PDA

Zobacz pełną wersję : Ochrona na Tamrona 28-78 F2.8 Warto czy olać ?



amator_no
08-10-2006, 01:18
No własnie. Kupić filtr do nowego obiektywu, czy dać sobie spokój? Bo jakąś godzinę temu ktoś, kogo uważałem za osobe która sporo wie na temat fotografii i sprzętu powiedział mi że to zawsze dodatkowe szkło i jak nie bede fotografował dzieci które paluchami bedą dotykac obiektywu i moi znajomi również nie bedą tego robić, to filtr jest niepotrzebny.

A ja już sam nie wiem... Jeżeli jednak powinienem kupic, to prosze doradźcie jaki. Ale nie "prawie taki sam" jakościowo jak tamron tylko przynajmneij minimalnie lepszy. Ale też nie dobierajcie mi go pod L Canona :P

ALF
08-10-2006, 15:20
filtr UV służy nie tylko do ochrony przedniej soczewki, ale również do likwidacji promieniowania UV, które w dobie zanieczyszczenia powietrza przy zdjęciach krajobrazowych jest dość uciążliwe...
z własnego, kilkudziesięcioletniego doświadczenia mogę powiedzieć, że zawsze mam na każdym z moich szkieł założoną UVkę lub skylight 1A lub jakiś inny filtr...przez ten czas zniszczyłem/uszkodziłem w sposób mechaniczny trzy filtry, a kilka zajechałem przez czyszczenie...natomiast nigdy nie zniszczyłem obiektywu, ani przedniej soczewki...filtry czyszczę przynajmniej co drugie/trzecie cykanie, a przednią soczewkę raz do roku i to głównie gruchą, ewentualnie gruchą z pędzelkiem...
dobre jakościowo filtry wpływają na pogorszenie optyki tak minimalnie, że nie zauważysz różnicy nawet przy powiększeniach rzędu 30/45...
polecam z tańszych filtrów: marumi WPC, b+w MRC jest już znacznie droższy

amator_no
09-10-2006, 00:06
dobre jakościowo filtry wpływają na pogorszenie optyki tak minimalnie, że nie zauważysz różnicy nawet przy powiększeniach rzędu 30/45...
polecam z tańszych filtrów: marumi WPC, b+w MRC jest już znacznie droższy


A nie lepiej heliopana UV SH PMC Slim?

No chyba że będzie się miał do Tamrona jak Sandisk III do D70 = zbyteczny wydatek.

ALF
09-10-2006, 02:17
lepiej, ale znacznie drożej

amator_no
09-10-2006, 09:39
lepiej, ale znacznie drożej

A nie będzie to zbędny wydatek ? Chciałbym mniej więcej filtr takiej jakości jak obiektyw. Nie o wiele lepszy od obiektywu, ale i nie minimalnie gorszy...

ALF
09-10-2006, 12:35
jeśli chodzi o UVki, to kup najlepszy na jaki cię stać...bo ten filtr będzie non stop na szkle...polara można ciut tańszego...

amator_no
09-10-2006, 21:16
jeśli chodzi o UVki, to kup najlepszy na jaki cię stać...bo ten filtr będzie non stop na szkle...polara można ciut tańszego...

no to jaki jest ten najlepszy :D ?

ALF
09-10-2006, 21:19
no sam napisałeś...heliopan UV SH PMC :D

maxym
10-10-2006, 11:37
ja polecam B+W

amator_no
10-10-2006, 19:38
ja polecam B+W

Ja się jednak zdam na eksperta w tej dziedzinie, jakim moim zdaniem jest ALF ;)

(zdążyłem przeczytac już pare jego wykładów o zastosowaniu filtrów itp :P )