Zobacz pełną wersję : UWAGA! Zabawa! Jaka jest jasność Twojego monitora?
Przygotowałem obrazek mający na celu zbadanie ustawień jasności różnych monitorów.
Jak się bawimy? Spójrzcie na poniższy obrazek. Odszukajcie z lewej strony punkt, w którym wydaje się Wam, że kolor szarego paska jest różny od czarnej (szerokiej) ramki - podajcie cyfrę, oznaczającą, który pasek jest jakby szary (a nie czarny). To samo z prawej strony, który pasek, jest ciemniejszy od otaczającej go szerokiej białej ramki? Podajcie literkę.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/img195/768/blackwhitenh.jpg)
Wersja bez ramki jeśli ktoś woli:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img199.imageshack.us/img199/2743/blackwhitenb.jpg)
W przykładzie zaznaczyłem dziubkami "V" wynik dla jakiegoś monitora powiedzmy Belinea 102030W - zatem podaję dla niego wynik:
2,Y - Belinea 102030W
1 i Z widzę całkiem jak otoczenie - mój wynik jest jakby na granicy i nie jestem go pewien, zatem... zaokrąglam do gorszej wartości. Jeśli wyjdziecie poza skalę moich literek..... napiszcie! Nagród jednak nie przewiduję. Posiadacie kilka monitorów? Na przykład w pracy i w domu? Zanotujcie wyniki i napiszcie w jednym wątku ku pamięci. Możecie podać opis, model monitora itp. Np.:
1,Z - Eizo
2,Y - moj domowy LG
4,S - LG w robocie
Dlaczego w tym wątku, a nie gdzieś w sprzęcie? Ano dlatego, że kalibracja monitora ma wpływ na technikę obróbki zdjęć i jeśli tylko test okaże się sensowny, mam nadzieję się na niego tu powoływać.
Miłej zabawy!
IMHO byloby latwiej ocenic roznice gdyby wokol tego prostokata nie bylo obramowania...
monitor w pracy: Haier - wynik 4,W
P.S. cierpisz na bezsennosc? ;)
Moonbeam
18-08-2009, 02:36
2,Z - moje Eizo (czernie specjalnie trochę pogłębione) :)
chyba jestem uczciwy wobec siebie ;)
3,Y
No chyba, że zbyt się wpatrywałem ;) jesli na 101%, to 4,X
(tylko bez ramki - oszukuje )
LG Flatron 795FT... niby po kalibracji
.
2, Z - NEC 2690UXi2
(notabene w 1 jest całkowite 0 - sprawdź PSem, więc jak ktoś coś tam widzi, to raczej dobrze nie jest) - poziom 1,1,1 jest pomiędzy 1 i 2
2 Y - LG F700B flatron
pozdrawiam
alfapasje
18-08-2009, 08:06
2U-ale to tylko laptop.
2,Y - Samsung 223BW, bez kalibracji. A na lapku to porażka, wynik zmienia się wraz z kątem spoglądania... ;-)
Andrzej Olender
18-08-2009, 08:18
2 Z - iMac 24
PHILIPS 109B5 - 1 Z potem sprawdzę w domu jeszcze :)
blady_kriss
18-08-2009, 09:13
1Z laptop toshiba satellite.
1,8 Z Iiyama 19 skalibrowana
Robert_P
18-08-2009, 09:26
1-Y Dell p1130
1Z laptop toshiba satellite.
7 i Y ten sam laptop
mishieck
18-08-2009, 09:36
4X - dell m1330
Na tym łatwiej będzie ocenić:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/quality.png)
do wszystkich co widzą coś w punkcie 1 - powiedzcie JAK? :D skoro tam jest całkowite 0
jackrabbit
18-08-2009, 10:01
3,U - ibm t43 :)
Robert_P
18-08-2009, 10:05
do wszystkich co widzą coś w punkcie 1 - powiedzcie JAK? :D skoro tam jest całkowite 0
Widzę równo z jedynką ramkę szarości ot i tyle :)
ps.
