PDA

Zobacz pełną wersję : Camera RAW - wybór literatury



charliex
03-10-2006, 08:24
Jako, że mój pierwszy post chciałem sie przywitac ze wszystkimi na forum - Witam serdecznie.
Od przynajmniej roku śledzę różne tematy na forum. Dzieki Waszym radom kupilem D70s, poznałem i rozwiazałem różne bolączki tego aparatu.
Chciałbym nauczyć się jak obsługiwać program Camera RAW i tu moja prośba: doradźcie proszę jaką książkę kupić w tym temacie. Jest ich dość sporo na rynku a mnie interesowała by taka z praktycznym podejściem, jakieś przykłady, typowe operacje poprawiające zdjęcie. Bardzo proszę o pomoc osoby znające ten program.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.

artfo
03-10-2006, 11:08
Czytałem i polecam:
1. "Real World Camera Raw i Photoshop CS2. Efektywna obróbka cyfrowych zdjęć" Bruce Fraser http://helion.pl/ksiazki/realwo.htm

Nie czytałem, przegladałem wcześniejsze wydanie dot. CS i zrobiła bardzo dobre wrażenie.
2. "Real World Adobe Photoshop CS2. Edycja polska" David Blatner, Bruce Fraser
http://helion.pl/ksiazki/rwapc2.htm

Można ściągnąć przykładowe rozdziały.

Wydanie dot. Photoshop CS2, wg spisu treści, zawiera rozbudowany dział dot. Camera Raw.
Cena za 1 ok. 65 zł, cena za 2 ok. 150 zł. Myślę, że wybrałbym to 2.

Sindbad
05-10-2006, 08:49
Eeeee, po co Ci książka do Camera Raw? :-) To naprawdę prościutki programik. Korygujesz balans bieli, ekspozycję, jasność, kontrast i cienie jeśli oczywiście trzeba. A reszty nie ruszasz, bo jeśli musisz, to lepiej zrób to w PS. Na drugiej zakładce masz wyostrzanie, które dajesz na 0 i wyostrzasz w PS, bo tam są nieporównywalne możliwości.

stig
05-10-2006, 09:21
Za Sindbadem. Kupowanie ksiazki do CameraRAW to strata pieniedzy. Przeciez tam jest raptem piec zakladek i w sumie 21 suwakow (+ krzywa). Znaczenie kazdego z nich mozna wydedukowac samemu raptem w kilkanascie minut.
Jesli juz ksiazka, to zdecydowanie do calego PhotoShopa (polecam "Biblie"), a nie do jednego plugina.

artfo
06-10-2006, 10:00
Niestety nie mogę zgodzić się z przedmówcami, że kupowanie ksiązki do Camer Raw jest stratą pieniędzy. Fakt jest droga i liczy tylko 300 stron, ale zawarte w niej informacje nie dotyczą tylko paru suwaków.
Dla kogoś, kto ma doświadczenie z PS czy z innego programu używanie CR nie stanowi być może problemu. Procentują godziny spędzone na obróbką w programach graficznych i oglądanie wydrukowanych zdjęć. Takie osoby wiedzą co chcą uzyskać i jak to zrobić. Znają ograniczenia programu. Dla nich CR jest tylko dodatkiem.

Pozwole sobie podać kilka tematów opisanych w tej ksiązce:
- Czym jest cyfrowy plik RAW,
- Ekspozycja i odzwierciedlenie liniowe,
- Ograniczenia pliku RAW,
- Piksele i rozdzielczość,
- Głębia bitowa,
- Współczynnik gamma,
- Obróbka obrazu a utrata danych,
- Konwertowanie przestrzeni kolorów,
- Współpraca Camera Raw, Photoshop, Bridge,
- Organizacja pracy z CR,
- Wykorzystywanie metadanych,
- Automatyzacja - przetwarzanie wsadowe.
Ksiązka zawiera ponad 300 stron. Stron poswięconych elementom sterującym Camera Raw jest 50 (od 71 do 121), więc nie jest to tylko ksiązka poświecona obsłudze kilku zakładkom.

Jeżeli ktoś "cyfrowo-komputerową" część fotografii cyfrowej traktuje jako dodatek do robienia zdjęć aparatem, ten nie potrzebuje tego typu książek, znudzą go, nic z nich nie skorzysta. Bo pochłania go coś innego, jest na czym innym skupiony. Zajmuje się inną (jedną z wielu) gałęzia fotografii.
Natomiast jeżeli dla kogoś tzw. cyfrowa ciemnia jest równie ważna jak fotografowanie, bedzie miał wielu pożytku z tego typu książek.

