PDA

Zobacz pełną wersję : D700 gumy i serwis....



conik
07-09-2009, 21:45
No wiec dzis dostalem majla z fixationuk.com (przypomne choc pewnie kazdy juz wie - autoryzowany serwis nikona w UK)
Zapytalem czy wymieniaja na gwarancji gumy w D700/D300...pro forma tylko zacytuje co mi odpisali....

We could do the replacement for the rubbers under warranty.

Koszt ktory ponosi user z polandii to koszty wysylki w obie strony.
Mysle ze w swietle tematow dotyczacych cen i procederu zwanego serwisem nikona w polsce zaraz wysle majla do nikon polska zeby zajeli stanowisko w tym temacie.
Moze na forum jest ktos blizej nikona i ew moglby kogos w nikonie nadepnac celem otrzymania wiazacej odpowiedzi
Wiem to tylko gumy ale rowniez wiem ze pare setek piechota nie chodzi. Wiec jesli angole maja za fee to czemu my nie???

kichu
07-09-2009, 21:51
wysylka z UK do PL moze byc za free

mnie na poczatku po wykonaniu naprawy gwarancyjnej poinformowali, ze prowadza rozmowy z Nikon UK jaka czesc kosztow wysylki zagranicznej pokryja - stanelo ze mialem zaplacic ok 15, a reszte Nikon UK (bo normlanie placa za paczki odsylane w ramach gwarancji, ale krajowe - wewnatrz UK)

a dzien pozniej dostalem maila, ze Nikon UK zgodzil sie pokryc calosc kosztow wysylki i paczke zwrotna mialem za free

conik
07-09-2009, 21:58
Nawet jesli mialbym zaplacic 15Ł (tak mi dzis napisali) za przesylke to i tak to co odwala polski serwis w tym temacie jest nieporozumieniem.
Ale do h....waclawa czemu skoro jestesmy w unii dzieja sie takie rzeczy?

prz3mo
07-09-2009, 22:04
To tylko dowodzi tego, że serwis Nikona w PL wali w ..... (nie wypada mi napisać w co).

szulif
07-09-2009, 22:30
We could do the replacement for the rubbers under warranty.
...jesli angole maja za fee to czemu my nie???

i tak powinno byc ( [b] )
angole maja za free po nikon uk powaznie podchodzi do klienta i konkurencji a u nas.. wyzysk i ciemnogrod ;)

czasami tak sie zastanawiam czy to nie "zmowa walenia w ****" nikon pl + canon pl.. robia dokladnie to samo.

edit. moze centrala traktuje pl, jak nikon moldova, czy belorussia :), czyli zero jakichkolwiek standardow bo tamtejszy rynek nie jest wart wiekszej uwagi.

prz3mo
07-09-2009, 22:32
czasami tak sie zastanawiam czy to nie "zmowa walenia w ****" nikon pl + canon pl.. robia dokladnie to samo.

Po prostu mentalność zarządów serwisów - maksimum zysków przy minimum kosztów.

conik
07-09-2009, 22:40
na razie wyslalem zapytanie do nikon polska co oni na to pozniej bede meczyl skosnookich w tym temacie...cholera nie odpuszcze

prz3mo
07-09-2009, 22:45
na razie wyslalem zapytanie do nikon polska co oni na to pozniej bede meczyl skosnookich w tym temacie...cholera nie odpuszcze

Skośnoocy chyba niewiele pomogą. O ile się nie mylę to polski serwis podlega pod Holendrów.

conik
07-09-2009, 22:50
moze i pod holendrow ale jak skosnooki prezes poczyta moze go szlag trafi i ktos z tym zrobi porzadek a do holendrow tez nieomieszkam pisma wyslac

pawel
07-09-2009, 22:52
Zaraz, to u nas taka naprawa nie jest objęta gwarancją?

soko
07-09-2009, 22:56
dla mnie to jest cyrk na sali - skoro angole są w stanie wymienić gumy na gwarancji - to czemu np ja przy naprawie co prawda NIEgwarancyjnej mam za te gumy płacić... skoro aparat jest na gwarancji i ponadto gumy nie wymagały wymiany...

conik
07-09-2009, 22:57
ano widzisz pawle...codziennie sie czlowiek dowiaduje nowych ciekawych rzeczy;)
NPS raz do roku tak, zwykly leszcz z ulicy nie

luxius
07-09-2009, 23:50
Kolejne " naciągactwo " serwisu nikona w Polsce?! Pięknie! Wstyd, obciach i niekompetencja.... aż żal , ze to Nikon, że to w Polsce :((

Władca Pixeli
08-09-2009, 00:18
O ile mnie wiadomo to Nikon organizuje prezentacje D300s w wielu miastach w Polsce. Czy tak trudno jest pójść na spotkanie i w czasie przeznaczonym na pytanie zgłaszać problemy z serwisem. Najprawdopodobniej będzie tam również prasa i może ktoś się tym zainteresuje.
Jeżeli to będzie jedna osoba to nic to nie zmieni. Jak takich pytań będzie setki to ktoś to zauważy.
Czy tak ciężko zadzwonić do centrali Nikon Polska (nie do serwisu) i zgłaszać te problemy.

tomasonline
08-09-2009, 00:26
Jeśli chcemy kogoś zainteresować - zróbmy stronę www (tak jak zrobili to użytkownicy Apple w Polsce).
Spozycjonujmy ją w Google. Jedyny problem to sprawa konsultacji z prawnikiem - aby nie podpaść pod paragraf, może jest ktoś na forum kto pomoże w tej sprawie.

Bo marudzić na forum Nikona możemy i tak tylko mocno zainteresowani to zobaczą.

conik
08-09-2009, 00:32
Jakis czas temu wspominalem na forum o jakiejs formie bojkotu krajowego serwisu..u nie spotkalo sie to z jakimkolwiek odzewem
tomasonline...do 20 wrzesnia bede mial utrudniony dostep do forum i sieci (morze) ale po tym terminie chetnie sie rowniez wezme za taki projekt...niewazne przyniesie jakis rezultat czy nie...wk...mnie to i nie mam zamiaru siedziec z zalozonymi rekami...na razie poczekam jednak na stanowisko nikon polska w kwestii gum i ich wymiany w okresie gwarancji

wywar
08-09-2009, 07:35
zaraz zaraz, noszę się z wysłaniem N24-70 i D700 na wymianę gum w ramach gwarancji, to mam się przygotować na to że będę bulił za to ,że sprzęt za 15 patola nawet nie po roku gubi gumy?

conik
08-09-2009, 08:39
Nie wiem jak jest w przypadku 24-70 ale stanowisko polskiego serwisu w temacie odlazacych gum w korpusach jest takie jak napisalem
ale....wywar....<sarkazm mode on> jestes jakos specjalnie zbulwersowany ze musisz placic w sprzecie za 15K PLN za takie *******y?...no co ty;)

Dla mnie wniosek jest prosty....poniewaz w cywilizowanych krajach wymiana takich rzeczy jest za free nie tylko jak slysze (USA)
w ramach gwarancji ale tez w ramach nazwijmy to w ramach dobrego wizerunku firmy to nikon w czasach kryzysu najzwyczajniej
w swiecie powinien wyeliminowac problem nie wiem stosujac inna gume inna tasme czy co tam jeszcze...normalne wdrozenie racjonalizacji kosztow
I teraz jesli sie nie postawimy to dalej beda dymac nas w zyc bez srodka poslizgowego.
Sa trzy sprawy drogi nikonie:
- wymiana gum: darmowa w ramach gwarancji oraz poza gwarancja niezaleznie od wieku aparatu (wszakze to wada produkcyjna jest)
- zminana receptury/technologii dot gum w korpusach typu D700 i szklach typu 24-70 (nie wiem czy jeszcze w jakichs cos odlazi)
- rozbudowa sieci serwisowej i pogonienie na drzewo obecnego serwisu

wywar
08-09-2009, 08:51
...no co ty;)

właśnie przemacałem 14-24 i też zaczyna "puchnąć" guma :D Pomijam ,że w D300 też mi zlazła guma, w d80 też mi odpadła. Liczę że w d700 14-24 i 24-70 wymienią mi w ramach gwarancji ,a w d300 w ramach gratisa NPS. Wątek jest o gumkach ,ale w moim 24-70 pierścień zoma natrafia na dziwne opory (czytałem na forum ,że też coś tam w środku się odkleja). Dobrze będzie jak to naprawią w ramach gwarancji i nie będę musiał bulić. Ale na to wychodzi że po roku powinienem wysłać sprzęt do naprawy, sprzedać go i kupić nówkę żeby znowu mieć gwarancję. :D MZ jak nikon chcę się firmować swoją solidnością produkowanego sprzętu powinien dać jak Sigma 3lata gwarancji +możliwość wykupienia dodatkowych 2lat. Zobaczymy jak sprawnie w ramach NPSu to naprawią. Narazie czekałem kilka dni na odpowiedź mailowa na zapytanie. Fakt dostałem maila od mojego "opiekuna" w NPS że był na urlopie i dlatego, rozumiem, nie gniewam się, ale zobaczymy jak sprawnie poradzą sobie z wymiana ogumienia i naprawa 24-70. Pozdr.

conik
08-09-2009, 08:59
Ja sie na NPS nie lapie jestem za malo profesjonalny i za malo PLNow wladowalem w sprzet z ktorego cos odlazi

conik
08-09-2009, 09:41
Otrzymalem wlasnie odpowiedz od nikona....

Otrzymaliśmy Twoje pytanie, postaramy się odpowiedzieć na nie jak najszybciej.

Konrad Mickiewicz07-09-2009 | 22:36
Witam,
Czy odklejające się gumy w nikonie D700 (grip, guma pod kciukiem oraz z lewej strony od przodu ze znaczkiem FX) w aparacie, który jest na gwarancji Nikon Polska kwalifikują się do darmowej wymiany na nowe w ramach gwarancji. Dodam ze fakt odklejania się ww. gum nie jest spowodowany żadnym mechanicznym czynnikiem.
Pozdrawiam
Konrad Adam Mickiewicz

Nikon Europe Support08-09-2009 | 09:32
Szanowny Panie Konradzie Mickiewicz,

Dziękujemy za zadanie pytania poprzez system wsparcia technicznego Nikon w sprawie D700.

Serwis stwierdzi, czy odklejenie gumy nie nastąpiło na skutek niewłaściwej eksploatacji
czy uszkodzenia mechanicznego i jeśli potwierdzi się Pana opinia to, oczywiście,
Serwis wymieni gumy na nowe w ramach gwarancji, nieodpłatnie. Jedyny serwis Nikona znajduje się w Warszawie:

Serwis Nikon Polska Sp. z o.o.
02-676 Warszawa
ul. Postępu 14

tel.: 022-4608760, 022-4608734, -35, -36
fax: 022-4608738
service@nikon.pl


No coz na razie tydzien wakacji po powrocie zobacze co na to serwis

soko
08-09-2009, 10:25
heh ;) a jak wyslesz im i stwierdza ze to uszkodzenie mechaniczne to jak zrezygnujesz zaplacisz za wycene ;P a jak nie mechaniczne to masz szczescie ;D

plusfoto
08-09-2009, 10:39
Ja nie wiem te gumy to jakaś chyba przypadłość 21 wieku. Fotografuję od 30 lat i dawniej bardzo rzadko ten problem się pojawiał - teraz coraz częściej. Wyjścia są 2 albo zmieniający się klimat ma na to wpływ albo gumy coraz gorsze.

fotoGRAFIK
08-09-2009, 10:44
Róbcie remonty w fixation w Londynie - tam na serwisie są sami Polacy i sie przykładają mocno do tego co robią. Na help desku też pracuje Polka - Kasia także można do nich dzwonić i nawet poprosić ją ewentualnie jak ktoś inny odbierze gdy jest problem z płynnym angielskim...

plusfoto
08-09-2009, 10:51
Może oni mają takie przekierowanie jak tel. z Polski to automat łączy z naszym serwisem :-D

Andrzej Olender
08-09-2009, 10:53
Do czego to doszło. By być zadowolonym z usługi trzeba wysyłać sprzęt do naprawy za granicę do naszych rodaków.

robin102
08-09-2009, 11:41
Dziękujemy za zadanie pytania poprzez system wsparcia technicznego Nikon w sprawie D700.

