PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup aparatu na firmę ?



nox
07-10-2006, 20:26
Czy ktoś się może orientuje do jakiej kwoty można kupować przedmioty, które da się wrzucić w koszty działalności firmy. NIe ma problemu z duperelami typu pamięcie, karty graficzne itd. Ale jaka jest górna wartość? Czy ktoś z was ma firmę i się orientuje ? Będę wdzięczny za odpowiedź

pdzran
07-10-2006, 20:33
Nie kwota , tylko profil dzialalnosci decyduja o tym czy mozna.
Inna sprawa , ze kwota sprawia , ze do 3500 netto wrzucasz jednorazowo w koszta a powyzej to juz jest srodek trwaly.
Nie jestem pewien czy kwoty sa aktualne ale cos w tym stylu.

nox
07-10-2006, 20:48
Nie kwota , tylko profil dzialalnosci decyduja o tym czy mozna.
Inna sprawa , ze kwota sprawia , ze do 3500 netto wrzucasz jednorazowo w koszta a powyzej to juz jest srodek trwaly.
Nie jestem pewien czy kwoty sa aktualne ale cos w tym stylu.
pdzran (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=5566) Dokładnie o to mi chodzi co mówisz. Czy ktoś może potwierdzić tą kwotę i czy to netto czy brutto?
Z tego by wynikałe że da się kupić body D80 uciekając z VATem !
A profil działalności jest jak najbardziej OK

pebees
07-10-2006, 20:57
nox jeśli nie masz kłopotu z pamięciami, czy kartami grafiki, to .. żebyś się kiedyś nie rozczarował :)

nox
07-10-2006, 20:59
nox jeśli nie masz kłopotu z pamięciami, czy kartami grafiki, to .. żebyś się kiedyś nie rozczarował :)
Wiem, wiem. koszt np zakupionego w ten sposób PC wzrasta wraz z dokupowaniem do niego akcesoriów... Wszystko można, byleby z głową !

pdzran
07-10-2006, 21:11
pdzran (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=5566) Dokładnie o to mi chodzi co mówisz. Czy ktoś może potwierdzić tą kwotę i czy to netto czy brutto?
Z tego by wynikałe że da się kupić body D80 uciekając z VATem !
A profil działalności jest jak najbardziej OK

Jesli profil dzialanosci ok , to mozesz kupic tak czy inaczej.
VAT mozna wycofac ale ponizej 3500 netto wrzucasz jednorazowo w koszta a powyzej amortyzujesz w ratach np. 12 rat.
Musialbym zapytac dokladnie u siebie w biurze rachunkowym , tak mi kiedys tlumaczyly sympatyczne Panie :)

Księgowy
07-10-2006, 21:32
wiec tak, możesz kupieć na firmę, ale pamiętaj, że to na Ciebie spada udowodnienie, że potrzebujesz aparat aby osiągnąc przychód. Do 3500 zł netto możesz (nie musisz) wrzucić w koszty jednorazowo. Powyżej tej kwoty należy środek trwały amortyzowac zgodnie z okresem podanym w ustawie o PIT lub CIT.

Lolas
08-10-2006, 15:17
VAT mozna wycofac ale ponizej 3500 netto wrzucasz jednorazowo w koszta a powyzej amortyzujesz w ratach np. 12 rat.

Nie pamietam dokladnie, ale jesli aparat podlega pod kategorie optyka, to okres amortyzacji wynosi 5 lat (60 miesiecy). Przepraszam, jesli sie myle ;-)

krzysztof jot
08-10-2006, 15:32
Aparat cyfrowy mozna amortyzowac w tzw "amortyzacji przyspieszonej" tak jak sprzet komputerowy.
Dlatego dobrze jest podać na fakturze, lub w opisie do niej - własnie sformułowanie "aparat cyfrowy"
Cena 3500 netto plus VAT ( jednorazowy koszt) lub DOWOLNIE wieksza nawet za D2Xs :) wtedy
pierwszy odpis np 30% reszta na 12-18 mies. Oczywiscie kwoty netto, bo VAT cały w pierwszym zapisie.
Istotne uwagi - sprzet wchodzi w amortyzaje w chwili wprowadzenie na stan, wiec albo od nastepnego
miesiaca po zakupie , albo mądre Biuro Rachunkowe które wprowadzi zakup natychmiast do ewidencji.
I sugeruje móc udowodnic potrzebę posiadania do usyskiwania przychodu - mozna starac sie dowolnie,
ale spokojny sen da ci choć jedna faktura nawet na 200 zł :) za coś, co zrobiłes tym sprzętem. W innym
wypadku - to kwestia nieunormowanej i własnej interpretacji US - a to bywa róznie w róznych miejscach.

pdzran
08-10-2006, 17:40
najwazniejsze to udowodnic , ze sie korzysta.
mozna samemu zrobic strone internetowa swojej firmy i do niej fotki nikosiem ...

krzysztof jot
08-10-2006, 20:03
no tak, ale wtedy czasem trudno uzasadnić zakup D2Xs i 70-200VR :) a tak - cóz,
inwestowałem, planowałem, ale nie wyszło :) Wolno próbować, to nie jest zabronione :).

