PDA

Zobacz pełną wersję : Crop zdjęcia a jakość wydruku



zazul
10-08-2009, 17:42
Witam, mam takie pytanko bo się trochę zapętliłem.
Mamy zdjęcie np. z matrycy 10MP.
Robimy cropa 2x3 i potem np. do 1795x2480 pikseli (15x21) przy 300dpi.
Tym cropem "jeździmy" tak aby na razie maksymalnie wykorzystać całą powierzchnię zdjęcia. Ale robimy cropa z jakiegoś małego szczegółu dajmy na to crop zajmuje tylko 30% oryginału.
I nie moge dojść do tego kiedy takie zdjęcie się "wykrzaczy" przy 15x21 lub 10x15 lub 30x45, mam na myśli jakość wydruku...

nonnatus
10-08-2009, 18:36
Witam, mam takie pytanko bo się trochę zapętliłem.
Mamy zdjęcie np. z matrycy 10MP.
Robimy cropa 2x3 i potem np. do 1795x2480 pikseli (15x21) przy 300dpi.
Tym cropem "jeździmy" tak aby na razie maksymalnie wykorzystać całą powierzchnię zdjęcia. Ale robimy cropa z jakiegoś małego szczegółu dajmy na to crop zajmuje tylko 30% oryginału.
I nie moge dojść do tego kiedy takie zdjęcie się "wykrzaczy" przy 15x21 lub 10x15 lub 30x45, mam na myśli jakość wydruku...

przysięgam, że nie wiem o co Ci chodzi...

Karolek
10-08-2009, 20:34
Aby uzyskać jak najlepszą jakość musisz pamiętać, by rozdzielczość nie była niższa niż 300dpi (przy zdjęciach oglądanych z bliska i niezbyt dużych formatach).
Chcesz np. zrobić odbitkę 15 na 10cm to tworzysz zaznaczenie przez kadrowanie 1795 na 1205px (300dpi) i zaznaczasz to co chcesz. Ew. można w programie graficznym utworzyć nowy plik o takich wymiarach i rozdzielczości jw. i wkleić zdjęcie. To co Ci się zmieści na obrazku (nie będzie wystawać poza) będzie cropem i wydruk będzie ok.
Mam nadzieję, że za dużo nie pomieszałem.:???: