PDA

Zobacz pełną wersję : Zamiennik Nikon GP-1 (GPS do D90)



hanniballecter2
20-08-2009, 10:08
Podaję link do zamiennika Nikonowskiego GP-1.

http://allegro.pl/item715257634_odbi...0_d300_d3.html

Czy ktoś z waz wie może jak sprawują się te zamienniki? Oryginał jest prawie dwa razy droższy i bez dodatkowego wężyka spustowego.

Wiem że temat powinien się znaleźć w dziale "pozostałe akcesoria" ale mam wrażenie że prawie nikt tam nie zagląda a w obecnym dziale forum pełno jest postów na temat obiektywów i temu podobnych więc pierwszy nie będę.

Pchelek
20-08-2009, 11:27
dla mnie nadal to jest drogo, antena gps kosztuje 50zł, taka na bluetooth 200zł i to jeszcze produkt dobrej klasy, a ta kosztuje 500zł bo jest przeznaczona do aparatu ?

Wojtek Mąka
20-08-2009, 11:30
to jest odbiornik z wbudowaną anteną, a nie sama antena.
zimny start 45 sekund to pogratulować czasu ;), mój reklamowany jeszcze jako "profi" outdoorowiec czasami potrzebuje ponad minuty.
No i ciekawe ile jak prądożerny chipset ma ten foto-gps :)

Pchelek
20-08-2009, 11:38
ok ale takie coś to też jest odbiornik z anteną czy się mylę ?
http://www.pentagram.pl/pentagram/pl/produkty/nawigacja_gps/odbiorniki_gps

dko
20-08-2009, 11:42
polecam .....zapomnieć o nikonowskim bajerze i kupić za 200-300 pln dataloger i pozamiatane (ja używam qstarz bt-q1000p )

Wojtek Mąka
20-08-2009, 14:46
ok ale takie coś to też jest odbiornik z anteną czy się mylę ?
http://www.pentagram.pl/pentagram/pl/produkty/nawigacja_gps/odbiorniki_gps

to są odbiorniki z anteną.
ale z dystansem bym podchodził do opisów. chipset MTK nie uzyska dokładności 2,5 metra, tak jak Sirf nie uzyskuje minimum 5 m tylko ok. 3 m. Oba są porównywalne, tylko MTK mniej "pływa" z pozycją w bezruchu. Ta dokładność w metrach to w ogóle ściema, bo wynika z algorytmu obliczania pozycji chipsetu i widzialności satelitów gps. Jesli np. odbiornik garmina z MTK pokazuje dokładnosć pozycji w lesie +/- 7 metrów w danym momencie, to trzeba to zrobić razy dwa, czyli znajduje sie w okręgu o srednicy 14 metrów :)
no i jak odbiornik może sledzić 50 satelitów, skoro lata ich tylko 24 plus na południu trzy przyszłego systsmu Egnos? :)

Fenek
20-08-2009, 17:20
no i jak odbiornik może sledzić 50 satelitów, skoro lata ich tylko 24 plus na południu trzy przyszłego systsmu Egnos? :)

Plus chyba jednocześnie widocznych nie może być więcej jak 12. :D

damian81pl
20-08-2009, 19:43
Ciekawy, ale można taniej. Ja sprowadzalem z Hong-Kongu, poprzez ebay GN-1 GPS ( http://www.pc-mobile.net/nikongps.htm ) za ponad 300 zł. Być może gorzej wygląda ale co do działania nie mam zastrzeżeń. Ostatnio testowałem go w kanionie i tylko w niektórych miejscach gubił zasięg, tam gdzie było bardzo wąsko. Na początku wysłali mi wadliwy kabel łączący GPS z aparatem, ale bez problemu wymienili na sprawny.

damian81pl
20-08-2009, 20:07
Ta sam GPS z allegro na ebay wychodzi znacznie taniej :)
http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=d90+GPS&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_odkw=GN+GPS&_osacat=0

Greg77
23-08-2009, 01:32
Gdzies przeciez ci handlarze z Allegro kupuja;)

Ciekawa sprawa ten odbiornik....moze czas o takim pomyslec;)

Wojtek Mąka
23-08-2009, 13:49
Plus chyba jednocześnie widocznych nie może być więcej jak 12. :D

Może być więcej, Magellany mogą widzieć 14, o ile akurat przelatują. 12 to wystarczający standard. Do tego mogą być trzy z systemu Egons na południu, ale zobaczenie wszystkich trzech jednoczesnie w Polsce jest dość trudne :)

UBoot
04-02-2010, 11:51
ponawiam temat: czy ktoś ma opinię na temat obecnie dostępnych zamienników GPS do D90 ?

