PDA

Zobacz pełną wersję : Kolory zdjec a forum



ZgReDoL
11-09-2009, 22:28
Witam serdecznie. W niedawnym czasie zamiescilem swoje pierwsze zdjecia na naszym forum, i powstal problem co do ich jakosci.
Zdjecia przegladane u mnie sa OK, mysle tu o ostrosci, kolorach, ogolne wrazenie. Zdjecia wstawione na forum, to tak jakby ich 10 kopia, drukowana w domu. Jakosc zerowa, brak ostrosci, kolory wyblakle, brak im intensywnosci ktora ja uzyskalem przy obróbce.
Zdjecia wywoluje z Nef-ów, ustawienia przy kompresji do jpg Adobe RGB (1998 ) 3008x2000 (6.0MP) 240ppi
Nastepnie po obróbce jpga, ustawiony jest profil ICC Adobe RGB (1998 ). I zdjecie wyglada tak jak ja oczekiwalem. Ale tu na forum, juz nie. Mozecie cos pomoc, gdzie tkwi problem.

Powiem, ze robiłem proby na roznych zdjeciach (takie probne posty), i zawsze jakosc jest całkiem inna niz zdjecie wygladajace w PS, czy ogólnie na moim komputerze.

JK
11-09-2009, 22:32
Poczytaj to: http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=2682, albo inne wątki na ten temat, których później były jeszcze dziesiątki, jak nie setki.

ZgReDoL
11-09-2009, 22:47
Dzieki za linka, ale cos nie bardzo tłumaczy to moj problem, albo ja zle to czytam.
Uwierz, uzywalem szukajki, ale nie potrafilem znalezc odpowiedzi na moje konkretne pytanie. Niestety, nie wszyscy sa geniuszami komputerowymi, ja do takowych naleze, i nie radze sobie tak dobrze z tym wszystkim.
Ale OK, dzieki za checi.
Rok broniłem sie przed zamieszczaniem tutaj zdjec, to chyba dam se spokoj, poogladam je na swoim kompie, i tez bedzie OK. Poucze sie na błedach innych.

JK
11-09-2009, 22:49
Krótko mówiąc, musisz przekonwertować zdjęcie do profilu sRGB, zmniejszyć i lekko wyostrzyć. Jak to zrobisz, powinno być dobrze.

ZgReDoL
11-09-2009, 23:27
Dzieki wielkie JK, ta odpowiedz, prosta, bo taka łopatologiczna jest przeze mnie przyswajalna, rozwiazała problem, teraz jest OK.
A mozesz mi pomoc w jeszcze jednej sprawie. Czy podczas wywolywania NEF-a, tez zmienisc ustawienie ARGB na SRGB. Jakie sa prefencje w tej sprawie?

Mellan
11-09-2009, 23:46
...A mozesz mi pomoc w jeszcze jednej sprawie. Czy podczas wywolywania NEF-a, tez zmienisc ustawienie ARGB na SRGB. Jakie sa prefencje w tej sprawie?

Preferencje w tej sprawie są: ...twoje :)
Adobe RGB to przestrzeń większa od sRGB. Zdjęcia mogą wyglądać lepiej (ale nie muszą), ale to już tylko od ciebie i twojej obróbki zależy. Kłopot w tym, że zdecydowana większość potencjalnych odbiorców i media nie jest przygotowana technicznie na ich poprawną oglądalność. Przy prezentacji w internecie lub wydrukach konwersja jest konieczna. Prościej będzie jak będziesz robił cały proces w sRGB.
ZAWSZE możesz wywołać nefa drugi raz w innej przestrzeni, jeśli będziesz miał taką potrzebę.

ZgReDoL
11-09-2009, 23:51
Dzieki serdeczne za wszelka pomoc. Kolejny raz nie zawiodłem sie na forumowych kolegach.
Jesli kiedys zobaczycie nowe, moje zdjecia, na tym forum, pamietajcie ze to dzieki waszej pomocy tego dokonałem. Mam nadzieje ze jakosc was rowniez zadowoli. Pzodrawiam. Zycze milego weekendu. Arek.