PDA

Zobacz pełną wersję : UWAGA! Zabawa! Jaka jest jasność Twojego monitora?



mOSAd
18-08-2009, 02:15
Przygotowałem obrazek mający na celu zbadanie ustawień jasności różnych monitorów.
Jak się bawimy? Spójrzcie na poniższy obrazek. Odszukajcie z lewej strony punkt, w którym wydaje się Wam, że kolor szarego paska jest różny od czarnej (szerokiej) ramki - podajcie cyfrę, oznaczającą, który pasek jest jakby szary (a nie czarny). To samo z prawej strony, który pasek, jest ciemniejszy od otaczającej go szerokiej białej ramki? Podajcie literkę.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/img195/768/blackwhitenh.jpg)
Wersja bez ramki jeśli ktoś woli:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img199.imageshack.us/img199/2743/blackwhitenb.jpg)

W przykładzie zaznaczyłem dziubkami "V" wynik dla jakiegoś monitora powiedzmy Belinea 102030W - zatem podaję dla niego wynik:

2,Y - Belinea 102030W

1 i Z widzę całkiem jak otoczenie - mój wynik jest jakby na granicy i nie jestem go pewien, zatem... zaokrąglam do gorszej wartości. Jeśli wyjdziecie poza skalę moich literek..... napiszcie! Nagród jednak nie przewiduję. Posiadacie kilka monitorów? Na przykład w pracy i w domu? Zanotujcie wyniki i napiszcie w jednym wątku ku pamięci. Możecie podać opis, model monitora itp. Np.:

1,Z - Eizo
2,Y - moj domowy LG
4,S - LG w robocie

Dlaczego w tym wątku, a nie gdzieś w sprzęcie? Ano dlatego, że kalibracja monitora ma wpływ na technikę obróbki zdjęć i jeśli tylko test okaże się sensowny, mam nadzieję się na niego tu powoływać.

Miłej zabawy!

GeparD
18-08-2009, 02:19
IMHO byloby latwiej ocenic roznice gdyby wokol tego prostokata nie bylo obramowania...
monitor w pracy: Haier - wynik 4,W

P.S. cierpisz na bezsennosc? ;)

Moonbeam
18-08-2009, 02:36
2,Z - moje Eizo (czernie specjalnie trochę pogłębione) :)

Nikuś
18-08-2009, 03:16
chyba jestem uczciwy wobec siebie ;)

3,Y

No chyba, że zbyt się wpatrywałem ;) jesli na 101%, to 4,X
(tylko bez ramki - oszukuje )

LG Flatron 795FT... niby po kalibracji

.

Erie
18-08-2009, 07:37
2, Z - NEC 2690UXi2


(notabene w 1 jest całkowite 0 - sprawdź PSem, więc jak ktoś coś tam widzi, to raczej dobrze nie jest) - poziom 1,1,1 jest pomiędzy 1 i 2

sinner
18-08-2009, 08:02
3X Eizo

saper
18-08-2009, 08:06
2 Y - LG F700B flatron
pozdrawiam

alfapasje
18-08-2009, 08:06
2U-ale to tylko laptop.

maroo_s
18-08-2009, 08:17
2,Y - Samsung 223BW, bez kalibracji. A na lapku to porażka, wynik zmienia się wraz z kątem spoglądania... ;-)

Andrzej Olender
18-08-2009, 08:18
2 Z - iMac 24

madmips
18-08-2009, 08:20
PHILIPS 109B5 - 1 Z potem sprawdzę w domu jeszcze :)

blady_kriss
18-08-2009, 09:13
1Z laptop toshiba satellite.

Kyo
18-08-2009, 09:13
1,8 Z Iiyama 19 skalibrowana

Robert_P
18-08-2009, 09:26
1-Y Dell p1130

welury
18-08-2009, 09:33
1Z laptop toshiba satellite.

7 i Y ten sam laptop

mishieck
18-08-2009, 09:36
4X - dell m1330

Czornyj
18-08-2009, 09:38
Na tym łatwiej będzie ocenić:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/quality.png)

Erie
18-08-2009, 09:58
do wszystkich co widzą coś w punkcie 1 - powiedzcie JAK? :D skoro tam jest całkowite 0

jackrabbit
18-08-2009, 10:01
3,U - ibm t43 :)

Robert_P
18-08-2009, 10:05
do wszystkich co widzą coś w punkcie 1 - powiedzcie JAK? :D skoro tam jest całkowite 0

Widzę równo z jedynką ramkę szarości ot i tyle :)

ps.
Chociaż jak zrobiłem screena, powiększyłem i zmniejszyłem kontrast to widzę że ramka kończy się między 1 a 2 ...hmm myślę że poprostu na tak małym obrazku krawędz została zaliczona do jedynki.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/img195/2249/schowek01jwd.jpg)

elix
18-08-2009, 10:14
2,X (w zasadzie to coś pomiędzy X i Y) - matryca w Dell Precision

stig
19-08-2009, 15:47
2,Y -- Dell P1130 (CRT)

sote
19-08-2009, 15:57
6, Y - w robocie - Lacie electron 22 blue III (CRT)

stig
19-08-2009, 16:03
6, Y - w robocie - Lacie electron 22 blue III (CRT)Uuu... To moje padla nie sa az takie zle jeszcze. ;) Ile latek ma ten kinol?

egoiste
19-08-2009, 16:08
2 z , nec p221w

Seeker
19-08-2009, 16:27
2 i (dla pewnosci) Y. Stary, rozklekotany Nec crt 15"
Jasnosc i kontrast w polowie skali.

