PDA

Zobacz pełną wersję : NIKON CAPTURE SOFTWARE a inne programy



Anonymous
05-03-2005, 04:29
Chcialbym zadac pare pytan poniewaz sa dwie sprawy, ktore mnie interesuja.

1 Czy kupujac aparat D70 mozemy: NIKON CAPTURE SOFTWARE porownac do: ADOBE PHOTOSHOP ELEMENTS 3.0 lub COREL DRAW 12 Rozchodzi mi sie o obrobke zdjecia (nasycenie kolorow, ostrosc,przerobki i.t.p.)

Rozumiem ze NIKON CAPTURE SOFTWARE wspolpracuje z NEF (RAW) czego nie mozna powiedziec o Corel Draw

2 Czy robiac zdjecia w JPEG (FINE) tracimy do jakosci formatu NEF (RAW). Jednym slowem posiadajac wyzej wymienione programy i kupujac D70 powinnismy zaopatrzyc sie w NIKON CAPTURE SOFTWARE aby nasze zdjecia nie tracily na jakosci ? (Wiem ze wersia 30 dniowa jest dodana do aparatu.)

3 Czy format JPEG (FINE) i NEF (RAW) jest w zasadzie to samo mimo innej kompresji i w zasadzie nie mam czym sie przejmowac w jakim programie bedziemy obrabiac zdjecie ?

Czekam na kometarze i odpowiedzi. Dziekuje.

Anonymous
05-03-2005, 10:39
ad. 1. Jesli chodzi o obrobke zdjec to NC ma troche mniejsze mozliwosci niz PE czy CD ale w wielu wypadkach wystarczające. Podstawową jego właściwością jest to że konwertuje NEF-y czego np CD nie robi. Robi to jeszcze Photoshop CS i pare innych - Capture One, Bibble, RawShooters (ale trzeba sie wiecej napracowac zeby osiagnac podobne wyniki)

ad. 2. Tracimy. NEF to 12 bitowy format ktory mozesz skonwertowac to 16 bitowego TIFF'a. JPEG jest zapisywany 8-bitowo wiec czesc informacji o obrazie tracisz od razu. W NEF-ie mozesz latwo poprawic balans bieli czy skorygowac ekspozycje. W JPEG tez sie da ale juz nie tak latwo i z gorszymi wynikami. Posiadanie Nikon Capture jest wskazane :-)

ad. 3. Jak juz wyzej napisalem - NIE JEST TO TO SAMO. Rzeklbym wiecej - TO ZUPELNIE CO INNEGO ;-)

Pozdrawiam
Krzysiek

Anonymous
05-03-2005, 15:12
Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.
Robert