PDA

Zobacz pełną wersję : Ochrona a Imprezy sportowe/muzyczne



Piotrek Charchuła
15-08-2009, 12:05
Mam akredytacje na mecze piłkarskie na stadionach w różnych miastach i na jednych wchodzę od razu przez bramkę dla dziennikarzy a na innych muszę otwierać plecak i jestem dokładnie przeszukiwany i stąd moje pytanie. Czy mając ważną akredytacje ochrona ma prawo mnie przeszukiwać przed wejściem na stadion gdzie odbywa się jakaś sportowa impreza?

pawel
15-08-2009, 12:37
Oczywiście.
Nawiasem mówiąc było by dziwne, gdyby ochrona mając akredytację nie mogła kogoś przeszukać :P Ale to są chyba rzadkie przypadki.. ;)

JK
15-08-2009, 12:42
Oczywiście.
Nawiasem mówiąc było by dziwne, gdyby ochrona mając akredytację nie mogła kogoś przeszukać :P Ale to są chyba rzadkie przypadki..

Szczególnie wtedy, gdy akredytację ma ta ochrona, a ten ktoś jej nie ma. ;)
Polska język trudna jest. :wink:

fIlek
15-08-2009, 12:50
Ochrona na takich imprezach ma (do momentu rozpoczęcia rozróby) większe uprawnienia niż policja. W regulaminach imprez masowych zawsze są punkty dotyczące bezwzględnego podporządkowania się poleceniom organizatorów i służb porządkowych. Dotyczy to każdego uczestnika, niezależnie od pełnionej przez niego funkcji. Ja to znam z obu stron barykady :)

Adak
15-08-2009, 13:36
Ja za to tylko czekam, aż ktoś mi się czepi do multitoola (o boże! tam jest ostrze!), albo do małego inbusa.
Zawsze mam ze sobą, bo po prostu się przydaje - czy to do przykręcenia bracketa, czy skręcenia kostki pod lampę, czy do podrapania w uchu - na razie nikt nie płakał :->
Ale też nie wnoszę tego na mecze.

wel
30-05-2010, 19:36
Podbije nieco temat i trochę z innej beczki.

Czy ochrona/służby porządkowe mają prawo zażądać usunięcia zdjęć z aparatu, robionych podczas meczu piłkarskiego, przez akredytowanego fotografa? Sprawa dotyczyła tylko zdjęć zrobionych ochronie. Ochrona tłumaczyła się, że nie życzy sobie zdjęć, bo później trafiają do internetu (niemniej nie przeszkadza im fakt, że na swojej stronie www są takie opublikowane ze swoimi twarzami).

Jeśli rzeczywiście jest takie prawo to z góry dziękuję za informacje.

Przeglądnąłem ustawy o imprezach masowych, ale nie mogę się tego doszukać.

Mateusz.

ryszkut
30-05-2010, 21:07
odpowiedz brzmi: nie.
mogą cię podać do sądu jak je opublikujesz, jak je robisz nie mogą ci nic zrobić. jak przeszkadzają ci robić zdjećia lub uniemożliwiają to grozi im 2 lata pozbawienia wolności ;)

freefly
30-05-2010, 22:44
Mam akredytacje na mecze piłkarskie na stadionach w różnych miastach i na jednych wchodzę od razu przez bramkę dla dziennikarzy a na innych muszę otwierać plecak i jestem dokładnie przeszukiwany i stąd moje pytanie. Czy mając ważną akredytacje ochrona ma prawo mnie przeszukiwać przed wejściem na stadion gdzie odbywa się jakaś sportowa impreza?



Zwróć się z tym pytaniem do organizatora. On decyduje, kogo ochrona sprawdza.

piotrsz
30-05-2010, 22:56
odpowiedz brzmi: nie.
mogą cię podać do sądu jak je opublikujesz, jak je robisz nie mogą ci nic zrobić. jak przeszkadzają ci robić zdjećia lub uniemożliwiają to grozi im 2 lata pozbawienia wolności ;)


z tego co pamiętam zdjęcia osoby pełniącej funkcje publiczne(np. policjantów, nie wiem jak z ochroniarzami) można publikować - jak się mylę to mnie poprawcie!

fotojacek
31-05-2010, 00:53
Mogą Ci skoczyć, prawo prasowe jest po Twojej stronie.

freefly
31-05-2010, 01:45
Mogą Ci skoczyć, prawo prasowe jest po Twojej stronie.