Chociaż jak zrobiłem screena, powiększyłem i zmniejszyłem kontrast to widzę że ramka kończy się między 1 a 2 ...hmm myślę że poprostu na tak małym obrazku krawędz została zaliczona do jedynki.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/img195/2249/schowek01jwd.jpg)
2,X (w zasadzie to coś pomiędzy X i Y) - matryca w Dell Precision
6, Y - w robocie - Lacie electron 22 blue III (CRT)
6, Y - w robocie - Lacie electron 22 blue III (CRT)Uuu... To moje padla nie sa az takie zle jeszcze. ;) Ile latek ma ten kinol?
2 i (dla pewnosci) Y. Stary, rozklekotany Nec crt 15"
Jasnosc i kontrast w polowie skali.
QUALITY CONT i "cośtam", w czerniach nawer R. Dobre to jest ;) a nawet lepsze.
2Z ThinkPad T61p w domu sprawdzę Nec'a
Mariusz888
19-08-2009, 16:52
1-Y (do połowy odległości pomiędzy osiami Y i Z jeszcze widać odcinanie się od białego tła)
Aż normalnie w szoku jestem bo monitor to lewicy już NEC AccuSync LCD 71VM - ale kocham go bo do dziś nie ma ani 1 wypalonego px a i barwy dobrze oddaje - chociaż wynikiem jestem zaskoczony :D
1-Z albo juz mi sie je**e w oczach i widze 2-Y hehe - iMac 24"
arachiusz
19-08-2009, 19:13
2-Z laptok HP :)
burza1979
19-08-2009, 19:36
2 y - benq fp93g x
2 X - Belinea 17" na TN+
Laptopa sobie sprawdzę jutro :)
Sasquatch
19-08-2009, 22:03
2 Z - iMac 20" biały
2,Z - PHILIPS Brilliance 109P4
ovserwator
19-08-2009, 22:38
1Y - laptop - Macbook Pro
1/2 Y, HP P1100, monitor ma 11 lat!
3,Y
LG Flatron 795FT... niby po kalibracji
.
na tym samym monitorze, u mnie miedzy 2/3, Y
wiec zle nie jest :)
Uuu... To moje padla nie sa az takie zle jeszcze. ;) Ile latek ma ten kinol?
sam jestem ciekawy ile ma lat, ale pewnie z 5 albo 6 ma (o ile nie wiecej;) )
w chacie na iiyamie visionmaster pro 451: 5, Y
ten kinol tez juz leciwy dosc niestety :(
chociaz fotki na nim obrabiane, i ogladane pozniej na papierze sa jakims cudem ok :mrgreen:
misha123
20-08-2009, 00:22
2x - lg w2343
8 X syncmaster 2494HM
czyli chyba troche przesadziłem sądząc po wynikach powyżej?
2 z , nec p221w
oo! podeślij screena z kalibracji :-) mój ostatni jest tu http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1415258&postcount=2136
Grabasimo
20-08-2009, 01:46
u mnie 3,5 i miedzy WX - laptop toshiba satellite pro a10 - wiekowy, zdjecia pokazuje tak zmasakrowane ze szkoda gadac.i tak jestem zdziwiony ze tak wypada przy tym tescie dosc dobrze..
step.tom
20-08-2009, 02:02
1 Y Eizo 2462W
Pamiętajcie, że to tylko test ustawienia jasności i choć pewnie przenosi się to na kolory, to nie oznacza automatycznie, że monitor jest super bądź do kosza. Oznacza to tylko, że jest (lub nie) w stanie wyświetlić najdrobniejsze różnice w jasnych/ciemnych obszarach *w aktualnym ustawieniu*.
