PDA

Zobacz pełną wersję : Kupiłem D70 z kitem - co dalej?



Anonymous
08-03-2005, 23:41
Właśnie kupiłem lustro i zastanawiam się co dalej żeby wycisnąć z niego co się da a nie zarżnąć się kasowo. Możecie podpowiedzieć nowemu? Jutro będę miał już taniego zooma 70-300G więc z tym chwilowo dam sobie spokój. Co najczęściej kupują użytkownicy D70 po zakupie aparatu?
Lubię focić w przyrodzie (od makro po tele) choć zaczynam się bawić portretami...

turbo
08-03-2005, 23:44
jeśli do portretu to coś stałego 50/f1.8 lub 80, 85. Dwa ostatnie już niestety drozsze. Pozdrawiam

akustyk
08-03-2005, 23:46
nie wiem co kupuja akurat uzytkownicy D70, ale ogolnie dosc popularne jest wybieranie dobrych podrecznikow. uwaga! do fotografowania, nie Photoshopa - sprawdzac zawartosc ksiazki przed kupieniem, bo pod haslem fotografia tez spotyka sie kursy Photoshopa :(

a tak ogolnie, to skupilbym sie na robieniu zdjec, nie na dokupowaniu sprzetu. zacznij fotografowac, a potem Ci "w praniu" wyjdzie, czego mozesz potrzebowac

maroo
08-03-2005, 23:51
zacznij fotografowac, a potem Ci "w praniu" wyjdzie, czego mozesz potrzebowac

To jest też moja wersja i jej będę się trzymał.

deadcop
08-03-2005, 23:59
1. Ksiazka o fotografii

2.Dobry statyw. Stawiam dobry statyw przed rewelacyjnym szklem...

Anonymous
09-03-2005, 00:06
Nie zrozumieliśmy się - trochę wcześniej fociłem choć nie takim sprzętem. Używałem jak to tutaj nazywacie "małpki". Teraz usłyszałem że sam kit nie do końca pozwala poczuć moc tego co posiadam...

grisza
09-03-2005, 00:11
Dobry statyw. Stawiam dobry statyw przed rewelacyjnym szklem...

i tu dochodzimy do uniwersalnej odpowiedzi jaką dał akustyk:

zacznij fotografowac, a potem Ci "w praniu" wyjdzie, czego mozesz potrzebowac

ja wolałbym przed statywem dobry obiektyw, a chyba wcześniej - lampę błyskową :-)
Dosyć często robię reportaże i lampa (dobra!) jest wręcz niezbędna, no i przyjemnie mieć dobre, jasne szkiełko, ale kit nie jest taki zły.

pozdrawiam
Grzegorz

ALF
09-03-2005, 01:24
1- dobry statyw
2- filtry (minimum UV i polar oraz szare i połówkowe szare)
3- lampa
4- jeśli syfrak, to fotobank
5- torba
6- jasny zoom standardowy
7- tamron 90/2;8 - do makro idealny, a przy zmiękczeniu zdjęć filtrem i do portretu się nada
8- czyścidełka do szkieł i matrycy
9- cała masa innych dupereli za ogromne pieniądze :D

grisza
09-03-2005, 01:43
1- ........
......9- cała masa innych dupereli za ogromne pieniądze :D
Zdecydowanie masz rację :-)

nie znasz może jutrzejszych numerków totka?

licząc po minimum (bez 9 punktu) wyszło ok. 5 400 zł
nie liczyłem do tej pory ile już wydałem na te kilka kg sprzętu, które posiadam..... i chyba lepiej nie liczyć :-)

pozdrawiam

Pawel Pawlak
09-03-2005, 01:47
pewnie że sa lepsze obiektywy niż kit. Ale rzuć okie do "galerii..." znajdziesz tam sporo REWELACYJNYCH zdjęć robionych z użyciem tego obiektywu.
O kolejności zakupów przeczytałeś w postach powyżej. Powodzenia w zaprzyjaźnianiu się z D70 :)

