?

Xathloc
07-03-2008, 13:01
Dawno nie korzystałem z Cokina na 17mm, ale z tego co pamiętam winieta była (na pewno po przekręceniu holdera się pojawia).
Ja często korzystam z dwóch (a czasem i trzech) filtrów ND. Nie zauważyłem znaczącego pogorszenia jakości.
Zastosowanie niebieskiego lub tabaczkowego fitru połówkowego uzasadniają dla mnie konkretne warunki (całkowicie szare, sprane niebo, kiepski kolor wody itp.). Ponieważ wiem, że i tak będzie grana obróbka wolę zaoszczędzić czas i skorzystać z filtra (chociaż do tej pory nie nabyłem własnego :( i korzystam z pożyczonych)

jarek76
07-03-2008, 13:04
Pinio przy 17 mm nie powinno winietować z holderem standardowym. U mnie przy 18mm jest ok
Utraty jakości specjalnie nie widziałem a łącze czasami ze sobą 3, 4 filtry
Co do kolorowych połówek to ja też używam niebieskiej i tabaczkowej
Gdzieś na forum wrzuciłem kilka fotek z różnych filtrów
Tu na końcu masz dwa kadry z połówki tabaczkowej
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=502112#post502112

jarek76
07-03-2008, 13:07
Znalazłem te przykłady o których pisałem:-D
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=46726&page=2

pinio
07-03-2008, 13:20
Jarek76, dzięki za linki. Chyba na początek zostanę tylko przy ND, a kolorki będę ewentualnie kombinował przy obróbce.

mikkay
07-03-2008, 15:50
ALF - tu jest zdjęcie o którym mówiłem. Taki problem występuje, osłona byłą - własnej roboty, ale była.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img100.imageshack.us/img100/8349/76534476bs6.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img100.imageshack.us/img100/3323/24449497cd1.jpg)

Bestia jest ciemna, prosto pod słońce, mocne słońce;

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img129.imageshack.us/img129/5003/49741291wh3.jpg)

EDIT: Jest to oryginalny francuski Cokin P156 - NDX.
EDIT2: Trochę te wygląda jakby naświetlało i rejestrowało wnętrze obiektywu - Nikkor 18-70 na 18mm. Matryca się grzeje przy tym solidnie...

ALF
07-03-2008, 23:38
nie bawiłem się w takowe extremum :) muszę kiedyś popróbować :)

17x1,5 = 25,5, a system P zakłada, że nie winietuje od 24 :)

mikkay
08-03-2008, 00:55
Cierpliwości życzę :P Mała poprawka: 18x1,5=27 :P Ale winieta tu jest najmniejszym problemem :)

ALF
08-03-2008, 02:30
Pinio przy 17 mm nie powinno winietować z holderem standardowym.

jaka poprawka?

pinio
08-03-2008, 02:38
jaka poprawka?
Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale może doprecyzuję. Pisząc o obiektywach w zakresie 17-200 miałem na myśli kilka obiektywów, które w sumie są w zakresie od 17 do 200. Wszystko średnica 77mm. :)

ALF
08-03-2008, 02:43
ale winietowanie występuje jedynie w dolnym zakresie szerokiego kąta, więc dlatego napisałem, co napisałem o 17mm :)
średnica filtrowa nie ma tu nic do rzeczy bowiem system P służy do średnic do 82mm...

pinio
08-03-2008, 02:51
Czyli wezmę tylko z trzema slotami i wszystko będzie w porządku. Zastanawiam się tylko, czy dać sobie spokój z kolorowymi i symulować je w komputerze ?

jarek76
08-03-2008, 11:18
Pinio jak jeszcze jesteś we Wrocławiu to zapraszam do siebie będziesz miał okazję sprawdzić samemu jak cokin P działa z twoimi szkłami
Pozdrawiam

jarek76
08-03-2008, 11:21
jaka poprawka?

Pisałem o obiektywach pod cyfrę
A jak to Jacku wygląda u ciebie, pytam o 17 mm na pełnej klatce?

mikkay
08-03-2008, 12:24
haha nie ma jak dyskusje na temat dwóch kwestii w jednym temacie na bieżąco :) ALF - myślałem, że o tym przeliczniku 17x1,5 to do mnie :) Stąd poprawka z 17mm na 18mm :)

ALF
08-03-2008, 13:44
nio...fakt, ale skoro 17 nie winietuje, to 18 tym bardziej :)
17 na pełnej klatce nigdy nie miałem, na cyferce bez problemów w tamronie 17-35 nawet z 2 filtrami...

a co do winietowania...w zdjęciach krajobrazowych niezmiernie rzadko używa się przysłon poniżej 5,6, a najczęściej powyżej 8...biorąc pod uwagę, że szkła, które czasem trochę winietują, przymknięte do 8-11 przestają winietować, to problem jest marginalny :)

a żeby było weselej...czasem dodaję winietę w corelu :D

jarek76
08-03-2008, 15:35
17 na pełnej klatce nigdy nie miałem,
Ja pytam o twojego analoga F70 nie sprawdzałeś jak tak wygląda winietowanie z zestawu cokin + 17mm:-D

ALF
08-03-2008, 16:53
nigdy nie miałem takiej potrzeby...na analogu wystarczało mi zawsze 24-28mm:)

mikkay
08-03-2008, 18:16
A wracając do cokina NDX... jakieś pomysły? :)

pinio
08-03-2008, 20:25
Pinio jak jeszcze jesteś we Wrocławiu to zapraszam do siebie będziesz miał okazję sprawdzić samemu jak cokin P działa z twoimi szkłami
Pozdrawiam
Dzięki za zaproszenie, ale tak jak już w innym wątku wspominałem - decyzja musi szybko zapaść. I zapadła - kupiłem na razie ND0.6 i ND0.9. Nie mieli tylko osłony na holder. Czy to duży problem przy zdjęciach w słoneczne dni? Czy ewentualnie pasują do holdera Cokin osłony "typu Cokin" - taką może bym jeszcze dostał w poniedziałek we Wrocławiu ? Chciałem jeszcze ewentualnie kupić Sunset, ale również nie mieli. Czy te "typu Cokin" są kiepskie na tyle, że nie należy sobie nimi głowy zawracać?
Czy nakręcacie Cokina na UV, czy bezpośrednio do obiektywu?

ALF
08-03-2008, 21:20
Dzięki za zaproszenie, ale tak jak już w innym wątku wspominałem - decyzja musi szybko zapaść. I zapadła - kupiłem na razie ND0.6 i ND0.9. Nie mieli tylko osłony na holder. Czy to duży problem przy zdjęciach w słoneczne dni? Czy ewentualnie pasują do holdera Cokin osłony "typu Cokin" - taką może bym jeszcze dostał w poniedziałek we Wrocławiu ? Chciałem jeszcze ewentualnie kupić Sunset, ale również nie mieli. Czy te "typu Cokin" są kiepskie na tyle, że nie należy sobie nimi głowy zawracać?
Czy nakręcacie Cokina na UV, czy bezpośrednio do obiektywu?

możesz na UVkę...
to zależy...są firmy tanie i całkiem niezłe...np PPL, ale to chińskie badziewie bym sobie darował :)
osłony są na wcisk, więc raczej oryginały...

jarek76
08-03-2008, 21:45
Dzięki za zaproszenie, ale tak jak już w innym wątku wspominałem - decyzja musi szybko zapaść. I zapadła - kupiłem na razie ND0.6 i ND0.9. Nie mieli tylko osłony na holder. Czy to duży problem przy zdjęciach w słoneczne dni? Czy ewentualnie pasują do holdera Cokin osłony "typu Cokin" - taką może bym jeszcze dostał w poniedziałek we Wrocławiu ? Chciałem jeszcze ewentualnie kupić Sunset, ale również nie mieli. Czy te "typu Cokin" są kiepskie na tyle, że nie należy sobie nimi głowy zawracać?
Czy nakręcacie Cokina na UV, czy bezpośrednio do obiektywu?

Mnie przy sigmach z UV bardziej winietuje więc staram się odkręcać uv
Co do tych typu cokin to mam taki jeden ND i nie jest taki zły

Xathloc
10-03-2008, 10:38
Ja też mam jeden typu Cokin, ale daje tak paskudny zafarb, że praktycznie go nie używam :S

nocebo
07-05-2008, 08:33
witam Forumowiczów,
czy ktoś wie jaka jest jakość filtrów do systemu Cokin firmy KOOD?
znalazłem je na ebay
są tańsze niż te oryginały Cokin
no ale nie wiem jak z jakością

Xathloc
08-05-2008, 18:13
Niebieski to który, ciemny czy jasny?

jarek76
08-05-2008, 18:41
Niebieski to który, ciemny czy jasny?