Ewentualnie: czy i jak można połączyć aparat z dowolnym urządzeniem GPS ? (kable ? oprogramowanie ?)

UBoot
04-02-2010, 13:19
A może takie rozwiązanie:

zwykły moduł GPS zapisujący przebieg trasy (współrzędne + czas)
potem przeniesienie tych danych do zdjęć, bo wiadomo przecież, o jakiej godzinie było zrobione zdjęcie, jest więc synchronizacja z danymi z GPS, potrzebny jedynie program, który będzie potrafił przenieść współrzędne do danych zdjęcia.

Ktoś ma może doświadczenie z taką metodą ?

korsarz
04-02-2010, 13:32
Ja mam takie doświadczenie.
REWELACJA.
Kupiłem GPS Holux M-241 (http://www.holux.com/JCore/en/products/products_content.jsp?pno=341), dlatego, że chciałem w trudnych warunkach gdy padnie mi np. GPMapa Topo na Nokii E65 móc z terenowej mapy odczytać pozycję.
Ma Bluetooth, świetnie się spisuje z mapami na komórkach takimi jak TrekBuddy czy Garmin Mobile XT + cokolwiek. Doskonała czułość, w domu łapie fixa bez problemu.
Gdy chcę geotagować zdjęcia, po prostu włączam loggera, potem oprogramowaniem dostępnym na stronie (dysku) ściągam do komputera.
Używam genialnego softu, darmowego, wspaniałego... ehhh... posiadającego funkcje wielu programów komercyjnych - GEOSETTER (http://www.geosetter.de/en/). Program potrafi tagować NEFY, TIFFY i cokolwiek. O funkcjach nie chcę się rozpisywać, bo są zbyt bogate.
IMHO kupowanie GPSa dedykowanego do aparatu to albo snobizm albo głupota gdy ma się 100x tańsze rozwiązania i 100x bardziej niezawodne.
Aha, mój Holux "chodzi" na 1 akumulatorze AA gdzieś 6-7 godzin. Pamięci ma na zapisanie 5-dniowej wycieczki z logowaniem co sekundę.
Można znaleźć wiele innych dataloggerów, co komu odpowiada, ja akurat chciałem mieć ekranik z pozycją geograficzną.

EDIT: Zapisuje 104000 punktów logowania na najnowszym sofcie 1.13, dlatego, że dodano do logu wartość szybkości. Wcześniej, gdy jej nie było (w 1.12 i wcześniejszych) było 130 000 punktów. Logowanie można ustawić zależnie od dystansu albo czasu, ja mam czas co 5s, co daje DŁUUUUUUGI okres na logowanie w pamięci :)

di_
07-02-2010, 01:37
Sam się zainteresowałem tematem jakiś czas temu przez to forum. I kupiłem pod choinkę ojcu takiego oto Pentagrama (http://pentagram.pl/produkty/nawigacja_gps/odbiorniki_gps/pentagram_pathfinder_logger_p_3106). Bardzo fajne urządzonko. Na razie przetestowaliśmy podczas dwugodzinnej wycieczki poza miasto. Po powrocie do domu trasa została sczytana programem, który można ściągnąć ze strony Pentagrama lub instalując z płyty ze sterownikami(ogólnie komunikacja z urządzeniem odbywa się przez ten program). Zdjęcia przypisane do trasy na podstawie godziny zrobienia. Trasę można opublikować w googlemaps. Na razie bardziej szczegółowych testów nie robiliśmy, bo pogoda na rower jakaś nie bardzo.
Jeśli się nie mylę w Caffe był topic o odbiornikach GPS. Szukaj w datach okołoświątecznych, powinien być. Chyba, że już zaginął w akcji;)

Zetec
12-02-2010, 15:25
Ewentualnie: czy i jak można połączyć aparat z dowolnym urządzeniem GPS ? (kable ? oprogramowanie ?)

Ja mam kabel mc-35 i garmina vista i śmiga wszystko aż miło.

Zalety?
Garmin chodzi na swoich akku i cały czas, a nie jak gps-y przy aparacie że czasami trzeba czekać aż "zfixuje".
Oprócz tego mam zapisaną trasę mojej wędrówki cały czas a nie jak dataloggery co kilka sekund.
Nie bawię się w jakieś programy, komputery tym bardziej że mam znacznik oryginalności zdjęcia.