Gawronnek
08-10-2006, 22:03
jeśli się prowadzi działaność "Usługi fotograficzne" i nie wystawia się faktur to chyba sam zakres działalności jest wystarczającym udowodnieniem potrzeby zakupu?

Księgowy
08-10-2006, 22:38
jeśli się prowadzi działaność "Usługi fotograficzne" i nie wystawia się faktur to chyba sam zakres działalności jest wystarczającym udowodnieniem potrzeby zakupu?


??? nie wystawia faktur, to co toza działalnośc.
Nie jest wazny profil działlności przy ewentualnej kontroli musisz udowodnić, że aparat (lub co kolwiekinnego) jest ci potrzebne żeby osiągnąć przychód.

krzysztof jot
09-10-2006, 00:12
??? nie wystawia faktur, to co toza działalnośc.

malutki zakładzik foto na ryczałcie, w wiosce gdzie nikt nie chce faktury :)

Księgowy
09-10-2006, 09:11
to trochę od początku,

przy opodatkowaniu kartą podatkową, czy ryczałtem od przychodów, nie odejmujemy kosztów, więc US nie interesuje się tym co kupujemy.

w koszty działalności "wrzucamy" przy prowadzeniu Podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz przy pełnej księgowości.

Teraz dot.aparatu.
Jednorazowo w koszty działalności można wrzucić środek trawały o wartości netto do 3500 zł. Warunek musi to być środek trwały kopletny i zdatny do użytku, czyli body + obiektyw + karta pamięci. Jednorazowo można wrzucić w koszty w miesiącu przyjęcia do użytkowania.

Jeżeli wartość aparatu przekracza 3500 netto to aparat należy amortyzować przez pewien okres. Podstawowa stawka amortyzacyjna dla aparatów cyfrowych to 10% rocznie (amortyzujemy przez 10 lat). Jako, że jest to sprzęt poddany szybkiemu postępowi techicznemu, to możemy podwyższyć stopę amortyzacji nie więcej niż x2, czyli roczna stawka amortyzacji to 20% (amortyzujemy 5 lat). Przy takich odpisach środek trwały zaczynamy amortyzować w miesiącu następnym po miesiącu przyjęcia do użytkowania

pdzran
09-10-2006, 09:19
Mam D50 , bo robie fotki do swojej strony internetowej i Klientow.
Ja wystawiam fakture na : usluga informatyczna i koniec - w tym zawarte sa rozne rzeczy - konfiguracja kompow, odwirusowywanie itp. itd..

Prowadze jednoosobowa dzialalnosc i zgodnie ze zdrowym rozsadkiem mam jednego laptopa ale moge miec ich i 20 jak np. prowadze szkolenia , jade do klienta , robie mini siec i robie z tych laptopow taka mini pracownie.

Zgodnie ze zdrowym rozsadkiem , moglbys miec np. 2 lustrzanki - glowna i zapas.
Obiektywow - tego raczej nikt nie zakwestionuje , podobnie jak lampy , blendy itp.
Nikt Ci nie zabroni miec 10 lustrzanek , jak np. prowadzisz kursy foto 10-cio osobowe i kazdemu dajesz lustrzanke.

Powtarzam to co mi mowila ksiegowa - wszystko kwestia zdrowego rozsadku , logicznego uzasadnienia , ze to jest potrzebne do uzyskania przychodu.

p.s. Glosna byla sprawa p(osła) , ktory mial faktury na tyle paliwa , ze musialby jezdzic 18 godzin dziennie autem.

zgoda150
02-04-2010, 17:33
Witajcie,
pisze tu aby nie zakładać kolejnego tematu.
Właśnie ruszyłem z działalnościa i chcę kupić lustrzanke. Zajmuje się produkcją i montażem mebli i aparat jest mi potrzebny aby uwiecznić swoje prace i wrzucać na stronke. jestem na 19% opodatkowanie. Czy lustrzanke mogę sobie później wliczyć w koszta, czy w tym kierunku nie?