Serwis stwierdzi, czy odklejenie gumy nie nastąpiło na skutek niewłaściwej eksploatacji
czy uszkodzenia mechanicznego i jeśli potwierdzi się Pana opinia to, oczywiście,
Serwis wymieni gumy na nowe w ramach gwarancji, nieodpłatnie. Jedyny serwis Nikona znajduje się w Warszawie:

Nie no serwis boski jest :mrgreen: może Konradzie rowy kopałeś tymi gumami, albo chciałeś którąś na coś założyć ;)
Żenujące wprost. Bubel robią i jeszcze komuś płacą za to żeby takie pierdoły do ludzi pisał.
No i mała rada w sytuacjach oczywistej oczywistość jak gó... jest wyprodukowane będące wadą powszechnie znaną nie należy zadawać pytań otwartych typu, a może, a czy ? a nie ect umożliwiających udzielanie takiej kretyńskiej odpowiedzi jak ta od serwisu.
Sprzęt na ladę i proszę naprawić, dziękuje i do widzenia. Za naprawy gwarancyjne zapłaciliśmy przy zakupie sprzętu !

ps.
przez ten serwis na Podstępu jakiś Japończyk popełni HARAKIRI czy SEPUKU bo nie pamiętam jak ten czyn się nazywa, jakiś ważny Japończyk bo tak dłużej być nie może.

shadow_alex
08-09-2009, 12:42
Co mnie wkurza w naszym kochanym serwisie (oprócz partactwa)... z kim ja mailuje? Wydaje mi się, iż należałoby się podpisać imieniem i nazwiskiem. Ale może mi się tylko wydaje:|

martiso
08-09-2009, 13:03
hmmm to bardzo dziwne, że robią problemy - ja nie dalej jak miesiąc temu oddałem do NKP grip MD-D80 z rozklejona gumą i o dziwo została wymieniona bez żadnego problemu na nową za darmo.

luxius
09-09-2009, 10:43
Otrzymalem wlasnie odpowiedz od nikona....

Otrzymaliśmy Twoje pytanie, postaramy się odpowiedzieć na nie jak najszybciej.

Konrad Mickiewicz07-09-2009 | 22:36
Witam,
Czy odklejające się gumy w nikonie D700 (grip, guma pod kciukiem oraz z lewej strony od przodu ze znaczkiem FX) w aparacie, który jest na gwarancji Nikon Polska kwalifikują się do darmowej wymiany na nowe w ramach gwarancji. Dodam ze fakt odklejania się ww. gum nie jest spowodowany żadnym mechanicznym czynnikiem.
Pozdrawiam
Konrad Adam Mickiewicz

Nikon Europe Support08-09-2009 | 09:32
Szanowny Panie Konradzie Mickiewicz,

Dziękujemy za zadanie pytania poprzez system wsparcia technicznego Nikon w sprawie D700.

Serwis stwierdzi, czy odklejenie gumy nie nastąpiło na skutek niewłaściwej eksploatacji
czy uszkodzenia mechanicznego i jeśli potwierdzi się Pana opinia to, oczywiście,
Serwis wymieni gumy na nowe w ramach gwarancji, nieodpłatnie. Jedyny serwis Nikona znajduje się w Warszawie:

Serwis Nikon Polska Sp. z o.o.
02-676 Warszawa
ul. Postępu 14

tel.: 022-4608760, 022-4608734, -35, -36
fax: 022-4608738
service@nikon.pl


No coz na razie tydzien wakacji po powrocie zobacze co na to serwis


śmiech na sali :( najuczciwszy serwis na sświecie zawsze prawde Ci powie, tak jak koledze kichu o jego obiektywie !
omijac to cos na Postepu !

mOSAd
12-09-2009, 02:46
Przesadzacie. Gumy na pewno wymieniają za darmo w ramach naprawy gwarancyjnej, jeśli muszą (np. dobrać się do środka aparatu). Jeżeli ktoś chce sobie zafundować nowe gumy, to jakiej odpowiedzi oczekujecie? "Tak proszę nam przysłać stare opony do Pańskiego samochodu, a wymienimy je na nowe. I polakierujemy gratis tę zadrapaną maskę jeśli Pan sobie życzy". Odpowiedź serwisu normalna, pytanie tylko czy zasadne będzie stwierdzenie rzeczoznawcy, z czyjej winy nastąpiło odklejenie gum i tyle. Sądzę, że jeśli nie znajdą jakiś dziwnych mechanicznych śladów na gumach, czy obudowie, świadczących na przykład o zaczepieniu o coś, lub próbie odklejenia, to bez problemu podkleją stare gumy, lub wymienią na nowe.
Z tego co zrozumiałem, za wymianę ogumienia płaci się tylko wtedy, gdy właściwa naprawa jest płatna.

PS. Chociaż, jeżeli serwis w Anglii nie wnika w przyczynę chęci wymiany gum, jeśli aparat jest na gwarancji - to byłoby ciekawe. No ale tam (prócz Polaków) mało kombinatorów chyba.

luxius
16-09-2009, 07:45
z niecierpliwoscia czekam az Tobie sie poodklejaja wszystkie, pozyjemy zobaczymy

Klatka
16-09-2009, 08:40
Mowa była też o odklejającej się gumie nad tabliczką FX... a tej gumy nawet się nie dotyka...
w 700 jeszcze mi nie odłażą a w f100 spuchły te nieużywane - właśnie podrugiej stronie aparatu a pod ręką są ok.

max_xm
16-09-2009, 09:42
Koledzy ja już wymieniałem gumy w D3 dwa razy i po sezonie wyśle kolejny raz, mam szczęście jestem w NPS ale fakt faktem denerwujące jest to ze sprzęt za taką kasę a jakoś wykonania d... obecnie tylko z 70-200 guma się trzyma reszta to już kawał szmaty z 24-70 dostanie lekko wilgoci np o 4-5 rano na polu i nie mogę kręcić ogniskową bo guma praktycznie schodzi jak z użyty kondon......... Serwis fakt faktem bym zmienił może ktoś jednak zapyta pana Sobolewskiego na jakimś spotkaniu o wyżej wymieniony problem odklejających się gum jaki i jakości serwisu w porównaniu do zagranicznych.

fotoprimo
09-08-2010, 07:59
Nie znalazłem innego wątku dotyczącego luźnych gumek :-) w Nikorach i Nikonach. Czy ktoś z Was po upływie gwarancji próbował w Serwisie Nikona przykleić gumy w Body d300/700 oraz N24-70 i N17-55, a jeśli nie czy ktoś próbował sposobem a'la Adam Słodowy.
Dzięki za podpowiedź!

prz3mo
09-08-2010, 08:33
a jeśli nie czy ktoś próbował sposobem a'la Adam Słodowy.
Dzięki za podpowiedź!

Mi w d700 guma pod kciukiem zaczęła na rogu odchodzić to wstrzyknąłem pod nią kilka kropki kleju, docisnąłem i się trzyma.
W d80-tce kiedyś wymieniałem całą gumę to kupiłem w Castoramie cieniutką taśmę dwustronną i trzyma bardzo dobrze.
Starą gumę można podkleić o ile za bardzo się nie rozciągnęła i nie wyłazi poza obrys "rowka" dla niej przeznaczonego.

Flores
09-08-2010, 09:10
Mnie to też interesi bo chyba się przejadę na Podstępu. Jak w D700 jeszcze dałoby radę podkleić pod kciukiem to już w 24-70 przeraża mnie zdejmowanie gumy z pierścienia ogniskowej i ładowanie tam kleju czy taśmy. Wolę, żeby zajeli się tym goście z Nikona - w przypadku skopania sprawy będę mógł zwalić winę na nieudolność serwisu ;).

Marcin Borkowski
10-08-2010, 13:16
ciekawe co takiego Ci się tam przytrafiło, i kiedy..
cytając opinie o serwisi bałem się tam zawieźć szkiełko do kalibracji, odważyłem się, na 2 dzień otrzymałem telefon ze gotowe, wszystko jest ok, błyskawiczna kalibracja i miła obsługa :)

Pawel Pawlak
10-08-2010, 14:02
może się mylę, ale nie powinniśmy wieszać wszystkich psów na serwisie NP, bo nie wiemy jakie są zalecenia Centrali Nikona w przypadku obsługi gwarancyjnej. Często jest tak, że producent po macoszemu traktuje takie rynki jak nasz - objawia sie to jakością produktów i serwisu. Mam poważne wątpliwości, czy zadowolenia klienta na wyspach, w usa i u nas, ma dla Nikona takie samo znaczenie... a jeśli nie, to i budżety na obsługę klienta są znacząco inne.

co4en
10-08-2010, 14:02
W moim D700 przy przednim pokrętle guma już przy zakupie była źle podklejona, jeden rożek był niedoklejony.
Dałem sobie spokój z odsyłaniem ale widzę, że takie buble wychodzą już od producenta :(
Skoro producent tak lakonicznie do tego podchodzi więc niech egzekwuje takie wady po terminie gwarancyjnym.

damianof
10-08-2010, 15:13
W moim D700 przy przednim pokrętle guma już przy zakupie była źle podklejona, jeden rożek był niedoklejony.
Dałem sobie spokój z odsyłaniem ale widzę, że takie buble wychodzą już od producenta :(
Skoro producent tak lakonicznie do tego podchodzi więc niech egzekwuje takie wady po terminie gwarancyjnym.

U mnie dzieje było dokładnie tak samo. Guma przy pokrętle odstaje od nowości, aczkolwiek mi to nie przeszkadza... tak samo jak bad pixel na wyświetlaczu, kilka hot'ów na matrycy i niedomykająca się lampa :) A wszystko to w cenie niecałych 8000zł.

Flores
10-08-2010, 20:08
U Canona też się tak odklejają? ;) Bo tak może... 5DII? Już mam dość tych gum. Dzisiaj znowu przy kciuku zauważyłem, że mi leci. Fak, fak, fak!!! To ktoś wie ile kosztuje podklejenie? Chyba jutro zadzwonię do nich i się dowiem.

Altro
10-08-2010, 20:12
szanowni koledzy - fotografuję od 55 lat i nie miałem żadnych problemów z gumami w wielu aparatach (teraz mam F 801s, D 80 i D 300). Chcę zwrócić uwagę Waszą na problem potu na dłoniach. U niektórych osobników metabolizm wytwarza związki, które mogą reagować negatywnie na dotykane powierzchnie, w tym również kleje do gum. Znam przypadek osoby, która regularnie po paru tygodniach "wyciera" litery na klawiaturze kompa. Dermatolodzy się śmieją, a to jest niestety fakt. Sugeruję zwracać uwagę na ten - dziwny aspekt - uczuleń. Recepta? Myć ręce, przecierać gumy.

wasilewk
10-08-2010, 20:21
szanowni koledzy - fotografuję od 55 lat i nie miałem żadnych problemów z gumami w wielu aparatach (teraz mam F 801s, D 80 i D 300). Chcę zwrócić uwagę Waszą na problem potu na dłoniach. U niektórych osobników metabolizm wytwarza związki, które mogą reagować negatywnie na dotykane powierzchnie, w tym również kleje do gum. Znam przypadek osoby, która regularnie po paru tygodniach "wyciera" litery na klawiaturze kompa. Dermatolodzy się śmieją, a to jest niestety fakt. Sugeruję zwracać uwagę na ten - dziwny aspekt - uczuleń. Recepta? Myć ręce, przecierać gumy.

Mnie się też nigdy nie odkleiły same, to nie znaczy, że pochwalam tę technologię klejenia. Głowę daję (no, może koguta), że po przyklejeniu kropelką, będą trzymać "jak diabeł sołtysa za gromadzkie pieniądze". Kwestia, że do naprawy muszą być odklejone, więc lepiej żeby łatwo i bez zniszczeń można je było odlepić... Ale to wcale nie usprawiedliwia producenta, że nie wymyślił czegoś lepszego.

Serwis najpierw straszy, że nowe gumy to 390zł, ale po naprawie (wymiana portu CF) wyszły 190.

Pzdr.

raider
10-08-2010, 20:56
Nie obraziłbym się gdyby jakiś chińczyk od podrabianych baterii, pilotów itd. zaczął sprzedawać komplety zamienników takich gum np. za 20 zł... aczkolwiek w D700 po ok. roku jeszcze się nie odkleja - trochę zaczynają puchnąć więc pewnie niedługo..

wasilewk
10-08-2010, 21:00
Nie obraziłbym się gdyby jakiś chińczyk od podrabianych baterii, pilotów itd. zaczął sprzedawać komplety zamienników takich gum np. za 20 zł... aczkolwiek w D700 po ok. roku jeszcze się nie odkleja - trochę zaczynają puchnąć więc pewnie niedługo..