QUALITY CONT i "cośtam", w czerniach nawer R. Dobre to jest ;) a nawet lepsze.

seler
19-08-2009, 16:37
2Z ThinkPad T61p w domu sprawdzę Nec'a

Mariusz888
19-08-2009, 16:52
1-Y (do połowy odległości pomiędzy osiami Y i Z jeszcze widać odcinanie się od białego tła)

Aż normalnie w szoku jestem bo monitor to lewicy już NEC AccuSync LCD 71VM - ale kocham go bo do dziś nie ma ani 1 wypalonego px a i barwy dobrze oddaje - chociaż wynikiem jestem zaskoczony :D

saer
19-08-2009, 18:01
1-Z albo juz mi sie je**e w oczach i widze 2-Y hehe - iMac 24"

Raf 007
19-08-2009, 18:56
3 Y/Z LG (crt)

arachiusz
19-08-2009, 19:13
2-Z laptok HP :)

burza1979
19-08-2009, 19:36
2 y - benq fp93g x

Mellan
19-08-2009, 19:42
2Y samsung 215TW

prz3mo
19-08-2009, 20:34
2 X - Belinea 17" na TN+

Laptopa sobie sprawdzę jutro :)

Sasquatch
19-08-2009, 22:03
2 Z - iMac 20" biały

madmips
19-08-2009, 22:18
2,Z - PHILIPS Brilliance 109P4

ovserwator
19-08-2009, 22:38
1Y - laptop - Macbook Pro

arturjb
19-08-2009, 22:45
1/2 Y, HP P1100, monitor ma 11 lat!

Slon
19-08-2009, 22:50
3,Y
LG Flatron 795FT... niby po kalibracji

.

na tym samym monitorze, u mnie miedzy 2/3, Y
wiec zle nie jest :)

sote
20-08-2009, 00:18
Uuu... To moje padla nie sa az takie zle jeszcze. ;) Ile latek ma ten kinol?

sam jestem ciekawy ile ma lat, ale pewnie z 5 albo 6 ma (o ile nie wiecej;) )

w chacie na iiyamie visionmaster pro 451: 5, Y
ten kinol tez juz leciwy dosc niestety :(
chociaz fotki na nim obrabiane, i ogladane pozniej na papierze sa jakims cudem ok :mrgreen:

misha123
20-08-2009, 00:22
2x - lg w2343

Tofifik
20-08-2009, 00:27
8 X syncmaster 2494HM
czyli chyba troche przesadziłem sądząc po wynikach powyżej?

h2o
20-08-2009, 00:29
4,z - nec p221w

h2o
20-08-2009, 00:31
2 z , nec p221w
oo! podeślij screena z kalibracji :-) mój ostatni jest tu http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1415258&postcount=2136

conik
20-08-2009, 00:46
2Z NEC1980FXi

Grabasimo
20-08-2009, 01:46
u mnie 3,5 i miedzy WX - laptop toshiba satellite pro a10 - wiekowy, zdjecia pokazuje tak zmasakrowane ze szkoda gadac.i tak jestem zdziwiony ze tak wypada przy tym tescie dosc dobrze..

step.tom
20-08-2009, 02:02
1 Y Eizo 2462W

mOSAd
20-08-2009, 03:20
Pamiętajcie, że to tylko test ustawienia jasności i choć pewnie przenosi się to na kolory, to nie oznacza automatycznie, że monitor jest super bądź do kosza. Oznacza to tylko, że jest (lub nie) w stanie wyświetlić najdrobniejsze różnice w jasnych/ciemnych obszarach *w aktualnym ustawieniu*.
Czornyj - fajny ten obrazek i bardzo dobry do kalibracji. Zatem jak ktoś szuka optymalnego ustawienia do zdjęć, to można sobie pogrzebać w ustawieniach wyświetlanych jasności i kontrastów, tak by zobaczyć jak najwięcej z "QUALITY CONTROL" i w przypadku gdy się nie da wszystkiego pogodzić, to zerknąć jeszcze raz na moje paski powyżej i ocenić, ktore dane są ważniejsze - światła czy cienie. A jak kalibrować? Oczywiście pokrętła monitora to jedno, ale nasza karta graficzna to drugie. A nawet ważniejsze - to jej ustawienia decydują o kontraście, gamie, jasności, zatem tam też należy szukać precyzyjnej regulacji. Niestety najlepsze ustawienia dla zdjęć są mało piękne dla normalnych aplikacji, przystosowanych do wysokokontrastowego wyświetlania :)

Dorian
20-08-2009, 12:15
LG Flatron 795FT... niby po kalibracji

Mam to samo - Flatron 795FT Plus. Ale u mnie około 2-2,5 do Z. Kalibrowane 'na oko', pod obitki z labu. ;)

Magda.K
20-08-2009, 12:27
6,z - jakiś stary medion.