Niebieski mam P122 (B1), a tabaczkowy P124 (T1)

Xathloc
08-05-2008, 19:15
Czyli Light Blue, ulubiony :mrgreen:
Ja do Twojego zestawu dołożyłbym jeszcze pełne ND2 i ND4 no i gwiazdkę.

ALF
08-05-2008, 20:41
i jeszcze sunset i thunder :D

Xathloc
08-05-2008, 20:49
@ALF, thunder to który (jaki numer?)

ALF
08-05-2008, 20:57
114 GRADUAL THUNDER w systemie PPL


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.raysfoto.pl/filtry%20fotograficzne/ppl/images/polowkowe/grad-thunder.jpg) z raysfoto.pl

jarek76
08-05-2008, 21:04
Czyli Light Blue, ulubiony :mrgreen:
Ja do Twojego zestawu dołożyłbym jeszcze pełne ND2 i ND4 no i gwiazdkę.

Tych nie potrzebuje, wolałbym ND400:mrgreen:

Piotr_
08-05-2008, 21:08
Tych nie potrzebuje, wolałbym ND400:mrgreen:

Fotografujesz plamy na słońcu? :-D

Xathloc
08-05-2008, 21:13
@ALF, jak oceniasz filtry PPL, cenową są bardzo przystępne, a jak z jakością (zafarb, odporność na zadrapania itp.)?

Grzybu
08-05-2008, 21:13
Do plam na słońcu lepszy Cokin NDx P156 o ile mnie pamięć nie myli ;)

jarek76
08-05-2008, 21:15
Fotografujesz plamy na słońcu? :-D

Nie ale lubię efekt rozmytego nieba z chmurami i gładkiej tafli wody
Poza tym miałbym spokój ze szwendającymi się wszędzie ludźmi, przy kilu minutach naświetlania po prostu nie byłoby ich widać

ALF
08-05-2008, 21:36
@ALF, jak oceniasz filtry PPL, cenową są bardzo przystępne, a jak z jakością (zafarb, odporność na zadrapania itp.)?

właściwie minimalnie słabsze od cokinowskich, ale przy tej cenie na prawdę się opłaca...zafarbu nie dają bo PPL nie robi filtrów ND, a tylko one (jeśli są źle wykonane) dają zafarb...natomiast czasem pokrycie kolorem nie jest 100% jednolite, co wcale nie jest takie złe :)
mam kilka filtrów PPL i Ars Colandi kupionych za jakieś grosze (używki) i od lat ich używam :)

gALL
08-05-2008, 21:41
I tak Hitech bije Cokina czy PPL na glowe cena, w UK zestaw 3 polowek szarych (rozmiar Cokin P), z przesylka do domu kosztuje 37.55 funta ... cos wiecej mam dodac?

Pzdr
KL

Xathloc
08-05-2008, 21:43
Kupując na Ebay.UK za oryginalnego Cokina płacisz od 7,99 do 12,99 funta w zależności od rodzaju, taki więc specjalnej różnicy w cenie nie ma.
A co do PPL, to czeka mnie zakup Light Blue i Tabacco więc sobie wypróbuję :)

ALF
08-05-2008, 21:58
I tak Hitech bije Cokina czy PPL na glowe cena, w UK zestaw 3 polowek szarych (rozmiar Cokin P), z przesylka do domu kosztuje 37.55 funta ... cos wiecej mam dodac?

Pzdr
KL

jakiś link? :)
ale hitech nie robi wszystkich filtrów, które są w ofercie np PPL

mikkay
08-05-2008, 23:40
jakiś link? :)
ale hitech nie robi wszystkich filtrów, które są w ofercie np PPL

Pewnie o to chodzi:

http://www.teamworkphoto.com/index.php?main_page=index&cPath=78_767&zenid=5f3cc49a95177d5c4398512abc1182d0

ALF
09-05-2008, 00:11
faktycznie, ceny 85 są całkiem fajne, w przeciwieństwie do holderów :)

jarek76
09-05-2008, 07:44
I tak Hitech bije Cokina czy PPL na glowe cena, w UK zestaw 3 polowek szarych (rozmiar Cokin P), z przesylka do domu kosztuje 37.55 funta ... cos wiecej mam dodac?

Pzdr
KL

Że Polska to dziadowski kraj i aż się przykro robi patrząc na ceny sprzętu foto u nas:(

gALL
09-05-2008, 08:40
A propos E-bay'a w UK to mozna niezle sie przejechac, filtr bedzie za 7 funtow ale wysylka bedzie za 10. Akurat w UK to jest porabane.

Xathloc
09-05-2008, 10:12
Dlatego przed zakupem zawsze pytam o cenę wysyłki i kupuję tam, gdzie jest rozsądna.

ALF
09-05-2008, 11:49
jeszcze tak spojrzałem...tam chyba nie mają 1,2 połówki?

Fazzi86
11-05-2008, 20:20
jeszcze tak spojrzałem...tam chyba nie mają 1,2 połówki?

Też takowej nie widzę. Zauważcie jeszcze, że to są ceny netto (vat w uk wynosi 17% jeśli mnie pamięć nie myli), czyli taki zestaw wychodzi ok 35 funtów, co i tak po obecnym kursie jest niską ceną :)

gALL
11-05-2008, 21:28
z przesylka na terenie UK wnosi ok 38 funtow, 2x juz kupowalem

ALF
12-05-2008, 10:18
a do Polski?

gALL
12-05-2008, 13:12
Zapomnij, paczka do PL to wydatek ponad 20 funciakow (tak liczy sobie tutejsza poczta).

Moze w ramach rozwoju wlasnej przedsiebiorczosci zaczne wozic walizki HiTech'ow za kazdym razem jak lece do PL. Za bilet mi sie zwroci ;).

ALF
12-05-2008, 15:19
to nie poczta...to sklep...kupowałem w WB wiele rzeczy i przesyłki były sporo tańsze...np za buty zapłaciłem 5 funtów, za wielką, ciężką książkę 11 funtów...20 funtów nie zapłaciłem nawet za przesyłkę N12-24...

pinio
12-05-2008, 15:24
to nie poczta...to sklep...kupowałem w WB wiele rzeczy i przesyłki były sporo tańsze...np za buty zapłaciłem 5 funtów, za wielką, ciężką książkę 11 funtów...20 funtów nie zapłaciłem nawet za przesyłkę N12-24...
Ale już za taki N14-24 mogło by być ze 20funtów ;) :) Może gALL jednak by przywiózł walizeczkę filterków :)

gALL
14-05-2008, 22:10
Przyjezdzam do PL na 3 dni, wlasnie zamawiam dla siebie fitry Hi-Tech, jutro wieczorem chce sfinalizowac zamowienie.

Jak ktos chetny na filtry Hi-Tech'a to moge zamowic wiecej (taniej wyjdzie przesylka) oraz wysle potem w Polsce.

Jeden warunek, osoba zdecydowana pisze dokladnie jaki rodzaj firterka ja interesuje, oraz wplaca zaliczke 70 zl na moje konto. Reszta rozliczenia jak bede mial filtry w rece. Wysylka w Polsce przesylka listowa priorytetowa.

Pzdr
Klaudiusz

pinio
14-05-2008, 22:58
Przyjezdzam do PL na 3 dni, wlasnie zamawiam dla siebie fitry Hi-Tech, jutro wieczorem chce sfinalizowac zamowienie.

Jak ktos chetny na filtry Hi-Tech'a to moge zamowic wiecej (taniej wyjdzie przesylka) oraz wysle potem w Polsce.

Jeden warunek, osoba zdecydowana pisze dokladnie jaki rodzaj firterka ja interesuje, oraz wplaca zaliczke 70 zl na moje konto. Reszta rozliczenia jak bede mial filtry w rece. Wysylka w Polsce przesylka listowa priorytetowa.

Pzdr
Klaudiusz
Jestem zainteresowany propozycją, ale mam kilka dodatkowych pytań:
1. Czy dostępne są filterki z całej palety filtrów firmy Hitech? Może dostępne są zestawy?
2. A przybliżone ceny końcowe po rozliczeniu? A może jakiś link do strony?
3. Możliwy odbiór osobisty we Wrocławiu?
4. Konto nasze krajowe?

P.S. Może przenieść fragment wątku w zakresie zamówienia do oddzielnego wątku, aby nie zaśmiecać tego - chyba, że tutaj "pośmiecimy" z prośbą o późniejsze posprzątanie ;)

Piotr_
15-05-2008, 06:07
Przyjezdzam do PL na 3 dni, wlasnie zamawiam dla siebie fitry Hi-Tech, jutro wieczorem chce sfinalizowac zamowienie.