Tu nie idzie o zamienniki gum. Można kupić oryginalne, tylko chodzi o klej - mają się nie odklejać pod wpływem intensywnego używania a technik ma mieć możliwość ich odlepienia w przypadku naprawy.

raider
10-08-2010, 21:06
Tak, ale niech chińczyk zrobi komplet z dwustronnym klejem do przyklejenia samodzielnie, w końcu gripy też robią z gumami, przykładowo: http://allegro.pl/item1169914205_battery_pack_grip_phottix_nikon_d30 0_d300s_d700.html

Komplet oryginalnych gum to w sumie ze 100 dolarów - lekka przesada http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=rubber+nikon+d700&_sacat=0&_odkw=gums+nikon+d700&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

wasilewk
10-08-2010, 21:12
Tak, ale niech chińczyk zrobi komplet z dwustronnym klejem do przyklejenia samodzielnie...


On to już dawno robi, tylko nie sprzedaje bezpośrednio klientom, tylko Nikonowi.

raider
10-08-2010, 21:14
On to już dawno robi, tylko nie sprzedaje bezpośrednio klientom, tylko Nikonowi.

Niech sprzeda za 10% ceny na allegro czy gdzieś i będzie ok :)

wasilewk
10-08-2010, 21:16
Niech sprzeda za 10% ceny na allegro czy gdzieś i będzie ok :)


Straci umowę i stałego klienta...

Władca Pixeli
11-08-2010, 04:18
Ktoś kto zatwierdził technologię klejenia gum w Nikonie powinien popełnić harakiri. Niestety czasy się zmieniły i prawdopodobnie dostał podwyżkę bo napędza biznes Nikonowi.
Niestety cały świat godzi się na to obecne "gumowe" dziadostwo Nikona i nikt nie protestuje.
Mam stare obiektywy Nikona i nie ma z nimi problemu. Myślałem, że mnie problem nie dotyczy. Przyjrzałem się ostatnio bliżej aparatom i obiektywom i stek przekleństw ciśnie się na usta.

251kris
11-08-2010, 08:17
Ktos tam sobie wymyślił, że sławetne gumy to normalny materiał ekspolatacyjny jak. np. sprzęgło w samochodzie i co jakis czas trzeba zmeniać:???: - czasami rzadzej, a czesem cześciej w zalezności od stylu jazdy.

Flores
11-08-2010, 10:27
Ja prawdopodobnie będę miał klej/taśmę z Żytniej. I teraz będzie Nikon z klejem Canona. To już mi się podoba :)

ekonet
11-08-2010, 11:27
No wiec dzis dostalem majla z fixationuk.com (przypomne choc pewnie kazdy juz wie - autoryzowany serwis nikona w UK)
Zapytalem czy wymieniaja na gwarancji gumy w D700/D300...pro forma tylko zacytuje co mi odpisali....

We could do the replacement for the rubbers under warranty.

Koszt ktory ponosi user z polandii to koszty wysylki w obie strony.
Mysle ze w swietle tematow dotyczacych cen i procederu zwanego serwisem nikona w polsce zaraz wysle majla do nikon polska zeby zajeli stanowisko w tym temacie.
Moze na forum jest ktos blizej nikona i ew moglby kogos w nikonie nadepnac celem otrzymania wiazacej odpowiedzi
Wiem to tylko gumy ale rowniez wiem ze pare setek piechota nie chodzi. Wiec jesli angole maja za fee to czemu my nie???
To ciekawe, bo w moim D300 wymienili na gwarancji gumy kilka dni przed końcem gwarancji (w grudniu 2008 r.)...

yhtis
13-08-2010, 00:30
w moim d700 tez wymienili gumy przy kończącej sie gwaranji, ba , dostalem nawte na to gwarancje i oswiadczenie ze jesli gumy sie znow odkleja to mam wysłac do nich znowu lub oni wysla mi gumy do domu.

Slon
13-08-2010, 00:39
a w moim d700 po prawie 2 latach i ponad 52 tys. klapniec gumy ciagle na miejscu ;)
ta pod kciukiem nieco zwiekszyla swoj rozmiar, ale trzyma sie na miejscu. Dociagne do konca roku i w listopadzie lub grudniu wymienie komplet :)
nie jest zle ;)

irupo
13-08-2010, 18:52
A jaki jest koszt wymiany gumy w D700 i 24-70 już po gwarancji .Czy wysyłają gumy za pobraniem i samemu się nakleja ,czy trzeba wysyłać do nich sprzęt .

Pozdrawiam

wasilewk
14-08-2010, 18:18
Patrz post #44

kurp
14-08-2010, 18:48
Witam. Myślałem że problem odklejących się gum mnie nie dotyczy , ale niestety - w moim D50 zaczeła odłazić ta pod kciukiem.
Przykleiłem butaprenem i na razie trzyma, ale dziwi mnie to ,że spece od klejenia ,w końcu tak dużej firmy jak Nikon nie mogą (a może nie chcą) rozwiązać tego lepkiego problemu.

irupo
15-08-2010, 00:38
Patrz post #44

Podaj namiary do postu 44 ,bo przy moich 30 a Twoich 2000 odpowiedziach ja jestem zielony i nie wiem jak go znaleźć

marcus777
15-08-2010, 02:30
Podaj namiary do postu 44 ,bo przy moich 30 a Twoich 2000 odpowiedziach ja jestem zielony i nie wiem jak go znaleźć

he ?

daj stronę wstecz, to ujrzysz post #44

Pozdr

irupo
31-08-2010, 19:47
Napisałem info do serwisu z zapytaniem : Jaki jest koszt wymiany gumy w D700 (tej przy komorze zasilania )oraz w 24-70 (pierścień zoomowania )i jaki jest okres oczekiwania ,oraz czy jest możliwość przysłania samych gum a sam dokonam wymiany . Aparat jest po gwarancji.
odpowiedź dostałem bardzo szybko :
Możemy Panu wysłać gumy. Potrzebuję dane adresowe i nr telefonu i numery seryjne sprzetów. Zostaną założone zlecenia i przed wysyłka podam Panu koszty, jeżeli się Pan zgodzi wyślemy do Pana te elementy. Koszt transportu to poczta 3,80 zł lub DHL 25,00 zł.

Dostałem zaraz fakturę do opłacenia oddzielna na gumę na gripa i oddzielną na 24-70 i po przelaniu pieniędzy wysyłaja gumy .

Cena za gumkę do D700 (grip) 97,58 a do 24-70 32,59 ,więc w typ przypadku dobre i szybkie rozwiązanie i tańsze niż zakup na Ebayu

Jarek78
31-08-2010, 20:03
A ja wyslalem do Nikona zapytanie 2 razy i na zadne mi nie odpisali.... mimo ze pisalem z konta Nikona, gdzie widnieje i zarejestrowany sprzet i moje dane.. widac losuja, komu maja odpowiadac.

avatarr
03-09-2010, 18:07
nawet po aferze z serwisem nic sie niestety nie zmieniło echh

zibi256
04-09-2010, 20:39
bylem wlasnie sie dowiedziec w jacobs UK o wymiane gum w d300, powiedzieli ze pogwarancyjnie wymienia za 85 funtow, czas oczekiwania 14 dni roboczych, w sumie nie potrzebuje wymieniac ale z ciekawosci zapytalem.

jo44
04-09-2010, 23:53
a ktoś mówił, że na Postępu jest drogo i długo... :)

wigi
05-09-2010, 23:43
Serwis najpierw straszy, że nowe gumy to 390zł, ale po naprawie (wymiana portu CF) wyszły 190.


Napisz ile gum (które części) wymienili za te 190 zł, bo chyba nie wszystkie?

wasilewk
06-09-2010, 10:41
Napisz ile gum (które części) wymienili za te 190 zł, bo chyba nie wszystkie?

Nie wiem, bo się nie odklejały (nie pytałem). Widocznie wymienili tyle, ile musieli, żeby dostać się do portu CF (pogięte szpilki).

Pzdr.

remnaj
06-09-2010, 12:11
mój sposób na gumy? hmm posmarowanie gumy klejem kropelka i poczekanie aż do przeschnięcia. wtedy przyklejam taśmę dwustronna do listew samochodowych i trzyma do teraz. wcześniej przyklejałem na sama gumę bezpośrednio to plastiku się trzymało natomiast z gumy zjeżdżało. A co do samego problemu gum...hmm kiedys nie bylo tego problemu a teraz przytrafia się to nagminnie. Uważam ze to jest jak najbardziej wina zastosowania zlej taśmy dwustronnej, ale też może być winny sposób odżywiania się w dzisiejszych czasach. mamy chipsy fast foody i inne śmieci które powodują ze nasz pot jest kilkukrotnie mocniejszy od tego sprzed paru lat.

Jarek78
07-09-2010, 11:53
Telefon do serwisu nikona (taaaa..20 minut na czekaniu bo "wszystkie linie zajete") pomógł .. natychmiast oddzwonili do mnie z informacja ze gumy zostaną dziś do mnie wysłane kurierem.

Okleina na rękojeść (hehe jak sie to fachowo nazywa!) - 112.89 zl
wyklejka pod kciuk - 32.50 zł.
guma na pierscien zoomowania do 24-70 2.8 AFS Nikkor - 32.50 zł

No i przesylka - 4 zl tradycyjną pocztą albo 25 zl za kuriera za pobraniem. Sądząc po kwocie 4 zł to ani nie bedzie to priorytet ani polecony wiec znając działania naszej PP chyba lepiej jednak kuriera.

Tyle tylko, ze przy składaniu zamówienia trzeba podać numery seryjne sprzętu bo podsylają potem PDF jako, że nasz sprzet trafił do serwisu z odpowiednimi numerami przyjęcia.

W sumie, to dobrze, ze zdecydowali się na wysylanie elementow do wlasnego załozenia. Mnie to zaoszczedzi czasu, oni i tak i tak dostają pieniadze.

Jarek78
07-09-2010, 11:57
Napisz ile gum (które części) wymienili za te 190 zł, bo chyba nie wszystkie?

w tej cenie to chyba wszystkie, bo calkowity koszt gum do aparatu wedlug moich wyliczen nie powinien przekroczyc kwoty 150 zl. W aparacie do wymiany są raptem 2 gumy.. reszta to zaślepki, a te od spodu nie sądze aby cierpiały na problem odklejania.

wigi
07-09-2010, 16:33
w tej cenie to chyba wszystkie, bo calkowity koszt gum do aparatu wedlug moich wyliczen nie powinien przekroczyc kwoty 150 zl.
W jaki sposób to wyliczyłeś i gdzie za tyle można kupić komplet gum?


W aparacie do wymiany są raptem 2 gumy.. reszta to zaślepki, a te od spodu nie sądze aby cierpiały na problem odklejania.
Są 3 gumy - dwie większe z przodu i jedna pod kciuk z tyłu.

Nadal wątpię, że na Postępu wymienili wszystkie gumy za 190 zł. Czy ktoś może to potwierdzić?
Przypuszczam, że 190 zł to koszt wymiany w serwisie jednej większej gumy, z przodu body.

rooner
07-09-2010, 18:54
Za 150 na Postepu, to najwyżej mogą paczkę prezerwatyw sprzedać;)

Jarek78
07-09-2010, 21:54
Jestes pewien rooner? za 144 zl dostalem od serwisu na Postępu te największą gume na gripa i gumę pod kciuk.... ile Cie moze kosztowac ta 3cia ? 20 zl?

Zapytam przy okazji jutro jaki jest koszt robocizny... skoro mi zaczeli dosc szybko odpisywac.

wigi ... moze jest tak, ze przy jakiejs naprawie koszt wlepienia kawalkow gumy liczy sie inaczej?

Władca Pixeli
08-09-2010, 02:02
Wcześniej Nikon Polska wymieniał gumy w serwisie licząc za to ogromną kasę i trzymając sprzęt kilka tygodni, plus dodatkowe koszty wysyłki. Po "odnowie" Nikon wysyła gumy doliczając koszty instalacji i wszyscy się cieszą, bo teraz jest szybciej. Nikt nie zwraca uwagi, że firma liczy za robotę której nie wykonuje.

Wyjścia są dwa.

1. Zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji i powiadomić, że firma wykorzystując monopol sprzedaje części razem z robocizną a powinna sprzedawać po kosztach plus jakaś zysk ale nie sięgająca tysięcy procent.

2. Któryś ze sklepów skontaktuje się z Nikon Europe i zacznie sprzedawać gumy w Polsce bez pośrednictwa Nikon Polska.

Dla podniesienia ciśnienia. Guma pod kciuk kosztuje około 1.70 dolara. :mrgreen:

Tak więc zamiast się ekscytować nowymi aparatami i obiektywami Nikona w których gumy będą odchodzić jeszcze szybciej niż poprzednie trzeba zacząć walczyć z monopolem.