Wady?
kabelkologia która się plącze, ale w oryginałach czy zamiennikach tez występuje więc idzie eis przyzwyczaić.

Pzdr

DonArturo
17-03-2010, 17:30
ja używam tego
http://www.macsimum.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=164&Itemid=163
http://www.earlyinnovations.com/

Jurek1
21-03-2010, 09:29
Czy ktoś się orientuje w jakim systemie zapisuje dane GPS ten zamiennik.
Czy może w nim ustawia się systemy?


http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=961409765

macieku
11-04-2010, 19:54
Używam genialnego softu, darmowego, wspaniałego... ehhh... posiadającego funkcje wielu programów komercyjnych - GEOSETTER (http://www.geosetter.de/en/). Program potrafi tagować NEFY, TIFFY i cokolwiek. O funkcjach nie chcę się rozpisywać, bo są zbyt bogate.
IMHO kupowanie GPSa dedykowanego do aparatu to albo snobizm albo głupota gdy ma się 100x tańsze rozwiązania i 100x bardziej niezawodne.


Zgadza się soft genialny, wziąłem log-a z mojego garmina 76 i działa :-) Chociaż niewątpliwie polecany przez korsarza dataloger jest mniejszy i wygodniejszy (przynajmniej w tych zastosowaniach).

Jurek1
01-06-2010, 22:36
Temat jak by umierał. Po długim przeglądaniu forum wybrałem zamiennik GP-1, to znaczy
Phottix Geo One. Właśnie wróciłem z wakacji gdzie testowałem to urządzenie.
Niestety brak jakiekolwiek polskiej instrukcji do tego GPS! Po podłączeniu aparat natychmiast wykrył ten moduł, więc zacząłem natychmiastową zabawę z tym urządzeniem.
Na razie odkryłem dwa problemy, różnicę w zapisie godzin w danych exif (dwie godziny różnicy) oraz różnicę w pomiarze wysokości poziomu morza. Robiąc fotki przy brzegu morza (Adriatyk) zapisuje odczyt np. -2 metry npm. Nie rozumiem tych różnic. Nie sprawdzałem jeszcze rzetelności pomiaru współrzędnych GPS. Nie wiem jak to urządzenie z synchronizować z aparatem, może ktoś pomorze! Może mam jakiś wadliwy egzemplarz?

Darko_P
02-06-2010, 19:49
Ja mam takie doświadczenie.
REWELACJA.
Kupiłem GPS Holux M-241 (http://www.holux.com/JCore/en/products/products_content.jsp?pno=341), dlatego, że chciałem w trudnych warunkach gdy padnie mi np. GPMapa Topo na Nokii E65 móc z terenowej mapy odczytać pozycję.



Tu mam pytanko czy Holux GPSport 245 też będzie nadawał się do tego celu?? Pracuje jako licznik m. in. do roweru.

dko
03-06-2010, 07:40
Temat jak by umierał. Po długim przeglądaniu forum wybrałem zamiennik GP-1, to znaczy
Phottix Geo One. Właśnie wróciłem z wakacji gdzie testowałem to urządzenie.
Niestety brak jakiekolwiek polskiej instrukcji do tego GPS! Po podłączeniu aparat natychmiast wykrył ten moduł, więc zacząłem natychmiastową zabawę z tym urządzeniem.
Na razie odkryłem dwa problemy, różnicę w zapisie godzin w danych exif (dwie godziny różnicy) oraz różnicę w pomiarze wysokości poziomu morza. Robiąc fotki przy brzegu morza (Adriatyk) zapisuje odczyt np. -2 metry npm. Nie rozumiem tych różnic. Nie sprawdzałem jeszcze rzetelności pomiaru współrzędnych GPS. Nie wiem jak to urządzenie z synchronizować z aparatem, może ktoś pomorze! Może mam jakiś wadliwy egzemplarz?


co do godziny to gps pokazuje (zapisuje) dobrą i pewnie w aparacie sobie nie przestawiłeś, problem mały i całkowicie rozwiązywalny np za pomocą Geosetter (free)

co do dokładności .....gps w wersji niewojskowej tak ma i już nic z tym się nie da zrobić

Jurek1
03-06-2010, 09:53
co do godziny to gps pokazuje (zapisuje) dobrą i pewnie w aparacie sobie nie przestawiłeś, problem mały i całkowicie rozwiązywalny np za pomocą Geosetter (free)

co do dokładności .....gps w wersji niewojskowej tak ma i już nic z tym się nie da zrobić

Myślisz, ze zemnie taki baran ;-)? Właśnie GPS pokazuje złą godzinę, aparat poprawną.
Co to jest ten Geosetter? Chyba się domyślam. Po to kupiłem ten GPS, żeby potem dodatkowo nie używać dodatkowych programów i marnować czas na dodatkową obróbkę (synchronizację) fotek.

