PDA

Zobacz pełną wersję : Polar do kita 18-70



Art
05-03-2005, 17:56
Noszę sie z zamiarem kupna filtra polaryzacyjnego do 18-70 DX. Czy Waszym zdaniem Super HMC Hoya wystarczy? Czy moze nawet za dobry :). Gość w jednym ze sklepów optycznych w Krośnie zaproponował, że mi sprowadzi filterek za 325 PLN. Cena wydaje mi się atrakcyjna - najtaniej w sieci udało mi się znaleźć za 365 + koszty przesyłki.

Doradźcie czy właśnie taki (SHMC) warto kupić i czy ta cena rzeczywiście jest korzystna?

I jeszcze jedno. Na jednej ze stron w sieci widziałem pozycję "Pokrywa ochronna do Pol. kołowy HMC Super". Czy to oznacza, że standardowa osłona przedniej soczewki nie może zostać użyta kiedy filtr jest nakręcony? Nie pasuje czy co? Miałem kiedyś polara HOYA do obiektywu w canonie ale tam pasowała osłona od obiektywu.

Pozdrawiam

akustyk
05-03-2005, 18:01
jesli masz tyle kasy to odradzam Hoye. lepiej cos z mniejsza iloscia powlok, ale co mozna w czasie skonczonym doczyscic. B+W powinno sie zmiescic w tej cenie. albo Marumi.

pokrywki sa na polary w wersjach Slim - te, ktore nie maja gwintu zewnetrznego. wtedy zamiast standardowego dekla snap zaklada sie wlasnie taka pokrywke.

ALF
06-03-2005, 01:40
marumi w wersji MC WPC ma świetne powłoki i jest stosunkowo niedrogi...

Art
06-03-2005, 12:31
lepiej cos z mniejsza iloscia powlok, ale co mozna w czasie skonczonym doczyscic

Słyszałem, że im więcej powłok tym lepiej. I o co chodzi z tym czyszczeniem?

Czy ten SHMC Hoya to właśnie slim i do niego potrzebuję osłonkę czy nie koniecznie?

Pozdrawiam

akustyk
06-03-2005, 12:56
Słyszałem, że im więcej powłok tym lepiej. I o co chodzi z tym czyszczeniem?


dobrze slyszales. tylko ze w przypadku Hoyi powloki sie latwo syfia i ciezko sie je czysci. dlatego lepiej wziac cos lepszej firmy (jak B+W), co czyscic sie bedzie lepiej. ale w podobnej cenie co Hoya SHMC dostaniesz B+W MRC, ktore powlok ma mniej.

przy czym, spotkalem sie z opinia, ze ilosc powlok jest wtorna kwestia - wazne zebz w ogole byly.



Czy ten SHMC Hoya to właśnie slim i do niego potrzebuję osłonkę czy nie koniecznie?


a tu myslalem, ze Ty mi odpowiesz. Hoye SHMC wystepuja w wersji zwyklej i Pro 1. Pro 1 maja cienka oprawke (ktora wzmaga dekla) i kosztuje wyraznie wiecej.

wizja
06-03-2005, 13:51
a co powiecie o HAKUBA MC (6 powłok)? właśnie przymierzam się do tego filterka na kit'a. Filtr jest za 193zł.

ps. a do 70-300g biorę tylko Skylight 1B MC (warto za 56zł?)

mariusz
06-03-2005, 13:58
w Hoyi pro 1 , szybka ma 1 mm , oprawka 3mm wysokości , to podstawowe różnice , nie znalazłem informacji czy szkło jest inne niż w SHMC, miałem ją kiedyś przez moment w ręku ale wydaje mi się że ma trochę gwintu w który wskakują standardowe dekle, B+W faktycznie fajnie się czyści

[ Dodano: Nie 06 Mar, 2005 ]
HAKUBA ? czy ja wiem... , w sklepach tego na tony jak i zielonej Hoyi, myślę że chyba lepiej Marumi Hoya B+W

Art
06-03-2005, 16:13
Czy ten SHMC Hoya to właśnie slim i do niego potrzebuję osłonkę czy nie koniecznie?

a tu myslalem, ze Ty mi odpowiesz. Hoye SHMC wystepuja w wersji zwyklej i Pro 1. Pro 1 maja cienka oprawke (ktora wzmaga dekla) i kosztuje wyraznie wiecej.