Jarek78
08-09-2010, 09:24
Wcześniej Nikon Polska wymieniał gumy w serwisie licząc za to ogromną kasę i trzymając sprzęt kilka tygodni, plus dodatkowe koszty wysyłki. Po "odnowie" Nikon wysyła gumy doliczając koszty instalacji i wszyscy się cieszą, bo teraz jest szybciej. Nikt nie zwraca uwagi, że firma liczy za robotę której nie wykonuje.
.

Wiesz, w momencie kiedy gumy odlazy na tyle ze praca z aparatem i obiektywem jest troche utrudniona to i tak ciesze się, ze pojawila sie mozliwosc kupienia materialu i samemu zalozenia w przeciagu 10 minut niz czekania po kilka dni na zrobienie tego przez serwis, z dodatkową niewiadomoa czy przy okazji "nie sprawdza" czegos więcej i wydlyzt sie czas czekania.
To ze koszt jest wysoki to oczywiscie się zgodze bo 112 za kawalek gumy to napewno znacznie wiecej niz jej wyprodukowanie, ale jesli by faktycznie zawierala koszt monztazu to potwierdziloby to moj poprzedni post, ze wymiana gum w nikonie d700 powinna zamknac sie w tych 180 zl o których ktoś pisał.

Jarek78
08-09-2010, 15:27
Przejrzalem trochę stron netowych... czy ja wiem czy gripowa guma do D700 oferowana przez serwis Nikona na Postepu to taka drożyzna?

Ja za moja dziś zaplacilem 112 zl ... na ebay: http://cgi.ebay.com/Nikon-D700-Grip-Rubber-Unit-GENUINE-ORIGINAL-OEM-NEW-/310226622287?pt=Digital_Cameras&hash=item483af2974f

za gumę pod kciuk 35zl ... na ebay - http://cgi.ebay.com/NIKON-D700-REAR-RUBBER-UNIT-NEW-ORIGINAL-REPAIR-PART-/390164352345?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item5ad79b8d59

dolna: http://cgi.ebay.com/NIKON-D700-D300-BOTTOM-RUBBER-NEW-ORIGINAL-REPAIR-PART-/390224169568?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item5adb2c4a60

Za gume zoomowania do mojego 24-70 zaplacilem 33 zl ... na ebay: http://cgi.ebay.com/NIKON-AF-S-NIKKOR-24-70-1-2-8-G-ED-FOCUS-RUBBER-RING-/390223922822?pt=Camera_Lenses&hash=item5adb288686

I do tego wszystko kurier przyniosl na drugi dzien pod nos.

Za to mam pytanie do tych, którzy sami wymienili sobie okleiny. Czy te dostarczane na wymiennych gumach maja tę samą dziadowską taśme jak oryginalne? Bo jesli tak to pewnie między te oryginalne a korpus trzeba bedzie przykleic jakas cienka warstwe superklejącej taśmy.

wigi
08-09-2010, 16:59
Może jutro zadzwonię do serwisu i zapytam o cenę gumy gripowej do mojego D300.



Za to mam pytanie do tych, którzy sami wymienili sobie okleiny. Czy te dostarczane na wymiennych gumach maja tę samą dziadowską taśme jak oryginalne? Bo jesli tak to pewnie między te oryginalne a korpus trzeba bedzie przykleic jakas cienka warstwe superklejącej taśmy.
Mankamentem nikonowskich gum jest głównie ich nadmierne rozciąganie się czy też puchnięcie (powiększanie rozmiarów), a w mniejszym stopniu problem taśmy.
Patrząc na tę największą i najważniejszą gumę zastanawiam się, czy trudno samemu ją nakleić na body. Ma sporo zagłębień i dość złożony kształt - małe początkowe przesunięcie może zakończyć niepowodzeniem całą operację...

Jarek78
08-09-2010, 17:20
robisz to stopniowo. odklejasz kawalek po kawalku i dociskasz. Sama guma jest dosc sztywno wyprofilowana, w sumie na pierwszy rzut oka sprawia wrazenie ze przykladasz i wszystko sie samo wpasowuje tylko podociskac w zaglebieniach.

Wydaje mi się , ze koszt gum do Twojego D300 bedzie taki sam jak do 700... nie pamietam na 100% ale w kilku miejscach przy opisie gumek widnialo RUBBER Nikon D700 /D300

Jarek78
09-09-2010, 18:27
Dzwonił dzisiaj do mnie Pan z serwisu Nikona z odpowiedzia na moje pytania odnosnie serwisu i gum:

Ceny, jakie podalem przy gumach to są ceny samego produktu. Krótys z kolegow pisal, ze to nie fair , ze sprzedaja gumy za cene gum+robocizna
Jesli gumy mają byc zakladane przez serwis Nikona to dodatkowy koszt założenia gum na aparat D700 to okolo 25-30 zl + koszt gum. Warunek tylko taki, ze gumy nie byly przyklejane innym klejem, bo podobno czesto się zdarza, ze uzytkownicy przynosza body z gumami do wymiany a potem technik spedza czas na usuwaniu różnego rodzaju klejowych substancji - wtedy cena robocizny moze być inna.

Jesli chodzi o termin realizacji - jesli poza gumami nie ma zapytania o sprawdzenie innych partii, AF, szczelnosci czy czego tam jeszcze , to wymiana gum nie powinna trwac dluzej niz 2 dni, a z tego co zrozumialem mozna się z nimi nawet umowic konkretnie na dzien jesli jest mozliwosc osobistego oddania sprzetu i odbioru - moze robia na poczekaniu...

Co do kleju na nowych gumach - podobno trzyma mocniej niz ten oryginalny ale... nie wiem czy do konca w to wierzyc.
W kazdym razie nie ma juz problemu z nabyciem gum i wysylka bo jak powiedzial Pan z serwisu, im tez zalezy zeby tego nie trzymac na magazynie bo kleje na gumach tez maja jakas swoja date waznosci trzymania... stad bez problemu mozna sobie zamowic dostawe odpowiednich elementow. (no to chyba duzy plus bo np w US NIkon nadal tego nie praktykjuja... byl przypadek znajomego, ktoremu padly gumki na wycieczce do Francji i Nikon US kazal mu odeslac sprzet do nich bo niestety gum wyslac nie moga...

Tyle ode mnie, moze komus pomoglem.

Jendres
14-09-2010, 20:41
najlepsze rozwiązanie kupic nowe gumy na ebay-u zanieść do serwisu zeby przykleić, proste i po problemie, nie ma co sie martwic.

http://cgi.ebay.pl/NIKON-D700-REAR-RUBBER-UNIT-NEW-ORIGINAL-REPAIR-PART-/390164352345?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item5ad79b8d59

costi
15-09-2010, 10:50
Biorac pod uwage, ze kolega Jarek78 zaplacil na Postepu 33zl za taka gume, to "najlepsza" opcja 12 dolarow + 6 dolarow przesylka z ETA 2-4 tygodnie wcale nie jest taka najlepsza...

Jarek78
17-09-2010, 00:26
najlepsze rozwiązanie kupic nowe gumy na ebay-u zanieść do serwisu zeby przykleić, proste i po problemie, nie ma co sie martwic.

http://cgi.ebay.pl/NIKON-D700-REAR-RUBBER-UNIT-NEW-ORIGINAL-REPAIR-PART-/390164352345?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item5ad79b8d59


No nie zartuj.. nie potrafisz odkleic kawalka papieru z tylu gumy i wsadzic ją w przygotowane miejsce w aparacie?
roboty tyle co...... 10 minut.

ROBOTEK
21-09-2010, 11:21
Zamówiłem te cholerne gumy ale szok i tyle ! żeby dwa lata nie wytrzymały...,
a z 24-70 już jestem po akcji te wymiany wytrzymały rok...!

Najgorsze że nie ma żadnej opcji zmiany na inną rodzinę wszystko teraz jest szmira
tylko za parę tysięcy

Wk......ny do granic obsługą Nikona w Polsce :cry:

robin102
22-09-2010, 15:03
Hmmmm jeden korpus intensywnie eksploatowany ponad dwa lata, drugi prawie rok i też intensywnie używany i na razie nic nie odkleja się, a łapy mi sie pocą , jak na pierwszej randce. Czyżby moje gumy miały jakąś wadę fabryczną, czy może przyczyna nie odklejania się leży w tym, że po każdej robocie porządnie sprzęt czyszczę, a rzeczone gumy na mokro wycieram wodą z mydełkiem FA :) i konserwuje środkiem do konserwacji gumy.
a może jeszcze nie czas
brrrrrrr

Szprychu
22-09-2010, 16:52
Jak się zwie ten środek do konserwacji gum?

robin102
22-09-2010, 17:24
Myślę , że każdy konserwujący gumę i tworzący cieniutką warstewkę silikonu nie przepuszczającą kwasów z potu które to według moje prywatnej teorii, czas pokaże czy słusznej rozpuszczają-rozmiękczają gumę na uchwycie skutkiem czego zmienia zwój rozmiar, czyli powiększa swoją powierzchnie ;) i już mamy gotowy przyczynek do odklejania się. Guma po prostu zaczyna się nie mieścić w przeznaczonych miejscach. ja uzywam środka przemysłowego zawierającego silikon do form wtryskowych do produkcji elementów z plastiku i gumy. Nazywa się Silform, ale pewnie taki do uszczelek samochodowych czy okiennych też się nada. Tylko kiedy robić zdjęcia :mrgreen:

Szprychu
22-09-2010, 17:28
Tylko kiedy robić zdjęcia :mrgreen:

Jak się nasmaruje :D. Dzięki za nazwę, poszukam.

maki
22-09-2010, 17:41
Smaruje sie sprzęta czy łapy?

Szprychu
22-09-2010, 20:29
Jak się będzie lepiej czuło to można i łapy, ale środek jest do stosowania na materiał gumowy.

robin102
22-09-2010, 21:20
Smaruje sie sprzęta czy łapy?
Andrzeju, ja stopy sobie tym sperejem spryskuję ;)
A bardziej serio to wiadomo, że delikatnie cieniutką warstewkę na gumkę dla przyjemności ;) bo na rękę to nie potrzebuje już :mrgreen:

NBA
22-09-2010, 22:40
delikatnie cieniutką warstewkę na gumkę dla przyjemności ;) :

Ja się to nazywa cosik???

NBA
22-09-2010, 22:49
Ja się to nazywa cosik???

Edit... Ah teraz widzę... Sliform... Dzięki

ROBOTEK
22-09-2010, 22:51
W 24 godź otrzymałem z Nikona te dwie gumki o szczęśliwy:-? ,
niestety nie dołączyli butli smaru go gumy..

Czyszczenie korpusu to chyba jest święta sprawa każdego użytkownika,
nadal twierdze że materiał użyty do produkcji gumek był do kitu.
Te nowe są jakoby inne w plastyce i dotyku... daje się pociąć że są wyprodukowane z innego rodzaju gumy.

spiritwood
23-09-2010, 06:57
Te nowe są jakoby inne w plastyce i dotyku... daje się pociąć że są wyprodukowane z innego rodzaju gumy.

Wieść gminna niesie, że jak już zmienisz gumy, to te nowe raczej już się nie odklejają...

robin102
23-09-2010, 09:50
Edit... Ah teraz widzę... Sliform... Dzięki
Spokojnie można jakimiś innym środkiem do konserwacji np. uszczelek w samochodach. Dużo tego jest na rynku.
Chodzi o cieniutką warstewkę silikonu co by zabezpieczała przed kwasami z łap rozmiękczającymi gumy na uchwycie.

popi
23-09-2010, 09:51
A jakby tak focić w rękawiczkach? ;)

A poważniej: jaki wpływ na skórę dłoni mają takie detergenty?

himi
23-09-2010, 10:29
Polecam takie długie rękawice do odbierania końskich porodów, takie do ramienia:)

avatarr
23-09-2010, 22:03
nie wierze, aby N zmienił gumy i taśmę na inne

BartekM
24-09-2010, 09:30
Mam pytanie do szanownych kolegów... jakim dostawcą wysyłacie sprzęt do fixation? pocztą, kurierem? mi wycenili paczkę w UPS ubezpieczona na 10 tys na ok 500 zł. Jaka jest alternatywa?

ROBOTEK
23-10-2010, 19:00
No nie żartuj.. nie potrafisz odkleić kawałka papieru z tylu gumy i wsadzić ją w przygotowane miejsce w aparacie?

