PDA

Zobacz pełną wersję : Spadające gwiazdy - jak ?



ratpaw
12-08-2009, 10:28
Witam wszystkich :)

Jak powszechnie wiadomo dziś w nocy odbędzie się punkt kulminacyjny przechodzeni pasa Perseid przez orbitę ziemską. Czy ktoś mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami w tej materii? Jakie szkła, ogniskowe, praktyczne porady itd.

okon
12-08-2009, 11:30
Tej nocy ciężko będzie, ponieważ Ksieżyc będzie niemal całą noc przeszkadzał...
Zdarzało mi się fotografować niebo, ale najczęściej wtedy kiedy Księżyc był schowany.
Idealnie byłoby naświetlać co najmniej kilkanaście / kilkadziesiąt sekund licząc na to że akurat będzie "coś" przelatywało. Przysłonę i ISO dobrać tak aby nie przejarać za bardzo tła.
Kolejny pech jest taki, że podczas maksimum radiant będzie dość blisko Księżyca...

Jedyne co można poradzić to skierować obiektyw kilkanaście / kilkadziesiąt stopni od radiantu i jak najdalej od Księżyca i liczyć na szczęście ;)

PS. A pogoda zamówiona?

Powodzenia.

ratpaw
12-08-2009, 12:17
Dzięki, ale jakie kąty powinienem obejmować? Bardzo szeroko, a może 50 mm matrycy FX będzie lepsze?

okon
12-08-2009, 15:48
Im szerzej tym większa szansa trafienia... :)
Tutaj już musisz poeksperymentować, ale jako punkt wyjścia standardowa ogniskowa powinna być OK.
Ja mym nawet trochę szerzej spróbował - ale to już wg gustu.

Wiktor AC
12-08-2009, 16:22
Jeśli nikt nie ma nic przeciwko, to podam link do poradnika o fotografowaniu meteorów umieszczonego na stronie specjalistów od takich zjawisk: Pracowni komet i meteorów - http://www.pkim.org/?q=pl/cyfrowe_obserwacje_fotograficzne_meteorow

Niestety z dzisiejszych obserwacji chyba nici - pogoda beznadziejna przynajmniej w Ełku

stock
12-08-2009, 17:03
we Wrocławiu też beznadziejna - a tak się na to szykowałem :(

pewex
15-08-2009, 15:18
ja wczoraj probowalem, spadajace obiekty byly ale nie zarejestrowalem ;c niewiem dlaczego.

Fotofil
22-08-2009, 08:48
Czekałem 5 minut i nic nie spadło, potem przyszły chmury i zaczęło padać.
Wyłączyłem bulba i zwinąłem sprzęt.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img11.imageshack.us/i/image524.jpg/)