Pawel Pawlak
02-04-2010, 18:30
możesz sobie kupić nawet D3x-a z odpiwoednim zestawem szkieł, tylko przy ewentualnej kontroli możesz być poproszony o wykazanie związku tego zakupu z uzyskiwanym przychodem. To tak jak z samochodem ciężarowym - możesz kupić do rozwożenia mebli starego lublina albo ciągnik siodłowy z odpowiednią naczepą. Ty decydujesz o wydatkowaniu swoich pieniędzy, jeśli potrafisz uzasadnić powiązanie koszty/przychody.
Generlanie im wyższe będziesz miał dochody tym łatwiej wybronić droższe zakupy (zamiast tańszych). "Robienie" wysokich osztów "wątpliwych/trudniejszych do obronienia" generując strate albo minimalne zystki jest ryzykowne ;)

MARS CooL
02-04-2010, 23:21
kupiłem aparat w maju, przy okazji kontroli Pani z US stwierdziła że ten zakup tak komunią pachnie. Poszedłem do plecaka, złożyłem Sabinę i dałem do potrzymania coby stwierdziła że jednak dla "komunisty'' troche wielgaśne to. Dalszych pytań nie było :)

sailor
06-04-2010, 20:04
w koszty działalności "wrzucamy" przy prowadzeniu Podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz przy pełnej księgowości.
zgadza sie



Jeżeli wartość aparatu przekracza 3500 netto to aparat należy amortyzować przez pewien okres. Podstawowa stawka amortyzacyjna dla aparatów cyfrowych to 10% rocznie (amortyzujemy przez 10 lat). Jako, że jest to sprzęt poddany szybkiemu postępowi techicznemu, to możemy podwyższyć stopę amortyzacji nie więcej niż x2, czyli roczna stawka amortyzacji to 20% (amortyzujemy 5 lat). Przy takich odpisach środek trwały zaczynamy amortyzować w miesiącu następnym po miesiącu przyjęcia do użytkowania


od 1.1.2007r funkcjonuje w polskim prawie rozporzadzenie o jednorazowych kosztach amortyzacyjnych w wysokosci do 50tys euro. na rok 2010 limit zostal podnioesiony. jednorazowa amortyzacja nie obejmuje budynkow i samochodow.
tak wiec mozna sobie kupowac co miesiac nowego d3x plus wypasione szkielko i wrzucac to w koszty.

Valdec
06-04-2010, 21:22
Standardowo i bez konsekwencji ten limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego to 3.500 netto. Jeśli jednorazowo amortyzujemy kwotę wyższą niż 3.500 zł to w tym momencie korzystamy z pomocy de minimis i należy mieć na uwadze aby tego limitu 50/100 tys. eur w roku nie przekroczyć :D Ponadto ubiegając się o jakąkolwiek inną pomoc publiczną należy o korzystaniu z de minimis poinformować i kwota tej pomocy wpływa na to co możemy dostać z innej, np. z bezpośredniej dotacji unijnej.

Samych dużych projektów i wykorzystania de minimis w 100% życzę :)

Pozdrawiam sedrcznie,
Waldek

freefly
07-04-2010, 01:43
od 1.1.2007r funkcjonuje w polskim prawie rozporzadzenie o jednorazowych kosztach amortyzacyjnych w wysokosci do 50tys euro. na rok 2010 limit zostal podnioesiony. jednorazowa amortyzacja nie obejmuje budynkow i samochodow.
tak wiec mozna sobie kupowac co miesiac nowego d3x plus wypasione szkielko i wrzucac to w koszty.

Tylko dla osób, które pierwszy raz założyły działalność gospodarczą i to tylko w pierwszym roku działalności. Tak dla sprostowania.

Rafał_Sz
07-04-2010, 06:49
Tylko dla osób, które pierwszy raz założyły działalność gospodarczą i to tylko w pierwszym roku działalności. Tak dla sprostowania.
Nie. W kwietniu robię amortyzację maszyny za 60 000 netto. Jednorazowo, z pełnym odliczeniem VAT. Firmę prowadzę nieprzerwanie pod obecnym szyldem od 10 lat. No ale ja jestem przetrzepany przez UKS i mam w US status sprawdzonego podatnika, co daje mi trochę spokojniejszy sen.

freefly
07-04-2010, 13:30
Tylko dla osób, które pierwszy raz założyły działalność gospodarczą i to tylko w pierwszym roku działalności. Tak dla sprostowania.


Nie. W kwietniu robię amortyzację maszyny za 60 000 netto. Jednorazowo, z pełnym odliczeniem VAT. Firmę prowadzę nieprzerwanie pod obecnym szyldem od 10 lat. No ale ja jestem przetrzepany przez UKS i mam w US status sprawdzonego podatnika, co daje mi trochę spokojniejszy sen.

.... masz rację. Po prostu nie zauważyłem, że nie wspomniałem również o małych podatnikach, czyli takich których przychód wraz z należną kwotą podatku VAT w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył.... (na dzień dzisiejszy nie wiem jak to jest kwota, ale było to 800 tyś euro).