Ktoś napisał wcześniej oczywiście gumka pod kciuk to tak ale gorzej z oderwaniem tego kawałka gumy z gripu na aparacie, tuz pod czerwonym znaczkiem jest na gumie taki bolec plastikowy
całą gume już odkleiłem ale bolec tkwi. boje się to siłowo charatać.
Czy ktoś z Was już sam wymieniał gumy na gripie w D700 i jak poszło.

ROBOTEK
25-10-2010, 13:02
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/10/51a3557b2a58fbd3med-1.gif
źródło (http://www.fotosik.pl)
Tak wygląda ten cholerny plastikowy bolec w nowej gumie na gripa do D700.

I to coś trzyma starą gumę w aparacie. obciął bym to ale sie obawiam czy mi nie wpadnie do środka korpusu.
Może ktoś za Was już to wymieniał

ekonet
25-10-2010, 13:15
charatać.
Czy ktoś z Was już sam wymieniał gumy na gripie w D700 i jak poszło.
Jeśli już, to "haratać" (błąd ortograficzny).
Co do bolca - o ile mnie pamięć nie myli, to trzeba odkręcić śrubkę w komorze baterii, aby to uwolnić. Nic na siłę.

Toma
25-10-2010, 17:29
potwierdzam sugestię ekoneta, ostatnia gumka zdjęta -właśnie wykręciłem śrubkę w komorze baterii, król jest nagi :D

thor88
25-10-2010, 17:35
Wieść gminna niesie, że jak już zmienisz gumy, to te nowe raczej już się nie odklejają...

wieść gminna niestety prawdą nie jest:) wymianen gumy odklejają się tak samo jak "oryginały":)

superkomornik
25-10-2010, 18:18
Odklejają się równie dobrze, w moim przypadku nawet szybciej niż fabryczne :(

ekonet
25-10-2010, 18:44
wieść gminna niestety prawdą nie jest:) wymianen gumy odklejają się tak samo jak "oryginały":)


Odklejają się równie dobrze, w moim przypadku nawet szybciej niż fabryczne :(
Potwierdzam.

Nikuś
25-10-2010, 19:02
Odklejają się równie dobrze, w moim przypadku nawet szybciej niż fabryczne :(

Może za często używasz aparatu ;) Swoją drogą fenomenalna kicha z tymi gumami..

pacyf
25-10-2010, 20:08
Moje gumy po wymianie na Postępu wytrzymały 6 miesięcy i jeden tydzień - nikon oczywiście daje gwarancje na 6 miesięcy ...

Łukasz

rockabilly
25-10-2010, 20:22
Ludzie z nikona powinni zakładać sobie te gumy na członki i trenować na pijanych bezzębnych azjatkach, czy łatwo "spadywują" podczas używania.

Kpina te gumki niestety....jeszcze płacić za nie trzeba...

ROBOTEK
29-10-2010, 13:49
Jeśli już, to "haratać" (błąd ortograficzny).
Co do bolca - o ile mnie pamięć nie myli, to trzeba odkręcić śrubkę w komorze baterii, aby to uwolnić. Nic na siłę.

Nie haratałem :- wielkie dzięki za informację.

arcana
27-11-2010, 18:40
Aparatu po prostu nie można za często i za długo używać.

Przemek Paśnik
27-11-2010, 18:48
Aparatu po prostu nie można za często i za długo używać.

Jasne, ja to sobie D700 kupiłem, bo w meblościance pusto miałem...

kubalmar
14-01-2011, 18:23
Wiem, że wątek juz wiekowy, ale sprawa wyklejek gumowych ciągle na czasie i dlatego chcę sie pochwalić, moimi doświadczeniami z serwisem. Mój dwu letni D700 w końcu upomniał się o wymianę ogumienia. Jak wielu z was tak i ja nie mogłem wysłać aparatu do serwisu z przyczyn czysto zarobkowych. Napisałem maila zamiast do serwisu to do wsparcia technicznego opisując swoją sprawę. Poprosiłem czy w drodze wyjątku mogą sprzedać mi wyklejki wysyłkowo. Ku mojemu zaskoczeniu, juz dnia następnego otrzymałem maila od wsparcia technicznego, w którym to zostałem poinformowany, że takie zamówienie powinienem złożyć w serwisie, a nie u nich, ale Pan Piotr M. poinformował, że w moim imieniu złożył to zamówienie w serwisie i prosi mnie o przesłanie do serwisu danych do wysyłki, nr. aparatu i nr. telefonu. Jednak nie byłoby tu nic nadzwyczajnego gdyby nie dalsza część maila od Pana Piotra. Pan Piotr poinformował mnie, że jeśli jednak zdecyduję sie na wysłanie aparatu do serwisu to wymienią mi gumy BEZPŁATNIE! i czekaja na moją decyzje. Niestety nie mogłem skorzystać z tej wspaniałomyślnej oferty serwisu i wybrałem opcje zakupu w dordze wysyłki. Wysłałem do serwisu wszelkie potrzebne dane wraz z moim nr. telefonu i czekałem na potwierdzenie realizacji zamówienia i podanie ceny za te wyklejki. Dnia następnego zadzwonił telefon i po odebraniu rozmawiałem z panem z serwisu, który poinformował mnie o realizacji zamówienia i na koniec pan w sposób szczegółowy udzielił mi instrukcji jak szybko i bezpiecznie wymienić gumowe okleiny. Przesyłka dotarła dnia następnego i D700 ma juz nowe gumki :) Jestem bardzo zaskoczony (pozytywnie) podejściem serwisu do mojego tematu i ta sprawa całkowicie zmienia moje zdanie co do serwisu na Postępu. Wiem że jest to zasługa nas wszystkich i po tych latach bojkotowania serwisu w końcu coś sie zmienia :)

paparazzi89
14-01-2011, 19:13
ile kosztowały te gumki?: )

kubalmar
14-01-2011, 19:16
Trzy gumy z wysyłką kurierem 245 PLN.

Władca Pixeli
15-01-2011, 03:50
Pan Piotr poinformował mnie, że jeśli jednak zdecyduję sie na wysłanie aparatu do serwisu to wymienią mi gumy BEZPŁATNIE! i czekaja na moją decyzje. Niestety nie mogłem skorzystać z tej wspaniałomyślnej oferty serwisu i wybrałem opcje zakupu w dordze wysyłki.

Trzy gumy z wysyłką kurierem 245 PLN.
Czy ktoś może wyjaśnić gdzie tu jest logika?

kubalmar
15-01-2011, 08:17
Jakiej logiki sie doszukujesz? Dla mnie jest/było to zaskoczenie, że serwis ponad rok po gwarancji aparatu, proponuje mi naprawę gratis, a to się chyba często nie zdarza. Ja musiałem wybrać zwykły zakup, bo po prostu nie mogłem wysłać aparatu, a co za tym idzie skorzystać z darmowej naprawy. I jakiej logiki sie tu doszukiwać. trzeba sie cieszyć, że coś się zmienia w "naszym" serwisie. Po kilku złych doświadczeniach z serwisem przez lata w końcu jestem zadowolony z tego jak zostałem potraktowany.

Władca Pixeli
15-01-2011, 08:58
I jakiej logiki sie tu doszukiwać.
Wysyłasz aparat. Ponosisz koszty. Serwis daje za darmo gumy. Serwisant spędza za darmo jakiś czas wymieniając te gumy. Później na koszt serwisu lub Twój odsyłają aparat.

Wariant drugi. Wkładają do koperty gumy za darmo. Serwisant zamiast wymieniać gumy za darmo robi inną robotę która przynosi dochód.

kubalmar
15-01-2011, 11:00
hehe juz wiem co Cie irytuje :) ale po rozmowie z serwisem staje sie to dość zrozumiałe. Gdybym wysłał im aparat (za free wraz z przesyłką) to oni potraktowaliby to jako naprawa w ramach rękojmi i w papierach ich by sie to pewnie układało no i po dokonaniu naprawy dostałbym gwarancje. A wysyłając mi gumy to jakie maja podstawy na wysłanie gum za free komus kto nie ma nawet gwarancji. No jak dla mnie jest doś zrozumiałem lecz szczerze mówiąc wolałbym mieć sprawę załatwiona po Twojemu. Tak czy siak i tak taniej mnie to wyszło samemu przyklejając te gumy.

robin102
15-01-2011, 11:06
Trzy gumy z wysyłką kurierem 245 PLN.
Jak by tak całego D700 kupić u podstępowych w częściach wyjdzie pewnie ponad 50 tys zł, jak za takie byle G skroili kolegę na grubo ponad 200 zł. Co to się dalej wyrabia z tym niby serwisem :(

kubalmar
15-01-2011, 11:33
To jest fakt, drogie te gumeczki strasznie, ale pewnie nic na to nie poradzimy :( Produkcja takich gumek to pewnie koszt kilku euro...ehh

snakemaycry
15-01-2011, 16:23
Pytanie czy samą wymianę miałbyś free czy wymianę i gumy, bo to już co innego.

kubalmar
15-01-2011, 19:03
Wszystko za free wraz z przesyłka :)

paparazzi89
15-01-2011, 19:23
tylko niektórzy nie wiedzą że miał byś za darmo- ale stracił byś kilka tysięcy, a zapłaciłeś 250 i zyskasz kilka tys.

wigi
15-01-2011, 19:55
(...) i na koniec pan w sposób szczegółowy udzielił mi instrukcji jak szybko i bezpiecznie wymienić gumowe okleiny.
Czy możesz napisać na co zwrócić szczególną uwagę przy wymianie?


Dla mnie jest/było to zaskoczenie, że serwis ponad rok po gwarancji aparatu, proponuje mi naprawę gratis, a to się chyba często nie zdarza.
Ciekawe, czy wymiana gumek w serwisie jest teraz dla wszystkich gratis, czy tylko Tobie to zaproponowali.

kubalmar
15-01-2011, 20:13
No chyba najważniejsza jest odkręcenie śrubki przez komorę baterii, która trzyma gume na chwycie gripa aparatu. I ważne żeby klejenie zacząć od krawędzi zewnętrznej ku środkowi aparatu. Gumy z serwisu różnią się od oryginalnych tym zę na końcach nie posiadają taśmy klejącej co ułatwia ich wciśnięcie pod centralna obudowę, w której znajduje sie bagnet. Oczywiście przed przyklejeniem nowych trzeba starannie wyczyścić stary klej. Usuwanie tej starej taśmy klejącej zajęło najwięcej czasu, ale przy użyciu propanolu i pałeczek udało sie doskonale. Co do darmowej wymiany to myślę, że był to efekt mojej korespondencji do serwisu, któej teraz trochę żałuję, bo chyba byłem za bardzo gruboskórny :P

jo44
16-01-2011, 12:47
Jak by tak całego D700 kupić u podstępowych w częściach wyjdzie pewnie ponad 50 tys zł, jak za takie byle G skroili kolegę na grubo ponad 200 zł. Co to się dalej wyrabia z tym niby serwisem :(
Spróbuj złożyć z części nabytych w serwisie samochód - dowolnej marki.
Dopiero się zdziwisz. :)

wigi
16-01-2011, 15:35
I ważne żeby klejenie zacząć od krawędzi zewnętrznej ku środkowi aparatu.
Dzięki, to bardzo cenna uwaga, bo pewnie zacząłbym kleić w odwrotnym kierunku. ;)

Flores
16-01-2011, 16:46
Może to nie odnośnie D700 ale w czwartek byłem w serwisie z inną rzeczą i dodatkowo się spytałem o cenę wymiany gumy od pierścienia ogniskowej w 24-70. Gościu odpowiedział mi 50zł. Byłem przyszykowany, że 150-200 a tutaj 50. Moja odpowiedź: Że jak? Że jeszcze raz? Szok! Przy cenach wymiany gum w body to ta cena jest naprawdę super.

jo44
16-01-2011, 17:10
Może to nie odnośnie D700 ale w czwartek byłem w serwisie z inną rzeczą i dodatkowo się spytałem o cenę wymiany gumy od pierścienia ogniskowej w 24-70. Gościu odpowiedział mi 50zł. Byłem przyszykowany, że 150-200 a tutaj 50. Moja odpowiedź: Że jak? Że jeszcze raz? Szok! Przy cenach wymiany gum w body to ta cena jest naprawdę super.
Wymieniałem na Postępu gumy w 70-300VR - za 51,16 zł. :) Gumy + robocizna + VAT.

kZC_
16-01-2011, 23:07
Może to nie odnośnie D700 ale w czwartek byłem w serwisie z inną rzeczą i dodatkowo się spytałem o cenę wymiany gumy od pierścienia ogniskowej w 24-70. Gościu odpowiedział mi 50zł. Byłem przyszykowany, że 150-200 a tutaj 50. Moja odpowiedź: Że jak? Że jeszcze raz? Szok! Przy cenach wymiany gum w body to ta cena jest naprawdę super.

sam wymieniłem ostatnio gumy przy 24-70, koszt wyszedł ok 53zł.

