PDA

Zobacz pełną wersję : Wygrana w konkursie - prawa majątkowe



Wozik
04-10-2006, 21:32
Hej,

pierwszy raz w życiu zostałem laureatem konkursu foto, normalnie pełnia szczęścia ;-)

http://www.fotal.pl/artykul/Konkurs_FOTOLATO_2006__rozstrzygniecie_doc12881.ht ml

Po chwili jednak nasuwają się refleksje... Oddać te zdjęcia organizatorowi, czy zrezygnować z nagrody i zachować zdjęcia dla siebie? Mieliście kiedyś taki dylemat?

krzysztof jot
04-10-2006, 21:59
co znaczy oddac? nie znam regulaminu, ale przeciez niemozliwe abys tracił prawa autorskie do pracy. Wiec nadal masz pelne prawa do fotek, a organizator moze je pewnie tylko wydac - eyeksponowac tam gdzie to sobie zastrzegł w regulaminie, ale z pewnoscia nie bedzie nimi handlował :)

pebees
04-10-2006, 22:08
krzysztof jot on wyraźnie pisze o majątkowych, a nie ogólnie.

admin
04-10-2006, 22:08
Gratulacje!

Prawo Autorskie jest niezbywalne. Zawsze pozostaje przy autorze. Inne prawa stanowia juz umowe miedzy autorem, a podmiotem. Nie ma znaczenia czy jest zwiazane z wynagrodzeniem czy nie.

Wozik
04-10-2006, 22:20
W regulaminie jest mowa o prawach majątkowych, które w całości przechodzą na organizatora.

admin
04-10-2006, 22:29
Z tytulu wykorzystania zdjec na jakim polu?

Wozik
04-10-2006, 22:59
1.Na podstawie art. 921 § 3 KC, z datą przekazania laureatowi Konkursu nagrody, o której mowa w § 7 na Organizatora przechodzą wszelkie prawa do stworzonego przez laureata Konkursu zdjęcia, a w szczególności autorskie prawa majątkowe do zdjęć na następujących polach eksploatacji:

Utrwalanie Utworów, w tym utrwalanie na materialnych nośnikach informatycznych (FDD, HDD, CD-ROM, DVD, taśmy magnetyczne, nośniki magnetooptyczne) i przepisanie utrwalenia na inną technikę, rodzaj zapisu.
Zwielokrotnienie Utworów określoną techniką, w tym zwielokrotnianie techniką drukarską.
Wyświetlanie, wystawianie.
Wprowadzanie do obrotu na terenie RP i poza granicami RP.
Wprowadzenie i przetwarzanie w pamięci komputerów i serwerów sieci komputerowych, sieci multimedialnych oraz sieci teleinformatycznych umożliwiających zwielokrotnianie Utworów w pamięci telefonów komórkowych i odtwarzanie Utworów za pomocą tych telefonów.
Wprowadzanie i przetwarzanie w sieci Internet, w tym w szczególności uploading i downloading.
Publiczne odtwarzanie na terenie RP.
Wymiana nośników na których utrwalono utwór oraz wprowadzanie zapisów Utworów do pamięci urządzeń elektronicznych, także ogólnie dostępnych.
Użyczanie, najem, dzierżawa lub wymiana nośników na których utrwalono Utwory,
Nadawanie za pomocą wizji lub fonii przez stację naziemną, za pośrednictwem satelity, w sieciach kablowych lub organizacji radiowych i telewizyjnych.
Retransmisja.
Reprodukcja trwała tj. wielokrotne, nieograniczone w czasie wykorzystanie.
Modyfikowanie Utworów w całości lub części oraz dokonywanie ich opracowań w całości lub części, w szczególności prawo do korekty, przeróbek, jakichkolwiek zmian i adaptacji poszczególnych elementów Utworów lub całości.

admin
04-10-2006, 23:52
Wyjatkowo szerokie pole. Praktycznie nie pozostawia niczego... Tobie pozostaje portfolio...