Czornyj - fajny ten obrazek i bardzo dobry do kalibracji. Zatem jak ktoś szuka optymalnego ustawienia do zdjęć, to można sobie pogrzebać w ustawieniach wyświetlanych jasności i kontrastów, tak by zobaczyć jak najwięcej z "QUALITY CONTROL" i w przypadku gdy się nie da wszystkiego pogodzić, to zerknąć jeszcze raz na moje paski powyżej i ocenić, ktore dane są ważniejsze - światła czy cienie. A jak kalibrować? Oczywiście pokrętła monitora to jedno, ale nasza karta graficzna to drugie. A nawet ważniejsze - to jej ustawienia decydują o kontraście, gamie, jasności, zatem tam też należy szukać precyzyjnej regulacji. Niestety najlepsze ustawienia dla zdjęć są mało piękne dla normalnych aplikacji, przystosowanych do wysokokontrastowego wyświetlania :)
LG Flatron 795FT... niby po kalibracji
Mam to samo - Flatron 795FT Plus. Ale u mnie około 2-2,5 do Z. Kalibrowane 'na oko', pod obitki z labu. ;)
6,z - jakiś stary medion.
update:
3 Y - LG W2242S w domu
vincent vega
20-08-2009, 19:21
1Z Dell 24
(szok, to nie jest sprzęt z górnej półki, jak się chce to idzie skalibrować:))
skulinski
20-08-2009, 20:48
Eizo 2 Z
slanting_eye
20-08-2009, 22:33
3 Y -samsung syncmaster 957mb
afterall
20-08-2009, 22:45
2 X/Y - iiyama E2001WSV , w domu
legologo
20-08-2009, 22:56
3, X - Samsung 970p
michal.g
21-08-2009, 11:22
4X LG 563LE w pracy..
6,N -jakiś śmieszny Dell lcd u mnie w pracy (nie widzę nigdzie oznaczenia modelu :( )
u mnie 2U:) mam laptopa HP
zaokrąglone do gorszych wyników 2 Y Samsung SyncMaster 757MB (6 lat)
1Z laptop toshiba satellite.
7 i Y ten sam laptop
U mnie przy ustawieniach domyślnych na takim lapku:
3-4 i Y
samsung syncmaster 795df - 2,Y
Rollo1974
22-08-2009, 21:08
2,Y lapek fujitsu siemens 15,4" na ustawieniach domyślnych
velaskez
23-08-2009, 10:12
2Y - Samsung Syncmaster 204B
3Y - CRT Intergraph 21sd115 (13 letni :D)
2Y - Samsung SyncMaster T190
1Y - 17" LG LCD ale modelu nie znam.
matyjasz
23-08-2009, 23:07
hanns-g HW191D: 2:N
Samsung SM152v : 3:W
:oops:
2Y Macbook pro 17" Nigdy nie kalibrowany.
tomasonline
24-08-2009, 01:25
2-Z
Mac Book Pro 15" /Matryca Anti-Glare (gamma 2.2)
1-Z
Eizo S1921
Erie, to niestety dość łatwo wyjaśnić. Kluczem jest "złudzenie optyczne". Dzięki temu, że cyfry są białe ta cieniutka linia czerni pomiędzy cyframi a polem testowym wydaje się być jeszcze ciemniejsza niż jest w rzeczywistości. Dzięki temu można tam zobaczyć prawdziwe cuda na kiju, wystarczy się przyłożyć ;)
Erie, to niestety dość łatwo wyjaśnić. Kluczem jest "złudzenie optyczne". Dzięki temu, że cyfry są białe ta cieniutka linia czerni pomiędzy cyframi a polem testowym wydaje się być jeszcze ciemniejsza niż jest w rzeczywistości. Dzięki temu można tam zobaczyć prawdziwe cuda na kiju, wystarczy się przyłożyć ;)
ja sobie z tego zdaję sprawę :) - tak działa własnie "unsharp mask" w naszych oczach - tylko, że tutaj akurat mamy podobno do czynienia z osobami zajmującymi się obróbką i trochę mniej powinni się sugerować czymś czego nie ma ;)
1,Z CRT Daewoo 15', 12 letni
Chcę go zamienić na jakieś sensowne LCD ale jak widzę wyniki innych to zaczynam się bać tej zamiany :P
Benq T705 17' -> W sumie to wychodzi mi 1;Z, ale to może tylko efekt zbyt długiego wpatrywania się w ten obrazek, bo to nie może być tak świetny monitor, więc uznajmy 1.5;Z, a jeśli nie można połówek to 2;Z, ale właściwie to bliżej 1 niż 2.
