PDA

Zobacz pełną wersję : Jak w PS CE zautomatyzować proces wywoływania NEF'ów



Kriss
10-03-2005, 02:59
Drodzy ... Zawodowcy i biegli (sądowi) Photoshopowcy!
Czytałem, że w PS można zautomatyzować w postaci skryptu dowolny ciąg procesów i zadać obróbkę wszystkich plików w folderze wg tego procesu. Niestety szczegółów nie udało mi się znaleźć. Idąc na skróty, może któryś z szanownych Forumowiczów wyważył już te drzwi i wskaże mi je. Mam taką masę NEF’ów do wywołania, że po jednym to do czerwca będę robił... a ciągle kolejka się wydłuża. Będę zobowiązany za przepisy i proszę o przepisy łopatologiczne... co bym nie musiał dodatkowych (kompromitujących) pytań zadawać. A może automatyzujecie to inna aplikacją?
:mrgreen:
Pozdrawiam
- Kriss -

ALF
10-03-2005, 03:27
kup lustrzankę analogową tam nie ma takich problemów :mrgreen:

Kriss
10-03-2005, 04:18
Jak widać o tej godzinie tylko ALF lunatykuje... :wink:
2 klamotów tradycyjnych się dorobiłem i myślę, że na jakiś czas wystarczą... :lol:

Potrzeba matką wynalazku.... nie doczekałem się legendarnej (co do szybkości) odpowiedzi z Forum... wynalazłem ją jednak sam.

A jednak - Radek "Radio Erewan" Przybył - doskonale przepis przygotował... i Przybył z odsieczą!

:idea: Dla zainteresowanych 2 linki

1. Wprowadzenie ... http://www.cdrom.pl/index.php?title=Wywo%C5%82ywanie_RAW_w_Adobe_Photo Shop_CS

2. I skrypt do automatyzacji ... http://www.cdrom.pl/index.php?title=Dr_Browns_Image_Processor

Pierwsze wrażenia... rewelacja!!!
Właśnie czegoś takiego szukałem... dla mnie to odkrycie Ameryki.
Wprawdzie automat sprawdzi się to jedynie do serii zdjęć z o identycznym oświetleniu... ale zawsze tam gdzie rezultaty nie są zadowalające można powtórzyć czynność ręcznie. Spora oszczędność czasu.

Wielkie Dzięki dla „Radio Erewan”.

Dobranoc - Kriss- WYWOŁANY

Anonymous
10-03-2005, 04:40
Nie tylko takie samo oświetlenie.
Poczytaj tu:
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Wywo%C5%82ywanie_RAW_w_Adobe_Photo Shop_CS#Przetwarzanie_wsadowe

stig
10-03-2005, 07:48
A może automatyzujecie to inna aplikacją?

Koledzy Ci juz odpowiedzili co do Shopa... A jesli chcesz czegos innego, to polecam C1 Pro.

Anonymous
10-03-2005, 11:09
kup lustrzankę analogową tam nie ma takich problemów :mrgreen:

Tam problemy są znacznie większe :mrgreen:
Zrób foto, Biegaj do fotografa, Wywołaj, Skanuj...

Anonymous
10-03-2005, 21:02
Dodam jeszcze, że właśnie wrzuciłem na serwer wersję 2.3.

Myszkin
11-03-2005, 00:15
Nie tylko takie samo oświetlenie.
Poczytaj tu:
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Wywo%C5%82ywanie_RAW_w_Adobe_Photo Shop_CS#Przetwarzanie_wsadowe
Wszystko pieknie jak sie zmienia w Dr Brown processor podstawowe sprawy,rozmiar,typ pliku ale jesli otworze RAW w ps,i wszystko ustawie sobie jak chce czyli cienie itd to czy potem,po klik Alt i "update"...hmm chodzi mi o to,czy dr Brown ma to zapisane ze wszystkie inne fotki z tego katalogu maja byc przekonwertowane jak ta pierwsza?Sorry ze tak pokretnie ale nie bardzo wiem jak to wytłumaczyć....głownie to do czego jest to "update"?
Albo piszesz,ze "Wystarczy przygotować tak cały katalog z RAWami z sesji, odpalić skrypt Dr. Browns... i iść na kawę. PhotoShop sam zrobi nudną robotę za nas." ale jesli mam do przygotowania 250/400 RAWow to srednia przyjemnosc,oraz jesli juz uda mi sie to zrobic to gdzie one sa zapisywane zeby mozna bylo odpalic to z poziomu skryptu i .....najpierw odpowiedz na to. :?

