PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wzięlibyście udział w takim konkursie?



korsarz
26-08-2009, 12:32
Cytuję zapis z regulaminu:

Poprzez wysłanie zdjęć na Konkurs
nieodpłatnie przenoszę na Organizatora wszelkie autorskie prawa majątkowe do nich, na
wszystkich polach eksploatacji, o których mowa w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o
prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Z 2000 r., Nr 80, poz. 904 z późn. zmianami)
dla celów promocyjnych i marketingowych związanych z konkursem oraz działalnością
organizatora.” oraz wypełnioną kartę zgłoszenia.

Czy to oznacza, że te zdjęcia już będą należały do organizatora? I czy nawet jeśli nie wygram, to moje zdjęcia będą należały do organizatorów konkursu? Czy to jest dobra praktyka?

Pytam, bo to mój pierwszy konkurs fotograficzny i nie mam jakoś praktyki z prawnej strony a nie chciałbym komuś za bezcen oddawać zdjęć.

kichu
26-08-2009, 12:35
to nie jest dobra praktyka, ale niestety coraz czestsza (na zasadzie po co placic za zdjecia, zrobmy sobie konkurs)

fIlek
26-08-2009, 12:38
No wykluczenia praw organizatora do prac, które nie zdobyły wyróżnienia tutaj nie widać, więc należy przyjąć, że mają prawa majątkowe do wszystkich nadesłanych zdjęć :) Częściej stosuje się przekazanie prawd majątkowych do zdjęć laureatów.

korsarz
26-08-2009, 12:48
No wykluczenia praw organizatora do prac, które nie zdobyły wyróżnienia tutaj nie widać, więc należy przyjąć, że mają prawa majątkowe do wszystkich nadesłanych zdjęć :) Częściej stosuje się przekazanie prawd majątkowych do zdjęć laureatów.

Chociaż z drugiej strony mają trochę ograniczone działanie, bo dostają odbitki i co, będą je sobie skanowali? Może i z takiej odbitki 20x30 można coś wyskanować ale hmmmm jakoś kiepsko widzę żeby je sobie powielali

korsarz
27-08-2009, 13:18
Zrobiłem tak: wydrukowałem tą klauzulę takim tyciusim druczkiem i napisałem w nawiasie: tylko w wypadku zajęcia 1. 2. lub 3. miejsca) :) :) :) Myślicie, że ktoś to czyta? Jak przeczyta przed to i tak odrzuci, jak po ocenie - to jak zajmę jakieś miejsce to chyba i tak mi darują, prawda? :D

Andy_O
27-08-2009, 13:33
Oczywiście, że można kombinować, dopisywać itd.
Ale pytanie jest bardziej ogólne: czy warto brać udział w konkursie, w którym organizator z góry planuje nieetyczne postępowanie?

Schemat jest taki: za zdjęcia do folderu reklamowego trzeba agencji zapłacić kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy. Ale jest kryzys, więc: kupujemy nagrody za 1000zł i ogłaszamy konkurs. Zdjęcia nagle same pojawiają się w naszej skrzynce, oczywiście większość nadaje się do kosza, ale z tych kilku tysięcy zdjęć kilkaset jest dobrych i bardzo dobrych. Mamy więc za 1000zł zdjęcia do folderów reklamowych na kilka następnych lat.

Jacek_Z
30-08-2009, 20:54
.. Częściej stosuje się przekazanie prawd majątkowych do zdjęć laureatów.
ba, żeby laureatów to by było dobrze. I o to należy apelować.

Postawię tezę, że osoby piszące regulaminy nie rozumieją co piszą! Przekopiowują ten zapis z innego regulaminu.
Ja się często spotykam z żądaniem przeniesienia całości praw, rozmawiam sobie potem z panią sekretarką, która sporządzała taką umowę bez konsultacji z prawnikami (albo z prawnikami nie od prawa autorskiego i idącymi na łatwiznę). Okazuje się, że przepis o przeniesienia całości praw majątkowych wcale nie jest im potrzebny. Ale tak jest wygodniej, prościej, nie trzeba nic uszczegóławiać, określać pól eksploatacji itd. Ja potem poprawiam taki punkt i klient bez problemu go akceptuje. Ja wiem - z klientem mogę rozmawiać. Ciężko natomiast rozmawiać z organizatorem konkursu po tym, jak zapisy regulaminu są opublikowane. Jednak chyba trzeba jakoś się za to wziąć i zwracać uwagę. Bo to się robi idiotyczny standard.