PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia klasowa



miszet
16-09-2009, 15:13
Witam, zamierzam zrobić w szkole zdjecia klasowe, gdyz moja szkola nigdy nie zatrudniala profesjonalistow tylko przewaznie robil to nauczyciel od wf-u... niestety niezbyt to ciekawie wychodzilo... w sumie bede pierwszy raz fotografowal grupe ludzi okolo 30osob... zdjecia beda raczej na dworze, jednak przy uzyciu lampy(metz48) zastanawiam sie czy w holu szkoly nie wykonac tych zdjec... prosze o jakies wskazowki... pozdrawiam

miszet
16-09-2009, 15:15
prosze to usunac nie w tym temacie zalozylem... przepraszam

Ksiazkiewicz
16-09-2009, 15:49
Lampa w sufit lub 45st ( o ile sufit biały lub nie jakiś zabójczy kolor; do tego nie wysoki). Czasy takie by tylko nie poruszyć, przysłona przymknięta tylko by było ostro i jazda... zwróć uwagę na WB zwłaszcza gdybyś robił w holu szkoły.

everyman
16-09-2009, 17:33
Ustawienia:
- W zależności od warunków (może nie będziesz musiał dopalać błyskiem).
- Przesłona taka, aby wszystkich złapać w GO.
- Czas taki, żebyś poprawnie naświetlił, ale równocześnie nie poruszył.
- Aparat najwygodniej na statywie.
- Uważaj na WB jeśli będziesz błyskał (mieszanie zastanego z flashem).
- Zanim ustawisz wszystkich zrób sobie testowe zdjęcie z kimś w kadrze, żeby sprawdzić światło, etc. Jak zaczniesz kombinować na żywym organizmie to się ludzie zdekoncentrują i wyjdzie lipa.
- Dla bezpieczeństwa zrób w NEF.
- Zobacz jak wygląda ostrość na brzegach kadru na twoim obiektywie, jeśli jest znaczący spadek możesz złapać ciut szerzej a potem minimalnie dociąć zdjęcie, tym bardziej że brzegi przy odbitce 15x21 częściowo są i tak docinane (a takie pewnie będą robione).
- Jeśli pierwszy rząd będzie klasycznie siedział zwróć uwagę jak mają ułożone nogi, czy nie są dziwnie powykręcane lub czy nie widać gaci u dziewczyn w spódniczkach.

Polecenia:
- Nie żujemy gumy i nie rozmawiamy (chyba, że chcecie mieć głupie miny).
- Głowy w moją stronę.
- Zamknijcie oczy. Pamiętacie gdzie jestem? Na 3 otwieramy oczy. 1, 2, 3.
I w tym momencie oddajesz serię z powiedzmy trzech strzałów.

Właściwie tylko coś takiego mi przychodzi do głowy. ;)

miszet
23-09-2009, 22:49
dzieki bardzo :)

Jacek S.
24-09-2009, 02:18
...lub czy nie widać gaci u dziewczyn w spódniczkach.
hahaha

...I w tym momencie oddajesz serię z powiedzmy trzech strzałów.
Dziwnie to brzmi;)

skulinski
24-09-2009, 18:34
Jesli zdjecia na dworze - szukałbym miejsca w cieniu i darował sobei lampę.

karabud
25-09-2009, 20:06
Ale mogą wyjść za ciemne więc może jakoś wcześnie rano albo przed zachodem.

A dzieciaki się wtedy uczą ?
Nie bierz ich w słońce zrobisz im krzywde. Tylko cień mz i tlo zeby jasniejsze nie bylo. Można by bardzo fajnie doświetlić na 2-4 laqmpy z parasolkami;)

Madlenne
25-09-2009, 22:42
Cześć Sopociaku! ;D O jakiejż szkole mówisz? ;)

sokrates
27-09-2009, 13:00
użyj blokady błysku (czy jak to się tam nazywa) tzn błyskasz przed zdjęciem i aparat zapamiętuje ile światła ma dać lampa. Eliminuje to potem przedbłyski iTTL oraz zmniejsza szanse na zamknięte oczy na zdjęciu.

arturjb
27-09-2009, 21:11
użyj blokady błysku (czy jak to się tam nazywa) (...)

lepiej było by bić w manualu, lampa najlepiej od syfitu lub 45 st, ale za siebie. O przysłonie już powiedziano wszytko, jeśli chodzi o czas to proponował bym by było to w okolichac 1/200; jeśli ładnie naświetlisz błyskiem to światło zastane Ci nie jest potrzebne. Ja do zrobienia takiego zdjęcia wybrał bym korytarz lub, jeszcze lepiej, jakąś salę lekcyjną. Statyw to dobra rzecz, zrobisz kilka zdjęć i będziesz mógł poskładać je w jedno tak by wszyscy mieli miny tak trzeba; ja tak robię na studniówkach.