A co ma prawo prasowe do kontroli plecaka osoby z akredytacją na imprezę przez ochronę na bramce wejściowej?

fotojacek
31-05-2010, 22:22
A co ma prawo prasowe do kontroli plecaka osoby z akredytacją na imprezę przez ochronę na bramce wejściowej?


freefly czytaj dokładniej
Odpowiedz była na ten post :

Podbije nieco temat i trochę z innej beczki.

Czy ochrona/służby porządkowe mają prawo zażądać usunięcia zdjęć z aparatu, robionych podczas meczu piłkarskiego, przez akredytowanego fotografa? Sprawa dotyczyła tylko zdjęć zrobionych ochronie. Ochrona tłumaczyła się, że nie życzy sobie zdjęć, bo później trafiają do internetu (niemniej nie przeszkadza im fakt, że na swojej stronie www są takie opublikowane ze swoimi twarzami).

Jeśli rzeczywiście jest takie prawo to z góry dziękuję za informacje.

Przeglądnąłem ustawy o imprezach masowych, ale nie mogę się tego doszukać.

Mateusz.


A na moim postem na ktory bezposrednio odpowiadałem było

Napisał ryszkut
odpowiedz brzmi: nie.
mogą cię podać do sądu jak je opublikujesz, jak je robisz nie mogą ci nic zrobić. jak przeszkadzają ci robić zdjećia lub uniemożliwiają to grozi im 2 lata pozbawienia wolności


z tego co pamiętam zdjęcia osoby pełniącej funkcje publiczne(np. policjantów, nie wiem jak z ochroniarzami) można publikować - jak się mylę to mnie poprawcie!

pietrobas
04-06-2010, 13:34
odpowiedz brzmi: nie.
mogą cię podać do sądu jak je opublikujesz, jak je robisz nie mogą ci nic zrobić. jak przeszkadzają ci robić zdjećia lub uniemożliwiają to grozi im 2 lata pozbawienia wolności ;)

Odpowiedź brzmi: tak

Jednym z przysługujących osobom których prawo do wizerunku zostało naruszone uprawnień jest prawo do zaprzestania tych naruszeń, co prawda zazwyczaj odbywa się to na drodze sądowej, i wiąże się dla pozwanego z dużo większymi kosztami niż usunęcie zdjęcia ochraniaczy ;)

Prosze też nie mylić osoby publicznej z funcjonariuszem publiczny, to nie to samo. Funkcjonariuszem będzie tez policjant-tajniak, ale osobą publiczną to już nie.

miron19j
13-06-2010, 22:48
Odpowiedź brzmi: tak
to jak to właściwie jest (napiszę swoi mi słowami)?
W jednym miejscu czytam w przepisach: wolno zrobić zdjęcie każdemu, ale opublikować bez zgody tylko niektórym (osoby powszechnie znane itp)
W drugim czytam, że jeżeli osoba fotografowana nie wyraża na to zgody, nie wolno zrobić zdjęcia.

marszull
13-06-2010, 23:04
zdjecia wolno robic, nie wolno publikowac, zaprzestanie naruszen to znaczy ze nie mozna juz wiecej opublikowac, a jak masz na stronie to musisz usunac

ps ochrona to nie sa zadni funkcjonariusze a tego dotyczylo pytanie
policja czy tez inne sluzyb (nie pisze o ochronie tylko raczej cba, bor itd) moze cie poprosic o zaprzestanie fotografowania, ale nie moze kasowac materialu (w swietle prawa, bo w praktyce troche inaczej to wyglada)

lechupe
13-06-2010, 23:08
cóż, porównaj sobie art 81 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych z art 23 kodeksu cywilnego, a sam wyrobisz sobie stosowny pogląd...

miron19j
13-06-2010, 23:10
zdjecia wolno robic, nie wolno publikowac, zaprzestanie naruszen to znaczy ze nie mozna juz wiecej opublikowac, a jak masz na stronie to musisz usunac
to wiem. Ale gdzieś wyczytałem, że jeżeli osoba fotografowana wyrazi wyraźny sprzeciw, to nie wolno jej zrobić zdjęcia. Chodzi bodajże o naruszenie dóbr osobistych. Nie wiem, czy coś w tej materii się nie zmieniło?

marszull
13-06-2010, 23:12
a w jaki sposob zrobienie zdjecia naruszy dobro osobiste (wizerunek)?
Naruszenie bedzie dopiero wtedy, jak takie zdjecie mimo widocznego sprzeciwu zostanie opublikowane.