Władca Pixeli
05-10-2006, 01:28
99% konkursów foto na internecie to nie konkursy tylko oszustwo polegające na uzyskaniu dużej ilości zdjęć za darmo. Organizator w długim regulaminie zastrzega sobie prawa do zdjęć. Niedawno czytałem na internecie jak duża firma zorganizowałą konkurs. Gość zdobył tam nagrodę, z czego bardzo się ucieszył. Po jakimś czasie sprzedał nagrodzone zdjęcie innej firmie. Niedługo poźniej został pozwany do sądu. Okazało się, że organizator konkursu pokazał regulamin, który wyraźnie mówił, że wyłączne prawa do druku wszystkich zdjęć konkursowych ma organizator konkursu.
Tak więc radzę czytać bardzo dokładnie regulaminy konkursów.

Wozik
05-10-2006, 09:16
Z kolei ja sądzę, że dopóki nie podpisze się papierowej umowy, żaden regulamin nie może mieć zastosowania.

JK
05-10-2006, 10:10
I tu się chyba mylisz. Takim podpisem jest właśnie wysłanie zdjęcia na konkurs, czyli tym samym akceptacja regulaminu tego konkursu. Jeśli się nie zgadzasz, możesz zdjęć nie wysyłać. Moim zdaniem Ty już nie masz żadnych praw do tego zdjęcia, bo regulamin mówi o przekazaniu nagrody, a nie o jej przyjęciu. Jeśli taką nagrodę wyślą do Ciebie pocztą, na adres podany w zgłoszeniu do konkursu, to spełnią warunki regulaminu i mają prawa majątkowe do Twojego zdjęcia.

Wozik
05-10-2006, 10:28
Sęk w tym, że zdjęcie wysłane jest tylko w formie elektronicznej. To po pierwsze. Po drugie nie wydaje mi się, żeby w Polsce jakiekolwiek umowy elektroniczne miały w Polsce moc prawną.

JK
05-10-2006, 10:39
Wiesz, nie jestem prawnikiem, ale jeśli takie zdjęcie do nich dotarło, jeśli dotarły do nich twoje dane (imię, nazwisko, adres, e-mail), to chyba można zakładać, że to Ty świadomie wysłałeś te informacje razem ze zdjęciem. Zapewne musiałeś wypełnić jakiś formularz zgłoszenia, a to już prawie jak umowa. Nie widziałem tego formularza, ale poszukaj, czy nie ma na nim czegoś w stylu: "akceptuję warunki regulaminu". Moim zdaniem, szanse na odzyskanie praw do tego zdjęcia masz niewielkie, żeby nie powiedzieć iluzoryczne. Ale obym się mylił.

Wozik
05-10-2006, 10:41
W sumie to już nie mam zamiaru odzyskiwać tych praw, natomiast jestem bardziej niż pewien, że taka umowa nie jest faktyczną umową.

Na pewno zaraz znjadzie się ktoś obeznany, kto udzieli odpowiedzi ;-)

Jacek_Z
05-10-2006, 14:20
Wozik - to jednak może być umową. nie przytoczyłeś całej umowy, nie wiemy czy zgodziłeś się i zapoznałeś z reglaminem przed wysłaniem zdjęć, jeśli tak to ciężka sprawa.
umowy moga być nawet ustne. Ciężko je wtedy udowodnić co prawda, ale też są ważne. To, że ta twoja jest ona elektroniczna, a nie papierowa nie świadczy o jej nieważności.
Musiałbyś udowodnić, że wprowadzono cię w błąd co do regulaminu. Bo nie można się wytłumaczyć jego nie przeczytaniem.

Władca Pixeli
05-10-2006, 14:51
Sęk w tym, że zdjęcie wysłane jest tylko w formie elektronicznej. To po pierwsze. Po drugie nie wydaje mi się, żeby w Polsce jakiekolwiek umowy elektroniczne miały w Polsce moc prawną.
Przy instalacji programów komputerowych masz takie umowy. Pisze tam n.p., że nie wolno instalować nielegalnych kopii bo grozi za to kara. Tylko kto to czyta.

mirwil
05-10-2006, 15:21
Po drugie nie wydaje mi się, żeby w Polsce jakiekolwiek umowy elektroniczne miały w Polsce moc prawną.