2 Z - iMac 24
To ciekawe ale u mnie ten sam wynik : 2,Z na Imac 24"
2X przy ustawieniach "na oko" samsung SM 206BW to i tak całkiem dobrze :D
2 Z - Samsung SyncMaster 940B
Dawno temu "kalibrowany" na oko pod odbitki z labu...
Barykada
27-08-2009, 02:01
2, Y
LG Flatron ez T710PH
grudzinsky
27-08-2009, 11:07
1Z MacBook Pro bez kalibracji
bcrich77
27-08-2009, 11:52
3X - HP L1908w
3, X
IIyama AS4314UT (17")
marmajgabin
27-08-2009, 15:52
2 W; toshiba a300
Ciekawe: 2Y (a to tylko laptop Lenovo N300)
Ciekawe: 2Y (a to tylko laptop Lenovo N300)
Do poprawy: nie ma w/w laptopa natomiast jest Lenovo 3000 N100 (nie byłem w domu a zapomniałem nazwy)
aboutalithium
28-08-2009, 13:54
2 Z (Eizo) ;)
Hm... mój monitor to BENQ FP93G P
Z tego co pamiętam kalibrowałem godnie z tym http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm
i wychodzi 6 W :-?
Jakie powinno być idealne ustawienie ?
Hm... mój monitor to BENQ FP93G P
Z tego co pamiętam kalibrowałem godnie z tym http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm
i wychodzi 6 W :-?
Jakie powinno być idealne ustawienie ?
Czyżbyśmy mieli zwycięzcę? :D
Żartuję, ale wystarczy spojrzeć na wyniki chłopaków (i może jakieś panie) dumnie piszących cztery litery "Eizo". Skoro większość osób w wątku widzi rozpiętość na poziomie 2 (a właściwie 1.5) oraz Z, to oznacza po prostu, że widzą na zdjęciach więcej niż Ty. Link jaki podałeś opisuje ustawienie monitora przyjazne dla wzroku, a na forum siedzą ludzie, którzy prócz tego kochają jeszcze wiernie widzieć rzeczywistość. Dzięki temu potem nikt nie pisze, że coś dziwnego się w cieniach dzieje, na wydrukach jest w miarę to co widać na zdjęciach itp. 6W oznacza, że większość bieli będziesz postrzegał jako przepalone, suknia panny młodej nie będzie miała zagięć, a w czerniach nie zobaczysz szczegółów, drobnych zmian półcienia itp. Masz za to kontrastowo ustawiony monitor i obawiam się, że wcale nie tak przyjaźnie dla wzroku. Ale to może Czornyj by mógł powiedzieć więcej. Ja się na samym procesie kalibracji nie znam, ani jak obraz wpływa na wzrok - tu raczej chciałem zebrać wyniki ustawień jasności oraz by ludzie mający wyniki inne niż 90% użytkowników, zastanowili się dlaczego i być może to zmienili.
Widzę, że trzeba będzie zmienić troszkę ustawienia...
To w takim razie jaka powinna być odpowiednia wartość? 2 Y ?
Najlepiej poczytałbym jakiś poradnik co do kalibracji monitora.
pzdr
Sądząc po wynikach większości osób z dobrymi monitorami, 2,Y (może 2, Z) byłoby fajne jeśli jesteś w stanie tak ustawić monitor. Zobaczysz wtedy, że lewy pasek forum jest bordowy, a nie czarny (jeśli czarna wersja forum).:) Zobacz też na zdjęcie Czornyja gdzieś w początkach tego wątku, w celu dobrania kontrastu. Jest ono o wiele bardziej precyzyjne i..... wkurzające :)
3, x - Philips 190 SW (całe 120 Euro w Vobisie w Holandii)
A ja widzę, że ten pasek z lewej jest bordowy. :) Jest koloru zakrzepłej krwi po paru dniach. :D
1,Z - EIZO FlexScan L778 - popularny MultiEdge, oczywiście regulowany na "oko mistrza" - na teście Czornyj-a czytelne wszystkie, sześć napisów. Kalibrator będzie kupowany, i to dobry, chodzi przecież o 158-io %-ową powtarzalność w wydrukach dużego formatu. Dzięki obu kolegom za TEST.