GeparD
20-08-2009, 17:57
update:
3 Y - LG W2242S w domu

vincent vega
20-08-2009, 19:21
1Z Dell 24
(szok, to nie jest sprzęt z górnej półki, jak się chce to idzie skalibrować:))

skulinski
20-08-2009, 20:48
Eizo 2 Z

slanting_eye
20-08-2009, 22:33
3 Y -samsung syncmaster 957mb

afterall
20-08-2009, 22:45
2 X/Y - iiyama E2001WSV , w domu

legologo
20-08-2009, 22:56
3, X - Samsung 970p

havk
21-08-2009, 00:49
1X- eizo flexscan f730

michal.g
21-08-2009, 11:22
4X LG 563LE w pracy..

Tommy
21-08-2009, 12:19
6,N -jakiś śmieszny Dell lcd u mnie w pracy (nie widzę nigdzie oznaczenia modelu :( )

perek83
21-08-2009, 12:47
u mnie 2U:) mam laptopa HP

Ventus
21-08-2009, 18:33
2 Y Samsung 710N

leonID
21-08-2009, 18:55
1,5 Y - Eizo L365

Gothrek
21-08-2009, 19:06
1z
eizo ce210

szon
22-08-2009, 09:25
2z eizo S2031W

shaolin
22-08-2009, 10:03
1,5 Z - eizo 2231w

dpzcwa
22-08-2009, 11:38
zaokrąglone do gorszych wyników 2 Y Samsung SyncMaster 757MB (6 lat)

Indi
22-08-2009, 15:08
1Z laptop toshiba satellite.


7 i Y ten sam laptop

U mnie przy ustawieniach domyślnych na takim lapku:
3-4 i Y

maateoo
22-08-2009, 17:04
1,z - philips 190b

sprychu
22-08-2009, 18:59
samsung syncmaster 795df - 2,Y

Lukasso
22-08-2009, 19:58
2Y, LG L245WP-bn

Rollo1974
22-08-2009, 21:08
2,Y lapek fujitsu siemens 15,4" na ustawieniach domyślnych

Otiv
22-08-2009, 22:19
1, y HP Pavilion dv7

romeq
23-08-2009, 09:27
5 Z - NEC 1970nx

velaskez
23-08-2009, 10:12
2Y - Samsung Syncmaster 204B
3Y - CRT Intergraph 21sd115 (13 letni :D)

Jurandw
23-08-2009, 12:53
2Y - Samsung SyncMaster T190

seler
23-08-2009, 20:23
NEC 2690WUXi 1Z

coroner
23-08-2009, 22:58
1Y - 17" LG LCD ale modelu nie znam.

matyjasz
23-08-2009, 23:07
hanns-g HW191D: 2:N
Samsung SM152v : 3:W

:oops:

BorysR
23-08-2009, 23:36
2Y Macbook pro 17" Nigdy nie kalibrowany.

tomasonline
24-08-2009, 01:25
2-Z
Mac Book Pro 15" /Matryca Anti-Glare (gamma 2.2)
1-Z
Eizo S1921

abre
24-08-2009, 12:39
Erie, to niestety dość łatwo wyjaśnić. Kluczem jest "złudzenie optyczne". Dzięki temu, że cyfry są białe ta cieniutka linia czerni pomiędzy cyframi a polem testowym wydaje się być jeszcze ciemniejsza niż jest w rzeczywistości. Dzięki temu można tam zobaczyć prawdziwe cuda na kiju, wystarczy się przyłożyć ;)

Erie
24-08-2009, 18:02
Erie, to niestety dość łatwo wyjaśnić. Kluczem jest "złudzenie optyczne". Dzięki temu, że cyfry są białe ta cieniutka linia czerni pomiędzy cyframi a polem testowym wydaje się być jeszcze ciemniejsza niż jest w rzeczywistości. Dzięki temu można tam zobaczyć prawdziwe cuda na kiju, wystarczy się przyłożyć ;)

ja sobie z tego zdaję sprawę :) - tak działa własnie "unsharp mask" w naszych oczach - tylko, że tutaj akurat mamy podobno do czynienia z osobami zajmującymi się obróbką i trochę mniej powinni się sugerować czymś czego nie ma ;)

lenio
24-08-2009, 19:43
1,Z CRT Daewoo 15', 12 letni
Chcę go zamienić na jakieś sensowne LCD ale jak widzę wyniki innych to zaczynam się bać tej zamiany :P

Tomeqp
24-08-2009, 21:18
Benq T705 17' -> W sumie to wychodzi mi 1;Z, ale to może tylko efekt zbyt długiego wpatrywania się w ten obrazek, bo to nie może być tak świetny monitor, więc uznajmy 1.5;Z, a jeśli nie można połówek to 2;Z, ale właściwie to bliżej 1 niż 2.

gadas
24-08-2009, 22:11
2 Z - iMac 24
To ciekawe ale u mnie ten sam wynik : 2,Z na Imac 24"

switch
26-08-2009, 13:44
2,Y MacBook Pro 15'

geryon
26-08-2009, 14:04
2X przy ustawieniach "na oko" samsung SM 206BW to i tak całkiem dobrze :D

