PDA

Zobacz pełną wersję : D, czyli informacja o odległości do obiektu



TomaszR
11-08-2009, 14:13
Używam dwóch Nikkorów z literką D w nazwie.

Teoria jest taka:


* AF-D - D oznacza distance. Obiektywy tak oznaczone, przekazują do korpusu (najprawdopodobniej za pośrednictwem punktów AF) dane o odległości od fotografowanego obiektu. Dane te są szczególnie wykorzystywane przy pomiarze światła błyskowego w systemach 3D matrix, D-TTL oraz i-TTL.

Jeżeli ta informacja jest przekazywana do korpusu, to dlaczego nigdy nie jest zapisywana w EXIF?

W EXIFie generowanym przez moje D80 jest pole "SubjectDistanceRange". Niestety niezależnie od obiektywu (to samo jest z SIGMĄ 18-50 mm f/2.8 EX DC, nie tylko Nikkory "D") jego wartość to zawsze "Uknown".
Wina puszki (może wyższe modele zapisują...), czy tak po prostu już jest? Czy ktoś jednak ma tą informację zapisywaną w EXIFie?

Proszę, dajcie znać.

messer
11-08-2009, 14:52
Po pierwsze nie przypuszczam, żeby te informacje były przekazywane w sposób "human readable", a po drugie... po co je mieć w exifie?
Co z nich wynika w późniejszym czasie, po przetworzeniu ich przez lampę błyskową czy światłomierz?

TomaszR
12-08-2009, 09:56
Dziękuję za nic nie wnoszącą wypowiedź...


Po pierwsze nie przypuszczam, żeby te informacje były przekazywane w sposób "human readable"

Nie sądzisz, czyli nie wiesz?
Jeżeli ta informacja jest podawana przez obiektyw do puszki (przez styki, innej drogi nie ma), to jak wszelkie inne informacje idące tą metodą (ogniskowa, zapewne przysłona, przysłona maksymalna dla danego obiektywu) może być zapisana przez procesor puszki do EXIFa.


a po drugie... po co je mieć w exifie?

Gdybym tego nie potrzebował, to bym nie pytał, prawda?

Pole "SubjectDistanceRange" w EXIFie istnieje.
Jestem po prostu ciekaw, czy fakt, że nie jest ono wypełniane, to "zaleta" tylko niższych serii (mam D80)? Czy wyższe puszki przy współpracy z obiektywami "D" zapisują ten parametr, czy nie?

Bardzo proszę o sprawdzenie i podzielenie się wiedzą użytkowników Dxxx, Dx.

shaddixx
12-08-2009, 09:59
a jakim programem zczytujesz exif, nikonowskim softem, LR, opandą?

Jak opandą to tam sa wartości exifa nie tylko dla nikona.
Najprostrzy przykład z licznikiem migawki: w nikonowskich opanda pokaże przebieg, w canonach pokaże :unknown

TomaszR
12-08-2009, 10:08
Z NEFa odczytuję w przeglądarce grafiki IrfanView (ma plugin do EXIF). Zwykła Opanda "freeware" nie przeczyta NEFa.
Po wywołaniu NEFa (Adobe CameraRaw, zapis do JPG w PS CS2) Opanda pokazuje dokładnie to samo, co IrfanView: "unknown".

Muszę jeszcze sprawdzić w domu, co powie z NEFa Nikon Capture NX2. Ale nie sądzę, żeby się "wyłamał"...

kichu
12-08-2009, 10:24
sprawdz pod PhotoME

pokaze i odleglosc i wiele innych

TomaszR
12-08-2009, 10:49
Fajny soft, ale nic nie dał. Subject distance range: uknown

Prośba o sprawdzenie do użytkowników Dxxx i Dx nadal aktualna :)



P.S. Jednak jest! Niech żyje PhotoME! :)

Wyżej wymienione pole jest co prawda niewypełniane, ale PhotoME udostępnia bardzo rozbudowaną sekcję "Manufacturer Notes".
W niej są informacje "Lens data" a w nich pole "Focus distance". Można z niego wyciągnąć dokładną (do 1cm) odległość na jaką był ustawiony AF.