ALF
09-03-2005, 02:02
no dobra...podam orientacyjne ceny:
1- dobry statyw - 500 + 210 głowica = 710 - % u hesji :)
2- filtry (minimum UV i polar oraz szare i połówkowe szare) (ceny z allegro dla 67mm w kolejności: 119, 245, 140, 120/170...ewentualnie system cokina, ale to inna bajka :)
3- lampa - 600 sigma, 1350 SB800
4- jeśli syfrak, to fotobank - 450-2450
5- torba - 200-600
6- jasny zoom standardowy 1300-5500
7- tamron 90/2;8 - do makro idealny, a przy zmiękczeniu zdjęć filtrem i do portretu się nada 1200-1700
8- czyścidełka do szkieł i matrycy - 30-70
9- nie macie tyle kasy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Władca Pixeli
09-03-2005, 08:00
To światłomierzy nikt już nie używa?
Nowe aparaty mają bardzo rozbudowane układy pomiaru światła, a aparaty cyfrowe mają dodatkowo podgląd, a mimo to częśc zdjęć nie jest naświetlona poprawnie.
Szczególnie przy portrecie zamiast się martwić jak kolor ubrania czy tła może wpłynąć na pomiar światła, wystarczy użyć światłomierz i zmierzyć światło padające na model i zdjęcie musi być naświetlone poprawnie. Przy okazji dobry światłomierz będzie również mierzył światło błyskowe.

irekka
09-03-2005, 08:32
Ja bym w pierwszym punkcie dał coś innego.
1. przestudiowanie tego forum
Bedzie kosztowało to sporo, ale na szczęscie czasu a nie pieniędzy.
Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania jaki sie nasuną przy użytkowaniu, oraz odpowiedzi na pytania których jeszcze nie zadałeś.

mareks007
09-03-2005, 08:51
Ja bym w pierwszym punkcie dał coś innego.
1. przestudiowanie tego forum
Bedzie kosztowało to sporo, ale na szczęscie czasu a nie pieniędzy.
Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania jaki sie nasuną przy użytkowaniu, oraz odpowiedzi na pytania których jeszcze nie zadałeś.

zgadzam się z irekka w 100%
a poza tym pobaw się trochę sprzętem w zaciszu domowym

akustyk
09-03-2005, 09:34
To światłomierzy nikt już nie używa?
Nowe aparaty mają bardzo rozbudowane układy pomiaru światła, a aparaty cyfrowe mają dodatkowo podgląd, a mimo to częśc zdjęć nie jest naświetlona poprawnie.

eee... no nie rob z Nikona D70 reprezentanta aparatow cyfrowych. o moim sprzecie nie powiedzialbym, ze zle naswietla. znam jego matryce i wiem do jakich korekt EV wypadaja poszczegolne strefy systemu Adamsa - tam gdzie jest czas na przemyslenie pomiaru, nigdy mnie jeszcze 10D nie zawiodlo. a tam gdzie czasu nie ma wlaczam usredniony, robie na oko korekte dla sceny i nie ma prawa wyjsc zly pomiar.

mowie serio, (wyjatkowo) bez drobnych zlosliwosci a propos Nikona :-) po prostu nie zauwazam opisanego efektu zlego pomiaru u siebie.

a juz zupelnie inna kwestia jest to, ze uzywanie swiatlomierza wymaga pewnosci, ze matryca dziala z deklarowana czuloscia. tymczasem, ISO 200 wcale nie oznacza koniecznie tej wartosci, bo moze sie okazac ze aparat tak naprawde naswietla z wieksza czuloscia. o ile wiem m.in. D70 ma taka przypadlosc, ze jego czulosc jest nieco wyzsza niz deklarowana (bodajze 2/3 EV, ale musialbym sprawdzic). i gdybys podal wskazania wg. swiatlomierza mialbys duze szanse na przejaranie ich :(

