PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr - jaki rozmiar , jak mocowac - redukcja ?



pdzran
09-10-2006, 21:50
Witam

Mam T 90 macro i tego nie bede chronil - szklo jest baaaardzo gleboko - nie da sie porysowac.
Dzisiaj kupilem T 17-50 i w odroznieniu od kitowego 18-55 ma wielkie szklo i do tego na wierzchu , kitowy mial glebiej.
Boje sie o soczewke i chcialbym kupic filtr - wybralem Hoya Super HMC 67 mm.
W przyszlosci planuje kupic jakies dobre tele , prawdopodobnie Sigma 70-200/2.8 a obiektyw ten ma srednice filtra 77 mm.

Najlepiej ale niestety nie najtaniej byloby kupic dwa filtry , do kazdego osobno.
Taniej , kupic jeden 77 i redukcje do mniejszego czyli na 67.
Czy to mozna zrobic i czy to jest praktyczne ?
Jak sie ma pozniej do tego zakladanie dekielka ?
Wydaje mi sie , ze sie nie da i trzeba bedzie za kazdym razem demontowac filtr z redukcja z teog mniejszego obiektywu.

Prosze o wyjasnienie ...

jarek76
09-10-2006, 22:21
Myślę że taniej będzie kupic jeden filtr
Oczywiście są takie redukcje, można kupić np. w raysfoto 77/67 koszt 36 zł
Można to zrobić i jest to praktyczne
Co do dekielka to zależy czy kupisz filtr slim czy normalny
Do slima trzeba będzie dokupić specjalny dekielek
A do normalnego zwykły dekielek na 77, jak będziesz miał założony zestaw na tamrona to żebyś miał jeszcze dekielek do drugiego szkła
Mam nadzieję że nie zamotałem za bardzo
Pozdrawiam

pdzran
09-10-2006, 22:29
Jesli dobrze zrozumialem , to powinienem kupic redukcje 77 na 67 i filtr w wersji normalnej.
Jesli mam na Tamronie , to tele zatykam oryginalnym dekielkiem , a filterek na Tamronie dokupionym dekielkiem na 77 mm.
Jesli mam filtr na tele , to zatykam dekielkiem od tele a Tamrona oryginalnym dekielkiem 67mm.

Zdecydowalem sie na Hoye , mam niedrogo i blisko domu ...
Czyli Hoya Super HMC powinna byc w wersji slim i normalnej ?

jarek76
09-10-2006, 22:38
Tak
Jak zadzwonisz do raysfoto to oni ci na pewno pomogą
Przy takiej średnicy nie musisz kupowaś wersji slim bo i po co
Na tamronie będzie na pierścieniu i nie powinna winietować
Na tele tym bardziej
Cyba że w przyszłości dokupisz obiektyw super szerokokątny to wtedy slim może się przydać np 12-24

pdzran
09-10-2006, 22:44
Tak sie zastanawiam , mam Super HMC 67 za 90 i 77 za 140 , razem 210 pln.
Jak kupie 77 i dokupie redukcje , czy oplaca sie ta oszczednosc ...
Ze szkiel planuje oprocz tego co mam jakis fajny tele i to wszystko , dla mnie amatora wystarczy spokojnie - tak sadze.

Pomysle , w kazdym razie dziekuje za informacje , ktore mnie uswiadomily jak to jest z filterkami i ich mocowaniem :-)

jarek76
09-10-2006, 23:13
Gdzie masz tak tanio te filtry
Na allegro Hoya super HMC 67 mm kosztuje 250zł

jarek76
09-10-2006, 23:14
A 90+140 to 230:)

pdzran
09-10-2006, 23:17
A 90+140 to 230:)

Ehh , zmeczony juz jestem :)
www.pstryk.com.pl (http://www.pstryk.com.pl)

67 mm
http://www.pstryk.com.pl/opis.php/4063
77 mm
http://www.pstryk.com.pl/opis.php/4066

JK
09-10-2006, 23:32
pdzran, ale zastanów sie chwilę. Jeśli ten filtr ma chronić szkło, to powinien być na nim cały czas. Jeśli kupisz to tele, to będziesz filtr przekręcał? Ile takich przekręceń wytrzymają gwinty w obiektywach? Ile razy podczas przekręcania ręka Ci się omsknie i filtr zarysuje soczewkę? A co się stanie jeśli nie bedziesz miał czasu na przekrecanie, tylko weźmiesz szkło bez filtra? Jeśli już filtr ma chronić, to powinien być na szkle na stałe. Jak kupisz to tele, to powinieneś kupić drugie UV. Taka redukcja jest bardzo wygodna dla polarów, fitrów ND i innych takich wynalazków, ale z UVką wygodne to raczej nie będzie. Nie wiem jak jest rozwiązana osłona przeciwsłoneczna w tym Tamronie, ale czy da się zakładać bez odkręcania filtra z redukcją? Nie żebym Cie na coś namawiał, ale przemyśl to jeszcze raz na spokojnie.