Szczerze mówiąc myślałem, że miałeś z tymi filtrami do czynienia.

Popatrz tutaj (http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/filtry_hoya/)

ja to rozumiem tak, że do HMC Super jest pokrywa ochronna co by sugerowało, że on takiej specjalnej pokrywy wymaga (nawiasem mówiąc jutro do nich zadzwonię i zapytam jak to jest)
Chyba, że ktoś wie jak to jest to niech napisze.

A co do tego czyszczenia... Używałem kiedyś polara HOYA i nie miałem problemów z czyszczeniem. Czyściłem chusteczkami do czyszczenia optyki firmy AF (taki komplet dwóch chusteczek w osobnych saszetkach, jedna nasączona jakimś płynem czyszczącym a druga do wycierania szkiełka do sucha po czyszczeniu) nie było żadnych problemów z wyszyszczeniem filtra, szkiełek w obiektywie też. Ten mój fitr oczywiście nie był z "czarnej" serii (SHMC) tylko z granatowej, więc chyba miał mniej powłok albo nie miał ich wcale - w sumie to nie wiem - czy w takim razie taki filtr łatwiej wyczyścić?

Szczerze mówiąc mnie jest wszystko jedno jak sie ten mój filtr będzie nazywał i ile bedzie miał powłok, Chodzi mi tylko o to, żeby nie popsuł jakości optycznej stosunkowo dobrego szkła jakim jest kit 18-70 DX.

Doradźcie coś pliiiissss ;) Mile widziany link do sklepu internetowego

wizja
06-03-2005, 16:24
ja biorę polara HAKUBA MC za 193zł (porównywalny, a może i lepszy do Hoya HMC) od darkogda www.fotocenter.pl

to na pewno nie popsuje mi jakości.

akustyk
06-03-2005, 16:24
Szczerze mówiąc myślałem, że miałeś z tymi filtrami do czynienia.


mialem i mam czarna Hoye. i wlasnie stad pytanie ktora wersje SHMC masz na mysli, bo ta waska to SHMC Pro 1, a "grubsza" to po prostu SHMC.

ja mam zwykle SHMC, bo slima na szczescie nie musze. jakosc jest bardzo porzadna, tylko z czyszczeniem sa duze trudnosci (jak z kazda Hoya). ot i tyle

Art
06-03-2005, 16:56
ta waska to SHMC Pro 1, a "grubsza" to po prostu SHMC.

No i to mi rozjaśnia pogląd. Ja też chcę kupić zwykłego SHMC bo jest tańszy od Pro.

Dzięki :)


ja mam zwykle SHMC, bo slima na szczescie nie musze. jakosc jest bardzo porzadna, tylko z czyszczeniem sa duze trudnosci (jak z kazda Hoya)

A na czym polegają te trudności z czyszczeniem, czym czyścisz, jak często, z jakich zabrudzeń, czy on się po prostu "sam" brudzi czy tylko np. kiedy zostaje czymś zachlapany, dotknięty tłustym paluchem itp?