FajaR
26-08-2009, 20:26
2 Z - Samsung SyncMaster 940B

Dawno temu "kalibrowany" na oko pod odbitki z labu...

raddeli
26-08-2009, 21:34
2Y - Belinea 1705G1

Funghi
27-08-2009, 01:12
2,y - nec 2470wnx

Barykada
27-08-2009, 02:01
2, Y

LG Flatron ez T710PH

grudzinsky
27-08-2009, 11:07
1Z MacBook Pro bez kalibracji

bcrich77
27-08-2009, 11:52
3X - HP L1908w

McEarl
27-08-2009, 15:17
3, X


IIyama AS4314UT (17")

marmajgabin
27-08-2009, 15:52
2 W; toshiba a300

popi
27-08-2009, 17:04
Ciekawe: 2Y (a to tylko laptop Lenovo N300)

popi
28-08-2009, 10:31
Ciekawe: 2Y (a to tylko laptop Lenovo N300)

Do poprawy: nie ma w/w laptopa natomiast jest Lenovo 3000 N100 (nie byłem w domu a zapomniałem nazwy)

aboutalithium
28-08-2009, 13:54
2 Z (Eizo) ;)

marki
28-08-2009, 15:52
Hm... mój monitor to BENQ FP93G P
Z tego co pamiętam kalibrowałem godnie z tym http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm

i wychodzi 6 W :-?

Jakie powinno być idealne ustawienie ?

mOSAd
28-08-2009, 16:33
Hm... mój monitor to BENQ FP93G P
Z tego co pamiętam kalibrowałem godnie z tym http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm

i wychodzi 6 W :-?

Jakie powinno być idealne ustawienie ?
Czyżbyśmy mieli zwycięzcę? :D
Żartuję, ale wystarczy spojrzeć na wyniki chłopaków (i może jakieś panie) dumnie piszących cztery litery "Eizo". Skoro większość osób w wątku widzi rozpiętość na poziomie 2 (a właściwie 1.5) oraz Z, to oznacza po prostu, że widzą na zdjęciach więcej niż Ty. Link jaki podałeś opisuje ustawienie monitora przyjazne dla wzroku, a na forum siedzą ludzie, którzy prócz tego kochają jeszcze wiernie widzieć rzeczywistość. Dzięki temu potem nikt nie pisze, że coś dziwnego się w cieniach dzieje, na wydrukach jest w miarę to co widać na zdjęciach itp. 6W oznacza, że większość bieli będziesz postrzegał jako przepalone, suknia panny młodej nie będzie miała zagięć, a w czerniach nie zobaczysz szczegółów, drobnych zmian półcienia itp. Masz za to kontrastowo ustawiony monitor i obawiam się, że wcale nie tak przyjaźnie dla wzroku. Ale to może Czornyj by mógł powiedzieć więcej. Ja się na samym procesie kalibracji nie znam, ani jak obraz wpływa na wzrok - tu raczej chciałem zebrać wyniki ustawień jasności oraz by ludzie mający wyniki inne niż 90% użytkowników, zastanowili się dlaczego i być może to zmienili.

marki
28-08-2009, 19:00
Widzę, że trzeba będzie zmienić troszkę ustawienia...

To w takim razie jaka powinna być odpowiednia wartość? 2 Y ?

Najlepiej poczytałbym jakiś poradnik co do kalibracji monitora.

pzdr

mOSAd
28-08-2009, 19:52
Sądząc po wynikach większości osób z dobrymi monitorami, 2,Y (może 2, Z) byłoby fajne jeśli jesteś w stanie tak ustawić monitor. Zobaczysz wtedy, że lewy pasek forum jest bordowy, a nie czarny (jeśli czarna wersja forum).:) Zobacz też na zdjęcie Czornyja gdzieś w początkach tego wątku, w celu dobrania kontrastu. Jest ono o wiele bardziej precyzyjne i..... wkurzające :)

Paweł M
28-08-2009, 23:54
Notek Lenovo R61 - 3 X

korsarz
29-08-2009, 01:22
3, x - Philips 190 SW (całe 120 Euro w Vobisie w Holandii)

A ja widzę, że ten pasek z lewej jest bordowy. :) Jest koloru zakrzepłej krwi po paru dniach. :D

Art_Ro
29-08-2009, 14:18
1,Z - EIZO FlexScan L778 - popularny MultiEdge, oczywiście regulowany na "oko mistrza" - na teście Czornyj-a czytelne wszystkie, sześć napisów. Kalibrator będzie kupowany, i to dobry, chodzi przecież o 158-io %-ową powtarzalność w wydrukach dużego formatu. Dzięki obu kolegom za TEST.

jchmiel
29-08-2009, 14:44
Laptop Dell Inspiron 640D z lepszą matrycą (1440x900) 2,Y. Na stacjonarnym z matrycą Samsung S-PVA jeszcze nie sprawdzałem ale powinnien być max. bo to niebo a ziemia a i po kalibracji.

pawel
29-08-2009, 15:19
NEC 1970gx - 2Y
NEC 90 pro - 3Y
SyncMaster 913BM - 2Y
Flexscan S1911 - 2Z
Sony LMD 1420 - widać wszystko.
Nokia E51 - 3Y :)