pdzran
09-10-2006, 23:49
Jak kupowalem sprzet jakies 2 miesiace temu to glowe dalbym , ze filtry znacznie drozsze byly .... moze sie myle.
Dlatego podliczylem sobie wszystko i mysle , ze nie warto.

jarek76
10-10-2006, 07:36
Ja chyba też byłem wczoraj zmęczony bo byłem przekonany zę mówimy o polarze:)
Przy UV to na pewno nie warto bawic się w takie kombinacje

amator
10-10-2006, 09:49
Witam
Mam T 90 macro i tego nie bede chronil - szklo jest baaaardzo gleboko - nie da sie porysowac.
Najlepiej ale niestety nie najtaniej byloby kupic dwa filtry , do kazdego osobno.
Taniej , kupic jeden 77 i redukcje do mniejszego czyli na 67.
Czy to mozna zrobic i czy to jest praktyczne ?
Szkła w tamronie 90 nie porysujesz ale z autopsji wiem, że pobrudzić to szkło przy makro jest bardzo łatwo i dopiero wtedy zobaczysz jak trudno wyczyścić soczewkę (zwłaszcza jej brzegi) ukrytą w takim głębokim tunelu.
Jeżeli filtr kupujesz dla ochrony to ma on siedzieć na szkle cały czas. Warstwy przeciwodblaskowe w starciu z żeliwnymi elementami uv-ki nie maja szans. Juz samo zmienianie szkła jest dla mnie upierdliwe a jeszcze w czasie tego kombinacje z filtrami? Odradzam taką opcję.

pdzran
10-10-2006, 09:51
Juz zdecydowalem , ze kupuje 67mm do Tamronka.
Jak bedzie mnie stac na Sigme za 2500-3500 to i filtr uv dokupie za 140 pln.
Samo zakladanie i zdejmowanie nie dosc ze upierdliwe to jeszcze ryzykowne - mozna zarysowac niechcacy wlasnie wtedy szklo.

Valdek_Tychy
10-10-2006, 10:24
W Raysfoto jest dość drogo - ja przejściówkę 67->77 kupiłem w foto tip poprzez allegro za 19 zł.

ALF
10-10-2006, 10:29
UVki - każda na swoje szkło...radził bym marumi WPC lub DGH, hoya bywa trudna w czyszczeniu...
polary można na największy gwint z przejściówką, a przejściówkę lepiej kupiś mosiężną...

pdzran
10-10-2006, 10:37
A Hoya sa kiepskie ?
Super HMC za 90 , B+W MRC za 190 , Marumi nie mam gdzies blisko.
chcialbym je szybko zabezpieczyc bo naprawde niebezpiecznie blisko jest soczewka przednia i szkoda by mi bylo jakbym ja zniszczyl.

pdzran
10-10-2006, 14:59
Poczatkowo chcialem wybrac Hoya w wersji Super HMC a nie Super HMC Pro 1 ale nie ma jej od reki.
W gre wchodza dwa filterki :
- Hoya UV Super HMC Pro 1 67 mm
- B+W UV MRC 67 mm
B+W drozszy o okolo 50 pln , warto dolozyc ?

Moze sie narazam ale to moj pierwszy filterek i nie chce kupic i pozniej zalowac ...

ALF
10-10-2006, 15:38
b+w w wersji MRC jest o 2 półki wyżej od hoyi HMC...choć ja osobiście nie przepadam za wyrobami b+w

pdzran
10-10-2006, 15:40
A czemu nie przepadasz za B+W ?
Dowiedzialem sie o nowym wynalazku , tez dostepny Hoya UV Pro Digital Filter - specjalnie do cyfry.

ALF
10-10-2006, 15:44
miałem kilkanaście / mam 2 lub 3 filtry tej firmy...są dobrze wykonane, dobre jakościowo, ale kłopotliwe w czyszczeniu, zwłaszcza te z powłokami...i dlatego preferuję marumi (tańsze) albo heliopana (droższe)

pdzran
10-10-2006, 15:46
A czym objawia sie ta trudnosc ?
Pisza w Pstryku , ze mozna czyscic je delikatnie sciereczka czysta.
Powloki rzekomo sa twardsze od szkla.
Ja mam tylko wybor Hoya SHMC za 149 , B+W MRC za 189 lub ta Hoya Digital do cyfry za 169.

amator
10-10-2006, 19:07
Jestem posiadaczem dwóch filtrów B+W MRC i gorąco je polecam.

pdzran
10-10-2006, 19:13
Ja juz tez mam B+W - w sklepie z trzech dostepnych polecili mi ten , jako , ze od filtrow Hoya ma twardsze powloki.

ALF
10-10-2006, 20:13
zwykłe czyszczenie nie jest wielkim problemem, ale po jakimś czasie należy każdy filtr umyć...b+w pokrywały się takim dziwnym nalotem, którego domycie wymagało sporo czasu i zachodu...również tłuszcz zmywa się z nich nieco inaczej niż np z tiffena...
co do powłok nie mam zastrzeżeń...wersja MRC jest bdb

pdzran
10-10-2006, 20:19
Oki , dziekuje za info :-)
Bede staral sie tylko pedzelkiem czyscic , postaram sie nie dotykac paluchami ;)