Pioter_
03-06-2010, 11:03
różnica w czasie wynika zapewne z tego, że odbiornik zapisuje czas zrobienia zdjęcia w UTC (http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersalny_czas_koordynowany) (to zresztą piszą nawet w instrukcji d300 ;-))

W kwestii różnicy wysokości - kwestia do weryfikacji, bo niespecjalnie mam pomysł (pewnie błąd pomiaru - może ten odbiornik ma jakąś opcję kalibrowania - strzelam, bo akurat na tym się nie znam).

zuto
03-06-2010, 18:11
kwestia wysokości n.p.m.
Trzeba pamiętać o dwóch rzeczach:
1/. Prawie wszystkie cywilne GPS'sy "pływają" nawet stojąc w miejscu.
2/. Wysokość n.p.m. będzie różna prawie nad każdym morzem na świecie. "Zerowa" wysokość n.p.m. to baaardzo wielkie uproszczenie dla stojącego nad samą wodą. Każde morze ma trochę inną "wysokość n.p.m." i cytowane wyżej 2m. mieści się w "normie" ...

Nie wiem czy dostatecznie jasno to napisałem...

Jurek1
04-06-2010, 19:55
kwestia wysokości n.p.m.
Trzeba pamiętać o dwóch rzeczach:
1/. Prawie wszystkie cywilne GPS'sy "pływają" nawet stojąc w miejscu.
2/. Wysokość n.p.m. będzie różna prawie nad każdym morzem na świecie. "Zerowa" wysokość n.p.m. to baaardzo wielkie uproszczenie dla stojącego nad samą wodą. Każde morze ma trochę inną "wysokość n.p.m." i cytowane wyżej 2m. mieści się w "normie" ...

Nie wiem czy dostatecznie jasno to napisałem...

Błędem wysokości mogę się (ciężko) pogodzić. Z godziną nie!!! Wydawało by się, ze GPS to dość dokładne pomiary i wskazania, w końcu dane wskazują satelity. Ma to ustrojstwo wejście usb, podłączyłem go pod kompa, system go wykrył, sterowników nie znalazł, ja takowych też nie dostałem, więc na tym się skończyło. Ciekawy jestem po co to złącze i jak można je wykorzystać? Nie sprawdzałem jeszcze zapisanych danych geograficznych,
Boję się czy one aby nie fałszują położenia.

pedro
11-06-2010, 10:43
co do godziny to gps pokazuje (zapisuje) dobrą i pewnie w aparacie sobie nie przestawiłeś, problem mały i całkowicie rozwiązywalny np za pomocą Geosetter (free)

A nie jest przypadkiem tak, że GPS zapisuje czas domyślnie w UTC i stąd 2 h różnicy między UTC a CEST?

dko
11-06-2010, 20:04
A nie jest przypadkiem tak, że GPS zapisuje czas domyślnie w UTC i stąd 2 h różnicy między UTC a CEST?

dokładnie tak, UTC jest właściwy :), ale większość softu do geotagowania pozwala ustawić dowolny czas (wyjściowy jest UTC i ustawiasz ile ma być na plus lub minus)

kacperek2004
28-01-2011, 03:37
kwestia wysokości n.p.m.
Trzeba pamiętać o dwóch rzeczach:
1/. Prawie wszystkie cywilne GPS'sy "pływają" nawet stojąc w miejscu.
2/. Wysokość n.p.m. będzie różna prawie nad każdym morzem na świecie. "Zerowa" wysokość n.p.m. to baaardzo wielkie uproszczenie dla stojącego nad samą wodą. Każde morze ma trochę inną "wysokość n.p.m." i cytowane wyżej 2m. mieści się w "normie" ...

Nie wiem czy dostatecznie jasno to napisałem...


Zgadzam się z Tobą. Jako przykład można podać zjawisko pływów morskich. Przypływy i odpływy na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego mogą dochodzić do 9-10m. I jak tu ustalić pozim 0? :smile:

Pozdr.