PDA

Zobacz pełną wersję : Ogniskowa a czas "z ręki" inaczej



Pawel Pawlak
07-03-2005, 21:58
Witam! Może ktoś mądry mi to wytłumaczy, bo nie rozumiem ?! Dlaczego na jedny obietywie o ogniskowej X zdjęcia przy czasie Y wychodzą ostre a na innym nieostre, poruszone ?

Właśnie odkryłem że na AFS300 mogę w powtarzalny sposób uzyskiwać zdjęcia nieporuszone przy czasach na poziomie 1/160 - 1/200 (choć teoretycznie powinna to być max 1/500) a na 80-200 muszę ustawiać max 1/250-1/320 ?
Waga obu obiektywów jest podobna, aparat ten sam a i ręce te same ;) ??

ALF
08-03-2005, 01:49
cykasz z tych samych odległości?

vuki
08-03-2005, 08:20
Moze 300 lezy lepiej w rece?

akustyk
08-03-2005, 09:59
zasada 1/f jest tylko latwym do zapamietania uproszczeniem, mowiacym o tym jaki czas zagwarantuje z grubsza stala predkosc kątową ruchu obiektywu, a dokladniej poruszenie o max. fragment kata widzenia obiektywu, ktorego nie wychwyci nosnik. bo poruszenie jest zawsze jakies :-)

kat widzenia jest zwiazany z ogniskowa, ale oczywiscie nie zaleznoscia odwrotnej proporcji ;-) a zupelnie osobna kwestia jest dopasowanie zasady do cyfr, gdzie kat widzenia jest wezszy (bynajmniej nie ogniskowa dluzsza!!!) a medium rejestrujace ma nieco inne wlasnosci - konkretnie rzecz biorac inne CoC.

ja na wlasne potrzeby w cyfrze (akurat z FOV 1,6x, ale roznice nie beda duze) uzywam zasady 3/f i dopiero wtedy mam pewnosc, ze fot nie rusze - dopoki nie macham jakos bardzo mocno reka :D

jak chcesz, to porob sobie roznymi obiektywami i spisz wyznaczone wartosci maksymalnych czasow jakie jestes w stanie urtzymac dla okreslonych ogniskowych. i jesli jestes w stanie to zapamietac, albo chcesz wozic wydruk w teren - voila! :-) mnie by sie nie chcialo, ale nie mam takich potrzeb.

Leon13th
08-03-2005, 11:16
Jeśli nie ktoś się trochę pogubił : mówiąc prościej jeśli masz ogniskową np:200mm to żeby zrobić zdjęcie nieporuszone musisz nastawić czas migawki na 1/200.Zasada:ogniskowa wynosi xyx to czas będzie 1/xyx.

Henryk
10-03-2005, 19:02
ja na wlasne potrzeby w cyfrze (akurat z FOV 1,6x, ale roznice nie beda duze) uzywam zasady 3/f i dopiero wtedy mam pewnosc, ze fot nie rusze - dopoki nie macham jakos bardzo mocno reka :D


Rozumiem, że miałeś na myśli 1/3f :-)

irekka
11-03-2005, 09:50
Te rozważania, co nalezy podkreślić, dotyczą fotografowania nieruchomych obiektów.
Przy ruchu czasy muszą ulce znacznemu skróceniu.

akustyk
11-03-2005, 09:56
Rozumiem, że miałeś na myśli 1/3f :-)

oczywiscie, dobrze rozumiesz :-) ja sobie po prostu mnoze cyferke przy ogniskowej przez 3 i okolo tego co mi wyjdzie trzymam wskazanie czasu w wizjerze :D