Jak ktos chetny na filtry Hi-Tech'a to moge zamowic wiecej (taniej wyjdzie przesylka) oraz wysle potem w Polsce.

Jeden warunek, osoba zdecydowana pisze dokladnie jaki rodzaj firterka ja interesuje, oraz wplaca zaliczke 70 zl na moje konto. Reszta rozliczenia jak bede mial filtry w rece. Wysylka w Polsce przesylka listowa priorytetowa.

Pzdr
Klaudiusz

Poszło PW :)

ALF
15-05-2008, 19:17
spokojnie...jak skończycie biznes posprzątam :)

pinio
15-05-2008, 21:59
gALL, czy Twoja oferta aktualna?

Piotr_
15-05-2008, 22:03
gALL, czy Twoja oferta aktualna?

Dołączam się do pytania.

gALL
16-05-2008, 14:11
Dajcie chwile odetchnac, mialem nawal pracy.

Wiec dla wszystkich informacje:
1. strona producenta: http://www.formatt.co.uk/stills-filters/filters/stills-filters.aspx - rozmiar 85x100 to rozmiar Cokin P.
2. na stronie sa ceny ALE nalezy do nich doliczyc VAT angielski ktory jest 17.5%
3. Cena przesylki to 10 zl od osoby (nie wazne ile zamawiasz filtrow, wysylka PocztaPolska, priorytet).
4. Sprawe musze sfinalizowac dzisiaj a najpozniej jutro wieczorem i sie modlic aby filtry w tydzien dotarly (ostatnio czekalem 3 dni tylko).
5. Jak pisalem, zaliczka 70zl/zamawiany filtr za caly zestaw 3 filtrow (kit), zaliczka 100zl.
6. Rozliczenie po dotarciu do mnie filtrow a przed wysylka, po kursie NBP (cieszcie sie, ze funt leci na pysk).
7. Prosze w zamowieniu podac dokladny rodzaj filterka, typ przejscia.
8. PW z zamowieniem ktore przyjda dzis po polnocy beda ignorowane.
9. W PL bede po 26 maja, wiec filterki powinniscie miec ok 30maja-1 czerwca.

Jesli juz ktos wyslal mi PW to prosze potwierdzic raz jeszcze.

Pzdr
KL

pinio
16-05-2008, 16:47
Ufff, już myśleliśmy, że dawno siedzisz w samolocie ;) :)

Ja się będę pisał na jakieś filterki, a skoro jest czas do północy, to jeszcze trochę pozwlekam z zamówieniem, bo muszę jeszcze przemyśleć co chcę.

Moja wiedza co mogę chcieć jest jeszcze skromna i tutaj zamierzam popytać zaawansowanych użytkowników systemu Cokin - pewnie wiele można znaleźć na forum, ale czas nagli bo do zamówienia niewiele czasu pozostało.
Na początek co posiadam: dwa połówkowe Hitech ND 0.6 i 0.9 w systemie Cokin, nakręcany pełny marumi NDx8 (0.9) i nakręcany polar.
To co na pewno chcę dokupić, to połówkowy ND 1.2.
Teraz pytanka (proszę o odpowiedzi pod kątem zdjęć cyfrowych, a nie analogowych):
1. Co z filtrami kolorowymi - pomijam kwestię obniżania ekspozycji w części kadru, bo to można uzyskań za pomocą ND? Czy efekt z użyciem filtra jest lepszy niż efekt nałożony w komputerze - pomijając potrzebny czas poświęcony na obróbkę?
2. Jakie filterki warto mieć, bo nie da się ich zastąpić obróbką (polar i ND będę już miał) ? Może jakieś efektowe/specjalne np.: gwiazdkowe, zmiękczające, "day for nihgt", obniżające kontrast?

P.S. Mam nadzieję, że uda mi się dzisiaj dotrzeć na plenerek we Wrocławiu i porozmawiać z zapaleńcami systemu Cokin :)

gALL
16-05-2008, 17:02
Nie wazne jaka fotografie uprawiasz warto posiadac filtry polowkowe: tabaczkowy, pomaranczowy, czerwony moze i czasem niebieski oraz IR (o ile szkla Ci na to pozawalaja, bo moj zoomik nie jest za dobry w IR).
Do portretu przydaje sie softener ale albo Zeissa albo Marumi, jak masz za ostro rysujace szklo. Z drugiej strony mozna uzyc ponczochy szarej lub czarnej zalozonej na szklo.

Jak zdjecia gladasz tylko na kompie to te same efekty otrzymasz w PSie, ale do odbitek to moze byc juz roznie.

PS to post proces i proba wyimitowania tego co mozna zrobic od razu bez sleczenia przed kompem. Poza tym co innego jest rejestracja obrazu przefiltrowanego (pasma ciaglego) a co innego obrobka obrazu skwantowanego (ograniczone pasmo).

To tak samo jak z cyfrowa obrobka sygnalow, pomimo zastosowania filtrow cyfrowych w DSP, czesto na wejsciu montuje sie analogowe filtry zlozone z elementow R,L,C.

pinio
16-05-2008, 17:19
Ja tam jestem za stary na zdjęcia na kompie :( ;) - najbardziej lubię zdjęcia na papierze.
IR póki co do mnie nie przemawia, więc sobie na razie daruję - zresztą Hitech chyba ich nie robi.

Zaraz sobie popatrzę na zestawy kolorowych Hitech - te wszystkie "sunsety" itp. Który Hitech daje efekty jak filtr Thunder Cokina ?

jarek76
16-05-2008, 17:35
Ja tam jestem za stary na zdjęcia na kompie :( ;) - najbardziej lubię zdjęcia na papierze.
IR póki co do mnie nie przemawia, więc sobie na razie daruję - zresztą Hitech chyba ich nie robi.

Zaraz sobie popatrzę na zestawy kolorowych Hitech - te wszystkie "sunsety" itp. Który Hitech daje efekty jak filtr Thunder Cokina ?

Wmawiają ludziom że robią IRy ale niestety bliżej mu do czerwonego niż do IRa
Zobacz tutaj
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=29335
I co wybierasz się na plener?

pinio
16-05-2008, 17:48
I co wybierasz się na plener?
Jest spora szansa, że mi się uda :). Pisząc w jednym z poprzednich wpisów, że spotkam zapaleńców systemu Cokin miałem m.in. Ciebie na myśli. Tylko ta paskudna pogoda :evil:

EDIT: Nie deklarowałem się w wątku grupy GKJ, bo czekam na akceptację osoby władnej przyjąć w objęcia grupy. Do tej chwili mogę tylko czytać co się planuje ;)

ALF
16-05-2008, 18:11
Jest spora szansa, że mi się uda :). Pisząc w jednym z poprzednich wpisów, że spotkam zapaleńców systemu Cokin miałem m.in. Ciebie na myśli. Tylko ta paskudna pogoda :evil:

EDIT: Nie deklarowałem się w wątku grupy GKJ, bo czekam na akceptację osoby władnej przyjąć w objęcia grupy. Do tej chwili mogę tylko czytać co się planuje ;)

już nie...jesteś w grupie :D

pinio
16-05-2008, 18:13
już nie...jesteś w grupie :D

Dzięki :)

emet_b
16-05-2008, 19:03
Ciekawie się wątek rozrusł. Sam się przymierzam do zakupu niebieskiego, na allegrze mały wybór, więc wyszukałem sklep: http://www.antymex.com/site.php?n=Filtry%20po%B3%F3wkowe&pod_id=21&jezyk_id=1
wiecie coś o jakości tych filtrów??

pinio
16-05-2008, 20:30
Ciekawie się wątek rozrusł. Sam się przymierzam do zakupu szarego niebieskiego, na allegrze mały wybór, więc wyszukałem sklep: http://www.antymex.com/site.php?n=Filtry%20po%B3%F3wkowe&pod_id=21&jezyk_id=1
wiecie coś o jakości tych filtrów??
Toż to są oryginalne filterki Cokin, więc o jakość bym się nie obawiał.

emet_b
16-05-2008, 20:36
to dlaczego są tańsze niż Hitecha?? Chyba, że czegoś nie rozumiem...

ALF
16-05-2008, 20:39
odpowiedź na stronie:
WPROWADZONO NOWE NIŻSZE CENY!
Z DNIEM 1 KWIETNIA OBNIŻONO CENY PRODUKTóW COKIN!

emet_b
16-05-2008, 20:51
no to ładne te obniżki:-D

DamianS
16-05-2008, 21:34
Wow, zaskakująco dużo ich mają. Już się ślinię na 2-3 sztuki... Nic tylko czekać do "pierwszego" ;)

Xathloc
16-05-2008, 22:16
[...]Tylko ta paskudna pogoda :evil:[...]
U nas na szczęście pyszna :)
Dziś prezentowałem koledze działanie różnych połówek Cokina. Właśnie tworzy listę zakupową :twisted:

gALL
17-05-2008, 00:01
Lista na Hi-tech'y zamknieta.