PS pomyslcie o sytuacji sprzed ery cyfrowej, jako ktores robisz zdjecie osobie, widzisz ze ona nie wyraza zgody (kiwa na nie, pomijamy ze w roznych kulturach moze to byc roznie odczytane ;) )
i co wtedy wyciagasz klisze? Nie, po prostu takiego zdjecia nigdzie nie publikujesz.

miron19j
13-06-2010, 23:15
a w jaki sposob zrobienie zdjecia naruszy dobro osobiste (wizerunek)?
Naruszenie bedzie dopiero wtedy, jak takie zdjecie mimo widocznego sprzeciwu zostanie opublikowane.
nie wiem, dlatego pytam. Właśnie było takie stwierdzenie, że jeżeli wyrazi zdecydowany sprzeciw, to nie wolno fotografować. Może nie o dobra osobiste chodzi? Może o naruszenie nietykalności? Nie znam się aż tak na prawie.

pomyslcie o sytuacji sprzed ery cyfrowej, jako ktores robisz zdjecie osobie, widzisz ze ona nie wyraza zgody (kiwa na nie, pomijamy ze w roznych kulturach moze to byc roznie odczytane :wink: )
i co wtedy wyciagasz klisze? Nie, po prostu takiego zdjecia nigdzie nie publikujesz.
raczej go (zdjęcia) nie robisz

marszull
13-06-2010, 23:18
ale w hipotetycznej sytuacji chodzilo mi o to ze sprzeciw byl zrobieniu zdjecia
zreszta takie sytacje zdarzaly mi sie przy robieniu zdjec, a jako ze bylo (zdjec) sporo i na wszystkich ludzie to ja od razu takie kasowalem zeby nie miec problemow (jakbym zapomnial ktora to osoba)

Inna sprawa to nie slyszalem jeszcze zeby kogos skazali za robienie zdjec, za to za napad na fotografa ktory robil zdjecia osobie bez jej zgody, jak najbardziej ;)

miron19j
13-06-2010, 23:21
ale w hipotetycznej sytuacji chodzilo mi o to ze sprzeciw byl zrobieniu zdjecia
raczej chodziło o to, że jeżeli "model" zabroni zrobić zdjęcie, to nie wolno go zrobić.

marszull
13-06-2010, 23:23
raczej chodziło o to, że jeżeli "model" zabroni zrobić zdjęcie, to nie wolno go zrobić.

moim zdaniem zdjecie jednak zawsze zrobic mozna, inna sprawa z publikacja

miron19j
13-06-2010, 23:34
moim zdaniem zdjecie jednak zawsze zrobic mozna, inna sprawa z publikacja
znalazłem takie coś
W świetle ust. 1 cytowanego przepisu nie jest naruszeniem prawa do wizerunku samo sporządzenie zdjęcia. Nie oznacza to jednak, że wolno nam bez żadnych ograniczeń fotografować, kogo tylko chcemy. Przeciwnie, swoboda fotografowania nie jest pełna. W konkretnych okolicznościach może dojść do zagrożenia innego niż wizerunek dobra osobistego. Przykładowo, natrętne robienie zdjęć przez fotografa, nawet będącego dziennikarzem, może naruszać prawo do prywatności albo miru domowego (tak J. Barta, R. Markiewicz, (w: ) J. Barta, R. Markiewicz, A. Maślak, Prawo mediów, Warszawa 2002-2004).

i jeszcze to (http://olgierd.bblog.pl/wpis,zakaz;fotografowania,5031.html)

wel
12-08-2010, 19:00
Dzięki za odpowiedzi.

W międzyczasie rozmawiałem z właścicielem firmy ochroniarskiej, której to pracownicy zarządali ode mnie usunięcia zdjęć, był zdziwiony sytuacją, sam stwierdził, że nie mieli do tego prawa (czyli przypomne, usunięcia zdjec z mojego aparatu), to samo zdanie miał będący na spotkaniu komendant Policji oraz dłuższy stażem inny fotoreporter.

Generalnie sam nie wiem, co myśleć. Po przeczytaniu więcej kwestii prawnych w tym zakresie to dochodzę do wniosku, że racje mają obie strony, a wszystko zależy od kontekstu i kadrów, oraz finalnie lepszego prawnika :P.

Podniesiony przeze mnie temat rozbija się między inymi o to, że czasami takie zdjęcia mogą przedstawiać niewłaściwe zachowanie ochrony, czego niestety nie raz byłem świadkiem, jeśli więc mieliby prawo do cenzurowania zdjęć, to troszkę mijałoby się to z celem.


Ps. Bardziej to do działu humor.
Podczas ostatniej kolejki 1 ligii w Polsce, usłyszałem od ochrony spotkania, że zgodnie z jakimiś tam ustaleniami na kwadrans przed końcem spotkania, za linią końcową boiska moze znajdować się tylko 2 fotoreporterów :D.