Laptop Dell Inspiron 640D z lepszą matrycą (1440x900) 2,Y. Na stacjonarnym z matrycą Samsung S-PVA jeszcze nie sprawdzałem ale powinnien być max. bo to niebo a ziemia a i po kalibracji.
NEC 1970gx - 2Y
NEC 90 pro - 3Y
SyncMaster 913BM - 2Y
Flexscan S1911 - 2Z
Sony LMD 1420 - widać wszystko.
Nokia E51 - 3Y :)
2 Y - Eizo FlexScan (na sRGB)
Pobawiłem się trochę i teraz jest 3 Y
Zobaczysz wtedy, że lewy pasek forum jest bordowy, a nie czarny (jeśli czarna wersja forum).:)
Ogólnie mam białą wersje, ale przestawiłem i widzę że boczny pasek nie jest czarny :)
pzdr
Dell na Trinitronie - 2Y a tak w ogóle to nuda w ..uj ten wątek :D
Dell na Trinitronie - 2Y a tak w ogóle to nuda w ..uj ten wątek :D
No nie żartuj, że czytasz, co tu ludzie piszą? :D
driftmen
30-08-2009, 13:08
Samsung SyncMaster 793DF - 1X
1Z - zwykły laptop Amilo Pro Fujitsu-Siemens
3Y - Belinea 101735
edit: i widze bordowy pasek:D
pasek? bordowy? a moze jeszcze śliwkowy jak to Żona ma powiedziała... no co Wy wszyscy - kolorów jest 16, a śliwka to owoc, a nie kolor ;)
ppfalcon
02-09-2009, 19:06
Na jednym monitorze w pracy 2X, na drugim 4U
W pracy 2Z, monitor: Eizo Flexscan S2100.
W domu na mojej bombie skali pewnie zabraknie :(
2,Y Samsung 223bw bez kalibracji
PS.
2, Y - laptop Acer Aspire 5100 (z ATI Radeon Xpress 1100)
pozdr
McE
Archangel
05-09-2009, 01:00
1,Z - Belinea 101903
ale ogólnie narzekam na monitor, moja rada na przepalenia na zdjęciu? spójrz pod innym kątem :D
głupie lcd.
MSI Wind 3,X
Kilkuletni LCD Diamon View :) 5,Z
3, U
Laptop Toshiba Satellite...
Rewelacji nie ma :) powiem więcej, tragedia :D
miecio_oo
06-09-2009, 00:45
2,Y - monitor Sony DGM-F520
Madlenne
06-09-2009, 12:04
2 X - Samsung T220HD
Hidden_Lucas
06-09-2009, 23:04
2x macbook
2 Z bo ślepy jestem na sx2761W eizo
2 Z, Samsung SyncMaster 763MB,
Krzysiek C
09-09-2009, 11:47
2 Z - Samsung SyncMaster 959NF
3,Y leciwy już Philips 109 S
3,X na laptopie Dell
4 W lapek, Acer Aspire 3690
cypherdid
15-09-2009, 13:04
2 Y - iiyama prolite e1900s
ppfalcon
16-09-2009, 14:06
W domu dużo gorzej - LG Flatron 775FT = DZ, LCD na laptopie acera = 2W
1Z - NEC MultiSync LCD 2190UXi
2Z - iiyama ProLite E2607WS
5-X AOC LM 565 ale tak po prawdzie nie bardzo rozumiem sens wypisywania tych cyferek. O oświecenie bardzo proszę.
5-X AOC LM 565 ale tak po prawdzie nie bardzo rozumiem sens wypisywania tych cyferek. O oświecenie bardzo proszę.