Pozdrawiam
KL

pinio
17-05-2008, 00:02
Właśnie przed chwilką wróciłem z plenerku, daj mi gALL jeszcze z 5min i prześlę do Ciebie PM z zamówieniem.

EDIT: Udało się. Domówiłem ND1.2 i na próbę zestaw połówkowych Sunset, Blue i Twilight - zobaczymy, jak sie będą sprawdzać.

Grzybu
21-05-2008, 21:54
Gall czy przewidujesz w najbliższym czasie jeszcze taki manewr?? Złożyłem zamówienie tam na stronie, ale trochę mnie przetrzymali z odpowiedzią (negatywną z resztą) i teraz zostałem na lodzie. Jakby co to byłbym chętny na 2 filterki.

Co do DSP to filtry analogowe zawsze stosuje się do eliminowania efektu aliasingu :P

gALL
22-05-2008, 22:10
Oj nie tylko aliasing wlazi w gre.

Obecnie moze jeszcze jeden manerw z filtrami bede robil po koniec czerwca. Wtedy dam znac na forum.

pinio
23-07-2008, 15:45
Ostatnimi czasy miałem okazję do swojego holdera wsunąć fajny filtr Gradual Thunder. Właśnie próbuję namierzyć go, kto takie robi. Udało mi się namierzyć jedynie filtr PPL (114). Czy Cokin lub/i Hitech mają w swojej ofercie odpowiednik takiego filtra?

ALF
23-07-2008, 16:22
ars colandi, ale od jakiegoś czasu ciężko namierzyć :)

pinio
23-07-2008, 17:37
ars colandi, ale od jakiegoś czasu ciężko namierzyć :)
Zabrzmiało to dla mnie bardzo egzotycznie :) Nie wiem czemu, ale nazwa nasuwa mi pierwszą myśl, że pewnie drogie jak diabli.
Tak z ciekawości - drogie takie cudo? O ile dobrze kojarzę, to jest to cały system "cokinopodobny". Czy rozmiary filtrów pasują do Cokina?

Chyba trzeba myśleć o PPL - ceny bardzo fajne, a biorąc pod uwagę, że Ty takowego posiadasz, to na jakość nie będę narzekał :)

ALF
23-07-2008, 18:07
PPL i AC to firmy o podobnej jakości...i cenach :D

chezzi
03-08-2008, 19:20
Może ktoś wie czy i gdzie od ręki można kupić elementy systemu Cokin w Trójmieście? Niebawem szybki wyjazd i na przesyłkę będzie za późno :]
Pozdr.

darex
21-10-2008, 15:51
A którego polara z systemu cokin polecacie?

mini21
21-10-2008, 16:05
A ja mam takie pytanie.
Jak wygląda sprawa z Cokinem po przyłączeniu do szerokiego kąta?
Mam tokinę 11-16 i myślę o Cokinie do tego obiektywu, ale boję się, że będzie winietować.
Czy ktoś, kto używa Cokina z szerokim kątem mógłby się na ten temat wypowiedzieć?

emet_b
21-10-2008, 18:33
ja mam S10-20, na niej zamiennie polar lub uv marumi slim i na to holder (własnoręcznie cięty do jednego slotu) i winieta jest na tyle mała, że stempelek kryje ją idealnie- nikt się nawet nie domyśli, że było stemplowane;)

mini21
21-10-2008, 20:17
Aha, dzięki.
Myślę o Coikinie z tego względu, że miałbym za niewielką kasę od razu filtry do trzech obiektywów, a kupowanie szarej połówki i polara dla każdego chyba bardziej dotknęło by mój portfel.
Zastanawiam się tylko, gdzie ja upchnę te całe oprzyrządowanie w moim plecaku :)

emet_b
21-10-2008, 20:20
mini ja też mam naneu alphe ( dzięki Twojej opinii kupiona) i się mieści bez problemu, przecież dużo tego nie ma: pierścienie, holder i filtr(y)- wszystko mieści się w jednej przegródce w tylnej kieszeni.

mini21
21-10-2008, 20:58
mini ja też mam naneu alphe ( dzięki Twojej opinii kupiona) i się mieści bez problemu, przecież dużo tego nie ma: pierścienie, holder i filtr(y)- wszystko mieści się w jednej przegródce w tylnej kieszeni.

Też prawda :)
W takim razie chyba się zdecyduje na Cokina.
A jak wygląda sprawa z polarami?
Czy te oferowane przez cokina warte są świeczki?
Pytam, bo mam już Polara Marumi WPC, ale tylko na 67mm (tamrona 17-50) i nie wiem, czy go sprzedać, czy zostawić.

emet_b
21-10-2008, 21:08
swego czasu gdy stałem przed podobną decyzją jak Ty, odradzano mi polary Cokina-ponoć niezbyt dobre, kupiłem Marumi WPC i śmiga aż miło :D

_mały™_
29-11-2008, 20:30
lekki odkop;)
pytanko do posiadaczy filtrów hitecha...jest jakieś pudełko/etui żeby trzymać filterki?
http://www.allegro.pl/item493950059_pudelko_na_10_filtrow_typu_cokin_p_s torage_box.html
w takim cudzie niby trzeba je lekko podciąć?

pinio
30-11-2008, 00:51
lekki odkop;)
pytanko do posiadaczy filtrów hitecha...jest jakieś pudełko/etui żeby trzymać filterki?
http://www.allegro.pl/item493950059_pudelko_na_10_filtrow_typu_cokin_p_s torage_box.html
w takim cudzie niby trzeba je lekko podciąć?
Jest coś takiego http://www.antymex.com/upload/File/P306.JPG - nie trzeba przycinać filtrów Hitech.

akustyk
30-11-2008, 01:19
Zapomnij, paczka do PL to wydatek ponad 20 funciakow (tak liczy sobie tutejsza poczta).


e no... nie jest tak zle. jesli zamawiasz tylko filtry to, przynajmniej TeamWorkPhoto,
wysyla w kopercie za Ł8.50 + tax. zamawialem tak do Holandii, a z ich punktu widzenia
Holland czy Poland to jedno i to samo ;)

ale bylo nie bylo, ceny Royal Mail sa takie, jakby ci listonorze wplaw zapylali na
kontynent. czasy dostawy poniekad tez

ciach26
30-03-2009, 13:18
Odgrzebię wątek,

właśnie panuję zakup kilku filtrów cokin ND (hitec 0,6 i 0,9). Mam pytanie odnośnie:



- Czym różnią się filtry grey (szare) od filtrów ND?
Filtry ND (Neutral Density – czyli neutralnie gęste) są neutralne i nie wpływają na kolorystykę zdjęcia, natomiast filtry gradual grey (szare) mają pewien wpływ na kolory (dają lekko brunatno/magnetową dominantę). Filtry ND stosujemy wtedy, gdy niebo jest choćby lekko zachmurzone zaś filtry grey, gdy niebo jest całkowicie lub prawie całkowicie wyprane. Filtry grey można również stosować dla podniesienia kontrastów na niebie – dadzą efekt zbliżony do ND, ale nieco bardziej dramatyczny. Ze względu na bardzo różne odcienie nieba, ilość chmur, jasność i kontrasty, warto mieć kilka filtrów ND oraz 2-3 filtry grey o różnych stopniach gradacji i różnych przejściach.


Może ktoś pokazać jakieś przykładowe zdjęcie nieba (które zostało by przepalone bez filtra) z filtrem ND i szarym?

Zupełnie nie wiem jak to by wyglądało w praktyce. Filtrów planuję używać głównie do zdjęć w górach i nie wiem co by się lepiej sprawdziło przy zupełnym mleku na niebie. hiteca 0,9 soft kupię napewno co do 0,6 to się wacham czy ND Hiteca czy szary np. cokina.

Dzięki za pomoc

ALF
01-04-2009, 00:40
Drugi post w tym wątku oraz na mojej stronie:
http://alf.home.pl/ALF/fotografia/cokin_filtry.htm#przyklady

Grzybu
26-04-2009, 12:02
Ja też sobie pozwolę na odgrzebanie wątku ponieważ mam pytanko.
Od jakich ogniskowych znika winieta po założeniu polara Cokin'a na holder szerokokątny? Pożyczyłem sobie polar "typu Cokin" i zdziwiło mnie to, że na ogniskowych 12-15mm widać osłonę tegoż polara. Czy z oryginałem też tak jest?
Pomińmy tutaj zasadność stosowania takiego filtra przy takich ogniskowych.

jarek76
26-04-2009, 12:12
Ja też sobie pozwolę na odgrzebanie wątku ponieważ mam pytanko.
Od jakich ogniskowych znika winieta po założeniu polara Cokin'a na holder szerokokątny? Pożyczyłem sobie polar "typu Cokin" i zdziwiło mnie to, że na ogniskowych 12-15mm widać osłonę tegoż polara. Czy z oryginałem też tak jest?
Pomińmy tutaj zasadność stosowania takiego filtra przy takich ogniskowych.