Pozdrawiam

stig
06-10-2006, 10:13
artfo, ale kolega pytal o ksiazke nt. CameraRAW. Zakladam, ze wszystko inne wie (skoro tylko ACR jest dla niego istotne). Oczywiscie -- ksiazka o ktorej piszesz zawiera duzo wiecej informacji (pozwoli chociazby zrozumiec ograniczenia i prawa rzadzace plikami cyfrowymi). Niemniej jednak jest to ksiazka jakby nie patrzec o obrobce zdjec zapisanych w RAW, a nie samym CameraRAW (patrzac chociazby na stosunkowo maly zakres stron tyczacych sie samego ACR).
Jesli ktos dopiero zaczyna zabawe z obrobka zdjec cyfrowych i chce sie dobrze w tym wyszkolic -- ksiazka jest niezbedna. Na pewno przyda sie taka pozycja jaka opisujesz, oprocz np. "Biblii PhotoShopa".
Nadal jednak podtrzymuje swoje stanowisko, ze kupowanie ksiazki dla samego ACR jest strata pieniedzy i czasu.

artfo
09-10-2006, 11:50
stig przyjmując taki punkt widzenia zgadzam się twoja opinią.

Piszesz o Biblii Photoshopa. Chcę kupić tego typu książke i wacham się pomiędzy "Biblią" a "Real World Adobe Photoshop CS2". Niestety przeglądnięcie ich w księgarni nie pomogło mi w podjęciu decyzji. Czy możesz je porównać i cos doradzić.

stig
09-10-2006, 12:01
[wacham się pomiędzy "Biblią" a "Real World Adobe Photoshop CS2". Czy możesz je porównać i cos doradzić.
Nie moge, bo nie widzialem na oczy "Real World...". Nawet, gdybym widzial, to tez niewiele by dalo -- musialbym calosc przeczytac. W kazdym badz razie, "Biblia" w branzy, ma od lat chyba najlepsze notowania jesli chodzi o nauke PhotoShopa. Wiec raczej polecalbym skupic sie na tej pozycji.

charliex
09-10-2006, 19:37
Bardzo dziękuje wszystkim za rady.
Chyba zacznę jednak od przestudiowania biblii PS.
Chciałbym również poczytać na temat obróbki formatu NEF bo wydaje mi się, że czysty PS nie odczytuje go tylko poprzez wtyczke Camera RAw i stąd moje pytanie o ten format. Czy może się myle a brakuje mi wiedzy (oprogramowania). Podpowiedzcie mi proszę jak obsługujecie pliki nef. Czy poddajecie je jakieś wstępnej korekcie a potem dalsze w PS. Czy od razu konwersja do jpg? Czy wszystko w CameraRAW (a może to kiepski program a ja się go uczepiłem?)

stig
09-10-2006, 20:00
Chciałbym również poczytać na temat obróbki formatu NEF bo wydaje mi się, że czysty PS nie odczytuje go tylko poprzez wtyczke Camera RAw i stąd moje pytanie o ten format. Czy może się myle a brakuje mi wiedzy (oprogramowania). Podpowiedzcie mi proszę jak obsługujecie pliki nef. Czy poddajecie je jakieś wstępnej korekcie a potem dalsze w PS. Czy od razu konwersja do jpg? Czy wszystko w CameraRAW (a może to kiepski program a ja się go uczepiłem?)

To pewnie wina braku przecinkow, ze nie bardzo zrozumialem co masz dokladnie na mysli. Wytlumacze wiec po kolei.
RAW (NEF) to taki cyfrowy negatyw. Zarowno w kwestii mozliwosci obrobki (w porownaniu do innych formatow graficznych), jak i metodologii pracy z nim. Sam Photoshop (nieuzbrojony w CameraRAW) nie potrafi otworzyc NEFa. CameraRAW jako plugin wlasnie po to zostal stworzony zeby czesciej moc wprowadzac update'y (nowe modele aparatow i nowe podformaty RAW), i zeby nie mieszac (i jednoczesnie nie obciazac tymi mozliwosciami) samego Photoshopa. Jak zauwazyles -- specyficzne dla RAW suwaki i mozliwosci obrobki, nie maja zastosowania w samym PhotoShopie, lub sa w nim realizowane w podobny sposob ale tez i oddzialuja na wszelkie dokumenty graficzne.
Technika pracy w tym duecie wyglada w wiekszosci tak samo. Najpierw ustawiasz wszelkie parametry obrazu zeby uzyskac jak najlepszy efekt, a pozostale rzeczy (drobne korekty balansu kolorow, retusz) wykonuje sie juz w PhotoShopie, po konwersji z RAW.
To tyle w skrocie. Jesli nadal sie zastanawiasz, czy to kiepski program (sposob na NEFy), to nie potwierdze. To dobry wybor. Sa co prawda nieco lepsze jakosciowo rozwiazania (Nikon Capture) albo i szybsze (Camera One), ale PhotoShop z CameraRAW, to mimo wszystko bardzo dobry wybor.

charliex
10-10-2006, 10:18
stig, dzięki za wyczerpującą odpowiedź - teraz już wszystko jasne