PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia panoramiczne



psznuzio
23-08-2009, 09:19
Witam!

Posiadam D5000 od niedawna robię zdjęcia lustrzanką. Mam pytanie jak można zrobić fajne zdjęcia panoramiczne? Czy w aparacie jest jakaś opcja która umożliwia zrobienie takiego zdjęcia czy może trzeba kupić odpowiedni obiektyw?

velaskez
23-08-2009, 09:25
Wstawiasz aparat na statyw i lecisz zdjęcie za zdjęciem. Chociaż z ręki też można ;) Potem w PS albo w Panorama Factory albo w PTGui składasz foty i masz.
Dla przykładu, to zrobiłem z ręki. Klejone chyba z 9 pionowych ujęć.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/3961/canyoncopy.jpg)

BobbyX
23-08-2009, 11:38
Ja też wszystko z ręki robię bo mam tak beznadziejny statyw, że nawet mi się nie chce go zabierać ze sobą. Wszystkie z ręki mi jak na razie wyszły jak chciałem i szybciej niż z moim pro statywem na którym kompakt chwieje się jak pijany.

Garos
23-08-2009, 11:58
Musisz na pewno do tego się przyłożyć aby póżniej w Photoshopie dość szybko z małym nakładem pracy to wszystko złożyć do kupy.Jeśli nie postarasz się to będziesz musiał włożyć w zmontowanie sporo pracy.Kilka porad:

- wykonaj serię zdjęć najlepiej ze statywem,jeśli go nie masz postaw na czymś stabilnym aparat i używaj wężyka spustowego lub samowyzwalacza-unikniesz poruszania aparatu.To jest ważne gdyż zrobisz kilka ujęć a póżniej się okaże iż np.środkowa fotka panoramy jest rozmazana i masz już problem.
- fotografuj aparatem ustawionym pionowo.Objęcie określonego obszaru sceny będzie wymagało zrobienia większej ilości zdjęć to takie fotki będą znacznie wygodniejszym budulcem dla zdjęcia panoramicznego.Taka fota będzie mniej zniekształcona na krawędziach.
- zmień tryb balansu bieli aparatu na pochmurno.Jeśli pozostawisz na tryb automatyczny,kolejne fotki mogą zostać zrobione przy różnych ust.balansu bieli.
- po ustawieniu ostrości dla pierwszej fotki wyłącz funkcję automatycznego ust.ostrości.Wtedy aparat nie będzie zmieniał wybranego na początku ustawienia podczas focenia kolejnych ujęć
- postaraj się robić kolejne foty szybko,ponieważ może zmieniać się światło a także przesuwające się chmury.

Jest trochę tego ale jak tego będziesz przestrzegał to zrobisz fajne foty do panoramy i nie będziesz musiał siedzieć godzinami na Photoshopie.
Powodzenia :-D

Jester
23-08-2009, 12:08
Nikt jeszcze nie wspominał chyba - dobrze też zablokować ekspozycję aparatu i wszystkie zdjęcia zrobić na tych samych parametrach żeby 'kwiatki' nie powychodziły. Poza tym kita dobrze jest przymknąć nieco żeby nie winietował bo potem na niebie wyłażą takie ciemne trójkąty na łączeniach.

BobbyX
23-08-2009, 12:39
Albo ustawić tryb M w aparacie.

arsiser
23-08-2009, 17:19
Najłatwiejszy sposób na złożenie panoramy oferuje Adobe Photoshop Elements 7, klikasz opcję panoramy - zaznaczasz fotki, wybierasz styl i program sam wszystko składa :).
dobre dla początkujących

Articool
23-08-2009, 18:40
Mam rozumieć że kadry muszą się delikatnie nakładać na siebie? Bo nie wyobrażam sobie robić tego na styk z ręki... Jak to jest Panowie? ;]