Jarek78
16-01-2011, 23:34
sam wymieniłem ostatnio gumy przy 24-70, koszt wyszedł ok 53zł.

Wymiana gumy na 24-70 trwa 4 minuty... sam zmienialem, guma sama wchodzi wrecz na obiektyw i z niewielka pomoca lokuje się w odpowiednim miejscu.


Ktos pisal o kosmicznych cenach gum na Postępu... nie sądze , ze to oni ustalają. Zanim kupilem na Postępu do swojego D700 kombinowalem przez sklep zachodni i przez Ebay... wyszloby mnie znacznie drozej niz w PL jesli zdecydowalbym sie na zakup. Guma za ktora placilem 35 zl na Postepu do 24-70, na Ebay kosztowala 11,99$ + wysylka i czas..

jery
27-01-2011, 01:08
kubalmar: A nie jesteś przypadkiem NPS, że wymianę miałeś mieć gratis?

rlat
27-01-2011, 22:36
Wymiana gumy na pierścieniu zmiany ogniskowej w Nikorze 18-200 VR - koszt 23 zł (z przesyłką) - oczywiście sam zmieniałem.

kubalmar
28-01-2011, 22:32
kubalmar: A nie jesteś przypadkiem NPS, że wymianę miałeś mieć gratis? Niestety nie jestem uprzywilejowany NPS-em i dlatego też propozycja wymiany za free była zaskoczeniem :)

TeXfan
25-03-2011, 08:36
Tak sobie myślę, że może zamiast walczyć z gumami i w kółko naklejać nowe, które pewnie i tak po jakimś czasie będą się odklejać to może warto pomyśleć o skórze zrobionej na wymiar (zerwać gumy, odbić kształt body i dać do jakiegoś sprytnego kaletnika). Coś na wzór tego co można znaleźć na cameraleather.com tylko dla cyfrowego body? Aparat zyska na wyglądzie i charakterze.

sprocket
25-03-2011, 23:49
Tak sobie myślę, że może zamiast walczyć z gumami i w kółko naklejać nowe, które pewnie i tak po jakimś czasie będą się odklejać to może warto pomyśleć o skórze zrobionej na wymiar (zerwać gumy, odbić kształt body i dać do jakiegoś sprytnego kaletnika). Coś na wzór tego co można znaleźć na cameraleather.com tylko dla cyfrowego body? Aparat zyska na wyglądzie i charakterze.

Niezly biznes bylby moim zdaniem, tylko co to by bylo jak by serwis mial takie cos rozebrac :).

Julian7
05-04-2011, 11:53
Dziwne podejście mają na ul.Postępu, w obiektywie 24-70 wymienili za 60zł mimo gwarancji, gumę w body (tą z tyłu) wymienili za darmo. Komplet kupiony jednego dnia.

Jatin
08-04-2011, 14:24
Mi w D300s wymienili za free gumy, do tego wyczyścili matrycę i zrobili przegląd roczny bo to akurat koniec gwarancji był. Co prawda zrobili to przypadkiem bo coś się komuś machnęło (ja zostawiałem tylko na wymianę gum) Jak przyszedłem po aparat pan go przyniósł, wziął papiery i zapytał ile to miało kosztować ja mu mówię że miała być wymiana gum na gwarancji.
Popatrzył w papiery dał mi do podpisania i oddał aparat. Potem patrzę w dokumenty a tam oprócz wymiany gum wpisane:
-Przegląd + diagnostyka
-Czyszczenie matrycy
-Mapowanie matrycy
Przez pomyłkę ale mi się trafiło :)

ASAHI
12-04-2011, 21:01
szczęściarz :D

simil
12-04-2011, 22:01
szczęściarz :D

mniejszym szczęściarzem był ten który odebrał aparat w którym serwis nic nie zrobił :))

Aeon88
15-04-2011, 20:53
a podepnę się do wątku bo to w sumie o D700 i serwisie... kupuję nowy D700, ale że ceny różne to szukam najtańszego sklepu online, nie trudno znaleźć ale zastanawia mnie gwarancja, co jesli jakiś mały sklepik online splajtuje? np kupie D700 online, wystawią mi paragon, podbiją gwarancję, a jak za 2 miechy splajtują a ja po pół roku będę chciał coś serwisować to nie bedzie dymu? w sensie czy mogę słać aparat prosto do Wawy na Postępu z paragonem i kartą podbitą przez ów sklep nie martwiąc się że już nie istnieje czy jednak w Warszawie na to będą patrzeć i gwarancji nie uwzględnią?

avatarr
15-04-2011, 21:05
oczywiście że możesz tylko wysyłka na twój koszt będzie a tak to mógłbyś przez sklep załatwiać serwisowanie i nie ponosisz własnych strat.

Treakeya
15-04-2011, 21:09
(...) co jesli jakiś mały sklepik online splajtuje? np kupie D700 online, wystawią mi paragon, podbiją gwarancję, a jak za 2 miechy splajtują a ja po pół roku będę chciał coś serwisować to nie bedzie dymu? w sensie czy mogę słać aparat prosto do wawy na postępu z paragonem i kartą podbitą przez ów sklep nie martwiąc się że już nie istnieje czy jednak w warszawie na to będą patrzeć i gwarancji nie uwzględnią?

Nie będzie dymu! Możesz słać na Postępu.
(oby ominęła Cię taka konieczność)

Aeon88
15-04-2011, 21:26
dzięki ;)

Aeon88
16-04-2011, 20:01
a jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi, ile mniej więcej może kosztować wymiana migawki w D700? pytam bo mam okazję kupić D700 z przebiegiem poniżej 1000 klatek, gość go kupił parę miesięcy temu i już sprzedaje, minus jest taki że aparat nie ma gwarancji - jest karta gwarancyjna ale nie podbita i nie ma paragonu... zastanawia mnie czy warto bez gwarancji za te pieniądze bo dziwi fakt sprzedaży z tak małym przebiegiem pare miesięcy po zakupie.. może coś z nim jest nie tak a gość nie ma jak tego na gwarancję posłać to sprzedaje?

Flores
16-04-2011, 21:27
a jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi, ile mniej więcej może kosztować wymiana migawki w D700? pytam bo mam okazję kupić D700 z przebiegiem poniżej 1000 klatek, gość go kupił parę miesięcy temu i już sprzedaje, minus jest taki że aparat nie ma gwarancji - jest karta gwarancyjna ale nie podbita i nie ma paragonu... zastanawia mnie czy warto bez gwarancji za te pieniądze bo dziwi fakt sprzedaży z tak małym przebiegiem pare miesięcy po zakupie.. może coś z nim jest nie tak a gość nie ma jak tego na gwarancję posłać to sprzedaje?

Ciekawe tylko jak tanio? Ale ja bym takiego brał w ciemno jeżeli cena byłaby atrakcyjna. Ja ze swoim to w miesiąc już tysiaka trzepnąłem.
Co do migawki to nie mam pojęcia ale na pewno nie jest to tania zabawa. Ostatnio przymierzam się do zakupu 5DMKI i pytałem się na żytniej ile to by kosztowało. Usłyszałem, że około 900zł także nie jest tak drogo.

avatarr
16-04-2011, 21:28
ja bym nigdy nie nabył sprzętu ze źródła niewiadomego pochodzenia-nie karmić potencjalnego złodzieja!!!
Lecz życie się różnie układa(może akurat ktoś potrzebuje gotówki) wiec możesz sprawdzić numery seryjne-jest taka strona kradzionego sprzętu(nie pamiętam adresu) można to tam sprawdzić czy nie widnieje nu,er seryjny.Aparat można sprawdzić na wiele sposobów jeśli sprzedawca będzie cierpliwy to poświeci pół dnia u siebie w domu i pozwoli posprawdzać i przerzucić na kompa fotki bez problemu.

wigi
17-04-2011, 00:11
Panowie, nie róbcie OT, ten wątek jest o gumach.
Tak trudno założyć nowy wątek, albo podpiąć się do innego, z odpowiednim tematem?

malibu
01-06-2011, 10:32
odgrzeje kotleta, gdzieś czytałem ale nie mogę znaleźć więc zapytam- znowu muszę podkleić gumy i szukam jakiejś mega dobrej taśmy, możecie coś polecić ?

popi
01-06-2011, 13:45
znowu muszę podkleić gumy

:shock:

Leciutko, w D700, puchnie mi guma na obrzeżu - pod kciukiem - i z ciekawości wykręciłem nr "postępowych".

Pogwarancyjne podklejenie (taśma dwustronna) całości nowymi gumami - 300zł.

...

Jaki to klej/taśmę polecaliście?...


PS.1. Na pytanie czy Nikon zaczął, może?!, stosować nową mieszankę gumową (która, pod wpływem ciepła, nie zachowuje się jak drożdże), otrzymałem sugestie połączenia się z działem technicznym N. W Japoni.

PS.2. Hej, nie wiecie czy w C można nabyć powyższe na m2?

PS.3. Z praktyki.
Swojego czasu zostawiłem D50+28-105 w samochodzie. Sam.nagrzał się w słońcu. Wyciagam sprzęt i po kilku mocniejszych ściśnięciach odkleiły się gumy (pod kciukiem i na obiektywie zoom-owania).
Konkluzja: nie ściskać a najlepiej nie dotykać sprzętu dopóki się nie wychłodzi.

avatarr
01-06-2011, 14:55
taaa , najlepiej nie fotografować ;-)

krzall
01-06-2011, 16:30
taaa , najlepiej nie fotografować ;-)

Witam
duże znaczenie jak wiemy ma pocenie się dłoni :) tak więc japoński pot na dłoniach pewnie ma inny skład - więcej czegoś lub mniej niż nasz i pewnie się nie odklejają :)
Pozdrawiam

wasilewk
01-06-2011, 17:59
Mnie się jeszcze nie odkleiły, ale tak pomyślałem: gdyby tak w tych starych gumach zrobić dziurki na śrubki a potem te gumy przykleić kropelką czy jakimś innym cyjanopanem ? Może ktoś już tak próbował ?

catintheflat
01-06-2011, 18:20
Ale problemem nie jest to, że guma się odkleja tylko, że "puchnie" i nie mieści się już w przeznaczonym na nią wycięciu w body. Canon stosuje jakąś twardszą mieszankę i gumy się nie odklejają tak jak w Nikonach.

wasilewk
01-06-2011, 18:40
Ale problemem nie jest to, że guma się odkleja tylko, że "puchnie" i nie mieści się już w przeznaczonym na nią wycięciu w body. Canon stosuje jakąś twardszą mieszankę i gumy się nie odklejają tak jak w Nikonach.


No tak, mnie spuchła ta od spodu przy mocowaniu statywu - za mocno dokręciłem płytkę Manfrotto (która też ma gumę) i z jednego rogu "wylazła". Jakoś mi to nie przeszkadza, ale myślę, że gdyby tam był lepszy klej (również 'wchodzący' w tę gumę), który zaschnie jak żywica - to i gumy by nie 'płynęły'. Nawet pod wpływem ciepła, nie tylko potu. Dziurki na śrubki by były, więc gumy byłyby na stałe - a że twardsze nieco: mnie by to nie wadziło.

Pzdr.

robin102
01-06-2011, 21:06
Mam jakieś wadliwe chyba te gumy na swoich D700, łapy mi się pocą jak cholera, a gumy się nie odklejają. Ostatnio kolega z podobną nadmierną potliwością rak doradził mi żel sholl do stóp. Wysmarowałem łapy i przez wiele godzin suchutkie :)

catintheflat
01-06-2011, 22:38
Mam jakieś wadliwe chyba te gumy na swoich D700, łapy mi się pocą jak cholera, a gumy się nie odklejają. Ostatnio kolega z podobną nadmierną potliwością rak doradził mi żel sholl do stóp. Wysmarowałem łapy i przez wiele godzin suchutkie :)



Po prostu tak to jest z tymi naszymi Nikonami, jednemu się odklejają a drugi nawet nie wie o co chodzi bo wszystko trzyma. Miałem D90, mam D300 i wszystko ładnie...odłaziło i odłazi nadal ;-)

Własnie zamówiłem gumkę tą która jest przy przycisku zwalniania obiektywu, bo docinanie jej i przyklejanie na różne wynalazki straciło sens z tego względu, że po prostu się porozciągała.

