PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon osiemdziesiątka !!!



Jarecki
06-03-2005, 14:10
Ciekawy jestem waszych opini na temat Nikona f 80, zakupiłem go niedawno i jest z niego bardzo zadowolony , przeważnie focę na manualu około 5 filmów miesięcznie nigdy mnie nie zawiódł, mam zamiar kupić szkiełko nikona 50 mm ze światłem 1,8 D co o tym sądzicie, obecnie używam Tamrona 28-200 ale za duża rozpiętośc ogniskowej dla mni.
napiszcie coś na temat tego aparaciku, przesiadłem się z F 65 miałem zamiar wejść na D 70 jak sądzice mój wybór był dobry czy nie.
jestem nowy i dziękuję za wszystkie odpowiedzi
pozdrawiam.

lukas_o
06-03-2005, 14:12
o f80 było już kilka długich tematów poszukaj i poczytaj...
a jak Tamron ci nie odpowida, to możesz mi oddać :D

Jarecki
06-03-2005, 14:19
byłbym ci wdzięczny za podpowiedź gdzie mam tego szukać
dzięki ,a a jak bedę do sprzedawał to dam ci znać :lol:

mariusz
06-03-2005, 14:23
fajny aparacik , dokup sobie jeszcze battery packa, nikon 50mm1.8 sporo ludzi tu go ma , i nikt nie narzeka :) jak jesteś z niego zadowolony to najważniejsze :mrgreen:a pomału możesz odkładać na F6 :D :D a z tamronkiem weź rozwód najlepiej :(

Sidor
06-03-2005, 18:31
Jeżeli masz zamiar inwestować w analogi, to F5 (za kilka miesięcy, lat) stoi przed Tobą otworem. F6 to coś pośredniego między 80'ką a 5'ką. F80 ma wszystko co potrzebne jest dla analogów do ewentualnych testów; jeżeli jesteś zdecydowany na syfrówkę- to nie myśl dalej, go for D70..

Szkło to inna sprawa, kupujesz takie, na jakie najlepsze jest Ciebie aktualnie stać..

ALF
06-03-2005, 18:31
ja ostatnio kupiłem 50 ale w wersji E, czyli nie do twojej puszki, bo ona nie chodzi z manualami...ale poza tym to niezła puszka...pomyśl o jakimś ładnym zoomi podstawowym...np tamron 28-75/2;8, a z szerokich i niedrogich, sigma 24/2;8...

gALL
06-03-2005, 22:44
F6 to coś pośredniego między 80'ką a 5'ką

A guzik prawda, F6 to nastepca F5 ... a posrednia polka pomiedzy F80 i F5/F6 jest ... F100.

Kaleid
06-03-2005, 22:49
Uzywalem tego korpusu przez dwa lata...i bardzo sobie go chwalilem. W zasadzie zawiódł tylko raz...przestał kontaktować nastawnik wyboru trybu przesuwu filmu. Ogolnie jest to chyba jedna z najbardziej udanych średnich puszek Nikona w ostatnim czasie. Polecam przeprogramowanie w serwisie które dodaje funkcję zostawiania końcowki filmu (pojawia sie dodatkowy CF)

zgredek
17-03-2005, 11:44
Polecam przeprogramowanie w serwisie które dodaje funkcję zostawiania końcowki filmu (pojawia sie dodatkowy CF)

Fajna sprawa - pomyślimy...

Kaleid, możesz dopowiedzieć, jaki jest mniej-więcej koszt takiej modyfikacji i czy są jakieś "efekty uboczne" wprowadzenia do puszki tej opcji?

lamP.Art
17-03-2005, 16:08
Witam :)

Ja również jestem posiadaczem F80 i dodatkowo F50 1/8D - zestaw super! F80 jeździła ze mną w najdziwniejsze miejsca i nie było z nią najmniejszego problemu. Batterpack naj najmilej widziany bo choć można ostrzyć ręcznie to pozostała elektronika jednak jeść potrzebuje.

A info o przeprogramowaniu jak najbardziej mi się przyda - dzięki! Tuning mojego analoga z każdym dniem oddala zakup cyfry :)

gALL
17-03-2005, 19:00
Kaleid, możesz dopowiedzieć, jaki jest mniej-więcej koszt takiej modyfikacji i czy są jakieś "efekty uboczne" wprowadzenia do puszki tej opcji?

