PDA

Zobacz pełną wersję : f801s i mozliwości



patrycjusz
09-03-2005, 16:17
Witam
Jestem od tygodnia uzytkownikiem nikona f801s. Jest to moj pierwszy nikon. Prawie rozpracowalem wszystkie opcje, mozliwosci. Chcialem sie tylko zapytac o przysick nad przyciskiem MODE. Wydaje mi sie ze jest to zmiania pomiaru swiatla. Prosze uzytkowników 801s o wytlumaczenie tej funkcji.

Pozdrawiam serdecznie

hajdar
09-03-2005, 17:31
dobrze Ci sie wydaje, wciskasz i kolkiem zmieniasz rodzaj pomiaru, na wyswietlaczu masz ikonke

Leon13th
09-03-2005, 18:34
Pozdro dla wszystich posiadaczy F801/s

patrycjusz
09-03-2005, 20:07
dzieki za odpowiedzi. :)
Powiedzcie teraz który pomiar jest jakim pomiarem.

POzdrwiam

Anonymous
09-03-2005, 20:19
loj jejoj a ja Ci to wytlunaczyc? Ikonka taka sama jak na obudowie to pomiar matrycowy, nastepna (ramka i dwa polpierscienie a w srodku kropka) to pomiar centralno-ważony, nastepna tylko kropka to pomiar punktowy

hajdar
09-03-2005, 20:20
no i sie zapmnialem zalogowac jak zwykle....

patrycjusz
09-03-2005, 20:20
właśnie o takie wytłumacznie prosiłem . Dziekuje

Pozdrawiam serdecznie :-)

ALF
10-03-2005, 01:52
no i sie zapmnialem zalogowac jak zwykle....

włącz automatyczne logowanie i po kłopocie :wink:

Władca Pixeli
10-03-2005, 03:36
Prawie rozpracowalem wszystkie opcje, mozliwosci.
Jeżeli nie masz instrukcji obsługi to jednej funkcji na pewno nie rozpracujesz.
Gdy potrzebujesz szybko przejść na Dual Program, Matrix Metering i pojedyncze zdjęcia, to wystarczy na kilka sekund nacisnąć razem dwa przyciski: MODE i DRIVE.

patrycjusz
11-03-2005, 15:59
dzieki władca:-) Bardzo przydatna funkcja. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak sie przedstawia sprawa z redukcją na M42. Na rynku widzialem redukcje z soczewką i bez soczewki(np z allegro). Osobiście sprawdzałem redukcje z soczewką. Oczywiście ostrość ustawiłem. Jednak czytalem ze poprzez redukcje bez soczewki nie mozna ustawic ostrości. Czy ktos uzywa redukcji bez soczewki w f801s ? Czy informacja, którą przeczytalem jest prawdziwa? Pierscien bez soczewki jest o polowe tańszy.

hajdar
11-03-2005, 17:52
bez soczewki nie masz ostrosci na nieskonczonosc, w zaleznosci od obiektywu skonczy Ci sie na 3-4m, wiec jedyne zastosowanie do portretu. Mam taka przejsciowke i obiektyw portretowy Jupiter 85/2 i tylko do tego zdazylo mi sie zastosowac. Uwazaj z przejsciowkami- niee kupuj z niesprawdzonego zrodla, bo sa takie przejsciowki co zakladasz ja raz i masz na stale :mrgreen: blokuja sie tak ze tylko serwis... co do takiej z soczewka? to nie wiem ile stracisz bo nie mam. W raysfoto kupisz i taka i taka, ale u nich te z soczewka kosztuja 200,- wiec jakies 6x drozej a nie dwa.

Leon13th
13-03-2005, 21:23
Mam pierścienie pośrednie do nikona,jak można przywrócić przysłone :?:

szymony
13-03-2005, 21:56
Mam pierścienie bezpośrednie do nikona,jak można przywrócić przysłone :?:
Ale o so chodzi z ta przysłoną :?: . A pierścienie to chyba pośrednie masz :wink:

Leon13th
13-03-2005, 22:04
Sorry,mała wtopka :oops:

[ Dodano: Nie 13 Mar, 2005 ]
Robie fotki z tymi pierścieniami ale z przysłoną 1,8.Co zrobić żeby mógł robić na innej :?:

Władca Pixeli
13-03-2005, 22:31
Robie fotki z tymi pierścieniami ale z przysłoną 1,8.Co zrobić żeby mógł robić na innej :?:
Jakiej firmy i jakie masz pierścienie?
Nikonowskie PK-11a, PK-12 i PK-13 przymykają przysłonę ale nie przenoszą elektroniki i autofokus nie działa. Jeżeli masz jakieś inne pierścienie to być może nie przymykają również przysłony.