BARDZO DZIĘKUJĘ!

messer
12-08-2009, 11:19
Nie sądzisz, czyli nie wiesz?


Gdybym wiedział, to napisałbym, że wiem, a nie, że nie sądzę.
Nie sądzisz?




Gdybym tego nie potrzebował, to bym nie pytał, prawda?


Nigdy nie wiadomo.
Nazbyt często spotykam się z sytuacją, że ktoś rozwiązuje nie ten problem, który potrzebuje rozwiązać.

A swoją drogą -- nadal nie wiem "po co".
Zapytałem, z ciekawości, nie ze złośliwości.

TomaszR
12-08-2009, 13:51
Gdybym wiedział, to napisałbym, że wiem, a nie, że nie sądzę.
Nie sądzisz?

Wypowiedź jaka była, każdy widzi... Zamiast jakiejś odpowiedzi/podpowiedzi dostałem pytanie w stylu "a po co Ci to w ogóle?"... Ja to nazywam "nabijaniem postów". Bez urazy i złośliwości, tak po prostu odbieram takie posty.


A swoją drogą -- nadal nie wiem "po co".
Zapytałem, z ciekawości, nie ze złośliwości.

Jestem obecnie w pracy zaangażowany w projekt zdalnych/automatycznych obserwacji przyrodniczych.
Teraz mamy etap wstępnych analiz, po których ma nastąpić wybór (oby optymalnego) sprzętu.
Pod uwagę biorę m.in. zdalnie sterowane aparaty cyfrowe (niestety Nikon i Canon daje obecnie SDK tylko do lustrzanek, a tutaj mógłby sprawdzić się również jakiś "superzoom").
Znajomość odległości do fotografowanego obiektu jest dla mnie jednym z czynników, które warto znać (chociaż nie aż tak istotnym). Dlatego zdziwiłem się, że w EXIFie z D80 wartość wprost nazywająca się "odległość do obiektu" nie jest ustawiana.
Na szczęście jest do wyciągnięcia z innego parametru, jak to opisałem wyżej. Da się z obu Nikkorów (AF 80-200D F/2.8 ED, AF 50D F/1.4) jak również z SIGMy 18-50 mm f/2.8 EX DC.

Niestety nie jest to pomiar zbyt dokładny... Mimo, że w EXIF podany z dokładnością do centymetra.
Po przejrzeniu kilkudziesięciu zdjęć zrobionych tymi trzema obiektywami, z tego samego miejsca, ze statywu, stwierdziłem, że rozbieżności w informacji o odległości są duże i zależne od zastosowanego obiektywu.
SIGMA zazwyczaj twierdziła, że ma do obiektu 7,05m, AF80-200 mówił 7,80m a 50tka się wyłamywała i mówiła złośliwie, że nieco ponad 5m... I mowa tu o samych ostrych zdjęciach (SIGMa raz się pomyliła w ustawieniu AF i wyszła jej odległość 5,30m, chociaż zdjęcie i tak było OK, bo kłaniała się już hiperfokalna).

Trochę stawia to pod znakiem zapytania ten parametr pomiaru odległości. Może dlatego często mam wrażenie, że i-TTL działa dość losowo (mi głównie niedoświetla), skoro - cytuję: "dane te są szczególnie wykorzystywane przy pomiarze światła błyskowego w systemach 3D matrix, D-TTL oraz i-TTL".
Ale podejrzewam, że akurat w i-TTLu wchodzi w grę cała masa czynników, które mogą mieć wpływ na takie efekty i obarczanie winą za niedoświetlanie jedynie pomiaru odległości, to za daleko idące uproszczenie.

kichu
12-08-2009, 14:07
proponuje analizowac te dane w szkielkach firmowych nikona jednak

sigma nie pisala oprogramowania do wspolpracy obiektyw puszka a jedynie je rozpracowywala po swojemu, wiec czy zrobili to w 100% dobrze czy nie nie wiemy

TomaszR
12-08-2009, 14:15
Co nie zmienia faktu, że między tą złą SIGMą (;)) a N AF80-200 różnica jest stosunkowo niewielka, za to między dwoma Nikonami wynosi ok. 3,8m przy niecałych 8 metrach do tego samego obiektu... Ciut dużo, jak na mój gust.