Jeżeli moc mają umowy zawarte ustnie to dlaczego elektronicznie nie?

Jacek_Z
05-10-2006, 19:45
dotarłem do regulaminu:
http://www.fotal.pl/artykul/Regulamin_doc12575.html
formularz zgłoszeniowy już jest chyba niedostępny. nie rejestrowałem się
ale podejrzewam, że wysyłałeś miniaturę.
Z tekstu regulaminu wynika, że teraz oni oczekują dużego pliku i wydadzą wtedy nagrodę. Jak im nie dasz oryginalnego pliku to umowa o przekazaniu praw autorskich nie dojdzie do skutku. Czyli decyzja nalezy do ciebie. sprzedajesz im zdjęcie za nagrodę albo nie.

ciekawostka. napisano tam m.in:
"Zgłaszane do Konkursu fotografie nie mogą być zmieniane elektronicznie, ani w żaden inny sposób."
ale wysyła im się miniaturę zdjęcia. Jak jej nie zmieniać elektronicznie? Przeliczanie na kilkaset pikseli to już zmienianie elektroniczne. Czyli żadne! zdjęcie im wysłane nie spełnia warunków ich regulaminu :) :) :)

Zink
05-10-2006, 20:26
Umowy elektroniczne są ważne. Np. Allegro przed licytacją informuje, że licytacja oznacza zawarcie umowy.


ciekawostka. napisano tam m.in:
"Zgłaszane do Konkursu fotografie nie mogą być zmieniane elektronicznie, ani w żaden inny sposób."
ale wysyła im się miniaturę zdjęcia. Jak jej nie zmieniać elektronicznie? Przeliczanie na kilkaset pikseli to już zmienianie elektroniczne. Czyli żadne! zdjęcie im wysłane nie spełnia warunków ich regulaminu :) :) :)
Można pójść jeszcze dalej. Przecież już aparat po zrobieniu zdjęcia wprowadza jakieś tam modyfikacje (jeśli nie robimy w rawie), które podchodzą pod "zmienianie elektroniczne", chociażby sama kompresja do JPGa jest zmienianiem elektronicznym. :)

piotrowm
10-10-2006, 12:36
Wozik, przeglądnąłem regulamin konkursu i wynika z niego że:
- przekazana miniatura zdjęcia "przechodzi" niejako na organizotora konkursu, który zastrzegł sobie
prawo do jej używania i rozporządzania (rozporządzać rzeczą można tylko jeżeli posiada się do niego
okreslone prawo rzeczowe ( własność, użytkowanie wieczyste, posiadanie samoistne).
- prawo do oryginału (dużego zdjęcia) na razie zachowałeś, do czasu odbioru nagrody.
Wątpliwości może budzić kwestia czy możesz nie przekazywać oryginału i zrezygnować z nagrody,
zachowując oczywiście autorskie prawa majątkowe. Wątpliwości te powoduje zapis, iż osoba która
wygrała konkur musi przekazać organizatorowi duże zdjęcie. Rodzi to problem z semantyką, czy
musi oznacza, iż autor zdjęcia musi dać duże zdjęcie, niezależenie od tego czy chce nagrodę,
czy też należy to rozumieć, iż aby dostał nagrodę musi wcześniej przekazać duże zdjęcie czyli
warunek sine gua non (konieczny lecz niewystarczający).

piotrowm
10-10-2006, 12:46
Dodatkowo
Umowę oczywiście zawarłeś. Są to tzw umowy przez przystąpienie (np. do konkursu), a warunki
umowy okreslone są w regulaminie, który obowiązuje obie strony (akceptowałeś go przez sam fakt
udziału w tym konkursie i miałeś możliwość zapoznania sie z nim. Ewentualne Twoje twierdzenie, że
nie zapoznałeś się z regulaminem nie eksculpuje Cię (nie stanowi wytlumaczenia) bowiem prowadziło
by do twierdzeń, że nie dołożyłeś nalezytej staranności przy zawieraniu umowy.