PDA

Zobacz pełną wersję : Szpula negatywu... jak tego uzywac?



Anonymous
09-03-2005, 14:26
Powoli kompletuje ciemnie fotograficzna i ksiazki o niej (coby troszke poczytac). Przy okazji natrafilem na allegro na szpule negatywow - cena niczego sobie, ale jak do cholery sie tego uzywa?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=44527943

Gamling
09-03-2005, 14:29
No po prostu ucina sie kawalek, laduje do kasetki, kasetke do aparatu i robisz zdjecia. :D

Anonymous
09-03-2005, 14:56
No po prostu ucina sie kawalek, laduje do kasetki, kasetke do aparatu i robisz zdjecia. :D

Tak podejrzewalem ;-). Gdzie mozna kupic taka kasetke, bo domyslam sie, ze tych zwyklych uzyc nie moge? Pozatym to ucinanie + ladowanie ma sie oczywiscie odbywac w calkowitych ciemnosciach? ;-)

gALL
09-03-2005, 15:04
Kasetek nigdzie nie kupisz, poszukaj wsrod znajomych kto mial ciemnie, albo fotografowal w latach 80-tych XXw. NRDowskie filmy byly pakowane w plastikowe kasetki, ktore byly zakrecane a nie zaciskane jak wspolczesne. Poza tym polskie Fotopan HL byl w metalowych rozbieralnych. Na Allegro czasem bywaja nawijaczki do filmow. Aha, w standardowa kasete 135 miesci sie 1.5m filmu.

Anonymous
09-03-2005, 15:51
Na Allegro czasem bywaja nawijaczki do filmow.

A coz to takiego? :-) Widzialem na allegro kasetki metalowe i chyba taka sobie sprawie.

dRUId
09-03-2005, 21:43
Podejrzewam, że nic się nie zmieniło. Kiedy kupowałem fotopana to było tam bodajże 10 filmów, które nawijało się na szpulki do kasetek w ciemni przy odpowiednim świetle. Oddzielenie jednego filmu od drugiego następowało w przewężeniu. Kalkulowało się kupno takiej wersji ze względu na cenę. Mam jeszcze gdzieś w zakamarkach kilkanaście sztuk pustych kaset.

irekka
10-03-2005, 09:43
W dawnych czasach można było kupić w puszce fotopan FF i HL . Było to 10 filmów w puszcze - ale w przeciwieństwie do tej puszki z allegro miały wycięte końcówki. Szpulki jakie posiadałem wówczas nie posiadały mechanizmu "zatrzaskowego" tylko film musiał mieć dziurkę na zwęzonym końcu, który wchodził na zaczep szpulki. Oczywiście ładowanie w całowitej ciemności a za nawijarkę słuzył mi aparat z ręcznym przewijaniem filmu. Obecne kasety nie da się niestety wykorzystać, ale jak chcesz to poszukam w piwnicy u mojej mamy - moze uchowało się parę sztuk, ale to potrwa kilka dni. Przed zakupem musisz zdobyc kasetki i sprawdzić czy dasz sobie rade w całkowitej ciemności przyciąć film, wyprofilować koncówkę, wyciąć otworek, włożyć do kasety, odmierzyć, nawinąć i nienaświetlić. Powodzenia.

Populares
10-03-2005, 10:42
Osobiście nie testowałem, ale podobono jakieś filmy Foma są w kasetach rozbieralnych z kodem DX.

Kynio
10-03-2005, 11:04
Na czarno-biale.pl widziałem naklejki z kodem DX, więc można chyba sobie ustawić dowolną czulość i długość filmu, ale nie próbowałem więc głowy nie dam.

patrycjusz
10-03-2005, 13:52
Na czarno-biale.pl widziałem naklejki z kodem DX, więc można chyba sobie ustawić dowolną czulość i długość filmu, ale nie próbowałem więc głowy nie dam.

To chyba nie jest problem, bo przeciez mozna recznie ustwiac czulosc.

Pozdrawiam Serdecznie

cahe
10-03-2005, 15:27
jak chcesz to poszukam w piwnicy u mojej mamy - moze uchowało się parę sztuk, ale to potrwa kilka dni.

Chce :-). Jak znajdziesz to wycen to i jakos zalatwimy sprawe.

dRUId
10-03-2005, 18:55
Chce :-). Jak znajdziesz to wycen to i jakos zalatwimy sprawe.
Jak irekka nie znajdzie to daj znać, zaczne szukać ja :)

Anonymous
10-03-2005, 19:32
Chce :-). Jak znajdziesz to wycen to i jakos zalatwimy sprawe.
Jak irekka nie znajdzie to daj znać, zaczne szukać ja :)

E... chyba nie bede wam klopotu robil i zamowie sobie zestaw 5 kasetek metalowych za 30zl i tyle ;-).

W kazdym razie wielkie dzieki!