Bartek
29-08-2009, 17:25
2 Y - Eizo FlexScan (na sRGB)

marki
29-08-2009, 18:39
Pobawiłem się trochę i teraz jest 3 Y


Zobaczysz wtedy, że lewy pasek forum jest bordowy, a nie czarny (jeśli czarna wersja forum).:)

Ogólnie mam białą wersje, ale przestawiłem i widzę że boczny pasek nie jest czarny :)

pzdr

Edfu
30-08-2009, 00:52
Dell na Trinitronie - 2Y a tak w ogóle to nuda w ..uj ten wątek :D

mOSAd
30-08-2009, 01:25
Dell na Trinitronie - 2Y a tak w ogóle to nuda w ..uj ten wątek :D
No nie żartuj, że czytasz, co tu ludzie piszą? :D

driftmen
30-08-2009, 13:08
Samsung SyncMaster 793DF - 1X

Jacek_Z
30-08-2009, 16:18
1Z - zwykły laptop Amilo Pro Fujitsu-Siemens

Błażej
31-08-2009, 12:13
3Y - Belinea 101735

edit: i widze bordowy pasek:D

boobass
01-09-2009, 20:55
3Y, Lapek HP 6930p

Erie
01-09-2009, 23:30
pasek? bordowy? a moze jeszcze śliwkowy jak to Żona ma powiedziała... no co Wy wszyscy - kolorów jest 16, a śliwka to owoc, a nie kolor ;)

ppfalcon
02-09-2009, 19:06
Na jednym monitorze w pracy 2X, na drugim 4U

altezza
04-09-2009, 00:41
2 Y laptok HP

mirtius
04-09-2009, 02:40
2Y, laptop Toshiba A200

Teri
04-09-2009, 09:27
W pracy 2Z, monitor: Eizo Flexscan S2100.
W domu na mojej bombie skali pewnie zabraknie :(

drMarco
04-09-2009, 20:44
2,Y Samsung 223bw bez kalibracji

McEarl
04-09-2009, 23:18
PS.

2, Y - laptop Acer Aspire 5100 (z ATI Radeon Xpress 1100)



pozdr
McE

Archangel
05-09-2009, 01:00
1,Z - Belinea 101903

ale ogólnie narzekam na monitor, moja rada na przepalenia na zdjęciu? spójrz pod innym kątem :D
głupie lcd.

Yanluk
05-09-2009, 09:19
MSI Wind 3,X
Kilkuletni LCD Diamon View :) 5,Z

Qiubag
05-09-2009, 14:29
3, U
Laptop Toshiba Satellite...
Rewelacji nie ma :) powiem więcej, tragedia :D

miecio_oo
06-09-2009, 00:45
2,Y - monitor Sony DGM-F520

Madlenne
06-09-2009, 12:04
2 X - Samsung T220HD

Hidden_Lucas
06-09-2009, 23:04
2x macbook

dzygit
06-09-2009, 23:08
2 Z bo ślepy jestem na sx2761W eizo

wlopis
07-09-2009, 20:09
2 Z, Samsung SyncMaster 763MB,

Krzysiek C
09-09-2009, 11:47
2 Z - Samsung SyncMaster 959NF

GEDAW
09-09-2009, 12:34
3,Y leciwy już Philips 109 S
3,X na laptopie Dell

pinokio
09-09-2009, 20:16
4 W lapek, Acer Aspire 3690

juggler
14-09-2009, 10:19
3 Y laptop ASUS

cypherdid
15-09-2009, 13:04
2 Y - iiyama prolite e1900s

ppfalcon
16-09-2009, 14:06
W domu dużo gorzej - LG Flatron 775FT = DZ, LCD na laptopie acera = 2W

ikonay
16-09-2009, 15:42
1Z - NEC MultiSync LCD 2190UXi

Majek
20-09-2009, 23:05
2Z - iiyama ProLite E2607WS

offeath
21-09-2009, 22:58
4U - Manta 1902

manfred
22-09-2009, 07:24
5-X AOC LM 565 ale tak po prawdzie nie bardzo rozumiem sens wypisywania tych cyferek. O oświecenie bardzo proszę.

kulama
22-09-2009, 08:07
2 Z laptop hp

mOSAd
22-09-2009, 12:59
5-X AOC LM 565 ale tak po prawdzie nie bardzo rozumiem sens wypisywania tych cyferek. O oświecenie bardzo proszę.
Ot taka zabawa! Ale po prawdzie to chciałem ustalić odsetek osób, które mają wyniki gorsze niż 2Z, czy może raczej 2Y. I stwierdzić jakie to monitory, laptopy - ewentualnie zobaczyć jaki sprzęt daje świetne wyniki. Na przykład widać doskonale, że jak ktoś pracuje na monitorze Eizo, to praktycznie zawsze zobaczy to, co autor miał na myśli publikując pracę. Pragnąłem też uświadomić w ten sposób niektórym, że być może warto podłubać przy ustawieniach monitora, przed oceną zdjęć. Szczególnie jeżeli ktoś zamierza pisać o przepałach. Widzę, że wątek spełnił swoją rolę jak do tej pory i chyba go zostawię jeszcze w podpisie przez jakiś czas. Ostatnio i tak znacznie zmalała ilość komentarzy typu "widzę przepalenia na połowie twarzy!" albo "kompletnie brak szczegółów w cieniach - smoła!", ale o ile nie da się ich uniknąć, to już sporo osób ma świadomość, że dobre ustawienie monitora gra tu dużą rolę. A ocena na przypadkowych ekranach lub na (przeciętnych) laptopach, jest zazwyczaj mało sensowna pod kątem opisu światła.

