PDA

Zobacz pełną wersję : 12mm vs 17mm



Loki
05-10-2006, 18:05
Witam,
jestem zupelny "swiezak" :) dopiero odebralem D50 i obiektyw 50/1.8 i po przesiadce z Olympusa C-750
zaczynam zabawe z prawdziwym aparatem :)
Jako ze robie zdjecia glownie w plenerze (ale i we wnetrzach bez lampy) interesuje mnie glownie szeroki kat.
Mam dylemat czy wybrac Tokine 12-24/4 czy Tamron 17-50/2.8.
Na korzysc Tokiny przemawia oczywiscie szerooooko :) ale to swiatlo Tamrona nie daje mi spokoju :)

Wracajac do meritum.
Czy ma ktos z Was zdjecie tej samej sceny przy ogniskowej 12 i 17mm? Najlepiej cos "gorskiego"?
Chcialbym zobaczyc ile warte jest te 5mm wiecej...

pozdr.

loki

G.A.
05-10-2006, 21:22
ile warte jest te 5mm wiecej...

całkiem sporo warte ;-) powiedziałbym, że ze jeśli chodzi o kąt widzenia obiektywu to ze 20 stopni ;-) ale tracisz za to 1 działke...

tamron bardziej uniwersalny jeśli chodzi o zakres zoom i światło. do krajobrazu lepsza tokina, f4 to trochę (w pomieszczeniach) ciemno, ale z drugiej strony ze względu na krótszą ogniskową możesz stosować trochę dłuższe czasy. na szerokim końcu tokina lepiej skorygowana geometrycznie. skoro juz masz 50 1.8 to może tokina?

jak masz chwile może poszukaj przykladowych zdjęć np tu: http://www.pbase.com/cameras

CZOLG
06-10-2006, 01:01
Tokina bardzo dobra, ale nawet na tym 24 to jest szeroko. Trzeba podchodzic naprawde blisko.

jarek76
06-10-2006, 07:25
Ja na twoim miejscu kupiłbym tokinę i tamrona 28-75, można już teraz znaleźć używkę za rozsądne pieniądze.
Wiem że to będzie trochę drożej, ale będziesz miał dwa dobre szkła

Loki
06-10-2006, 10:07
mam jeszcze (w drodze) nikkora 28-80/3.5-5.6 zakupionego zupelnie przypadkiem, wiem ze to nienajlepsze (delikatnie mowiac) szklo, ale na poczatek moze wystarczy na nagla potrzebe czegos wezszego (choc tak na prawde nie widze dla niego zastosowania... ciemno, ani szeroko, ani wasko...)

Poogladalem zdjecia z tokiny... landszafty wychodza super, musze poszukac jeszcze jakichs fotek z wnetrz przy slabszym oswietleniu...

Niedzwiedz
06-10-2006, 10:33
na poczatek wez tamrona potem dozbieraj na sigme badz tokine szeroka

jarek76
06-10-2006, 15:44
Widzę że po ostatnim reportażu bardzo brakowało ci zakresu tamrona

IT
06-10-2006, 16:13
Loki,porównaj sobie tutaj:
http://www.tamroneurope.com/flc.htm

Loki
06-10-2006, 16:19
chyba jednak zdecyduje sie na tokine.
reportazu nigdy w zyciu nie robilem i sie nie zanosi, a poogladalem sporo galerii i ta tokina daje swietne efekty nie tylko przy landszafcie... nawet "makro" i portret ciekawy widzialem :)
tak szeroko precej czy pozniej bym i tak kupil a wiem ze predzej braknie mi szerokosci niz przyblizenia :)
tak czy inaczej wielkie dzieki za pomoc

BTW patrzac na stopke Niedzwiedzia zwatpilem w szczerosc jego wypowiedzi ;)

Teraz jeszcze tylko znalezc gdzies w swiecie za rozsadne pieniadze... :)

Loki
06-10-2006, 16:25
Loki,porównaj sobie tutaj:
http://www.tamroneurope.com/flc.htm

super stronka, dzieki.
utwierdzilo mnie to w tokinie :twisted:

Loki
10-10-2006, 15:30
hmmm... dziwne... tak mnie utwierdzilo ze w koncu stanelo na NIedzwiedziowym... zakupilem Tamrona :)

Najwyzej bede mial na kogo zwalic wine :)