Zobacz pełną wersję : Spadające gwiazdy - jak ?
Witam wszystkich :)
Jak powszechnie wiadomo dziś w nocy odbędzie się punkt kulminacyjny przechodzeni pasa Perseid przez orbitę ziemską. Czy ktoś mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami w tej materii? Jakie szkła, ogniskowe, praktyczne porady itd.
Tej nocy ciężko będzie, ponieważ Ksieżyc będzie niemal całą noc przeszkadzał...
Zdarzało mi się fotografować niebo, ale najczęściej wtedy kiedy Księżyc był schowany.
Idealnie byłoby naświetlać co najmniej kilkanaście / kilkadziesiąt sekund licząc na to że akurat będzie "coś" przelatywało. Przysłonę i ISO dobrać tak aby nie przejarać za bardzo tła.
Kolejny pech jest taki, że podczas maksimum radiant będzie dość blisko Księżyca...
Jedyne co można poradzić to skierować obiektyw kilkanaście / kilkadziesiąt stopni od radiantu i jak najdalej od Księżyca i liczyć na szczęście ;)
PS. A pogoda zamówiona?
Powodzenia.
Dzięki, ale jakie kąty powinienem obejmować? Bardzo szeroko, a może 50 mm matrycy FX będzie lepsze?
Im szerzej tym większa szansa trafienia... :)
Tutaj już musisz poeksperymentować, ale jako punkt wyjścia standardowa ogniskowa powinna być OK.
Ja mym nawet trochę szerzej spróbował - ale to już wg gustu.
Wiktor AC
12-08-2009, 16:22
Jeśli nikt nie ma nic przeciwko, to podam link do poradnika o fotografowaniu meteorów umieszczonego na stronie specjalistów od takich zjawisk: Pracowni komet i meteorów - http://www.pkim.org/?q=pl/cyfrowe_obserwacje_fotograficzne_meteorow
Niestety z dzisiejszych obserwacji chyba nici - pogoda beznadziejna przynajmniej w Ełku
we Wrocławiu też beznadziejna - a tak się na to szykowałem :(
ja wczoraj probowalem, spadajace obiekty byly ale nie zarejestrowalem ;c niewiem dlaczego.
Czekałem 5 minut i nic nie spadło, potem przyszły chmury i zaczęło padać.
Wyłączyłem bulba i zwinąłem sprzęt.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img11.imageshack.us/i/image524.jpg/)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.