A co do tej Hakuby to chyba jednak nie bedę ryzykował. Po przeczytaniu wszystkich informacji jakie udało mi sie wygooglać wyrobiłem sobie pogląd, że HOYA to sam dół górnej półki z filtrami wyżej to podobno tylko B+W, Heliopan itp. (ceny kosmos)

Pozdrawiam

ALF
06-03-2005, 18:14
miałem/mam filtry wielu firm, właściwie wszystkich liczących się na rynku (w rozsądnych cenach)...z moich obserwacji wynikają następujące wnioski:

- minimum jakości dają filtry hoya HMC i SHMC, marumi MC, B+W, heliopan, tiffen...ostatecznością jest hama SHMC...mam jeszcze rowi ND4 i jak na razie jest do przyjęcia, ale wpadł mi w ręce przypadkowo, więc jak uda się kupić coś lepszego, ten pójdzie w odstawkę :)

- filtry matin, hakuba, king itp to wynalazki na ogół znacznie pogarszające jakość...produkowane są masowo bez odpowiedniej kontroli jakości, dlatego zdarzają się sztuki o przyzwoitych parametrach, ale częściej spotyka się buble...ostatnio widziałem taki filterek co dawał przy zdjęciach pod światło podwujny obraz!

- ilość powłok jest bardzo istotna...powłoki oprócz właściwości ochronnych i likwidacji blików, wpływają na przpuszczalność światła od 89% do nawet ponad 99%...dla przykładu hoya HMC ma 97%, zaś SHMC 99,7%!...a jak to wpływa na jakość zdjęć chyba nie trzeba wspominać :P

- czyszczenie powłok...najgorsze doświadczenia miałem z powłokami B+W (nie znam tych najnowszych powłok B+W, ale filtry z nimi są na ogół potwornie drogie), najlepiej czyściło mi się marumi MC oraz hoya HMC (SHMC mam od niedawna, więc jeszcze bez większych doświadczeń)...niźle czyściło się również tiffena i heliopana...

Siupes
06-03-2005, 19:31
pozwole sobie dolozyc cos odemnie:
osobiscie kupilem cos takiego (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15217&item=3867739346) ale podejzewam ze nikt mi nie powie ze to byl madry zakup, ale moze...
czy ktos sie spotkal z tanimi polarkami???

Art
07-03-2005, 20:15
mialem i mam czarna Hoye. i wlasnie stad pytanie ktora wersje SHMC masz na mysli, bo ta waska to SHMC Pro 1, a "grubsza" to po prostu SHMC.

ja mam zwykle SHMC, bo slima na szczescie nie musze.

Dzisiaj dzwoniłem do FotoPlus (http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/filtry_hoya/)

Gość mi powiedział że do filtra HOYA PL-CIR HMC Super jest potrzebny ta specjalna pokrywka bo on nie ma gwintu na zewnątrz. Nie jest potrzebna do HMC Pro1 bo on ma gwint.

Akustyku - facio wprowadził mnie w błąd czy ja Ciebie źle zrozumiałem? Jaki masz w sumie ten filterek i czy do Twojego jest potrzebna specjalna "pokrywka" czy dekielek od obiektywu podchodzi?

Pozdrawiam

akustyk
07-03-2005, 21:44
Dzisiaj dzwoniłem do FotoPlus (http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/filtry_hoya/)


ja mam czarna HMC Super (bez Pro1) - ma gwint i nie potrzebuje specjalnego dekla. przypuszczam, ze facet w sklepie sie machnal. chyba ze przy polarach jest inaczej niz przy UV-kach, w co, szczerze mowiac, watpie

ALF
08-03-2005, 00:56
Dzisiaj dzwoniłem do FotoPlus (http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/filtry_hoya/)


ja mam czarna HMC Super (bez Pro1) - ma gwint i nie potrzebuje specjalnego dekla. przypuszczam, ze facet w sklepie sie machnal. chyba ze przy polarach jest inaczej niz przy UV-kach, w co, szczerze mowiac, watpie

polary tak mają...w marumi są 2 wersje slima, jedna ma gwint - MC WPC slim, druga nie - MC slim...więc uwierz panu zza lady i kup wersję z gwintem...lepiej marumi (lepsze powłoki i chyba taniej)

pjfox
08-03-2005, 20:08
A niech ktoś zrobi test z w/w filtrami. Bo pojawiły się w opowieściach filtry, chyba wszystkich znaczących i mniej znaczących firm.
Np. z Wrocka jest silna ekipa, a i nie tylko we Wro pewnie parę osób ma różne polarki, albo nawet się zdarzają tacy, co mają kilka przy/obok/na sobie (-:
Bo gadanie gadaniem, pisanie pisaniem, czytanie czytaniem, focenie foceniem, śpiewanie śpiewaniem a zagalopowanie zagalopowaniem (-: ale liczy się jakość zdjęć a w tym przypadku utrata jakości mniejsza lub większa.