Ot taka zabawa! Ale po prawdzie to chciałem ustalić odsetek osób, które mają wyniki gorsze niż 2Z, czy może raczej 2Y. I stwierdzić jakie to monitory, laptopy - ewentualnie zobaczyć jaki sprzęt daje świetne wyniki. Na przykład widać doskonale, że jak ktoś pracuje na monitorze Eizo, to praktycznie zawsze zobaczy to, co autor miał na myśli publikując pracę. Pragnąłem też uświadomić w ten sposób niektórym, że być może warto podłubać przy ustawieniach monitora, przed oceną zdjęć. Szczególnie jeżeli ktoś zamierza pisać o przepałach. Widzę, że wątek spełnił swoją rolę jak do tej pory i chyba go zostawię jeszcze w podpisie przez jakiś czas. Ostatnio i tak znacznie zmalała ilość komentarzy typu "widzę przepalenia na połowie twarzy!" albo "kompletnie brak szczegółów w cieniach - smoła!", ale o ile nie da się ich uniknąć, to już sporo osób ma świadomość, że dobre ustawienie monitora gra tu dużą rolę. A ocena na przypadkowych ekranach lub na (przeciętnych) laptopach, jest zazwyczaj mało sensowna pod kątem opisu światła.
Jeśli macie słabe wyniki - piszcie! To na Was liczę!
1Y, laptop FujitsuSiemens Amilo Pro V3515
2 X - domowy LG Flatron F700B - wysłużony ale działa :D
4U - Manta 1902
No to teraz po kalibracji mam 3X ;)
do wszystkich co widzą coś w punkcie 1 - powiedzcie JAK? :D skoro tam jest całkowite 0
Ja widzę kawałek trzech pierwszych liter, ledwo ledwo. Pod kątem połowę napisu.
Samsung 215TW.
A mi ten wątek bardzo pomógł. Autorowi dziękuje bardzo.
Przed kalibracją miałem coś koło 4S, a teraz po 2Y na LG L227WT.
2Y dla mojej Belinei 102035W.
1 Z na Dell-u 2407 WFP a korzystałem przy ustawieniach ze strony : http://www.lagom.nl/lcd-test/.
pozdro
robin102
28-09-2009, 19:34
2 Y Beneq na matrycy MVA taki harcerski model kalibrowany ;) na doświadczone OKO :mrgreen:
ps.
jak jest nagroda w tym konkursie
4Y benq joybook r55veg
1Z nec crt 17''
na każdym moje fotki wyglądają inaczej ;/
2 - Y/Z MacBook Pro, ostatnia wersja
3 - W Dell Latitude D630
2 - Z Eizo 2243
matyjasz
29-10-2009, 23:07
1/2-Z Eizo 2242
OK, niech będzie, że się zabawię - ale napiszę prawdę = Belinea 10 19 06, wynik: 1-Y
Alex Paleczny
30-10-2009, 23:56
1-Z na LG, modelu nie pamiętam, ale 24" MVA czy PVA...
Gootchio
01-11-2009, 18:46
1, z
iiyama A901HT (VM Pro 450) - 2000 r.
moonrage
01-11-2009, 18:56
2, y mbp
1 - Y.
Toshiba a200 satelajt.
Porównałem 3 :) IBM/Lenowo
T23 - 3, x
T43 - 2, y
T61 - 2, y
Jak widać różnicy między ostatnim IBM i najnowszym Lenovo nie ma.
8,X
TV LCD KDL-40Z5500 SONY BRAVIA z pogłębianiem cyfrowym czarnego i czystością bieli na poziomie średni
u mnie nie wychodzi jednoznaczny wynik, moze to przez to ze laptop ma ruchomy ekran?
borsukpl
08-11-2009, 21:30
2,y sony vaio aw31 zj/b .pozdrawiam
2Z - Eizo 2243 (jasność na 80 cd, po kalibracji)
ale jaja :) na laptopie mam więcej
1Z - zwykły laptop Amilo Pro Fujitsu-Siemens
2Z - Eizo 2243 (jasność na 80 cd, po kalibracji)
ale jaja :) na laptopie mam więcej
Na poprawnie skalibrowanym do gamma 2,2 monitorze te najciemniejsze walory tak naprawdę powinny być praktycznie nie do odróżnienia - na laptopie natomiast można się wszystkiego dopatrzyć lekko przekrzywiając głowę.