50 zl kosztuje przeglad i czyszczenie F80 oraz wgranie tego softu. Mam go od ponad pol roku i zadnych skutow ubocznych.

Kaleid
17-03-2005, 19:42
Tak jak napisal gALL..w swoim rowniez nie zauwazylem skutkow ubocznych :)

zgredek
17-03-2005, 20:24
gALL, Kaleid - dzięki za info.

Kynio
17-03-2005, 23:03
To ja się nieśmiało spytam do czego używacie poźniej takich filmów nie do końca zwiniętych?

gALL
17-03-2005, 23:04
hmmmmmm raz na pol roku, a nawet zadziej. Mam dwa korpusy wiec nie potzebuje zmieniac rolek w locie, kiedy mialem tylko F80 bylo to upierdliwe przekladanie slajdu na cz-b i nazad. Teraz nie mam tego problemu, w F80 slajd w FE2 cz-b.

ALF
17-03-2005, 23:21
To ja się nieśmiało spytam do czego używacie poźniej takich filmów nie do końca zwiniętych?

ci co mają 1 korpus mają problem jeśli cykają np na filmie 400, a tu nagle potrzeba filmu 100...zwijają film do kasety i zakładają 100 by później móc wrócić do 400...jeśli film wejdzie cały do kasety, trzeba go z niej wyciągać, a to kłopotliwe, choć nie niemożliwe...

lamP.Art
19-03-2005, 18:02
Teraz nie mam tego problemu, w F80 slajd w FE2 cz-b.

Tyle, że zmiana softu jak narazie jest tańsza niż FE2 :)

lukas_o
20-03-2005, 23:07
a tu nagle potrzeba filmu 100...zwijają film do kasety i zakładają 100 by później móc wrócić do 400...

no to extra... nie wiedzialem, że w nikonach tak można... ale jednak mam wątpliwość... jak potem ustawić klisze w aparacie na następną nie naświetloną jeszcze klatkę?

nie wiem czemu ale chyba przez ten bląd na forum coś mojego posta wcieło...

ALF
21-03-2005, 03:17
zapisujesz sobie 2 pozycje
1 - który ząbek zakładasz na naciąg
2 - ile klatek zrobiłeś
w 75% przypadków trafisz dokładnie (zwłaszcza jeśli to był początek filmu...jeśli przekroczyłeś 50%, lepiej dac klatkę wolną bo film w kasecie się luzuje)

Radek
23-03-2005, 12:49
witaj, mam go od ponad 4 lat (jak ten czas szybko mija), aparacik ma wszystko czego potrzebuje (połowę funkcji nie wykorzystuję ale jak bym tylko chciał...) no i wytrzymałość, wbrew opinią jest solidnie wykonany co nieźle rokuje na przyszłość (średni przebieg 2 klisze w miesiącu), przeżył nawet zdjęcia w ulewnym deszczu (aż dziwię się swojej głupocie ale na szczęście nic się nie stało)
Z MB16 świetnie leży w dłoni, co do obiektywów nie narzekam, że nie mogę podpiąć szkieł bez AF, tak prawdę powiedziawszy nawet o nich nie myślałem, lubię wygodę i szybkość.
Jest „minus” ale da się żyć
mój F80 jest strasznie pochłania energię, a współpracując z ciężkim nikkorem 37-70/2.8D to średnio akumulatory wytrzymują na 3-4 klisze. Więc albo mam walnięty aparat albo taki to typ.

A tak na marginesie to trzeba tez uważać jakie się kupuje akumulatory.
Ostatnio kupiłem najtańsze akumulatory w SATURNIE (4 szt za 29,99zł) i ni ch... z innymi akumulatorami działa (może jakiś akumulatorek walniety...ale sprawdzałem je w SB-28 i jest wszystko OK., sam jestem ciekaw dlaczego.

po za tymi drobnymi mankamentami jest OK, polecam

no i co by nie mówić to szkiełka nikkor z AF nie są takie drogie – mowa o używanych, za tak niewiele można mieć tak dużo no i lampy SB26 i SB28 też są w przystępnych cenach

lamP.Art
25-03-2005, 23:32
Jak uważasz 37-70/2.8D za Ciężki obiektyw to co mam powiedzieć o 80-200/2.8 ? Przy tym szkle to dopiero czuc różnice miedzy silnikiem w F80 a F100 - czego oczywiście F100 zazdroszczę :)