To co wy na to?

Pomożecie?

EDIT:
Może też jacyś kanonierzy się włączą? ((-:

towers
08-03-2005, 20:20
Po pierwsze elo do wszystkich z zakonu nikona :wink:

Co do filtrow hoye HMC lub SHMC sobie odpusc jesli sie ubrudzi to strasznie ciezko je wyczyscic normalnie koszmar z naciskiem na SHMC :wink:
Wez murami MC WPC spokojnie sie je czysci i moim zdaniem daja lepsze rezultaty.

Pozdro

Art
08-03-2005, 21:22
Nie wiem czy można ufać Canonierowi :) (to oczywiście żart)

A tak na serio - jak już pisałem wcześniej - miałem już polara HOYA - tyle że standard (granatowy) i nie miałem problemów z czyszczeniem. Więc o so chozi? Źle się czyści te z powłokami (HMC, SHMC) czy ja po prostu nie zorientowałem się że ten mój źle się czyści. ;)

Pozdrawiam

alien712
10-03-2005, 10:40
Gość w jednym ze sklepów optycznych w Krośnie zaproponował, że mi sprowadzi filterek za 325 PLN. Cena wydaje mi się atrakcyjna - najtaniej w sieci udało mi się znaleźć za 365 + koszty przesyłki.

Jeśli jeszcze nie kupiłeś to zobacz
TU (http://www.foto-tip.pl/sklep/index.php?cPath=31_38)
Trochę taniej...

Anonymous
26-03-2005, 23:44
A wie ktos gdzie mozna kupic taki polarek kolowy Marumi MC WPC fi 67? W przystepnej cenie naturalnie...

Honda
26-03-2005, 23:45
A wie ktos gdzie mozna kupic taki polarek kolowy Marumi MC WPC fi 67? W przystepnej cenie naturalnie...

To bylem ja - Honda...
Na razie znalazlem tylko w poznanskim Raysfoto...

ALF
27-03-2005, 03:53
www.raysfoto.pl - 287zł

Grześ Pseudonim
29-03-2005, 22:50
Witam,
Czy ktoś wie coś o filtrach MATIN? Systembank sprzedaje je po dość niskich cenach - czy cena odpowiada (niskiej) jakości?
Pozdrawiam.

ALF
29-03-2005, 22:58
wynalazek typu king i hakuba...można z powodzeniem sobie odpuścić...

Grześ Pseudonim
03-04-2005, 23:01
Alfie kociożerco, a co myślisz o tiffenie?

mariusz
03-04-2005, 23:06
Przeczytaj od początku... :) ten temat

Anonymous
03-04-2005, 23:18
Mariusz, przeczytałem przed puszczeniem posta. Informacje jakie znalazłem są dość sprzeczne. Raz piszecie że tiffen ma dość dobrą jakość, podobną do B+W, gdzie indziej dowiedziałem się że to shit. Dlatego proszę o informację od kogoś, kto MIAŁ SZANSĘ PORÓWNAĆ tiffena z Hoyą, B+W czy Marumi. Ale i tak dziękuję za cenną uwagę.

ALF
04-04-2005, 01:48
mam kilka fitrów tiffena, głównie połówkowych i uważam, że to zupełnie dobre filtry...nie bardzo mogę porównać je z marumi, bo nie mam marumi połówkowego, ale miałem również hoyę HMC połówkową i różnicy, w efektach nie widziałem...