Jaki obiektyw? Na dx czy fx?
U mnie na holderze szerokokątnym nie ma winiety nawet przy 10mm
Nie ma znaczenie czy to cokin czy podróba, wielkość tych filtrów i oprawek jest taka sama

Grzybu
26-04-2009, 12:33
Jaki obiektyw? Na dx czy fx?
U mnie na holderze szerokokątnym nie ma winiety nawet przy 10mm
Nie ma znaczenie czy to cokin czy podróba, wielkość tych filtrów i oprawek jest taka sama


Obiektyw dx, ale nie chodzi mi o filtry prostokątne tylko o ten okrągły polaryzacyjny P164. Winieta pochodzi od oprawki filtra a nie od holdera.

jarek76
26-04-2009, 12:46
Obiektyw dx, ale nie chodzi mi o filtry prostokątne tylko o ten okrągły polaryzacyjny P164. Winieta pochodzi od oprawki filtra a nie od holdera.

Wiem o tym pisałem, na sigmie przy 10mm nie było winiety ( o ile dobrze pamiętam bo sprzedałem już ten filtr )

Grzybu
26-04-2009, 12:53
Wiem o tym pisałem, na sigmie przy 10mm nie było winiety ( o ile dobrze pamiętam bo sprzedałem już ten filtr )

No właśnie chciałem się dowiedzieć czy to są te same konstrukcje filtra czy nie. Wiem że Sigma którą posiadasz lepiej współpracuje z Cokin'em niż Tokina i może w tym tkwi szkopuł. Ale może to też wina tego, że filtry "typu Cokin" mają inną konstrukcję. Obraz z Tokiny i tego filtra przy 12mm posiada na krawędziach nieprzyjemne czarne "kółeczko".
Jarek, a ty miałeś filtr "typu Cokin" czy normalny Cokin??

jarek76
26-04-2009, 13:02
No właśnie chciałem się dowiedzieć czy to są te same konstrukcje filtra czy nie. Wiem że Sigma którą posiadasz lepiej współpracuje z Cokin'em niż Tokina i może w tym tkwi szkopuł. Ale może to też wina tego, że filtry "typu Cokin" mają inną konstrukcję. Obraz z Tokiny i tego filtra przy 12mm posiada na krawędziach nieprzyjemne czarne "kółeczko".
Jarek, a ty miałeś filtr "typu Cokin" czy normalny Cokin??

Miałem typu cokin. Ale miałem tez kiedyś w ręku oryginał i z tego co pamiętam to różnic w wykonaniu opraw nie było

Grzybu
26-04-2009, 13:05
Miałem typu cokin. Ale miałem tez kiedyś w ręku oryginał i z tego co pamiętam to różnic w wykonaniu opraw nie było

Ok to już wszystko jasne. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Tolkien
06-05-2009, 22:50
Czesc ALF.
Widze ze mocno siedzisz w temacie "FILTRY".
Mam pytanie troche z innej beczki:
Czy mozna zastosowac jakies filtry (a jak tak to jakie?) do Nikona 14-24 f/2.8G?

urbanned
06-05-2009, 23:01
Byłem dzisiaj w Raysfoto w Poznaniu i porozmawiałem chwilę z uprzejmą panią sprzedawczynią.
Niestety trochę mnie skołowała i wolę się tutaj poradzić zanim popełnię gafę przy zakupie.
Te rzeczy trochę kosztują więc chcę być pewien.

Potrzebuję protektory i system cokin do obiektywów: pc 24 nikkora (77mm) i 20/1.8 sigmy (82mm). Raysfoto twierdzi, że potrzebuję system PRO gdyż system P będzie zbyt mały. Nic natomiast nie wspomniano o systemie dla obiektywów szerokokątnych a tutaj widzę, że takie coś istnieje. Poza tym Pani w sklepie polecała mi, bardzo bardzo, system LEE wraz z filtrami - ponoć rewelacja tylko, że cena mnie trochę zbiła z tropu. Wogóle nie uśmiecha mi się kupować systemu PRO no ale jak będzie taka potrzeba.... No więc jak to jest? Jeśli chodzi o protektory to sklep zachwalał mi Helipoany za ponad 200zł/szt. Czy aby jest taka potrzeba w przypadku protektorów?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

jarek76
06-05-2009, 23:08
Czesc ALF.
Widze ze mocno siedzisz w temacie "FILTRY".
Mam pytanie troche z innej beczki:
Czy mozna zastosowac jakies filtry (a jak tak to jakie?) do Nikona 14-24 f/2.8G?

Z ego co mi wiadomo to jest z tym problem

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=60786


Byłem dzisiaj w Raysfoto w Poznaniu i porozmawiałem chwilę z uprzejmą panią sprzedawczynią.
Niestety trochę mnie skołowała i wolę się tutaj poradzić zanim popełnię gafę przy zakupie.
Te rzeczy trochę kosztują więc chcę być pewien.

Potrzebuję protektory i system cokin do obiektywów: pc 24 nikkora (77mm) i 20/1.8 sigmy (82mm). Raysfoto twierdzi, że potrzebuję system PRO gdyż system P będzie zbyt mały. Nic natomiast nie wspomniano o systemie dla obiektywów szerokokątnych a tutaj widzę, że takie coś istnieje. Poza tym Pani w sklepie polecała mi, bardzo bardzo, system LEE wraz z filtrami - ponoć rewelacja tylko, że cena mnie trochę zbiła z tropu. Wogóle nie uśmiecha mi się kupować systemu PRO no ale jak będzie taka potrzeba.... No więc jak to jest? Jeśli chodzi o protektory to sklep zachwalał mi Helipoany za ponad 200zł/szt. Czy aby jest taka potrzeba w przypadku protektorów?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Trzeba to sprawdzić. Spytaj w grupie Poznańskiej kto ma system Cokina, umów się i spróbuj jak to będzie ze sobą gadało.
Według mnie powinno być ok z systemem cokin P

ALF
07-05-2009, 00:47
Nie miałem w rękach tego szkła, ale pewnie można, jak nie z przodu, to z tyłu...na pewno drogie :D

ALF
07-05-2009, 00:50
Byłem dzisiaj w Raysfoto w Poznaniu i porozmawiałem chwilę z uprzejmą panią sprzedawczynią.
Niestety trochę mnie skołowała i wolę się tutaj poradzić zanim popełnię gafę przy zakupie.
Te rzeczy trochę kosztują więc chcę być pewien.

Potrzebuję protektory i system cokin do obiektywów: pc 24 nikkora (77mm) i 20/1.8 sigmy (82mm). Raysfoto twierdzi, że potrzebuję system PRO gdyż system P będzie zbyt mały. Nic natomiast nie wspomniano o systemie dla obiektywów szerokokątnych a tutaj widzę, że takie coś istnieje. Poza tym Pani w sklepie polecała mi, bardzo bardzo, system LEE wraz z filtrami - ponoć rewelacja tylko, że cena mnie trochę zbiła z tropu. Wogóle nie uśmiecha mi się kupować systemu PRO no ale jak będzie taka potrzeba.... No więc jak to jest? Jeśli chodzi o protektory to sklep zachwalał mi Helipoany za ponad 200zł/szt. Czy aby jest taka potrzeba w przypadku protektorów?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ponieważ system P jest do 82mm, to możesz mieć kłopot i zrób jak Jarek radzi :) LEE to górna półka, więc są droższe, ale też jakość lepsza od cokina :) PRO zapewni ci swobodę fotografowania bez martwienia się o winietę, ale cena trochę wyższa i trudniej dostępny :)

jarek76
07-05-2009, 17:53
Nie miałem w rękach tego szkła, ale pewnie można, jak nie z przodu, to z tyłu...na pewno drogie :D

Z tyłu też się nie da, nie ma w nim takiego miejsca jak np. w sigmie 12-24 na filtry żelowe.
Jedyny sposób to pobawić się i dorobić pierścień nasuwany na tulipana u jakiegoś tokarza. Niestety z tego co pamiętam to średnica tulipana to coś koło 105 mm wiec w grę wchodzi tylko system X-PRO, więc tanio nie będzie :)

urbanned
07-05-2009, 22:22
Ponieważ system P jest do 82mm, to możesz mieć kłopot i zrób jak Jarek radzi :) LEE to górna półka, więc są droższe, ale też jakość lepsza od cokina :) PRO zapewni ci swobodę fotografowania bez martwienia się o winietę, ale cena trochę wyższa i trudniej dostępny :)