Jeśli macie słabe wyniki - piszcie! To na Was liczę!

M_B
24-09-2009, 16:39
1Y, laptop FujitsuSiemens Amilo Pro V3515

ezin
26-09-2009, 02:57
2 X - domowy LG Flatron F700B - wysłużony ale działa :D

offeath
26-09-2009, 08:34
4U - Manta 1902

No to teraz po kalibracji mam 3X ;)

PaRaGaS
26-09-2009, 17:24
do wszystkich co widzą coś w punkcie 1 - powiedzcie JAK? :D skoro tam jest całkowite 0

Ja widzę kawałek trzech pierwszych liter, ledwo ledwo. Pod kątem połowę napisu.
Samsung 215TW.

sheva
26-09-2009, 22:11
9w :) kineskopowy CTX

wiciu
26-09-2009, 22:16
A mi ten wątek bardzo pomógł. Autorowi dziękuje bardzo.

Przed kalibracją miałem coś koło 4S, a teraz po 2Y na LG L227WT.

KaeF
27-09-2009, 01:42
2 X

Dell Inspiron 1525

lookash
27-09-2009, 12:43
2Y dla mojej Belinei 102035W.

tco99
27-09-2009, 16:54
1 Z na Dell-u 2407 WFP a korzystałem przy ustawieniach ze strony : http://www.lagom.nl/lcd-test/.

pozdro

robin102
28-09-2009, 19:34
2 Y Beneq na matrycy MVA taki harcerski model kalibrowany ;) na doświadczone OKO :mrgreen:

ps.
jak jest nagroda w tym konkursie

Walle
29-09-2009, 12:01
2Y- laptop HP-6730s

leonID
30-09-2009, 01:00
2,Y - Lenovo T61

skarab
30-09-2009, 11:23
4Y benq joybook r55veg
1Z nec crt 17''

na każdym moje fotki wyglądają inaczej ;/

nem
04-10-2009, 18:31
2 - Y/Z MacBook Pro, ostatnia wersja
3 - W Dell Latitude D630
2 - Z Eizo 2243

matyjasz
29-10-2009, 23:07
1/2-Z Eizo 2242

Krisdi
30-10-2009, 23:52
OK, niech będzie, że się zabawię - ale napiszę prawdę = Belinea 10 19 06, wynik: 1-Y

Alex Paleczny
30-10-2009, 23:56
1-Z na LG, modelu nie pamiętam, ale 24" MVA czy PVA...

olsmar
31-10-2009, 16:42
1-z
nec 2070nx

Gootchio
01-11-2009, 18:46
1, z
iiyama A901HT (VM Pro 450) - 2000 r.

moonrage
01-11-2009, 18:56
2, y mbp

Jarema
01-11-2009, 21:02
1 - Y.

Toshiba a200 satelajt.

Artur_A
01-11-2009, 21:30
Porównałem 3 :) IBM/Lenowo
T23 - 3, x
T43 - 2, y
T61 - 2, y

Jak widać różnicy między ostatnim IBM i najnowszym Lenovo nie ma.

numb
02-11-2009, 23:22
Dell D420 - 3Z

tomallo
08-11-2009, 18:47
8,X
TV LCD KDL-40Z5500 SONY BRAVIA z pogłębianiem cyfrowym czarnego i czystością bieli na poziomie średni

d3mane
08-11-2009, 19:51
u mnie nie wychodzi jednoznaczny wynik, moze to przez to ze laptop ma ruchomy ekran?

borsukpl
08-11-2009, 21:30
2,y sony vaio aw31 zj/b .pozdrawiam

Jacek_Z
12-11-2009, 01:21
2Z - Eizo 2243 (jasność na 80 cd, po kalibracji)
ale jaja :) na laptopie mam więcej

1Z - zwykły laptop Amilo Pro Fujitsu-Siemens

Czornyj
12-11-2009, 14:09
2Z - Eizo 2243 (jasność na 80 cd, po kalibracji)
ale jaja :) na laptopie mam więcej

Na poprawnie skalibrowanym do gamma 2,2 monitorze te najciemniejsze walory tak naprawdę powinny być praktycznie nie do odróżnienia - na laptopie natomiast można się wszystkiego dopatrzyć lekko przekrzywiając głowę.

mirroo
12-11-2009, 15:46
2X - laptop noname
4X - BENQ G700

burz
13-11-2009, 16:30
1Y przy najkorzystniejszym kącie oglądania, ale raczej 1X. Jednak wole tak ustawiać ekran, żeby był trochę ciemniejszy, czyli jakieś 3X (VAIO sony)

pjs
15-11-2009, 11:16
2Z skalibrowany NEC LCD19WY. Linux (KDE) obraz powiększony (zmiana rozdzielczości - CTRL+ALT+(GR+)).
Pod Windą nie patrzyłem, ale myślę że może być różnica.