2X - laptop noname
4X - BENQ G700
1Y przy najkorzystniejszym kącie oglądania, ale raczej 1X. Jednak wole tak ustawiać ekran, żeby był trochę ciemniejszy, czyli jakieś 3X (VAIO sony)
2Z skalibrowany NEC LCD19WY. Linux (KDE) obraz powiększony (zmiana rozdzielczości - CTRL+ALT+(GR+)).
Pod Windą nie patrzyłem, ale myślę że może być różnica.
UPS :D Ja mam7 - S na starym flatronie :P
microbot
29-11-2009, 20:02
2Y Sony Vaio k115S
Jendrek.gd
01-12-2009, 11:39
Ale to tez jest test wzroku :)
1Y na ifl90, 2X LG W1934S
6X - Samsung Syncmaster 755DF (CRT)
laptopowego monitora nawet nie sprawdzam :)
He - róznorodność odpowiedzi mówi o problemie jaki mamy z określeniem kontrastu, jasności i balansu koloru w sieci.
Gadamy o kolorach, kontrascie i jasności - a widzimy kontrastowo rózne rzeczy - nie dla tego, że chcemy?
Poprostu mamy rózny sprzęt, rózne systemy. :-)
5-W na... Samsung Omnia :mrgreen:
kuba_rsx
16-12-2009, 14:48
Laptop Sony Vaio VGN-FW41M - 1,X/Y (bez kalibracji)
Monitor Sony SDM HS95P - 1,Y (ustawiany na oko na wzór lapka)
Ja tam w czerniach wszystko widzę, obie matryce w X-black, może dlatego. Ale w białym widać do ideału im brakuje.
Eizo S1911 1-Z, calkiem dobrze,no nie?
Pzdr:)
bastek73
26-12-2009, 00:08
2 - Y/Z...bardziej Z :) Eizo 1921
1Y -laptop maxdata Pro 8100 iws
Dawno nie "kalibrowane" kolorki.
hostman22
06-04-2010, 12:41
Vision Master Pro
2 . Z - w tym szarość zaczyna się centralnie nad literą Z.
Jak żeście odkopali to napiszę jaki wspaniały mam panelik w pracy — 7R (ktoś mnie pobije?) :lol:
velaskez
08-04-2010, 10:57
Chętnie mrugaczu :-P :mrgreen:
Maciek... jeszcze dużo chlebka byś musiał zjeść :D
Matey3000
08-04-2010, 11:23
iMac 24'' - 1Y
Swider rewelacja! To się nazywa ergonomia pracy. Kontrastowo, ostro, czyli dobrze. Były chyba zbliżone wyniki ale dla jakichś starych laptopów. ;)
PS. Swider ktoś miał na LCD Dell 6,N :)
A z tą jedynką na skali trochę dałem ciała, ale przynajmniej można się pośmiać z wyników ludzisk. :)
Swider rewelacja! To się nazywa ergonomia pracy. Kontrastowo, ostro, czyli dobrze. Były chyba zbliżone wyniki ale dla jakichś starych laptopów. ;)
No daj spokój... nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak "MAG" — pewnie cena jednego panelu jest gdzieś w okolicach 400zł. A zważywszy na to, że w domu używam elegancko skalibrowanego i oprofilowanego NEC'a tragedia jest podwójna... tak — już możecie mi współczuć.
PS. Swider ktoś miał na LCD Dell 6,N :)
Tak, to już jest konkret :D
A z tą jedynką na skali trochę dałem ciała, ale przynajmniej można się pośmiać z wyników ludzisk. :)
Aż sprawdzę jak wrócę do domu :)
W4 -Toshiba Satellite A200
cheyenne
10-04-2010, 19:42
1 i Z
laptop dell d830 matryca WUXGA 15,4" 1920 x 1200
X3 laptop Lenovo SL500 15,4" 1680x1050
Grzesiek_G
11-04-2010, 11:15
3Z = Lapek Dell Alienware M17x
Te laptopy mają coraz lepsze matryce widzę.