Ok. zamontowałem na Sigmie 20/1.4 holder P Cokina i faktycznie winietował. Kupiłem Holder LEE wraz z pierścieniami no i filtr połównkowy ND 100x150. Cholernie droga ta impreza..... Jutro idę testować sprzęt :)

ALF
07-05-2009, 22:29
Mam nadzieję, że pokażesz efekty :)

urbanned
09-05-2009, 12:05
^^
Jak się okazuje nie jest to takie proste.
Muszę trochę się tym systemem pobawić, żeby były jakieś ciekawe efekty.
Na razie taka jedna próbka wykonana wczoraj:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)

ALF
09-05-2009, 14:36
Trochę potrenujesz i dojdziesz do wprawy...próbka całkiem udana :)

Leatherface
13-06-2009, 21:46
Zamierzam kupić polara i myśle też o Hitech 0.9 szarej połówce. Mam holder, którego używałem przy poprzednim zestawie foto, a teraz chciałbym dokupić sam adapter 67mm. Czy do polara można go dokręcić? Ma dwa gwinty (Marumi) ale jak to się ma z używaniem polarka (kręceniem pierścienia) przy założonym systemie Cokin?

Grzybu
14-06-2009, 20:05
Marumi posiada gwint, więc spokojnie dokręcisz adapter (o ile będą miały tą samą średnicę ;) ) Co do kręcenia, to trochę to upierdliwe, ale się da. Jak na razie testowałem w warunkach domowych, więc trochę to mało miarodajne.

lewAp7
14-06-2009, 22:11
Co do kręcenia, to trochę to upierdliwe, ale się da. Jak na razie testowałem w warunkach domowych, więc trochę to mało miarodajne.
Całkowicie miarodajne - kręcenie takim zestawem wygląda tak samo w domu, jak i na zewnątrz... no bo niby czym miałoby się różnić?. No, może w zimie na zewnątrz będzie gorzej (zimno w ręce, bo z założonymi rękawicami nie da się).

Testowane zarówno w warunkach domowych, jak i plenerowych :-D

krzysiek-krr
01-02-2010, 23:47
Czy moglibyście zmierzyć swoje oryginalne adaptery Cokin P? Chodzi mi o dokładną(myślę, że tylko suwmiarka wchodzi w grę) średnicę zewnętrzną i grubość (oczywiście bez gwintu).
Z góry dziękuję.

JacekCz
02-02-2010, 11:59
Ok. zamontowałem na Sigmie 20/1.4 holder P Cokina i faktycznie winietował.

Holder zwykły (z trzema slotami) czy Wide z jednym?
Pytam, bo mam taki tylko musi poczekać na jakieś szkło ;)

krzysiek-krr
03-02-2010, 18:25
Widzę, że koledzy niechętni do pomiarów. :)
Zatem opiszę o co mi chodzi: kupiłem oryginalny holder Cokina i połówkę Hitecha. Po wsunięciu filtra nie boję się, że on wypadnie- jest trzymany dość mocno. Sądzę, że problemem jest łącznik obiektywu z uchwytem- nieoryginalny(oryginalnych w sklepie nie było) adapter ma chyba zbyt małą średnicę, co skutkuje autorotacją filtra. Przy mocniejszym przechyleniu aparatu holder się obraca.
Wydaje mi się, że tak nie powinno być.

mosq
06-03-2010, 20:55
Witam, od dłuższego czasu mam zamiar zakupic sobie cały system cokin z filtrem szarym połówkowym, ale mam jeden problem i jak na razie nie znalazłem jednoznaczej odpowiedzi na mój problem (a szukałem troche).
A więc tak, posiadam Nikona d80 ze standardowym szkłem 18-135, jakiś czas temu nabyłem sobie polarka kołowego hoya HMC Super (bez gwintu z przodu) i chciałbym zamontować system cokin uzywając jednocześnie mojego kołowego polarka. Krótko mówiąc, czy jest jakiś sposób żeby pogodzić jednoczesne używanie kołowego polara (bez gwintu z przodu) razem z szarym filtrem połówkowym cokin? Jeśli jest taka mozliwość to czy polar zamontowany po filtrze połówkowym będzie dalej spełniał swoją funkcję, bo z tego co mi wiadomo to może byc kiepsko...
Słyszałem też o ręcznych holderach cokin, czy istnieje coś takiego??

I sorki jeśli wątek był juz gdzieś poruszony a ja go przeoczyłem...
Mimo wszystko będe czekał na odpowiedz...

ALF
07-03-2010, 00:56
ręcznych holderach
Co to takiego? ;)
Opcje masz dwie:
-kupić polara cokina i używać ze zwykłym holderem
-kupić polara z przednim gwintem
Zupełnie inną sprawą jest konieczność używania polara...jedynym zastosowaniem będzie likwidacja odblasków z wczesnowiosennych liści przy zdjęciach krajobrazowych. Używanie jednoczesne polara i cokina to lekki horrorek :D

mosq
07-03-2010, 13:03
O ręcznych holderach gdzieś usłyszałem, chociaż nigdy ich nie widziałem dlatego moje "dziwne" pytanie ;)
Co do polara to jakis czas temu wyrzuciłem dwie i pół stówy na Hoye i nie usmiecha mi się kupować kolejnego z przednim gwintem...
Chciałem troszkę poeksperymentować z polarem i dołączonym do tego filtrem szarym połówkowym, ale widze ze dużo osób to odradza :)
Chyba jednak kupie zestaw cokina z połówkowym szarym a później bedę zastanawiać się czy jest sens dokupienia polara cokina :)

Mimo wszystko dzięki za odpowiedz :)

ALF
07-03-2010, 14:19
Polary Cokina są powiedzmy średniej jakości. Polar to ważny filtr, ale czy wszystkim potrzebny? Jego podstawowym zadaniem jest likwidacja odblasków z powierzchni niemetalowych.

wyrzuciłem dwie i pół stówy na Hoye

A trzeba było poczytać ALFa, który radził kupować z przednim gwintem vide Marumi WPC :D

mosq
07-03-2010, 14:46
Ja czesto używam polara do zdjęć krajobrazowych, dlatego chciałem też pokombinować z filtrem połówkowym cokina. Mam gdzieś szarą połówkę jakieś taniej firmy (dostałem w prezencie), ale jest do kitu i jak założe dwa filtry na obiektyw to mi winietuje dlatego myślałem ze pokombinuje z cokinem...

Chyba pospieszyłem się z kupnem polara bez gwintu :), "polak mądry po szkodzie" :D

Mercury
23-03-2010, 18:01
Witam,
Niedawno otrzymałem zestaw typu Cokin P, zamiennik holder (tworzywo) z pierścieniem i filtrami. Miałem na oku filtr IR do tego systemu, jednak zastanawiam się czy ma to sens..? Ten holder nie jest szczelny, między holderem a filtrem istnieje spora odległość, a przy IR to chyba ważne by normalne światło nie wpadało do obiektywu.

Nie wiem jak to wygląda w oryginale, bo nawet na allegro ciężko o niego (znalazłem może 1/2 aukcje)

PS: nie polecam zamienników filtrów, cały ten schemat działania (zwłaszcza dla B&W) zmierza własnymi ścieżkami... najczęściej po prostu wszystko ściemnia, zamiast przepuszczać część widma. Do tego, filtry są zrobione z tworzywa które przyciąga kurz jak magnez metal! Nie da się ich wyczyścić, gdyż po 5s. gromadzi się nowy (a nawet potrafi wyciągnąć drobinki kurzu z mikrofibry którą starałem się go oczyścić) :D Ubaw po pachy. Nie warto oszczędzać na tym.

ALF
24-03-2010, 13:02
Na forum mamy speca od IR - pisz PW do Jarek76 :)

jarek76
24-03-2010, 20:28
Witam,
Niedawno otrzymałem zestaw typu Cokin P, zamiennik holder (tworzywo) z pierścieniem i filtrami. Miałem na oku filtr IR do tego systemu, jednak zastanawiam się czy ma to sens..? Ten holder nie jest szczelny, między holderem a filtrem istnieje spora odległość, a przy IR to chyba ważne by normalne światło nie wpadało do obiektywu.

Nie wiem jak to wygląda w oryginale, bo nawet na allegro ciężko o niego (znalazłem może 1/2 aukcje)

PS: nie polecam zamienników filtrów, cały ten schemat działania (zwłaszcza dla B&W) zmierza własnymi ścieżkami... najczęściej po prostu wszystko ściemnia, zamiast przepuszczać część widma. Do tego, filtry są zrobione z tworzywa które przyciąga kurz jak magnez metal! Nie da się ich wyczyścić, gdyż po 5s. gromadzi się nowy (a nawet potrafi wyciągnąć drobinki kurzu z mikrofibry którą starałem się go oczyścić) :D Ubaw po pachy. Nie warto oszczędzać na tym.