Lukrecja
09-03-2005, 11:19
ponieważ niedawno kupiłam D70 wiec moge ci powiedziec co i w jakiej kolejnosci kupowałam
posiadałam juz statyw i zestaw czyszczący
1. razem z kit kupiłam filtr UV
2. dokupiłam plecak
3. filtr polaryzacyjny
4. obiektyw Nikkor 28-200 razem z filtrem Uv
5. obiektyw sigma 105mm do makro
6. pozniewaz obiektyw 28-200 nie do końca sie sprawdził w terenie wiec dokupiłam sigme 70-300mm wraz z filtram polaryzacyjnym

zastanawiama sie nad sprzedarza 28-200 ale sądze że przyda sie do niektorych zdjec w terenie i we wnetrzach i nie bede musiła co chwila zminach 18-70 i 70-300 (jesli nie to sprzedam)

gALL
09-03-2005, 11:26
Sprzedaj 28-200 oraz 70-300, a w zamian kup 180/2.8 ... serio, masz 100 i przyzwoitego kita 18-70.

Paradox
09-03-2005, 11:33
Myślę, że post Lukrecji jest najlepszym potwierdzeiem słów Akustyka


a tak ogolnie, to skupilbym sie na robieniu zdjec, nie na dokupowaniu sprzetu. zacznij fotografowac, a potem Ci "w praniu" wyjdzie, czego mozesz potrzebowac

uchroni Cie to od zakupu czegoś, czego nie będziesz potrzebował. Przeczytaj instrukcję, poczytaj forum i posty użytkowników D70 i w miarę poznawania aparatu i posiadanych obiektywów zbieraj pozostałe klamoty. Różne są preferencje i czasami coś, co inni uznają za niezbędne, Tobie nigdy się nie przyda.
Nawet jeśli masz dużo kasy, zakupy " na raty" dają więcej zabawy- dłużej cieszysz się nowymi zabawkami :mrgreen:

Leon13th
09-03-2005, 12:23
Cosby : Rób zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia,ja mam trzy obiektywy do swojego nikosia i w zupełności mi to wystarcza,w większości przypadków używam zooma standardowego 28-70/3,5-4,5.Baw się światłem jak masz taką możliwość.

Kynio
09-03-2005, 13:38
.ewentualnie system cokina, ale to inna bajka :)
Mam pytanko dotyczące tego sprzętu. Mam kitowy 28-100 G i z pierścieniem ostrości kreci się cały "gwint". Czy będą działać tu filtry Cokin? Nie bedą się przekręcać czy będę musiał je ustawiać po ustawieniu ostrości? Czy jednak wtedy pierścień ostrości znowu się nie przekręci i tak w kółko? :) Mam nadzieję, że za bardzo nie pomieszałem i mnie zrozumiecie.
Pozdrawiam

akustyk
09-03-2005, 13:58
Mam pytanko dotyczące tego sprzętu. Mam kitowy 28-100 G i z pierścieniem ostrości kreci się cały "gwint". Czy będą działać tu filtry Cokin? Nie bedą się przekręcać czy będę musiał je ustawiać po ustawieniu ostrości? Czy jednak wtedy pierścień ostrości znowu się nie przekręci i tak w kółko? :) Mam nadzieję, że za bardzo nie pomieszałem i mnie zrozumiecie.
Pozdrawiam

w uchwytach Cokina jest taki zabek, ktory mozna wylamac i wtedy uchwyt nie powinien obracac sie wraz z przednia czescia obiektywu. pisze "nie powinien", bo jednak czasami trzeba poprawiac

same filtry beda oczywiscie dzialac. pomijajac beznadziejna jakosc optyczna oryginalnego Cokina, i jego niebotyczne ceny... ale to juz osobna bajka

Kynio
09-03-2005, 14:09
Beznadziejną jakośc powiadasz? Cena nie będzie duża bo kupię raczej używany od kolegi, tylko musze sprawdzić czy takie samo fi, jak nie to kupie przejściówkę ewentualnie. Rozwiń myśl o słabej jakości, te na gwint są lepsze?
Pozdrawiam.