Bajupolska
26-03-2005, 15:09
Witam. Kupiłeś najlepszy korpus dla zaawansowanego amatora dostępny na rynku !!! Osobiście używałem wcześniej korpusów takich jakCanon EOS50E, Pentax MZ5N. Gdy zakupiłem korpus Nikona F80 jakieś dwa lata temu uświadomiłem sobie jaka to wspaniała maszyna !!! W korpusie jest wszystko czego potrzebuje myślący fotograf. Żadnych wodotrysków i innych bajerów w postaci dziwnych programów tematycznych itp. Bo jak to mówią - tylko Canon i pralka automatyczna ma dużo programów :). Wykonanie aparatu na najwyższym poziomie. Z BP MB16 wyśmienita ergonomia !!! Wytłumienie lustra i praca migafki to prawdziwa rewelacja. Canon 50E przy tym korpusie to młot kuźniczy a nie aparat.
Wspaniała obsługa manualna korpusu (w dużej mierze dzięki 2 kółkom nastawczym), dobrze rozmieszczone inne przyciski i pokrętła. Obsługa jest naprawdę intuicyjna. Możliwość używania mechanicznego wężyka spustowego !!! (nie mogę wybaczyć Nikonowi że zrezygnował z tego rozwiązania w innych korpusach np. D70). Co do przeprogramowania softu to osobiście też byłem kiedyś zainteresowany tą usługą. Znalazłem jednak na http://www.foto.w3.com.pl/sprzet.html prosty i tani sposób jak sobie z tym poradzić. Po 10 powtórkach można opanować do perfekcji ten patent :) I nic nie kosztuje !!! Co do wad tego korpusu to trudno się do czego kolwiek doczepić. Takim małym mankamentem który mnie osobiście troszkę doskwierał to może tylko troszkę za niski punkt oczny, mimo że nie noszę okularów trudno mi było na początku objąć wzrokiem 100 procent matówki i wyświetlacza.
Po dwuletniej współpracy z F80 wspominam go naprawdę w samych plusach.
Niedawno niestety a może stety przesiadłem się na D70. Czas pokaże czy dobrze zrobiłem.
Podsumowując, KUPIŁEŚ ŚWIETNY KORPUS !!! Teraz tylko go wykorzystaj bo F80 "pomaga zrobić" naprawdę świetne zdjęcia !!!

Jarecki
26-03-2005, 20:14
dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi
życzę wszystkim nikonowcom wesołych świąt i udanego lejka oraz samych niezapomnianych fotek

lamP.Art
28-03-2005, 17:20
W korpusie jest wszystko czego potrzebuje myślący fotograf.

Nooo ja bym jeszcze dorzucił wstępne podnoszenie lustra do makro PC Slot do lamp studyjnych i wtedy byłoby wszystko ;)

ale przyznam szczerze że z wężykiem to utrafili w 10. Jak tylko sobie zmienię firmware żeby mi końcówki zostawiał to jeszcze długo D70 nie kupię, chyba że mnie życie (czyt. klienci) zmusi :)

ALF
28-03-2005, 17:54
ha, a mój nikon FG ma wejście na normalny wężyk i wstępne podnoszenie lustra...aha...i końcówkę filmu zostawia bez zmiany firmwara :mrgreen:

powerfactorx
31-03-2005, 20:31
Przy F (N) 80 trzeba uważać na selektor AF mój wypadł, a jako że mam wersj ę N nie podj ąłem próby naprawy gwarancyjnej :) przykleiłem go taśmą i działa do dzisiaj (zrobiłem to 4 lata temu). Trochę mały jest grip aparatu, (F50 czy F90X leży o wiele lepiej). NIeprawdą jest że jest plastikowy w dotyku, wg. mnie jest niezły pod tym względem. A poza tym to Nikon. Nie znajduję w nim innych wad, a o tym że nie obsługuje obiektywów manualnych pisze w każdej ulotce więc nie wiem dlaczego jego niektórzy użytkownicy narzekają.na brak takowej :)