Grzesiek_G
13-04-2010, 21:22
Te laptopy mają coraz lepsze matryce widzę.
ano mają :) Czornyj był zaskoczony matrycą i czymśtam i czymśtam co występuje tylko przy IPs-ach czy jakoś tak :P nie wiem lajkonik z Krakowa jestem :).
ps. jak Czornyj to czyta to dziękuje na forum za poświęcony czas, bo wybitnie ciężko było z kalibracją ale Czornyj jak zwykle dał radę. A jako że już było miło to przypominam się o plik z właściwą nazwą do mojego Dell 2209WA.
teonacatl
15-04-2010, 02:15
laptop hp nx6125 (~4 letni)
4,x w wersji bez ramek.
w wersji z ramkami to pozwolisz, że nawet nie będę próbowal :)
4, X - Samsung 770P (wersja bez ramek)
Z ASUSem VW198s było naprawdę źle. Wczoraj kupiłem na alledrogo LG Flatron F700b za 15zł. Różnica kolosalna! Nie pamiętam dokładnie wartości jakie były na lcd, ale oscylowały w granicach 6 U. Stary, poczciwy CRT wskazuje na skali 1 Z. Na obrazku Czornyja w czerni widzę "QU", reszta poprawnie.
fotojacek
06-05-2010, 14:35
2 X samsung symcmaster957mb w trybie sRGB ustawiony wg adobe gamma
tofik13pl
06-05-2010, 23:48
3 X
Laptop HP compaq 6720s.
3-Z - Gateway 2185
dokładnie tak samo na Gateway 2485
100cd/m2 - Dell 15" (1200p) - 2 do X
40cd/m2 - Eizo SX2262 - 1/2 do Z (w sumie to skali w tą stronę zabrakło mi)
2, Y na Nec'u EA231WMi :-) W domu sprawdzę na Eizo.
1 Z iMac 27"
Jasność monitora ustawiona na 50%
RobertMiernik
10-04-2012, 10:46
3,Y Dell Vostro ;>
Jacenty Z.
10-04-2012, 14:08
Te laptopy mają coraz lepsze matryce widzę.
A można by nawet wysnuć wniosek, że co niektóre muszą chyba być kalibrowane fabrycznie...
U mnie też 2Y, choć zwykły lapek, nie monitor Eizo i bez kalibracji. Inna sprawa, że rozdzielczość zalecana, to w jego przypadku jedyna, przy której nie mydli (mydlił też przy próbach podłączania starego monitora zewnętrznego o innej rozdzielczości).
RobertMiernik
10-04-2012, 14:12
Na LCD tak na prawdę rzadko kiedy da się pracować na innej niż natywna rozdzielczości, trzeba by ustawiać o 'rząd wielkości' mniejszą, żeby było coś widać...
1Z na EIZO
2Y na lapie HP NX7400 (kalibrowany)
2Y HP ZR2440w chyba...
spróbuj dorzucić linijki pionowo do wykresów możę bedzie jeszcze łatwiej i precyzyjniej ocenić....
po pobraniu i obejrzeniu w większej skali (rozmiarze) stwierdzam, że bedzie to raczej 1 Z
1Z - na lapku HP Pavilion dv6
2 Z - choć mogę się pokusić że coś pomiędzy 1 a 2 widzę.
Monitor dell U2312UM IPS.
2 Z na NEC P221W
ostatnio kalibrowany w sierpniu 2011 ;)
cheyenne
13-04-2012, 22:06
dell u2410 1Y
2, Z - FlexView w T60. Konkretnie Boe-Hydis HV150UX1-100.
Paulincia89-16
01-06-2012, 19:01
7 x-y stary Panasonic kupiony w 2005 roku...
Chyba czas na coś nowego:twisted:
Zbigniew Z.
02-06-2012, 23:19
3 Y ale na lapku Lenovo y730
grudzinsky
03-06-2012, 00:26
1Z
iMac 21.5"
Nie piszcie czasem o złotej łopacie.
Przewertowałem cały ten wątek,
może by go wskrzesić po latach ?
Niektórzy pewnie jeszcze żyją, a monitory z pewnością zmienili.
Tylko trzeba reanimować planszę testową.
Ma ktoś ?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.