pawlack
17-11-2009, 19:38
UPS :D Ja mam7 - S na starym flatronie :P

A.R
17-11-2009, 20:42
1z - iiyama vm407

esensja
25-11-2009, 16:00
3X dell 2209wa

microbot
29-11-2009, 20:02
2Y Sony Vaio k115S

Ediface
29-11-2009, 20:11
2,Y - mój LG L1918S

Piotr.S
01-12-2009, 00:13
2V - LaCie 324

Jendrek.gd
01-12-2009, 11:39
Ale to tez jest test wzroku :)

Sail
04-12-2009, 02:33
3X na laptopie acer :P

corfer
04-12-2009, 09:17
1Y na ifl90, 2X LG W1934S

Slepy
09-12-2009, 20:11
6X - Samsung Syncmaster 755DF (CRT)

laptopowego monitora nawet nie sprawdzam :)

Piotr.S
15-12-2009, 00:02
He - róznorodność odpowiedzi mówi o problemie jaki mamy z określeniem kontrastu, jasności i balansu koloru w sieci.
Gadamy o kolorach, kontrascie i jasności - a widzimy kontrastowo rózne rzeczy - nie dla tego, że chcemy?
Poprostu mamy rózny sprzęt, rózne systemy. :-)

Dorian
15-12-2009, 18:21
5-W na... Samsung Omnia :mrgreen:

emgieb
15-12-2009, 18:26
3-Z - Gateway 2185

kuba_rsx
16-12-2009, 14:48
Laptop Sony Vaio VGN-FW41M - 1,X/Y (bez kalibracji)
Monitor Sony SDM HS95P - 1,Y (ustawiany na oko na wzór lapka)

Ja tam w czerniach wszystko widzę, obie matryce w X-black, może dlatego. Ale w białym widać do ideału im brakuje.

tanas6
20-12-2009, 22:29
Eizo S1911 1-Z, calkiem dobrze,no nie?
Pzdr:)

piotrpl
25-12-2009, 02:05
2-z dell u2410

bastek73
26-12-2009, 00:08
2 - Y/Z...bardziej Z :) Eizo 1921

Tabu25
26-12-2009, 00:27
2X Medion

esio
05-04-2010, 12:36
1,z - benq fp91g+

gilvhs
05-04-2010, 16:55
2Y na TOSHIBIE A300d

Schlag
06-04-2010, 12:08
1Y -laptop maxdata Pro 8100 iws
Dawno nie "kalibrowane" kolorki.

hostman22
06-04-2010, 12:41
Vision Master Pro

2 . Z - w tym szarość zaczyna się centralnie nad literą Z.

swider
08-04-2010, 10:14
Jak żeście odkopali to napiszę jaki wspaniały mam panelik w pracy — 7R (ktoś mnie pobije?) :lol:

velaskez
08-04-2010, 10:57
Chętnie mrugaczu :-P :mrgreen:

swider
08-04-2010, 11:19
Maciek... jeszcze dużo chlebka byś musiał zjeść :D

Matey3000
08-04-2010, 11:23
iMac 24'' - 1Y

mOSAd
08-04-2010, 13:46
Swider rewelacja! To się nazywa ergonomia pracy. Kontrastowo, ostro, czyli dobrze. Były chyba zbliżone wyniki ale dla jakichś starych laptopów. ;)
PS. Swider ktoś miał na LCD Dell 6,N :)

A z tą jedynką na skali trochę dałem ciała, ale przynajmniej można się pośmiać z wyników ludzisk. :)

swider
08-04-2010, 13:57
Swider rewelacja! To się nazywa ergonomia pracy. Kontrastowo, ostro, czyli dobrze. Były chyba zbliżone wyniki ale dla jakichś starych laptopów. ;)
No daj spokój... nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak "MAG" — pewnie cena jednego panelu jest gdzieś w okolicach 400zł. A zważywszy na to, że w domu używam elegancko skalibrowanego i oprofilowanego NEC'a tragedia jest podwójna... tak — już możecie mi współczuć.


PS. Swider ktoś miał na LCD Dell 6,N :)
Tak, to już jest konkret :D


A z tą jedynką na skali trochę dałem ciała, ale przynajmniej można się pośmiać z wyników ludzisk. :)
Aż sprawdzę jak wrócę do domu :)

korsarz
08-04-2010, 16:43
Dell 2209WA-f
1Z

:)

Marek87
10-04-2010, 19:25
W4 -Toshiba Satellite A200

Meggido
10-04-2010, 19:38
2,y-nec195wxm

cheyenne
10-04-2010, 19:42
1 i Z
laptop dell d830 matryca WUXGA 15,4" 1920 x 1200

pap911
10-04-2010, 20:12
Y3 albo 4, NEC 93V

david
10-04-2010, 21:06
X3 laptop Lenovo SL500 15,4" 1680x1050

Grzesiek_G
11-04-2010, 11:15
3Z = Lapek Dell Alienware M17x

mOSAd
13-04-2010, 15:52
Te laptopy mają coraz lepsze matryce widzę.