Gamling
09-03-2005, 14:12
Faktycznie filtry Cokina nie sa rewelacyjne optycznie, troche lepsze sa filtry Hitecha i w dodatku pasuja do holdera systemu Cokina.

ALF
09-03-2005, 14:13
same filtry beda oczywiscie dzialac. pomijajac beznadziejna jakosc optyczna oryginalnego Cokina, i jego niebotyczne ceny... ale to juz osobna bajka

a skąd masz takie informacje? ja robię sporo w cokinie i jakoś nie zauważyłem ani beznadziejnej jakości filtrów ani niebotycznych cen...ceny są w okolicach marumi...a używek 30-75zł za sztukę...do tego ciut droższ Lee lub Hitech albo tańsze PPL...

akustyk
09-03-2005, 14:18
Beznadziejną jakośc powiadasz? Cena nie będzie duża bo kupię raczej używany od kolegi, tylko musze sprawdzić czy takie samo fi, jak nie to kupie przejściówkę ewentualnie. Rozwiń myśl o słabej jakości, te na gwint są lepsze?
Pozdrawiam.

polowkowe filtry sa robione na podkladzie zywicznym, ktory optycznie nie ma sie jak rownac do szkla. niezaleznie od tego czy to jest filtr prostokatny czy oprawkowy.

mozna strawic jeden filtr zywiczny na drodze optycznej, ale jak zalozysz dwa, to juz odbije sie to wyraznie na jakosci (glownie szczegolowosci i kontrascie) zdjec. inna kwestia, ze podklad zywiczny podkladowi nie rowny, i to co wykorzystuje Singh-Ray czy Lee jest o niebo lepsze (i oczywiscie drozsze) niz szmelc uzywany przez Cokina, czy PPL-a.

sam uzywam polowek Hitecha i PPL-a. ta pierwsza firma jest drozsza (choc i tak tansza niz Cokin), ma lepszej jakosci podklad i przede wszystkim - prawdziwie neutralne szare polowki. czego o zarozawiajacym szmelcu marki Cokin nie mozna powiedziec. Hitech jest tez nieco wytrzymalszy na zarysowania.
natomiast PPL-a mam w polowkach kolorowych. jakosc optyczna jest podobna jak Cokina (czytaj: taka sobie), ale za to cena zdecydowanie nizsza. no a jak mam sobie psuc zdjecia, to wole to robic tanio :D

system Cokina (uchwyty, pierscienie) - tak. filtry tej firmy - bron BIOS-ie. odradzam. swoja droga, to uchwyty Cokina tez nie sa jakies wybitnie mocne, bo wbrew pozorom nietrudno "dociski" polamac. ale w swojej cenie nie maja konkurencji - uchwyty Hitecha sa nieporownywalnie drozsze

ALF
09-03-2005, 14:23
połówek ND używam hitech bo są, a cokin faktycznie ich nie robi, cokina używam połówek szrych (grey) i kolorowych...czasem 2-3-5 na raz i jakoś w krajobrazie do którego używa się głównie tych filtrów nie zauważyłem wielkich różnic przy zdjęciach z i bez filtra...no jak pojedziesz z rozmiarami do 50/100 różnicę zobaczysz :P

akustyk
09-03-2005, 14:24
same filtry beda oczywiscie dzialac. pomijajac beznadziejna jakosc optyczna oryginalnego Cokina, i jego niebotyczne ceny... ale to juz osobna bajka

a skąd masz takie informacje? ja robię sporo w cokinie i jakoś nie zauważyłem ani beznadziejnej jakości filtrów ani niebotycznych cen...ceny są w okolicach marumi...a używek 30-75zł za sztukę...do tego ciut droższ Lee lub Hitech albo tańsze PPL...