ALF
11-03-2005, 00:29
kup lustrzankę analogową tam nie ma takich problemów :mrgreen:
Tam problemy są znacznie większe :mrgreen:
Zrób foto, Biegaj do fotografa, Wywołaj, Skanuj...

1-to syfrakiem się zdjęć nie robi? :mrgreen:
2-nie muszę biegać...moje sznowne 4 litery podwozi 120 koników prosto pod drzwi :mrgreen: a teraz będzie dostarczac do domu :mrgreen:
3-wywołuje i skanuje zakład, a 25% nie muszę obrabiać wogóle, 50% to tylko obrót i przycinka, a tylko 20% wymaga jakichś przeróbek na ogół niewielkich...5% to zrzut...
4-tylko dla mnie 20% oznacza góra 36 zdjęć, a dla syfrakowców 360 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kriss
11-03-2005, 02:13
....głownie to do czego jest to "update"?

Jest to update ustawień, które mniej lub bardziej świadomie zarejestrowaliśmy przy zwolnieniu migawki. Jeśli nic nie chcesz ustawiać to skrypt może "wywołać" RAW'a tak jak go Twój Cyber sprzęt zarejestrował. Możesz zadać mu otwarcie pierwszego zdjęcia w folderze i na podstawie zadanych parametrów (dla pierwszego zdjęcia) wywołuje wszystkie pozostałe... albo jak ja robię. Otwieram każdą fotkę, co, do której chcę się "wykazać", majtluję sówaczkami aż do uzyskania wg własnego uznania naj... ustawienia.... robię UPDATE.... i bez zapisywania gdziekolwiek przechodzę do następnej foty. Na koniec rozkazuję PS'owi wywołać całości tyle. Te, które poprawiłem wywołuje wg mojego uznania, pozostałe tak ja były zapisane i w sumie zabiera mi to 2 razy mniej czasu. Nie wiem czy jest to najbardziej optymalne działanie ale od wczoraj pękło 1000 zaległych fotek. Tylko proszę nie mówcie mi " wybierz te 5 naj i po sprawie... jak się głupi bierze za pstrykanie na imprezach to potem ludzie się domagają wszystkich... i straszne knoty człowiek wypuszcza... Ludziska nie narzekają, bo są przynajmniej na zdjęciach rozpoznawalni... w odróżnieniu od innych zdjęć robionych komórkami czy prostymi kompaktami... Które w b.słabym oświetleniu obnażają wszystkie swoje ZALETY. :mrgreen:

A przy okazji... ostatnio testowałem focenie po spożyciu dużej ilości alkoholu... i pomimo iż jak się można było spodziewać praktycznie żadna fota nie trzyma linii to sytuacje uchwycone są przezabawne... tak jakby na bani wyczucie wygłupów innych nawalonych przychodziło instynktownie... :lol: Macie jakieś swoje doświadczenia w robieniu "sztuki" w odmiennych stanach?