Grzesiek_G
13-04-2010, 21:22
Te laptopy mają coraz lepsze matryce widzę.

ano mają :) Czornyj był zaskoczony matrycą i czymśtam i czymśtam co występuje tylko przy IPs-ach czy jakoś tak :P nie wiem lajkonik z Krakowa jestem :).


ps. jak Czornyj to czyta to dziękuje na forum za poświęcony czas, bo wybitnie ciężko było z kalibracją ale Czornyj jak zwykle dał radę. A jako że już było miło to przypominam się o plik z właściwą nazwą do mojego Dell 2209WA.

teonacatl
15-04-2010, 02:15
laptop hp nx6125 (~4 letni)
4,x w wersji bez ramek.
w wersji z ramkami to pozwolisz, że nawet nie będę próbowal :)

erber
23-04-2010, 00:48
4, X - Samsung 770P (wersja bez ramek)

cygi12
26-04-2010, 11:28
2Y samsung b2430

SzMuD
03-05-2010, 18:17
3 y - lg w2284 f

notic
04-05-2010, 12:51
Z ASUSem VW198s było naprawdę źle. Wczoraj kupiłem na alledrogo LG Flatron F700b za 15zł. Różnica kolosalna! Nie pamiętam dokładnie wartości jakie były na lcd, ale oscylowały w granicach 6 U. Stary, poczciwy CRT wskazuje na skali 1 Z. Na obrazku Czornyja w czerni widzę "QU", reszta poprawnie.

Harka
06-05-2010, 12:52
2,Z
Samsung 2343nw

fotojacek
06-05-2010, 14:35
2 X samsung symcmaster957mb w trybie sRGB ustawiony wg adobe gamma

tofik13pl
06-05-2010, 23:48
3 X
Laptop HP compaq 6720s.

Demonek
12-06-2010, 10:29
LG W2600H (TN-ka)
2Y

credka
12-06-2010, 22:59
3-Z - Gateway 2185
dokładnie tak samo na Gateway 2485

Anar
10-04-2012, 01:11
100cd/m2 - Dell 15" (1200p) - 2 do X
40cd/m2 - Eizo SX2262 - 1/2 do Z (w sumie to skali w tą stronę zabrakło mi)

Vall
10-04-2012, 10:31
2, Y na Nec'u EA231WMi :-) W domu sprawdzę na Eizo.

Raulo
10-04-2012, 10:36
1 Z iMac 27"
Jasność monitora ustawiona na 50%

RobertMiernik
10-04-2012, 10:46
3,Y Dell Vostro ;>

Jacenty Z.
10-04-2012, 14:08
Te laptopy mają coraz lepsze matryce widzę.

A można by nawet wysnuć wniosek, że co niektóre muszą chyba być kalibrowane fabrycznie...

U mnie też 2Y, choć zwykły lapek, nie monitor Eizo i bez kalibracji. Inna sprawa, że rozdzielczość zalecana, to w jego przypadku jedyna, przy której nie mydli (mydlił też przy próbach podłączania starego monitora zewnętrznego o innej rozdzielczości).

RobertMiernik
10-04-2012, 14:12
Na LCD tak na prawdę rzadko kiedy da się pracować na innej niż natywna rozdzielczości, trzeba by ustawiać o 'rząd wielkości' mniejszą, żeby było coś widać...

dandan
10-04-2012, 22:10
1Z na EIZO
2Y na lapie HP NX7400 (kalibrowany)

KamilM
13-04-2012, 18:09
2Z na HP ZR30w

matys
13-04-2012, 19:30
2Y HP ZR2440w chyba...

spróbuj dorzucić linijki pionowo do wykresów możę bedzie jeszcze łatwiej i precyzyjniej ocenić....

po pobraniu i obejrzeniu w większej skali (rozmiarze) stwierdzam, że bedzie to raczej 1 Z

malkon
13-04-2012, 19:31
1Z - na lapku HP Pavilion dv6

oge
13-04-2012, 20:24
2 Z - choć mogę się pokusić że coś pomiędzy 1 a 2 widzę.

Monitor dell U2312UM IPS.

sote
13-04-2012, 21:48
2 Z na NEC P221W
ostatnio kalibrowany w sierpniu 2011 ;)

cheyenne
13-04-2012, 22:06
dell u2410 1Y

thorcik
14-04-2012, 22:58
2, Z - FlexView w T60. Konkretnie Boe-Hydis HV150UX1-100.

emisiek
15-04-2012, 12:29
1 Z - eizo

KamilM
31-05-2012, 16:45
2x - Nec 3090WQXi

Slon
31-05-2012, 17:10
2, Z - NEC 2190UXi

stock
31-05-2012, 18:14
2Z(w porywach Y) Ejzo :)

Paulincia89-16
01-06-2012, 19:01
7 x-y stary Panasonic kupiony w 2005 roku...
Chyba czas na coś nowego:twisted:

Zbigniew Z.
02-06-2012, 23:19
3 Y ale na lapku Lenovo y730

grudzinsky
03-06-2012, 00:26
1Z
iMac 21.5"

vid3
18-01-2017, 21:45
Nie piszcie czasem o złotej łopacie.
Przewertowałem cały ten wątek,
może by go wskrzesić po latach ?
Niektórzy pewnie jeszcze żyją, a monitory z pewnością zmienili.
Tylko trzeba reanimować planszę testową.
Ma ktoś ?