PDA

Zobacz pełną wersję : Matrix na śniegu



żółto-czarny
10-03-2005, 17:48
Otóż... Ostatnio zrobiłem fotki z dużym udziałem śnieżnych plam. Kiedy stosowałem pomiar matrycowy okazało się, że znaczna część z nich jest niedoświetlona. Występowało to zarówno wtedy, gdy główny motyw był ciemny, jak i jasny (np. jasne budynki). Czy może mieć na to wpływ pogoda (było bardzo pochmurno i ponuro), czy też mając tak dużo bieli w kadrze ten system pomiaru zwyczajnie się gubi? Przecież podobno jest taki zawodowy :mrgreen:

biadzi
10-03-2005, 18:03
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=3542

admin
10-03-2005, 18:26
Przyjmuje sie ze korekcja pomiaru na snieg moze wyniesc nawet +1.5EV! Poniewaz wedlug instrukcji nie powiniennes korygowac matrycy, musisz uzyc innego trybu pomiaru. Ot cala tajemnica.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.astral.lodz.pl/digital/pomiar/1.jpg)
Zdjecie bez korekcji, CW ok. 12%


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.astral.lodz.pl/digital/pomiar/2.jpg)
Identyczne parametry, korekcja +1EV - jak widac najsilniej oswietlone obszary sa na skraju przepalen. Matryca po skorygowaniu zwyczajnie "glupieje" w takich przypadkach.

goldie
10-03-2005, 18:44
słuchaj Szefa Admina, dobrze prawi - sam się o tym przekonałem w Zakopanym, zastosowałem do porad i już jest dobrze :) ale tylko z wiedzą, praktyka dalej kuleje ;)

Anonymous
10-03-2005, 19:12
A mnie się wydaje że ten tryb poprostu nie nadaje się do focenia właśnie w takich warunkach. Zamiast bawić się ekspozycją wystarczy ustawić pomiar punktowy. Matrycowy jak dowodzą moje doświadczenia sprawdza się tylko tam gdzie nie ma wyraźnych kontrastów między najjaśniejszym i najciemniejszym punktem kadru...


Ale chyba właśnie powtórzyłem co napisał Admin :oops:

jpyt
10-03-2005, 20:19
Naprawdę nie wiem czemu ale zawsze mój D70 zachowuje się inaczej niż wasze :D

Wielokrotnie krzyczałem na forum, że D70 tragicznie niedoświetla i że Nikoś dał ciała - wielu z Was, że jest good.
Teraz mówicie, że Matrix nie nadaje się do śniegu a ja właśnie w ostatnią niedzielę wyszedłem z aparatem z domciu, popstrykałem parę zdjęć na P i Matrix-ie i muszę powiedzieć że wyszły IDEALNIE !!!

Ja nie wiem mam chyba jakiś inny - specjalny model D70 :wink:

heretique
10-03-2005, 21:11
Widocznie na chwilę przestałeś narzekać na swój aparat, a on Tobie się odwdzięczył :D

jpyt
10-03-2005, 21:49
No.... a jak się zepsuje to trzeba go przytulić, pogłaskać po obudowie, powiedzieć do wyświetlacza jak bardzo go kochasz i na drugi dzień będzie już na chodzie :lol:

<| MICHAŁ |>
10-03-2005, 22:43
Naprawdę nie wiem czemu ale zawsze mój D70 zachowuje się inaczej niż wasze :D

popstrykałem parę zdjęć na P i Matrix-ie i muszę powiedzieć że wyszły IDEALNIE !!!