na przykladzie rozmiaru P:

neutralne:
polowka Cokina - 120zl
polowka Hitecha - 110zl (w raysfoto. teamworkphoto z Londynu ma po 12,5 funta :-) )

kolorowe:
Cokin - 120zl
PPL - 45zl

Lee bynajmniej nie jest ciut drozsze - ceny zaczynaja sie od 80 dolcow za P i wybor w tym rozmiarze jest mocno ograniczony. mowie o cenach w USA, gdzie jest raczej taniej. w Raysfoto bedzie drozej (nie mam ich cennika na Lee, ale jak chcesz to moge sie dowiedziec) :-)


optycznie, to ja widze mocny spadek jakosci po zalozeniu 2 filtrow Cokina czy PPL-a. nie widze takich efektow przy Hitechu. i przy nieznacznie nizszej cenie tych filtrow naprawde nie widze uzasadnienia dla kupowania Cokina, poza takim, ze te filtry maja dobrze przemyslane kolory polowek. w przypadku tanszego PPL-a jest pewien rozrzut i filtr kupiony 3 miesiace temu moze miec inny odcien niz filtr o tej samej nazwie kupiony tydzien temu. jest to wada, choc czasem za 3x nizsza cene mozna to przebolec

[ Dodano: Sro 09 Mar, 2005 ]

połówek ND używam hitech bo są, a cokin faktycznie ich nie robi, cokina używam połówek szrych (grey) i kolorowych...czasem 2-3-5 na raz i jakoś w krajobrazie do którego używa się głównie tych filtrów nie zauważyłem wielkich różnic przy zdjęciach z i bez filtra...no jak pojedziesz z rozmiarami do 50/100 różnicę zobaczysz :P

na szare polowki Cokina szkoda czasu. lubie rozowe nieba, ale jak fotografuje swity gdzie to jest naturalne, a nie w srodku dnia :D jestem zlosliwy? owszem, bo mnie wkurza badziewna neutralnosc Cokina. dlatego sie tego pozbylem. nie stac mnie na psucie zdjec :(

co do spadku jakosci - na duzych powiekszeniach zobaczysz. ja widze to na pelnych klatkach z cyfry - jesli masz mozliwosc pstrykniecia fotek z cyfra dla porownania, to zobacz. widac spadek jakosci.

na przykladzie tego zdjecia: http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=563288 mozna zobaczyc ile jakosci traci sie przez polowki. ten sam aparat zrobil zdjecie: http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=515942 ;-) a uwierz mi, ze jak patrze na 100% przy konwersji tych klatek z RAW-a, to widac to jeszcze mocniej :)

Anonymous
09-03-2005, 14:36
No ale gdzie tu odpowiedzi na moje pytanie?

ALF
09-03-2005, 14:40
kup lusterko analogowe nie bedziesz miał takich rozterek :P
oczywiście PPL jest o połowę tańszy i przy filtrach konwersyjnych jest sens ich kupowania...oczywiści hitechy są nieco tańsze i warto w nie zainwestować...zwłaszcza w ND i połówki ND...greye cokina są całkiem niezłe...mam ich kilka i nie marudzę :P

akustyk
09-03-2005, 14:45
oczywiście PPL jest o połowę tańszy i przy filtrach konwersyjnych jest sens ich kupowania...


no w cyfrze nie bardzo. jedyny konwersyjny jaki w cyfrze jest przydatny to 80A albo nawet KB20. z reszta sytuacji WB sobie potrafi poradzic.

a swoja droga, to konwersa to jednak wole w oprawce. te filtry mozna zrobic ze szkla i ich jakosc optyczna bedzie wtedy lepsza niz zywicznych.



oczywiści hitechy są nieco tańsze i warto w nie zainwestować...zwłaszcza w ND i połówki ND...