Pozdrawiam,

dRUId
11-03-2005, 08:42
E... chyba nie bede wam klopotu robil i zamowie sobie zestaw 5 kasetek metalowych za 30zl i tyle ;-).

W kazdym razie wielkie dzieki!

Żaden kłopot, zajrzę dziś w zakamarki i jak znajdę to dam znać. :wink:

Anonymous
11-03-2005, 17:05
Żaden kłopot, zajrzę dziś w zakamarki i jak znajdę to dam znać. :wink:

W takim razie pieknie dziekuje ;-).

A wlasnie - wie ktos moze jak nawinac film na taka kasetke, jesli mam go w szpuli? Moze jakas strona z instrukcjami lub opis?

irekka
18-03-2005, 13:51
O temacie nie zapomniałem -chociaz to chwilę trwało.
Niestety nic co nadawałoby się do dalszej eksploatacji nie znalazłem.

lalinea
18-03-2005, 14:07
W miarę z nowych kasetek które się rozbierają to kasetki z Nippona (100 i 200DX) lub właśnie z Fomy o której piszą koledzy.Kasetki z Nippona używają do przepakowywania filmów w zakładach fotograficznych i tam by można było popytać (może dadzą). A co do nawijania filmów przede wszystkim suche ręce, ciemność całkowita przy nawijaniu, dobre przyklejenie końcówki filmu do szpulki dobrą taśmą (tak żeby nie wyciągnęło filmu po ostatyniej klatce i taśma żeby nie ślimaczyła się po filmie) oraz nawijaj tylko tyle ile wejdzie luźno do kasetki (nie upychaj), dx najlepiej by był zgodny (film-kasetka) no chyba że czułość ustawiasz ręcznie- to wtedy jest to bez znaczenia. I to z grubsza tyle.

Anonymous
21-03-2005, 03:30
Kasetek nigdzie nie kupisz,. w tej http://efkafoto.com.pl/ hurtowni są po 6,50 zł za sztukę. Na 100%, bo kupiłem... choć chyba nie ma w cenniku na stronie (widze że Polypan robi karierę, u mnie też leży w lodówce rola 90 m ) :D

zezowaty pinhol
21-03-2005, 03:35
Kasetek nigdzie nie kupisz,. w tej http://efkafoto.com.pl/ hurtowni są po 6,50 zł za sztukę. Na 100%, bo kupiłem... choć chyba nie ma w cenniku na stronie (widze że Polypan robi karierę, u mnie też leży w lodówce rola 90 m ) :D No, teraz już mniej anonimowo się zacytuję :? (coś mnie cookie zjadło)

Miqel
21-03-2005, 12:13
Możesz jeszcze poszukać kasetek w ofercie HAMA'y mieli kiedyś plastikowe rozbieralne ksaetki, specjalnie do konfekcjonowania filmów ciętych ze szpuli. Widziałen na Giełdie Foto w Stodołe. Mały trick Ci zadradzę: rozpiętość ramion na maxa, dale długość filmu odpowiadającą ok 36-38 kl. Oczywiście przeciętnego człowieka, nie mówię o koszykazach :wink:

I proponuję film dobrze przykleić np. papierową taśmą klejącą do szpulki, bo jak Ci sie zerwie to tylko ciemnia pozostaje. cały procesz domieżania, cięcia i nawijania koniecznie w całkowitej ciemności !!!

pietrucha
21-03-2005, 14:18
Kaiser Kasetki rozbieralne do filmów, plastik, 5 szt. 28,30z http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?cPath=103_136&products_id=1387
Hama Kasetki do filmów plastikowe - 5 szt. 30,70zł http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?cPath=103_136&products_id=1798
Kaiser Kasetki rozbieralne do filmów, metal, 5 szt. 31,90z http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?cPath=103_136&products_id=1216

ceny ze sklepu
Sklep Fotograficzny Czarno-Białe
ul. Hoża 9
00-528 Warszawa
tel./fax: 0-22 621 40 07
http://www.czarno-biale.pl/sklep/

gALL
21-03-2005, 19:22
O w morde, ale to w cenie. A ostatnio dalem kolerze 10 kasetek, na szczescie sobie pare zostawilem.

Anonymous
24-03-2005, 14:09
Juz wszystko zakupione, dzisiaj poprobuje to wpadkowac do srodka i strzelic pare fotek ;-).

BTW. Czy fotopan 200 moze jakos przeforsowac na 400 lub wiecej?

gALL
25-03-2005, 00:27
Fomapan 200 ... szkoda zachodu, od razu lepiej kupic Ilforda Pana 100 lub 400.

Anonymous
25-03-2005, 12:36
Fomapan 200 ... szkoda zachodu, od razu lepiej kupic Ilforda Pana 100 lub 400.

Tzn?

Anonymous
25-03-2005, 12:39
Przy okazji - wybralem Fotopan ze wzgledu na cene i to, ze to dopiero poczatki mojej pracy w ciemni i jak cos spier... to nie bedzie zalu ;-).