Ja nie wiem mam chyba jakiś inny - specjalny model D70 :wink:

i masz racje - na P i na matrixie - nie wiem jaki algorytm zaczyna wtedy dzialac, ale rzeczywiscie procent dobrze naswietlonych jest barzdo duzy...
a zacznij cos kombinowac z trybami i pomiarami to sie zdziwisz...

akurat jestem na biezaco - wrocilem z 2-tygodniowego urlopu. zdjecia wyszly mi OK, ale tylko te, przy ktorych nie staralem sie byc madrzejszy od aparatu - jak zaczynalem cos kombinowac, to dramat
jedynym wyjatkiem sa sceny, gdzie procent oswietlonego sloncem sniegu jest duzo mniejszy niz tego. ktory akurat pozostawal w cieniu, gdzie elektronika sie gubila i musialem przechodzic na spota, jesli akurat zalezalo mi, aby tam nie bylo przepalen

sfx
10-03-2005, 22:47
No.... a jak się zepsuje to trzeba go przytulić, pogłaskać po obudowie, powiedzieć do wyświetlacza jak bardzo go kochasz i na drugi dzień będzie już na chodzie


zupełnie jak moja dziewczyna :)



pozdr

Lord Rayden
11-03-2005, 12:10
Panowie ! To bardzo pouczające. Czyli na śniegu należy zmierzyć światło na dajmy na to osobie, zablokować pomiar i ostrość, przekadrować i bęc. Oczywiście z korekcją od 1 do 1,5 EV jak pisze Piotr (wykonać test). Ewentualnie na P i matrycy ale to jak tu piszecie nie zawsze wychodzi. I macie rację, bo tak próbowałem i postać jest ciemna.

Przy okazji - Piotrze,m WB własny, ustawiony na śnieg ? Na tych fotkach ?

Rayden

gALL
11-03-2005, 13:11
Ech ... kto mierzy matryca przy takich kontrastach?
Spot, pomiar na najjasiejsza czesc, na najciemniejsza w fotografowynym motywie, oszacowanie rozpietosci tonalnej (czy zmiesci sie w tym co przenosi matryca rejestrujaca/slajd/negatyw) i naswietlamy tak aby to bylo zarejestrowane tak jak chcemy (czyli srednia szarosc jako srednia szarosc).

Korekcje do pomiaru matrycowego mozna sobie w Nikonie w buty wsadzic.

admin
11-03-2005, 18:43
Przy okazji - Piotrze,m WB własny, ustawiony na śnieg ? Na tych fotkach ?

Nie Arturze, na chmure. Sprawdza sie idealnie w tych warunkach, choc czasem ustawialem manualnie.

żółto-czarny
12-03-2005, 00:19
Ech ... kto mierzy matryca przy takich kontrastach?

No ale tak w ogóle, to matrix powstał po to radzić sobie z kontrastami, tylko może nie takimi?
Na marginesie, ja miałem WB cały czas na śnieg i do kolorów nie można się było przyczepić

admin
12-03-2005, 19:05
Matrix powstal po to by poprawnie naswietlic sceny wyrownane pod wzgledem kontrastu. Nikon napisal to nawet w instrukcji obslugi :)

żółto-czarny
13-03-2005, 17:33
Dziękuję. Chyba wreszcie zrozumiałem jak posługiwać się własnym sprzętem (przynajmniej w tym zakresie);)

Anonymous
14-03-2005, 20:28
Witam Panów

Od 11-go stycznia jestem posiadaczem D70+kit. Nie będę się rozwodził, jestem bardzo zadowolony. Od wielu lat pstrykałem Zenitem i Praktiką, polecam przesiadkę na ten sprzęt wszystkim tym którzy używają programów, stałych korekcji i uważają, że aparat wyręczy ich w praktycznie we wszystkim. APARAT NIGDY NIE BĘDZIE WIEDZIAŁ NA CZYM ZALEŻY NAM W DANYM KADRZE. TYLKO POMIAR PUNKTOWY LUB C/W I MANUAL. Matryca bardzo żadko się przydaje.

POZDROWIENIA.

gALL
14-03-2005, 23:21
Matryca sie przydaje ... b. czesto ale nie ma co liczyc, ze ona da idealne naswietlenie.

Aparat ze swoja elektronika nigdy nie zastapi dobrego wypelnienia przestrzeni miedzyusznej.

Kaleid
15-03-2005, 16:37
Pozamiatane....na przyszłośc proszę...w szczególności jednego Pana, o nie robienie śmietniska z wątku w ktorym niektórzy probują sie czegoś dowiedzieć...