ano dokladnie. zwlaszcza ze z UK mozna je zamowic za znakomita cene.
co do ND to argumentuje jw. :) wole oprawke i szklany filtr z powlokami (badz co badz ND to jedne z najczesciej uzywanych filtrow). zreszta, ostatnio za 40zl z Allegro wyrwalem Hoya HMC ND4, wiec pomysl na prostokata mi wypadl z glowy ;-) Hitech ma fajnego szaraka ND16, ale przy takiej gestosci mam juz lekkie obawy co do neutralnosci. mam jeszcze Marumi ND8 i przy, zdawaloby sie, nieduzej gestosci, ma wyrazna ciagote do dozieleniania.



greye cokina są całkiem niezłe...mam ich kilka i nie marudzę :P


mialem szare Cokina i PPL. po zmianie rozmiaru na P wybralem tylko Hitecha. wlasnie go uzupelniam przez Teamworkphoto do pelnego zestawu miekkich gradacji (0.3, 0.6 i 0.9) i prawie pelnego twardych (oprocz 0.3 bo po co?). jak dla mnie to te filtry sa podstawowym narzedziem pracy :-)

pozdr

Anonymous
09-03-2005, 14:46
Nie zrozumieliśmy się - trochę wcześniej fociłem choć nie takim sprzętem. Używałem jak to tutaj nazywacie "małpki". Teraz usłyszałem że sam kit nie do końca pozwala poczuć moc tego co posiadam...

Skoro wczesniej fociłeś używając małpki to z pewnością teraz sam kitowy obiektyw nie pozwoli Ci poczuc mocy tego co posiadasz... Nie ma szans, żebyś zrobił jakieś dobre zdjęcie, dopóki nie dokupisz pełnego zestawu obiektywów - od najszerszych do najdłuższych. A do tego statywy. I torbę albo plecak. Książek nie kupuj, przecież już wszystko wiesz, skoro fotografowałeś małpką.

Kynio
09-03-2005, 15:39
Hm, nie wiem czy opłaca mi się to kupować, 28-100 G ma fi 62, 70-300G który zamierzam kupić też tyle (chyba). Filtry które bym ewentualnie stosował to: szary połówkowy, polaryzacyjny kołowy, pomarańczowy lub czerwony i UV który i tak muszę kupić jako osłonka :>. Jak myślicie, warto? Nie znam jeszcze ceny, ale czy jeśli kupiłbym takie same gwintowane to jakość optyczna byłaby lepsza za podobne pieniądze?

Edit: aha, zapomniałem dopisać, zdjęcia głównie cz-b.

akustyk
09-03-2005, 16:04
Hm, nie wiem czy opłaca mi się to kupować, 28-100 G ma fi 62, 70-300G który zamierzam kupić też tyle (chyba). Filtry które bym ewentualnie stosował to: szary połówkowy, polaryzacyjny kołowy, pomarańczowy lub czerwony i UV który i tak muszę kupić jako osłonka :>. Jak myślicie, warto? Nie znam jeszcze ceny, ale czy jeśli kupiłbym takie same gwintowane to jakość optyczna byłaby lepsza za podobne pieniądze?


70-300 prawdopodobnie ma fi 58, ale redukcje na 62 mozna kupic.

swoja droga, mowimy juz o rozmiarze Cokin P, bo A bedzie za male przy szerokim kacie. i pytanie: czy masz zamiar duzo fotografowac krajobrazy? bo w tej dzialce filtry polowkowe staja sie obowiazkowym, czesto uzywanym zakupem. i tutaj szedlbym w kierunku filtrow prostokatnych. oprocz polara i UV, bo te w Cokinie sa drogie i kiepskiej jakosci (w porownaniu z oprawkowymi),

przy czym w fotografii czarno-bialej nie musisz miec polowkowego szarego, bo np. rownie dobrze sprawdzi sie tabak, czerwony czy chocby pomarancz (tez mocno przyciemniaja niebo - a do tego najczesciej uzywa sie polowek).