Z każdym cokinem będziesz miał ten sam problem, uszczelnić można tylko zaklejając.
Kolejne wyjście to przeróbka tego filtra na nakręcany

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=86000

Pawel92
04-04-2010, 13:53
Witam i życzę Wesołego Jajka.

Przebrnąłem przez forumowe wątki poświęcone filtrom (dzięki dla ALFa & Co), ale pragnąłbym się jednak upewnić przed zakupem.
Mam zamiar nabyć filtr(y) połówkowe szare do użycia na szkłach 21mm i zoomie 24-70 na FX.
1. Czy w moim przypadku konieczny jest system typu Z-PRO aby uniknąć winiety ?
2. Jakiej marki filtry (Cokin, Hitech, Lee, Signh Ray, inne ) pozwolą mi :
a) uniknąć zafarbu
b) zachować jakość optyczną szkieł (dosyć mi na tym zależy :-D)

Z góry dziękuję za odzew i bije się w pierś, jeżeli "już było", a ja się nie doczytałem.

ALF
04-04-2010, 16:12
1 Na FX jesteś na granicy (20mm) - jeżeli będziesz miał szersze szkła radzę od razu Z, na DX bez problemów system P.
2 Lee to 1 liga, ale drogie...Hitech i Cokin mają zbliżoną jakość, ale w określonych warunkach jakiś mały zafarb może się pojawić...choć między Bogiem, a prawdą mnie ten zafarb nie przeszkadza, a czasem nawet pomaga :D Większość na forum używa Hitechów ND. Nigdy nie zauważyłam jakiejś znaczącej obniżki jakości przez używanie ww filtrów, a zakładałem nawet 5 na raz :D

Pawel92
04-04-2010, 21:59
I wszystko jasne. Dzięki Jacku.

Sz@kal
25-04-2010, 11:16
A ja mam z kolei pytanie czy warto dokładać kasę do oryginalnego uchwytu oraz pierścienia mocującego Cokin czy nie ma co i spokojnie mogę brać zamienniki za 10zł??? Zależy mi by uchwyt dobrze trzymał filtry i zastanawia mnie też kwestia rysowania się filtrów w uchwycie - będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
pozdrawiam

ALF
29-04-2010, 21:42
Oryginały są solidniejsze, ale powiem tak...jeśli kupujesz pierścień i holder na zawsze - kup oryginał, jeśli na trochę kup podróbę...jeśli coś pośredniego, pierścień podróba, holder oryginał :)

Doe
01-05-2010, 20:59
Jak radzicie sobie z utratą kontastu podczas gdy światlo pada na filtr od strony obiektywu?

Tzn jak wpada przez szczelinę?

Zjawisko takie zaobserwowałem u siebie (co prawda niezmiernie rzadko, ale jednak), fotografując ze słoncem za plecami.

ALF
01-05-2010, 22:17
Jarek coś z tym kombinował, ja używam osłony p/słonecznej :)

ozi1024
02-05-2010, 13:13
Witam. Chciałem zainwestować w zestaw Cokina, tyle, że moje szerokie szkiełko to jedynie 18-55. Problemem jest to, ze on kręci mordką. Tak sobie jednak wyobrażam, że po prostu ustawię ostrość, po czym zajmę się ustawieniem filtra. Czy to będzie bardzo upierdliwe? :)

ALF
02-05-2010, 17:34
Równie dobrze możesz przy ustawianiu ostrości przytrzymać palcem holder w pionie :)

ozi1024
02-05-2010, 19:39
Dzięki za radę, w takim razie czas wybrać odpowiednie filterki i zakupić:)

Edit: W pierwszym poście można poczytać co do firm, z których należy korzystać przy zakupie samych filtrów. Ale mam pytanie czy adapter i holder też powinien być oryginalny?

Znalazłem coś TAKIEGO (http://www.akcesoriafoto.com/uchwyt-standardowy-typu-cokin-sloty-filtry-p-3.html) - różnica cenowa względem oryginały spora, a jeśli jakością się to nie różni, to chyba nie ma sensu przepłacać?

ALF
02-05-2010, 19:54
Czytaj post 207 ;)

ozi1024
02-05-2010, 19:56
Kurcze przepraszam, przeoczyłem podczas czytania - dzięki!

Doe
08-05-2010, 18:17
Dzięki ALF - z tą osłoną to faktycznie niegłupi pomysł tylko że to kolejny klamot do taszczenia:)

W związku z tym że Cokina używam w sumie tylko ze wzgledu na szarą połówkę i tylko na jednym szkle to coraz częściej zastanawiam się nad wymianą swojego Hitecha 0,9 na jakiegoś nakręcany odpowiednik. Wiem że stracę wtedy możliwość ustawiania linii przejścia, ale zaletą filtrów z gwintem jest ich wygoda używania.

Tutaj ciekawy (IMO) "wykład" Chucka Norrisa fotografii na temat połówek:

http://kenrockwell.com/tech/grads.htm

Szczególnie polecam fragment: Sizes and Mounts -> Rectangular Filters :)

ALF
08-05-2010, 18:52
Korzystam z jednych i drugich. Oba rodzaje się przydają, ale cokina do nakrętek używam jak 10 : 0,1 :D
Ostatnio nawet portrety robiłem z cokinem ND 0,9 :D

lewAp7
08-05-2010, 22:11
W związku z tym że Cokina używam w sumie tylko ze wzgledu na szarą połówkę i tylko na jednym szkle to coraz częściej zastanawiam się nad wymianą swojego Hitecha 0,9 na jakiegoś nakręcany odpowiednik. Wiem że stracę wtedy możliwość ustawiania linii przejścia, ale zaletą filtrów z gwintem jest ich wygoda używania.
Ja mam podobnie: też cokina używam tylko ze względu na 1 szarą połówkę i praktycznie tylko z 1 obiektywem... z tą różnicą, że wcześniej używałem połówki nakręcanej, która teraz lezy i się kurzy :grin: .

biegly
27-05-2010, 20:38
Mam dylemat, moze uda sie rozwiazac wspolnymi silami ;)

Chce zakupic ciemniejszy filtr Cokina "Gradual Grey" do krajobrazu i tu, co wybrac?
1.Cokin P121S Gradual Grey G2 Soft (ND8 )
czy
2.Cokin P121F Gradual Grey G2 Full (ND8 )

Posiadam juz :
Cokin P121L Gradual Grey G2 Light (ND2)
Cokin P154 Neutral Grey ND8

Moze ma ktos jakies doswiadczenia z filtrem nr.2, malo jest o nim slychac?

ALF
27-05-2010, 21:10
To może Hitech ND0,9 :D

akustyk
27-05-2010, 21:17
To może Hitech ND0,9 :D

tak, gis od gitary! i w miejsce slow "byc moze" dajemy "z pewnoscia"! :)

biegly
27-05-2010, 22:30
...do wyboru mam tylko Cokina :/ lub LEE
na ten drugi to jeszcze nie czas ;)

ALF
28-05-2010, 00:39
Hitecha kupisz na alledrogo, albo raysfoto.pl :)

biegly
28-05-2010, 08:18
...no tak, ale ja mieszkam w Dublinie i od reki sa dostepne tylko cokin i lee :/

akustyk
28-05-2010, 10:09
...no tak, ale ja mieszkam w Dublinie i od reki sa dostepne tylko cokin i lee :/
ja bym jednak bral Hitecha, bo znacznie taniej. a ze trzeba poczekac... no sorry...

jesli masz rodzine w PL to zamow sobie z Allegro. nie wiem jak IRL, ale do NL przesylki z PL ida zawsze 2 dni
robocze. no nawet niech beda w IRL 3 dni, to i tak jest szybko.

a jak chcesz najtaniej, to zamow sobie z UK - http://www.teamworkphoto.com/
trzeba poczekac (do NL wysylka trwa bite 3 tygodnie - przypuszczam, ze Royal Mail podrozuje na kontynent
wplaw, bo inaczej nie potrafie wytlumaczyc), ale przynajmniej mozesz karta zaplacic jesli w PL nie masz konta,
czy tez kogos kto zalozy i zrobi oplate

ALF
28-05-2010, 16:27
Albo na jebaju anglijskim ;)

KLIK (http://cgi.ebay.co.uk/HITECH-gradual-neutral-grey-filter-ND-0-9-0-9-COKIN-P-/320526050807?cmd=ViewItem&pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraLensesF ilters_JN&hash=item4aa0d765f7)

biegly
28-05-2010, 18:30
Hmm, jaka roznica miedzy Hitech a Cokin w tych filtrach?