hajdar
14-03-2005, 11:43
Leon troche Cie nie rozumiem? w czym problem? jesli masz nawet takie pierscienie co nie przenosza przyslony (w co troche watpie bo to by dziwne bylo) to po prostu przymknij ta przyslone na obiektywie do wartosci jaka chcesz i rob fotki? ostrosc ostaw przy pelnej dziurze potem przymknij do wartosci roboczej i rob zdjecie?
Albo zle zrozumialem pytanie :wink:

patrycjusz
14-03-2005, 22:10
Mam powazne wądpliowsci do mojego modelu f801s, a konkretniej do swiatlomeirza. Wyobrażcie sobie sytuację: kiedy przy zgaszonym swietle w pokoju zapalilem lampke skierowalem na jakis przedmiot i skierowalem aparat w strone przemiotu to swialomierz pokaz maksymalne niedoswietlenie przy przyslonie 3,3 i czasie 30 sekund i przy filmie iso 400 Jest to mozliwe? Czy swiatlomierz w korpusie mam cykniety? Zmienilem sobie czulosc na 6400 i sytuacja sie powtarza, Uwazam ze jest to nie mozliwe. Podobnie jest jesli skieruje aparat w stronę czarnego przedmiotu. Utrudnio to robienie zdjec nocnych, o ktorych w tej sytuacji moge smialo zapomniec. Tak jakby sie gubił swiatlomierz. Przy swietle wszystko jest ok.

Pozdrawiam

hajdar
14-03-2005, 22:18
z mojego doswiadczenia to Twoje watpliwosci sa watpliwe :) niestety nie licz na to ze swiatlomierz bedzie dzialal przy "braku" swiatla, niestety przy malej ilosci swiatla przestaje pokazywac ... i nie jest to feler Twojego egzemplarza. Moze inni wyjasnia Ci to zjawisko dokladniej. Sam chetnie sie dowiem jakie swiatlomierze potrafia poprawnie wskazac parametry przy takich warunkach? moj Leningrad (ale troche mu nie ufam) przestaje sensownie pokazywac nawet wczesniej niz Nikon? macie jakies doswiadczenia?

patrycjusz
14-03-2005, 22:19
to jak ja mam takie zdjecie zrobic? na wyczucie???

Leon13th
14-03-2005, 22:22
patrycjusz : A jakiego używasz pomiaru :?:

patrycjusz
14-03-2005, 22:25
sprawdzalem na wszystkich trzech. w tym tygodniu wywolam zdjecia, moze tylko swiatlomeirz nei wskazuje a zdjecia wyjda.

Leonie spróbuj na swoim tak zrobic, zgas swiatlo, zostaw monitor właczony i skieruj aparat w strone jakiego sprzedmiotu, ktory oswietla swiatlo monitora, nap na myskze czy cos obok.

szymony
14-03-2005, 22:29
to jak ja mam takie zdjecie zrobic? na wyczucie???

A to ja radze przeczytać choćby jeden artykuł pt "Pomiar światła przy zdjeciach nocnych" z tej stronki http://www.foto.w3.com.pl/sprzet.html

Leon13th
14-03-2005, 22:39
To samo u mnie

[ Dodano: Pon 14 Mar, 2005 ]
Trzeba by światłomierza

patrycjusz
15-03-2005, 14:20
po przeczytaniu artukyłu stwierdzam ze jednak nie mam pechowego egzmelparzu nikona:D Po swiatlomierz ma za malo swiatla aby zmierzyc pomiar. W takim razie aparaty nowsze mają wrązliwsze swiatlomierze?

Kekacz
15-03-2005, 14:24
E tam nowsze, sa i starsze, ktore maja bardziej czuly, a sa nowsze ktore maja do bani, kwestia półki cenowej.

patrycjusz
05-04-2005, 14:30
Powrócę do tematu 801s , a szczególnie do redukcji gwintu m42. Wczesniej ktos napisal, ze kiedy mamy do czynienia z redukcją posiadającą soczewkę, to uzyskamy ostrosc w nieskończosc, w przeciwnym razie konczy sie na 3-4 metrach w zaleznosci od obiektywu... Idąc według rad i zaleceń, pozyczyłem redukcje z soczewką, aby sprawdzić mozliwosci. Przy pentaconie 135 wszystko gra i gitarka. Lecz przy starym obiektywie Helios-44-2 (58mm f/2) oryginalnym z zenita E sprawa sie nieco komplikuje. Otoz zakres ostrosci konczy sie na 4 metrach poniewaz blokuje soczewka na redukcji :-) I wlasnie tu jest problem. Czy w przypadku redukcji bez soczewki uzyskam ostrosc w nieskonczonosci? , :D

Niech mi ktos mądry odpowie :p
Pozdrawiam

szymony
05-04-2005, 14:37
Gdy się jeszcze w takie chińskie kobinacje bawiłem to nie miałem takich problemów.
Zapinałem sonnara 135/3,5; flektogona 35/2,4; fujiona 50/2 itp, itd.. soczewka redukcji nie blokowała żadnego z nich. Redukcje miałem hamy.

patrycjusz
05-04-2005, 14:42
ta takze jest HAMAowska, moze to prez felerny obiektyw, prawdopodbnie byl kiedy klejony :p

ps. A jak tu sie nie bawic, jak kasy brak na dobre szkła

hajdar
05-04-2005, 21:34
Patrycjusz, nie mam redukcji z soczewka, ale Helios nie ostrzy z redukcja bez soczewki. Mozliwe ze cos dziwnego masz z tym Heliosem?