@nia
09-03-2005, 16:11
70-300 ma średnicę 62mm

@Kynio, a kiedy będziesz mieć czas żeby używać te wszystkie filtry? nie za dużo szczęścia na raz? a zdjęcia chcesz robić cz-b na kompie czy za pomocą filtrów?

Anonymous
09-03-2005, 17:34
Skoro wczesniej fociłeś używając małpki to z pewnością teraz sam kitowy obiektyw nie pozwoli Ci poczuc mocy tego co posiadasz... Nie ma szans, żebyś zrobił jakieś dobre zdjęcie, dopóki nie dokupisz pełnego zestawu obiektywów - od najszerszych do najdłuższych. A do tego statywy. I torbę albo plecak. Książek nie kupuj, przecież już wszystko wiesz, skoro fotografowałeś małpką.

Gdybym miał ochotę na odrobinę sarkazmu poszedłbym do przedszkola. Albo mów coś co mi pomoże albo otwórz własny wątek. Nie ująłem tego tak pysznie jak to opisałeś, nie jestem profesjonalistą a czytać lubię...
Nie dołój mnie że kit 18-70 jest tak drętwy - widziałem tu sporo fotek nim zrobionych i nie mam zastrzeżeń. Prosiłem raczej o radę praktyczną co w danej chwili może okazać mi się najbardziej potrzebne. Dodam że ja nie kupiłem D70 by fotografować gołe D. a żeby uwiecznić to czego normalnie się nie dostrzega... Więc chyba to nie Twoja dziedzina :wink:

Kynio
09-03-2005, 18:12
@nia,: chyba mnie nie zrozumiałaś, te filtry są do F75 + negatyw B&W. Nie mam D70 :)
akustyk: właściwie sporo podróżuje, to krajobrazy by się robiło, ale narazie nie planuje kupować nikonowskiego rybiego oka, tylko robiłbym to krótszym końcem kita (28mm). Czy wtedy rozmiar A będzie za mały? No i zawsze mogę wziąć do krajobrazów Zenka 412 + 17mm peleng na M42, no ale wtedy to już te same filtry nie wchodzą w gre.
Pozdrawiam i dziękuję bardzo za pomoc.

akustyk
09-03-2005, 18:41
akustyk: właściwie sporo podróżuje, to krajobrazy by się robiło, ale narazie nie planuje kupować nikonowskiego rybiego oka, tylko robiłbym to krótszym końcem kita (28mm). Czy wtedy rozmiar A będzie za mały? No i zawsze mogę wziąć do krajobrazów Zenka 412 + 17mm peleng na M42, no ale wtedy to już te same filtry nie wchodzą w gre.
Pozdrawiam i dziękuję bardzo za pomoc.

ja mam 18mm (w przeliczeniu kat widzenia analogowych 29mm) i przy fi 62 uchwyt Cokina A mi winietowal. przypuszczam, ze nie inaczej bedzie w Twoim przypadku, ale mozesz to sprawdzic zanim co.

@nia
09-03-2005, 18:55
@Kynio

sorry, zasugerowałam się tematem - a tam jest o D70...
dlatego czasem wydaje mi się rozsądne umieszczanie chociaż skrótowych informacji o posiadanych aparatach w podpisie...

Kynio
09-03-2005, 19:15
Tak, jestem dość nowym użytkownikiem i zapomniałem to zrobić. Sorry za zamieszanie :) Zaraz uzupełnie sygnaturkę.

ALF
10-03-2005, 01:28
Kynio, jeśli masz lub zamierzasz mieć spory rozrzut średnic obiektywów to może wybierz system cokina...
ja mam system nakrętek na 58...po ostatnich zakupach zacząłem kombinować na 77, ale cały czas jadę na cokinie...do krajobrazu jest świetny...