Anonymous
11-03-2005, 02:14
Nie tylko takie samo oświetlenie.
Poczytaj tu:
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Wywo%C5%82ywanie_RAW_w_Adobe_Photo Shop_CS#Przetwarzanie_wsadowe
Wszystko pieknie jak sie zmienia w Dr Brown processor podstawowe sprawy,rozmiar,typ pliku ale jesli otworze RAW w ps,i wszystko ustawie sobie jak chce czyli cienie itd to czy potem,po klik Alt i "update"...hmm chodzi mi o to,czy dr Brown ma to zapisane ze wszystkie inne fotki z tego katalogu maja byc przekonwertowane jak ta pierwsza?Sorry ze tak pokretnie ale nie bardzo wiem jak to wytłumaczyć....głownie to do czego jest to "update"?
Albo piszesz,ze "Wystarczy przygotować tak cały katalog z RAWami z sesji, odpalić skrypt Dr. Browns... i iść na kawę. PhotoShop sam zrobi nudną robotę za nas." ale jesli mam do przygotowania 250/400 RAWow to srednia przyjemnosc,oraz jesli juz uda mi sie to zrobic to gdzie one sa zapisywane zeby mozna bylo odpalic to z poziomu skryptu i .....najpierw odpowiedz na to. :?

Każda fotka wg. własnych ustawień. Jak nic nie zmienisz, wywoła standardowo, jak zmienisz, tak jak ustawiłeś parametry danego zdjęcia. Jest jeszcze dodatkowa opcja - wszystkie fotki wg. wzorca (z pierwszego lepszego RAWa), ale to chyba mało wygodne.

suslaw
11-03-2005, 10:14
Potrzeba matką wynalazku.... nie doczekałem się legendarnej (co do szybkości) odpowiedzi z Forum... wynalazłem ją jednak sam.

A jednak - Radek "Radio Erewan" Przybył - doskonale przepis przygotował... i Przybył z odsieczą!

:idea: Dla zainteresowanych 2 linki

1. Wprowadzenie ... http://www.cdrom.pl/index.php?title=Wywo%C5%82ywanie_RAW_w_Adobe_Photo Shop_CS

2. I skrypt do automatyzacji ... http://www.cdrom.pl/index.php?title=Dr_Browns_Image_Processor



Kriss brawo za obywatelską postawę . Tak trzymać :!: :wink:

Pozdrawiam

Myszkin
15-03-2005, 17:29
Wazne pytanie mam.
Otóż.
mam okolo NEFów,wszystkie są po wstepnej obrobce w Ps,wlasnie tak jak powyzej doradzono,wszystko na update,nie zapisane,wiec teraz jak nalezy ustawic (zakładam,że można) procesor dr Browna,by zapisaly sie żadane ustawienia w innym katalogu celem dalszego zapisania wszystkich NEFow na CD.
sytuacja wygląda mniej wiecej tak i brak mi pomysłu co dalej.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.republika.pl/fotopix3/nef.jpg)

Anonymous
16-03-2005, 14:15
I tak jest dobrze.

Myszkin
16-03-2005, 14:52
tak ale to sie zapisuje w TIFFach a pliki te maja ponad 17mb,czy nie mozna tego zostawic w RAWach?
Z 750mega RAWow zrobilo sie 2.3 gb tiff

Anonymous
16-03-2005, 15:14
No, ale masz tam opcję JPG... nie rozumiem Twojego problemu.

Myszkin
16-03-2005, 15:55
Nie rozumiem czego nie rozumiesz?. :lol:
Chcialem zeby foty z aparatu RAW po updatowniu ustawien czyli poprawkach zapisac znow w RAW o ile jest taka mozliwosc,nie chce zapisywac w JPG gdyz nie chce palic mostow,moze w przyszlosci ktos zechce je sobie poprawic jeszcze.Wyjasniłem troche?Troche to zawile ale o to mniej wiecej mi chodzi a te TIFFY to mi teraz do niczego potrzebne nie są.

Anonymous
16-03-2005, 17:21
Aaaaaaaaa, nie, Adobe PhotoShop nie potrafi zapisywać ponownie NEFów. AFAIK to obsługa RAW Nikona w ACR jest oparta o reverse engineering, bo Nikon nie udostępnił dokumentacji tego formatu publicznie, dlatego tylko NC potrafi zapisywać NEF do NEF.