Garos
23-08-2009, 18:48
Mam rozumieć że kadry muszą się delikatnie nakładać na siebie? Bo nie wyobrażam sobie robić tego na styk z ręki... Jak to jest Panowie? ;]

dokładnie,fotki nakładaj na siebie w około 20-25%.Poszczególne elementy muszą być robione na bardzo dużą zakładkę,która powinna wynosić około 1/4 szer.foty.Dzięki temu Photoshop będzie miał bardzo ułatwione zadanie podczas montażu.

psznuzio
23-08-2009, 22:26
Dzięki za pomoc już zabieram się za ściąganie photoshopa i za zabawę.

ps. mimo to że jest to inny temat to dla użytkowników D5000 w którym LV jest średni powiem tak że byłam dzisiaj na zamku w Łęczycy i musiałem używać LV jest oki jak się ostrość ustawiam manualnie :D ;) działa w porządku :)

Greg77
24-08-2009, 00:16
Najłatwiejszy sposób na złożenie panoramy oferuje Adobe Photoshop Elements 7, klikasz opcję panoramy - zaznaczasz fotki, wybierasz styl i program sam wszystko składa :).
dobre dla początkujących

Kazdy PS od CS2 tak ma:) Co nie znaczy ze jest najlepszy....niekiedy nie daje rady....to samo z elements
I 99% programow do panoram!
Jest to bardzo proste.....tak sie wydaje....ja robie wiekszosc z reki.
Potrzeba wprawy zeby robic proste kadry i dobrze nakladajace sie...
Na poczatek polecam AUTOSTICH jest darmowy i prosty w obsludze, duzy minus to to ze klei tylko JPGi

Antonioo
29-08-2009, 22:23
tu można sobie podejrzeć...wszystko z ręki

http://www.panoramio.com/user/2071851/tags/panorama&comments_page=1&photos_page=1

[ta z 12 pionowych ujęć](http://www.panoramio.com/photo/25239533)

mucha-cmax
29-08-2009, 22:57
mała panorama z ręki 7 zdjęć w CS3 plus filtry

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img29.imageshack.us/img29/6296/obraz3q.jpg)

snikers
29-08-2009, 23:46
zdjecie zrobione za pomoca Pfactory (darmowy program) sklejony z 4 zdjec z reki


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/_AsDHBnovUTI/Spmg8hRP20I/AAAAAAAAAT8/ah9Ief-ooL0/s912/panoramaczarnobiala.jpg)

panoramy
16-09-2009, 09:26
mucha-cmax dobre - podoba się a ten Pfactory muszę przetestować sam.

murwazy
16-09-2009, 10:02
polecam przetestowac programy tej firmy
http://www.autopano.net/en/application/photography.html
doskonale sobie radzi ze zdjeciami robionymi z reki

TOP67
16-09-2009, 16:08
A ja polecam Microsoft ICE (http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ICE/). O wiele skuteczniejszy niż w PS (mam CS2) i darmowy.

Szadzik
16-09-2009, 23:17
A ja polecam Microsoft ICE (http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ICE/). O wiele skuteczniejszy niż w PS (mam CS2) i darmowy.

Tu komletny amator. Program prosty w użyciu i działa dobrze. Wiele możliwości zapisu. Polecam. Over.

bedzisz
16-09-2009, 23:44
a ja uzywam autopano pro i psa - to moje wypocinki panoramy (http://www.in-focus.pl/photo/v/Krzysztof+Beda/pano/)

mucha-cmax
16-09-2009, 23:50
Mi tam jednak najlepiej klei się w CS3 :-) tak jakoś z przyzwyczajenia

Jendres
12-12-2009, 00:34
w PS można skleić panoramkę ale tylko bardzo prosta , jest bardzo ograniczony pod tym wzgledem

neverhood
14-12-2009, 15:08
to ja zaproponuje Ci poradniki tego autora http://www.wdolomitach.pl/ jesli chcesz podejsc do sprawy powaznie to przyda sie ich lektora a potem praktyka