Płaciłem ok 55 zł. Uznałem, że warto z tego względu że pod ta gumą są otwory w body i w jakiś niesprzyjających warunkach mogłoby się do środka dostać to co bym nie chciał(woda, kurz).

malibu
02-06-2011, 07:29
robin102 oprócz d700 mam jeszcze starego poczciwego D50 i tam nigdzie nic nie odłazi....

MariuszJ
02-06-2011, 08:38
Pierwsze oznaki odchodzących gum powitałem z radością - nie kupiłem podróby...

PawelPrzez
17-06-2011, 11:50
Ktoś się orientuje czy dla członków NPS wymiana gum jest nadal gratisowa?

Slon
17-06-2011, 12:54
Ktoś się orientuje czy dla członków NPS wymiana gum jest nadal gratisowa?

jeszcze 2-3 miesiace temu byla, ale nie zanosilo sie na jakiekolwiek zmiany :)

PawelPrzez
17-06-2011, 13:15
i co? wpadasz do serwisu i co mówisz, że gumy poodłaziły i serwis grzecznie mówi "tak jest prociem pan - juź wymieniamy" czy trzeba się jakoś otą wymianę bezpłatną specjalnie starać?

fotomarko
17-06-2011, 15:15
Paweł napisz kiedy jedziesz bo też się wybieram, żeby gumek nie zabrakło :)

prz3mo
18-06-2011, 20:20
No i niestety mnie też dopadła gumowa lipa w D700 :-/ Ta z uchwytu. Próbowałem podkleić taśmą dwustronną, ale tylko pogorszyłem, bo żeby podkleić taśmę musiałem zerwać więcej tej gumy, potem niby podkleiłem... ale odłazi jeszcze więcej niż pierwotnie. Wysyłka puszki do serwisu nie wchodzi w grę.
Szukałem na ebay gumy, ale tej pod uchwyt nie znalazłem.
Wysłałem zapytanie do serwisu nikona, z pytaniem czy mi wyślą i za ile.... Zobaczymy.
Ktoś zamawiał samą tę gumę pod uchwyt na Postępu? Ile sobie życzą z wysyłką?

Horatio7
20-06-2011, 09:58
A ja mam juz wszystkie wymienione...no prawie wszystkie, bo ta od spodu nie była wymieniana. Pierwsza odłaziła o dziwo ta pod napisem D700 praktycznie w nowym aparacie przyniesionym ze sklepu-2009 rokNa gwarancji bez problemu serwis wymienił. Druga zaczęła mi odłazic ta pod kciukiem jakoś tak w marcu-serwis wymienił od ręki odpłatnie, a ostatnio zaczęła odłazić ta na uchwycie-serwis wymienil również od ręki i również odpłatnie. Tak więc mam aparat z przebiegiem 22tyś i nówki gumy. Mam nadzieję, że starczą na jakiś czas.

Endriu129
20-06-2011, 12:56
A ja mam nadzieję, że Nikon wreszcie upora się z tym gumowym problemem w następcy D700.
I jak dojrzeję finansowo do pełnej klatki to królował będzie jakiś D800 czy D900 z gumami jak należy.
A młode foto pokolenia ze zdziwieniem przyjmą wiadomości o odchodzących kiedyś gumach.

PawelPrzez
27-06-2011, 20:04
Dla członków NPS wymiana gumek jest gratisowa. Muszę powiedzieć, że obsługą w serwisie byłem bardzo mile zaskoczony - wielki ukłon w stronę serwisu :). Nikon wygląda teraz prawie jak nowy. Panowie wymienili gumy praktycznie na poczekaniu i przy okazji pięknie wyczyścili body.

sprocket
28-06-2011, 00:55
A ja mam nadzieję, że Nikon wreszcie upora się z tym gumowym problemem w następcy D700.
I jak dojrzeję finansowo do pełnej klatki to królował będzie jakiś D800 czy D900 z gumami jak należy.
A młode foto pokolenia ze zdziwieniem przyjmą wiadomości o odchodzących kiedyś gumach.

Dokladnie tak samo pisano rok po premierze D200 :)

stachmuszel
28-06-2011, 07:15
Dopóki, dopóty Nikon będzie stosował gumy silikonowe, będą się one odklejały. Bo cechą tych gum jest to, że się rozciągają. Ale wolę silikonowe gumy, klejące pięknie aparat do dłoni, nawet odklejające się co jakiś czas, niż kauczukowe np. z Canon-a, które trzyma się w dłoni jak deskę obitą jakąś twardą gumą.
Pozdr.

verus
22-07-2011, 18:26
http://cgi.ebay.com/NIKON-D700-4-PIECE-GRIP-RUBBER-SET-NEW-REPAIR-PARTS-OEM-/330490415957?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item4cf2c38b55


Czy można kupić w serwisie w PL taki komplet i skleić samemu ?

Jarek78
23-07-2011, 10:36
Mozna... ale sama guma na gripa kosztuje w Nikonie na Postępu wiecej niz caly zestaw na Ebay. (ja placilem chyba ok 210 zl)

stachmuszel
23-07-2011, 11:20
Ale na Ebay niekoniecznie musi by oryginal. Na Postepu masz te pewnosc.

Jarek78
23-07-2011, 15:05
No to też racja.. w dobie podrobek wszystkiego, możliwe że i ten zestaw jest niekoniecznie z Nikona.

prz3mo
23-07-2011, 16:12
Mozna... ale sama guma na gripa kosztuje w Nikonie na Postępu wiecej niz caly zestaw na Ebay. (ja placilem chyba ok 210 zl)

Więcej niż całość z ebay to może nie... Płaciłem miesiąc temu jakoś 117pln (z wysyłką pocztową) za tę gumę na grip do D700.

wigi
23-07-2011, 19:20
Więcej niż całość z ebay to może nie... Płaciłem miesiąc temu jakoś 117pln (z wysyłką pocztową) za tę gumę na grip do D700.
I jak poszło przyklejanie nowej gumki, równiutko i bez problemów? Ponoć klejenie należy zaczynać od strony bagnetu, ale może jeszcze jakieś rady, na co zwrócić szczególną uwagę?

Władca Pixeli
23-07-2011, 22:45
Ale na Ebay niekoniecznie musi by oryginal. Na Postepu masz te pewnosc.
Masz pewność, że jak oryginał to dostajesz ponownie bubel.
Akurat w typ przypadku podróbka może okazać się lepsza. :mrgreen:

ekonet
23-07-2011, 23:33
I jak poszło przyklejanie nowej gumki, równiutko i bez problemów? Ponoć klejenie należy zaczynać od strony bagnetu, ale może jeszcze jakieś rady, na co zwrócić szczególną uwagę?
Przede wszystkim należy poświęcić sporo uwagi dokładnemu oczyszczeniu powierzchni - ja robiłem to specjalną benzyną, dostępną w aptece.

yacekk
24-07-2011, 08:00
Ja w marcu miałem wymienione i klejone 2 gumy. Aktualnie powoli na krawędziach zaczynają sie odklejać :( eh

messer
20-05-2013, 12:39
Odłazi, w końcu i u mnie. Ta z tyłu, pod kciukiem.

No i teraz: Kupić te z ebaya? Sprawdza się to w praktyce? Czy odżałować na Postępowych? Nie jestem członkiem :) więc będzie trzeba normalnie płacić...

Ale trzeba przyznać, że i tak długo się trzymały.

TOP67
20-05-2013, 12:45
Sprawdź gdzie taniej, gumy sa identyczne. Chińczyki chyba jeszcze nie robią zamienników.

messer
20-05-2013, 12:53
gumy sa identyczne. Chińczyki chyba jeszcze nie robią zamienników.

Amen. Dzięki. :)

sprocket
20-05-2013, 15:30
Odłazi, w końcu i u mnie. Ta z tyłu, pod kciukiem.

No i teraz: Kupić te z ebaya? Sprawdza się to w praktyce? Czy odżałować na Postępowych? Nie jestem członkiem :) więc będzie trzeba normalnie płacić...

Ale trzeba przyznać, że i tak długo się trzymały.

Kupilem ostatnio na e-bay-u gumy do D200, tylko jedna miala juz tasme wklejona a dwie tylko jakies dziwne zaschniete nitki po kleju ale dolaczona byla tasma dwustronna, oczywiscie musialem sam powycinac tasme I popodklejac na gumy I powiem ze odradzam takie cos, duzo roboty a I efekt tez byle jaki, polecam gumy juz gotowe do montazu, moze I drozej ale o wiele wygodniej I solidniej.

messer
20-05-2013, 16:06
Przeczukam ebaya w pogodni za takimi "gotowcami" - wstepnie nie znalazlem lawiny ofert, ale moze jeszcze znajde.

Wczoraj, w parku, bylo goraco, w pelnym sloncu, podczas fotografowania nagle mi ta tylna guma pod kciukiem po prostu... splynela. :/ Zostal tylko klejacy glut po kleju.

Andi74
20-05-2013, 18:41
http://www.ebay.com/itm/Brand-New-Leather-Rubber-4-pic-For-NIkon-D700-SLR-Digital-Camera-/181134843076?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item2a2c7a5cc4

messer
21-05-2013, 12:35
Widzisz! Dzięki Andi :) No i cena również rozsądna, nie mówiąc o śmiesznym koszcie przesyłki.

Klikam! :)

marcys
21-05-2013, 12:45
Też chyba się zdecyduję, tym bardziej że w Nikonie na Postępu nawet dokładnej ceny nie umieją podać :)))) Dziś dostałem maila że ok 300 ale potwierdzą po złożeniu zamówienia hehhe:))

MstrG
21-05-2013, 12:47
Też chyba się zdecyduję, tym bardziej że w Nikonie na Postępu nawet dokładnej ceny nie umieją podać :)))) Dziś dostałem maila że ok 300 ale potwierdzą po złożeniu zamówienia hehhe:))

Cena jest zależna od kursu jena, dlatego podają dokładną cenę po złożeniu zamówienia.

marcys
21-05-2013, 12:49
Cena jest zależna od kursu jena, dlatego podają dokładną cenę po złożeniu zamówienia.

Nie no proszę Cię... ja chcę poznać cenę zanim złożę zamówienie. To chyba normalna procedura handlowa?

MstrG
21-05-2013, 12:52
Nie no proszę Cię... ja chcę poznać cenę zanim złożę zamówienie. To chyba normalna procedura handlowa?

Różnice w cenie nie są przecież rzędu kilkunastu złoty. Ja zawsze poznawałem cenę części w momencie składania zamówienia, zgodną z aktualnym kursem - albo się z nią zgadzałem, albo nie :)

marcys
21-05-2013, 13:03
Wolę nie zgadywać co dla Nikona kryje się pod pojęciem "ok." :). Niestety mam same negatywne doświadczenia z tym serwisem. Ostatnio regulacja AF miała być ok. 100 a skończyło się na 160 PLN ( a i tak dalej d...a)

josephebeloki
21-05-2013, 13:36
... a w ogóle wyregulowali?

marcys
21-05-2013, 14:19
... a w ogóle wyregulowali?
nie

cinki23
19-06-2013, 14:14
Po raz kolejny muszę kupić zestaw gum do d700 :-(

Kupowane w przeszłości były oklejane taśmami dwustronnymi 3m. Teraz takich zestawów nie mogę odszukać.
Sprzedawane na e-bay zestawy gum mają dołączany jakiś chiński klej. Ktoś korzystał już z takiego zestawu ??
http://www.ebay.com/itm/NIKON-D700-4-PIECES-GRIP-RUBBER-SET-NEW-REPAIR-PARTS-/360570681920?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item53f3affa40
Chyba że źle szukam i ktoś podeśle link z zestawem z taśmami 3M

GregB
21-06-2013, 15:49
Po raz kolejny muszę kupić zestaw gum do d700 :-(

Kupowane w przeszłości były oklejane taśmami dwustronnymi 3m. Teraz takich zestawów nie mogę odszukać.
...........................