Myszkin
16-03-2005, 21:22
Dziekuje Ci dobry człowieku.

Kriss
16-03-2005, 23:15
tak ale to sie zapisuje w TIFFach a pliki te maja ponad 17mb,czy nie mozna tego zostawic w RAWach?
Z 750mega RAWow zrobilo sie 2.3 gb tiff

Przyjacielu drogi...
W wyniku zapuszczenia tego skryptu PS automatycznie "wywoła" Ci RAWy (NEFy) do wybranego w opcjach formatu np... TIFF, JPG. W efekcie będziesz miał katalog wyjściowy w RAWach i docelowy z wywołanymi plikami w zadanym formacie. Wykasuj sobie katalog docelowy i zostaną Ci RAWy. RAWY będą miały korektę parametrów zapamiętaną wg tego co poleciłeś skryptowi.... a) z ustawieniami z aparatu... b) pierwsze zdjęcie w kolejce C) które tam oflagowałeś i ostrajkowałeś okupacyjnie. (kolejnośc jakaś tam) ... i możesz przecierz wybrane zdjęcia z "UPDATEować"



Aaaaaaaaa, nie, Adobe PhotoShop nie potrafi zapisywać ponownie NEFów. AFAIK to obsługa RAW Nikona w ACR jest oparta o reverse engineering, bo Nikon nie udostępnił dokumentacji tego formatu publicznie, dlatego tylko NC potrafi zapisywać NEF do NEF.

I tu się pozwolę z szanownym Kolegą (ALTER EGON) nie zgodzić ... albo nie rozumiem pytania albo...
Moim zdaniem... plagin PS zapisuje zmiany w RAWach. Jeśli edytujesz RAWa i zmieniasz ustawienia ekspozycji i reszty opcji z ALTem dasz Update to bez wywoływania masz zdjęcie przygotowane do wywołania z korektami. Lub jeśli partii zdjęć każesz się wywołać z ustawieniami z pierwszego to PS dla wszystkich wywoływanych RAWów zapisze ustawienia po zmianach... za 10 lat jak wrócisz do tych RAWów będziesz je miał w takim stanie jak je zostawiłeś... Sam skrypt nie robi nić z samymi RAWami (wzornikami) o ile nie zalecisz mu zmienić parametry... a jedynie może wykonac zadany proces do wskazanego katalogu. Czy o to chodziło.... w jakiś więc sposób zapisuje jednak zmiany ustawień RAWu w EXIFIE?


Tak mi wychodzi po 1500 tyś wywołanych tą metodą fotek... jeśli się mylę to prosze mnie naprostować do PIONU... Over

Anonymous
16-03-2005, 23:23
Czy ten skrypt działa na Adobe Photoshop CE bo u mnie nie ma katalogu Scripts

Myszkin
17-03-2005, 00:13
wlasnie działa z CS. katalog jest,poszukaj.
C:\Program Files\Adobe\Photoshop CS\Presets\Scripts.
nie ma za co. :)

Anonymous
17-03-2005, 00:13
Mogę dopytać, gdzie PS zapisuje te ustawienia, ale zapewne wykorzystuje jakieś pole EXIFu, albo pliki XMP. PS nie zmienia jednak NEFa, co Nikon Capture potrafi, a nawet "namiętnie" robi.

Myszkin
17-03-2005, 00:27
Ps nie nadpisuje NEFa,to fakt.
Fakt tez ze to co sie zupdatuje to dr procesor otworzy po raz drugi jako updatowane ale juz inny przegladacz NEFow tego nie widzi i pokazuje surowe pliki ,ktore byly na poczatku.

Anonymous
17-03-2005, 12:42
wlasnie z PS. katalog jest,poszukaj.
C:\Program Files\Adobe\Photoshop CS\Presets\Scripts.
nie ma za co.
W moim PS 7 nie ma tego katalogu stworzyłem go ręcznie ale nic to nie daje w PS w menu Plik nie ma nawet pozysji script