PDA

Zobacz pełną wersję : Użyczenie zdjęć



jurekb
31-08-2009, 14:39
Posiadam w zbiorach trochę, unikalnych zdjęć rodzinnych, o wartości historycznej.
Niedawno zwrócono się do mnie o udostępnienie ich na wystawę muzealną.

Mogę je wypożyczyć, niekomercyjnie, ale nie chciałbym pozbawić się praw majątkowych (szersza publikacja poza wystawą).

Czy ktoś z Was ma może wzór umowy udostępnienia fotografii tylko na potrzeby konkretnej wystawy.
Sprawa dość pilna.

Jacek_Z
31-08-2009, 14:46
Jesteś w ogóle autorem tych zdjęć?
Jeśli nie - nabyłeś do nich prawa majątkowe jak rozumiem?
Posiadanie egz utworu nie oznacza posiadania praw majątkowych.
Ile lat mają te fotografie? ochrona nie trwa wieczność.

jurekb
31-08-2009, 15:02
Jesteś w ogóle autorem tych zdjęć?
Jeśli nie - nabyłeś do nich prawa majątkowe jak rozumiem?
Posiadanie egz utworu nie oznacza posiadania praw majątkowych.
Ile lat mają te fotografie? ochrona nie trwa wieczność.

- Nie jestem autorem.
- Prawa nabyłem niejako przez darowiznę od członka rodziny będącego na tych fotografiach.
- Od 90-60 lat.

Jacek_Z
31-08-2009, 17:10
- Nie jestem autorem.
- Prawa nabyłem niejako przez darowiznę od członka rodziny będącego na tych fotografiach.
Tą drogą to dostałeś papierową odbitkę, a nie prawa. Zapewne nie masz umowy pisemnej o przekazaniu praw majątkowych.
Osoba będąca na zdjęciu nie jest właścicielem praw majątkowych. Ich właścicielem był autor a następnie jego spadkobiercy. Być może osoba będąca na zdjęciu jest spadkobiercą, nie wiem (a wątpię czy jedynym)
Ale w związku z tym co poniżej to chyba te rozważania nie są najistotniejsze:


- Od 90-60 lat.
Ustawa mówi:
Art. 36. Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat siedemdziesięciu:

Przenoszę do działu "fotografia a prawo".

jurekb
31-08-2009, 19:59
Dzięki za info

Jacek_Z
31-08-2009, 20:40
Pociesz się, że użyczając odbitkę nie przekazujesz praw nigdy, tylko udostępniasz egz utworu. Przekazanie praw wiązało by się z jakąś umową.

Nie do końca wiem o co ci chodzi, ale po prostu napisz, że żądasz zwrotu eksponatu (zdjęcia) po zakończeniu wystawy. O prawach majątkowych nikt w przypadku takiej wystawy zapewne nie wspomni. Oni ich nie potrzebują, ty ich się nie chcesz pozbyć (choć ich nie masz :) ), nie widzę problemu.
Gdyby żądano od ciebie podpisania jakiegoś oświadczenia, umowy to wtedy powiedz, że musisz to skonsultować, na spokojnie się z tym zapoznać. A następnie przepisz nam to tutaj :)

jurekb
01-09-2009, 09:11
Dzięki :)

freefly
01-09-2009, 22:24
Nigdy nie udostępniaj oryginałów zdjęć rodzinnych, zwłaszcza jeśli są to jedyne egzemplarze.
Zrób reprodukcje i je udostępnij.

jurekb
02-09-2009, 17:01
Nigdy nie udostępniaj oryginałów zdjęć rodzinnych, zwłaszcza jeśli są to jedyne egzemplarze.
Zrób reprodukcje i je udostępnij.
Zgadza się, właśnie tak zrobiłem w tym przypadku.