Zależy jakiej szukasz taśmy. Takiej: http://allegro.pl/3m-80318-tasma-dwustronna-akrylowa-6mm-i3270840546.html ???
Czy takiej 8):http://allegro.pl/tasma-dwustronna-3m-9mm-50m-3m-9088-super-cena-i3331828003.html ??

marioo
25-06-2013, 16:45
mam pytanko techniczne czy wyciera się Wam klapka od karty CF w D700?
widziałem D700 z 20tys przebiegu i z wytartą właśnie tą klapką?

paparazzi89
25-06-2013, 17:28
no nie ma siły żeby się nie wycierała skoro jest w miejscu gdzie cały czas masz dłoń :)

mOSAd
25-06-2013, 22:48
Ano kwestia potu, częstotliwości korzystania z gripa itd, ale to podatne miejsce.

fafniak
25-06-2013, 23:18
kurde szukam i szukam - ktoś opisywał jak podklejał gumy w d700 i polecal jakiś klej... nie mogę znaleźć

mOSAd
25-06-2013, 23:34
Generalnie są trzy typy: butapren, specjalny elastyczny super-glue oraz najbardziej sensowna, ale trudniejsza i droższa opcja - czyli dobre dwustronne taśmy, najlepiej 3M.
Ja użyłem butaprenu, bo miałem do podklejenia dosłownie sam narożnik. Póki co trzyma wzorowo. Tylko to takie rozwiązanie ad-hoc, bo w dalszej perspektywie przy wymianie gum, trzeba by klej oczyścić. I o ile z butaprenem jeszcze daje radę, to z silniejszymi agresywnymi klejami może być duży problem i bym się bał je stosować. Serwis też w razie czego może kręcić nosem lub sobie doliczyć coś dla przestrogi.

paparazzi89
26-06-2013, 07:36
też używałem butaprenu :)

RAF7705
28-06-2013, 04:15
Ja przyklejałem gumę pod kciuk, najpierw jakiś szybki klej ale wyszła z tego lipa, nie trzymał się powierzchni aparatu.
Musiałem gumę czyścić i za drugim razem użyłem kleju do sklejania membram w głośnikach firmy Harman Becker, żona trochę przyniosła.
Guma trzyma jak przyspawana.
Czy kuźwa nikon to taka bidna firma i nie stać ich na porządny klej. ...

manfred
28-01-2014, 12:20
Czym najlepiej usunąć stary klej po gumach?

Andi74
28-01-2014, 13:18
ja kiedys woda toaletowa (z alkoholem) wyczyscilem

i nowe gumy na tasmie dwustronnej byly 3M

TOP67
28-01-2014, 13:25
To zależy jaki klej. Do kropelki jest specjalny zmywacz. Butapren da radę zdrapać (skulkować) i wytrzeć spirytusem.

manfred
28-01-2014, 13:36
Poszło zmywaczem do paznokci. Nowa leży lak ulał.

MstrG
28-01-2014, 13:39
Zmywaczem do paznokci (nawet tym bez acetonu) lepiej nie traktować obudowy... już lepiej jakimś zmywaczem silikonowym. Pierw też bym spróbował jak Tomek spirytusem - powinien być w każdym domu ;)

manfred
28-01-2014, 13:40
No trudno póki co po 2 godzinach nic się nie dzieje jak się zacznie topić obudowa to dam znać :-)

malibu
13-06-2014, 11:52
właśnie otrzymałem info o koszcie gum dla d700 to 340 pln plus przesyłka ;/

wasilewk
13-06-2014, 13:42
właśnie otrzymałem info o koszcie gum dla d700 to 340 pln plus przesyłka ;/

A czy trzeba komplet, czy można tylko te odklejające się ?

malibu
13-06-2014, 13:53
można też poszczególne ale mi się wszystkie odklejają no poza tą od spodu aparatu a przy okazji też napęczniały zaślepki te od gniazd synchro i hdmi/usb/zasilanie. Podklejanie już nic nie da

Badol
13-06-2014, 14:55
za kilka kawałków gumy 340pln..... MA SA KRA :)
Mi po ponad 3 latach zaczyna się odklejać ta pod kciukiem.....

timi
13-06-2014, 15:23
Ostatnio zamówiłem na ebayu z usa dolną wprawdzie do d3 ale facet duzo innych posiadal. Koszt (do d3 i do 24-70 pierscień) ok 60 zl z przesylka. List szedl 4dni. Guma jest na taśmie dwustronnej, bardzo łatwa w montazu.

malibu
13-06-2014, 16:13
timi daj linka do sprawdzonego sprzedawcy bo z tego co czytam to często tak jest że te nieoryginalne nie są podklejone taśmą

deep
13-06-2014, 16:32
Ja to bym chętnie kupił jakieś podróby, ale wykonane z lepszej gumy :)

offca86
13-06-2014, 17:40
ja jakieś 2-3 miesiące temu wymieniałem 1 gumę w serwisie w Warszawie, zapłaciłem 90zł z robotą za przednią gumę ze znaczkiem FX

timi
13-06-2014, 19:30
[QUOTE=malibu;3383411]timi daj linka do sprawdzonego sprzedawcy bo z tego co czytam to często tak jest że te nieoryginalne nie są podklejone taśmą[/QUOTE

http://www.ebay.pl/itm/330958429000?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

yacekk
13-06-2014, 19:48
timi daj linka do sprawdzonego sprzedawcy bo z tego co czytam to często tak jest że te nieoryginalne nie są podklejone taśmą

bedziesz zamawiał?

malibu
13-06-2014, 20:36
Od tego sprzedawcy komplet kosztuje stówke z groszem to chyba się skuszę.

timi
13-06-2014, 21:05
Ja zamawiałem od niego, kupiłem w niedziele były w czwartek. Kupowałem już poprzednio od niego jakieś duperele tez było ok. Nie wiem czy to są org czy zamienniki ,ale patrząc na żywotność tych org nikonowskich chyba nic gorszego nam się nie może trafić ;-)

Jarek.K
21-06-2014, 05:13
Mam zamiar zakupić komplet od tego sprzedawcy plus jakieś duperele.jakbwygląda koszt wysyłki?A może jest ktoś chętny na grupowy zakup?

malibu
21-06-2014, 09:51
wezmę komplet plus zaślepki na gniazda synchro jak by co

yacekk
21-06-2014, 09:53
Wziąłbym komplet gum do D700

nocebo
22-06-2014, 08:53
ja jestem chętny na grupowy zakup bo mi się też parę gum odkleja

MariuszJ
22-06-2014, 09:51
Grupowy zakup zwiększa ryzyko cła i vatu.

malibu
22-06-2014, 10:15
własnie ogranąłem paypala koło dnia jutrzejszego pewnie zaksięgują mi przelew i zamówie jeden komplet gum na próbę

Jarek.K
25-06-2014, 23:10
Zakupiłem późnym wieczorem w niedzielę.po śledzeniu przesyłki niby cos idzie... Tylko ciekawe kiedy dojdzie?

malibu
01-07-2014, 10:52
Gumy dzisiaj przyszły, czyli mniejwięcej tydzień się zeszło - nie są podklejone taśmą. Taśma (3M) jest oddzielnie ale jest docięta z tego co widzę. Dla porównania zamówiłem też gumę pod kciuk i zaślepki z serwisu nikona (też przyszły dzisiaj tyle ze z Warszawy), organoleptyczne porównanie pokazuje że to prawie to samo. Struktura oryginalnej gumy ma wzorek wytłoczony odrobinę bardziej. Dzisiaj wieczorem będzie wymiana. Gumka kciukowa w oryginale i zamienniku jest podklejona taśmą. Dodam jeszcze że obyło się bez cła vatu i tym podobnych historii.

Jarek.K
01-07-2014, 14:59
Mi przyszły wczoraj czyli równo tydzień.nie wim tylko czy taśma podkleic gumę czy przykleić dobpuszki a poźniej gumę.i mam pytanie jak wymienić zaślepke tą podobną do wisienki?trzyma sie oba na mocowaniu paska.

malibu
01-07-2014, 15:11
jeżeli chodzi o tą od gniazd sychro to jest to proste: zdejmujesz przy mocowaniu paska ten plasik osłonkę i wtedy będzie można zdjąć pasek od aparatu.

paparazzi89
01-07-2014, 15:23
mówimy cały czas o D700? bo ze 2 strony temu znalazłem linka ale do D3 ;) dajcie chłopaki do D700 sprawdzonego linka ;)

malibu
01-07-2014, 15:25
wybierz inne przedmioty sprzedającego z różnic jeszcze które zauważyłem jest brak znaczka fx w zamienniku.

Jarek.K
02-07-2014, 01:03
Gumy zamontowałem, jednak wyniknęły małe problemy. Pierwsza sprawa to nie podklejone taśma i trudności w jej podklejeniu. Nastepna sprawa to niezbyt dobre dopasowanie gum. Zobaczymy ile wytrzymają... I kiedy sie odkleją?jedynie co idealnie pasuje to guma na pierścień ogniskowania 24-70. Nastepnym razem jednak kupie oryginalne.

mOSAd
02-07-2014, 19:30
Gumy zamontowałem, jednak wyniknęły małe problemy.Pierwsza sprawa to nie podklejone taśma i trudności w jej podklejeniu.nastepna sprawa to niezbyt dobre dopasowanie gum.Zobaczymy ile wytrzymają... I kiedy sie odkleją?jedynie co idealnie pasuje to guma na pierścień ogniskowania 24-70.Nastepnym razem jednak kupie orginalne.

Dzięki za cenne informacje.

malibu
04-07-2014, 10:57
potwierdzam to co napisał Jarek.K aczkolwiek oddzielna taśma nie sprawiła mi trudności a nie mam zdolności małego modelarza :) Następnym razem gdybym kleił te zamienniki to bardziej dokładnie przymierzyłbym na sucho i lekko starł papierem ściernym krawędzie bo lepiej aby guma lekko za mała niż na styk. Na razie jest dobrze zobaczymy czy te gumy zmieniają swoją wielkość równie łatwo jak oryginały.

Jarek.K
04-07-2014, 12:49
Ja gumy przytarłem bo było kilka niedoróbek po matrycy z której zostały wyjęte i cos tam wystawało. U mnie po naklejeniu sa jakby za małe ale mam nadzieje ze spuchna i sie rozciągną. czyli jest w miarę ok;)

malibu
04-07-2014, 12:59
a może masz trochę większe body :D

chyrza
04-07-2014, 14:05
Taka świeża informacja z serwisu. Guma gripowa do d700 w okolicach 117zl plus koszt przesylki 4zl PP/ 25zl DHL. Parę dni temu kupowałem. Pasuje ;)

Jarek.K
04-07-2014, 15:58
Wiec mam to gdzieś i następnym razem biorę z serwisu.znasz może cenę pozostałych ?

chyrza
04-07-2014, 16:02
Niestety. Napisz do nich zapytanie o kosztorys. W kilka dni powinni odpowiedziec. Kiedys, ale to dosyc dawno, znajomy kupowal bezposrednio na miejscu w serwisie te podkciukowa, to ok 35zl placil. Kurs i przelicznik jena ma znaczenie, za kazdym razem cena moze sie minimalnie roznic.

Larson
15-09-2014, 08:46
Czy ktoś kto zakupił gumy do D700 od sprzedawcy z Chicago mógłby powiedzieć jak one się spisują po kilku tygodniach użytkowania?

malibu
26-09-2014, 19:46
kupiłem w lipcu, byłem z tym body na conajmniej 12 ślubach, plenerach itp trzymaja się i nie zauważyłem jeszcze efektu puchnięcia.

bartwrc
01-10-2014, 15:01
czy ktoś orientuhe się ile kosztuje i jak długo trwa wymiana gum w nikon polska?

manfred
01-10-2014, 15:03
A czemu nie zadzwonisz do serwisu i nie spytasz się ?

Dark
01-10-2014, 15:23
Ponad rok temu podklejałem komplet gum z HK na D700. Aparat spędził sporo czasu w terenie, bywał długo trzymany w rękach (był m.in. w Tatrach, objechał Norwegię, tachałem go po bagnach Biebrzy). Gumy ciągle trzymają się świetnie.

Wiel
06-10-2021, 17:26
Witam. Zakupiłem D700 z gumami w stanie słabym... Odchodzą gumy pod kciukiem, pod palcami, obok przycisku zwalniania obiektywu i zaślepka na gniazda. To mój pierwszy Nikon, w którym pojawia się taki problem (w D70s, D200 i D300 problemu nie było) - czy możecie doradzić mi, gdzie mogę tę usterkę naprawić, najlepiej w Warszawie, ale niekoniecznie - mogę wysłać. I z jakimi kwotami muszę się liczyć? Pozdrawiam :)

TOP67
06-10-2021, 19:19
Studio5s na Ciołka

Wiel
11-10-2021, 20:00
Studio5s na Ciołka

Dzięki, skorzystałem i tam oddałem do naprawy.

loolekk
02-11-2021, 09:27
Dzięki, skorzystałem i tam oddałem do naprawy.

czesc ile cię kosztuje taka przyjemność wymiany gum do d700??