PDA

Zobacz pełną wersję : stosunek świateł a przyslona - czy dobrze myślę?



mmmak
13-08-2009, 09:00
ostatnio namieszano mi w głowie i się troszke pogubiłem więc proszę wyprowadzcie mnie z błedu.

jesli chce ustawic standardowe proporcje swiateł czyli wypełniajace i efektowe ma byc o połowe słabsze od głównego to czy dobrze na diagramie zaznaczyłem ?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/viewer.php?file=ytzq1vndirhth6l868vv.jpg)

jak obliczyc wypadkowa wart przysłony na modelce w takim ustawieniu ?

i jeszcze pytania praktyczne o pomiarze:

- na poczatku mierze główne tylko?
- potem tylko wypełniajace?
- potem efektowe (podswietlanie włosów)?

Te trzy pomiary robie ze schowana kopułka?

Na koniec włączam wszystkie swiatła i przy wyciągnietej kopułece robie pomiar na twarzy modelki?

dzieki z gory za pomoc :)

mmmak
13-08-2009, 20:02
tylu fachowców i nikt nie pomoze ? :)

Jacek_Z
13-08-2009, 20:37
Tak, jest tak jak opisałeś.

Po co obliczać sumę, skoro masz światłomierz? :-D
Wyjdzie ci coś koło 16 i 1/2.
uwaga: czułości matryc traktuję orientacyjne :), inaczej bym ustawił D200 i D700. Ten ostatni jest czulszy i to o jakieś 2/3 EV. Jak pracuję na tych dwóch body i chce mieć te samą przysłonę to mam inaczej ustawione ISO o jakieś 2/3 EV !!!

kontra (podświetlenie włosów) często wychodzi mocniej niż wskazuje światłomierz (światło się ślizga, a nie odbija)
W dobie cyfry mozna sobie ocenić efekt na LCD. Ja inaczej (słabiej) ustawiam kontrę na blondynce (słabiej np o -2EV) niz na brunetce (tylko słabiej o - 1 EV). Wartości w nawiasach orientacyjne, bo tak naprawdę patrze na efekt na LCD.

mmmak
14-08-2009, 07:39
dziekuje :) jak zwykle mozna na Ciebie Jacku liczyć

pozdrawiam