Dzieki za linki, Alf wyjdzie mi cena okolo 40 euro, a cokina mam za 20 euro szt. :/

akustyk
28-05-2010, 23:22
Hmm, jaka roznica miedzy Hitech a Cokin w tych filtrach?

Dzieki za linki, Alf wyjdzie mi cena okolo 40 euro, a cokina mam za 20 euro szt. :/

no to masz odpowiedz: dwukrotna! :)

nie no... tak serio: Hitech ma duzo lepsze uzytkowo gradacje - jak kupujesz miekkie przejscie
to jest miekkie a twarde jest twarde - w Cokinie jest tylko srednio-troche-miekkie albo takie
na cala dlugosc, ktorego za diabla nie ma sensu uzywac. jakosc optyczna filtrow polowkowych
jest dosc zblizona, ale Hitech ma mniejsze zafarby. poza tym - masz wiekszy wybor i mozesz
dokladniej dobrac filtry do potrzeb.

ALF
29-05-2010, 00:48
Hmm, jaka roznica miedzy Hitech a Cokin w tych filtrach?

Dzieki za linki, Alf wyjdzie mi cena okolo 40 euro, a cokina mam za 20 euro szt. :/

W raysfoto masz za 93ZŁ + wysyłka. :D
KLIK (http://raysfoto.pl/DefaultPage.aspx?pageId=0&idHosta=124&idAlbumu=2593&idNadAlbumu=2587)

biegly
29-05-2010, 10:09
Dzieki wielkie!
To teraz trzeba pomyslec i zadzialac ;)

ALF
29-05-2010, 12:24
I pokazywać efekty :D

Barba_
26-07-2010, 20:19
Potrzebuję rady.

Mam Tokinę 11-16.
Chcę "ubrać" ją w system cokin.
Mam system P ale czytałam, że ze zwykłym holderem winietuje na potęgę.

Mam dylemat.

Czy dokupić
nowy adapter 77 mm --> http://u.cyfrowe.pl/cyfrowe/cache/1024x0/1d/df/adapter_cokin_P477_1311738699.jpg
i holder szerokokątny --> http://u.cyfrowe.pl/cyfrowe/cache/1024x0/c8/52/uchwyt_cokin_CokinP_wide_591758286.jpg

Może ktoś wie, jak jest w tym przypadku z winietą?

Czy zainwestować w cokin-Z.

Cenowo..
Nowe elementy P to około 100 zl
System Z to 350 + większy filtr ok. 200-300 chyba, czyli ok. 600 zł

Pomińmy kwestię finansową, proszę o jakieś info wynikające z praktyki użytkowania.

Z góry dzięki :)

ALF
26-07-2010, 20:39
Obawiam się, że będzie winieta na P. Na moim N12-24 przy 12 na szerokokątnym jest mała winieta.

Barba_
26-07-2010, 21:04
Eh.. a miałam nadzieję, że będzie taniej :)

Dzięki :)

mosq
28-12-2010, 00:33
Mam pytanko... Posiadam Sigmę 10-20mm z polarem Heliopan SH-PMC 77mm w wersji slim, używam też szarą połówkę Hitecha przykładając go do obiektywu. Stąd moje pytanie; chciałbym zamontować normalnie system cokin do obiektywu nie rezygnując z używania Heliopana, kupiłbym adapter bezgwintowy P499 do mojej sigmy tylko nie wiem czy będzie to wszystko ze sobą pasować, czy będę mógł uzywać sytem cokin razem z kołowym polarem heliopana. Może ktoś był w podobnej sytuacji, albo miał styczność z adapterem bezgwintowym cokina???

ALF
28-12-2010, 03:17
Mieszanie polara z cokinem ma średnie zastosowanie. W bardzo nielicznych przypadkach ma sens. Na N12-24/4 mam UVkę Marumi i zakładając Hitecha na szerokim holderze mam minimalne winietowanie.

mosq
28-12-2010, 11:32
Ja używam takiego zestawienia w słoneczne zimowe dni. Chodzi mi tylko o to, że w zimowe, mroźne dni w górach ciężko jest trzymać w jednej ręce aparat a w drugiej filtr Hitecha, dlatego chciałem to jakoś rozwiązać... Jedyną opcję widzę tutaj tylko z użyciem adaptera bezgwintowego ale nie wiem jak to będzie wyglądało.
Ale jak Alf wspomniał pewnie pojawi się winietowanie... Ale jestem skłonny zaryzykować, tylko zastanawiam się czy warto i czy jest sens...

ALF
28-12-2010, 19:37
W słoneczny zimowy dzień polar jest zbędny :)

mosq
03-01-2011, 01:58
Alf czyli rozumiem, że łącząc polar z połówką cokina, użycie polar w tej kombinacji jest mało efektowne?

ALF
03-01-2011, 19:15
Osobiście łączyłem polar z połówkowym ND tylko w jednej sytuacji - młode liście pokryte kroplami deszczu - polarem usunąłem odbicia i ładnie wyszła świeża zieleń w pełnym słońcu :)

mosq
03-01-2011, 20:58
No to mnie przekonałeś :D
Ogólnie chodziło mi o sytuację jeśli mamy śnieg i błękit nieba w słońcu... Polarem uwypuklamy kolory śniegu i nieba a dodatkowo połówka potęgujemy i przyciemniamy jeszcze bardziej niebo...

ALF
03-01-2011, 21:49
Ze śniegiem jest mały problem...kiedyś nawet odwróciłem połówkę ciemnym do dołu, tak śnieg wypalało :)
Później rozwiązałem to w inny sposób, na śnieg dałem ND0,3, na niebo ND0,6 i wszyło git.

mosq
04-01-2011, 00:27
U mnie to raczej odpada ta wersja, bo jeśli mam już używać zestawu cokin w mojej sigmie 10-20mm to w gre wchodzi tylko wersja slim z jednym slotem na filtr... No chyba że wezmę kitowy obiektyw 18-135mm :)
Dlatego zastanawiałem się nad połączeniem polara z połówkowym ND :)

ALF
04-01-2011, 04:48
I dostaniesz na dzień dobry błąd polara ;)

mosq
04-01-2011, 11:20
No tak, wóz albo przewóz (polar albo połówka ND):)
Czas pomyśleć nad pierścieniem i holderem do mojej sigmy
Dzięki Alf za pomoc ;)

Greg77
04-01-2011, 16:22
No tak, wóz albo przewóz (polar albo połówka ND):)
Czas pomyśleć nad pierścieniem i holderem do mojej sigmy
Dzięki Alf za pomoc ;)

Polecam Hitechy i holder Lee....;)

ALF to co piszesz o zdjeciach z polowkami odwroconymi na snieg mnie zastanowilo.....
Nie lepiej dac ND0,3 na gore i mniejsza ekspozycje?? Moim zdaniem to samo....ale domyslam sie, ze w praktyce wyglada to inaczej:)

ALF
04-01-2011, 19:47
Zgadza się, ale nie zawsze. Jeżeli chcesz mocniej dać niebo, przyćmić skrzący śnieg, to bez ND się nie obędzie.

mosq
04-01-2011, 23:22
Juz jeden filterek połówkowy szary ND0,9 Hitecha mam :)
Co do holderów Lee to ceny mają ładne :) dużo różnią sie wykonaniem od oryginalnych holderów cokina?

biegly
05-01-2011, 23:26
Jeżeli chcesz mocniej dać niebo, przyćmić skrzący śnieg, to bez ND się nie obędzie.

Może wystarczy zastosować jeden pełny połówkowy? (121 F Cokina )

Greg77
14-01-2011, 08:08
Zgadza się, ale nie zawsze. Jeżeli chcesz mocniej dać niebo, przyćmić skrzący śnieg, to bez ND się nie obędzie.

No tak, to wtedy 0,3 na dol i zmniejszyc ekspozycje:D:D:D Ale ok, rozumiem i tylko sie nabijam:D


Juz jeden filterek połówkowy szary ND0,9 Hitecha mam :)
Co do holderów Lee to ceny mają ładne :) dużo różnią sie wykonaniem od oryginalnych holderów cokina?

Bardzo duzo:D

jarek76
14-01-2011, 09:47
No tak, to wtedy 0,3 na dol i zmniejszyc ekspozycje:D:D:D Ale ok, rozumiem i tylko sie nabijam:D


Bardzo duzo:D

Nie do końca, wszystko jeszcze zależy jak ustawisz te filtry w holderze i z jaki przejściem będą.
Nawet przy miękkich przejściach powinna być różnica, przecież środek kadru będzie tylko minimalnie przysłonięty a dół i góra mocniej :)