PDA

Zobacz pełną wersję : Co i kogo wolno fotografować



Macienty
06-08-2009, 18:05
http://www.sprawyprawa.pl/index.php/72,fotografowanie-prawo.html

polecam, ciekawie uporządkowany temat.

prz3mo
07-08-2009, 11:59
Mam takie pytanie.
Jest sobie mecz sportowy, publika (kibice), wyławiam z tłumu jedną osobę teleobiektywem i robię jej zdjęcie, gdzie jest wyraźnie wyróżniona z tłumu (pierwszy plan, mała GO, reszta publiki w tle). Oczywiście osoba nie jest osobą publiczną, ot jakiś tam kibic... Mam prawo bez jej zgody publikować np. w Internecie takie zdjęcie?

kichu
07-08-2009, 12:05
tu bardzo podobny problem na realnym przykladzie

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=109230

Macienty
07-08-2009, 16:33
prz3mo - widziałem w internecie kilka takich zdjęć (vide: każda fotorelacja z meczu) - często zawierają wyraźne twarze kibiców i nikt dymu o to nie robi... ciężko jest określić tą wyraźność postaci na zdjęciu... na siłę, gdybym zobaczył swoje zdjęcie na jakimś łebsajcie i strasznie okrutnie by mi to przeszkadzało napisałbym mejla do admina... i polubownie to zdjęcie by się usunęło, jednak - czy naprawdę na swiecie jest tylu pieniaczy :D?

prz3mo
07-08-2009, 20:47
prz3mo - widziałem w internecie kilka takich zdjęć (vide: każda fotorelacja z meczu) - często zawierają wyraźne twarze kibiców i nikt dymu o to nie robi... ciężko jest określić tą wyraźność postaci na zdjęciu... na siłę, gdybym zobaczył swoje zdjęcie na jakimś łebsajcie i strasznie okrutnie by mi to przeszkadzało napisałbym mejla do admina... i polubownie to zdjęcie by się usunęło, jednak - czy naprawdę na swiecie jest tylu pieniaczy :D?

Wiesz... ja sam takowe zdjęcia robię. Nikt mi dymu nie robi, a wręcz dostaje maile z podziękowaniami i prośbami o wysłanie np. zdjęcia w dużym formacie.
Interesuje mnie jednak jak to wygląda od strony prawa, bo wydaje mi się, że jeśli osoba jest wyróżniona to tak naprawdę nie powinno się pokazywać tego zdjęcia w sieci bez Jej zgody.
I nie chodzi tu o tłum kibiców bo takie można pokazać, tylko właśnie o jednego kibica bardzo wyróżnionego w tym tłumie.

Macienty
08-08-2009, 06:30
wiesz, jest w tym co piszesz dużo racji - pytanie - jak zdobyć zgodę takiego kibica? Gdyby to było bardzo proste, to nie byłoby problemu...

prz3mo
08-08-2009, 11:43
wiesz, jest w tym co piszesz dużo racji - pytanie - jak zdobyć zgodę takiego kibica? Gdyby to było bardzo proste, to nie byłoby problemu...

Zgoda to już osobna kwestia.
Chcę jednak wiedzieć jak to w końcu jest :)

NaRvA
11-08-2009, 12:56
Mam takie pytanie.
Jest sobie mecz sportowy, publika (kibice), wyławiam z tłumu jedną osobę teleobiektywem i robię jej zdjęcie, gdzie jest wyraźnie wyróżniona z tłumu (pierwszy plan, mała GO, reszta publiki w tle). Oczywiście osoba nie jest osobą publiczną, ot jakiś tam kibic... Mam prawo bez jej zgody publikować np. w Internecie takie zdjęcie?

oczywiscie, ze tak ... miejsce publiczne, impreza powszechnie dostepna, osoba dobrowolnie bierze w niej udzial (nawet jesli jest tylko widzem), a publikacja wizerunku nie godzi w jej dobre imie

conik
11-08-2009, 13:28
tak knuje sobie.....publikujemy zdjecie w sieci np na swojej stronie z podpisem i wyrazna prosba osoby widoczne na zdjeciu o kontakt w celu wyrazenia lub nie zgody na publikacje...imo dupa kryta

freefly
12-08-2009, 09:29
tak knuje sobie.....publikujemy zdjecie w sieci np na swojej stronie z podpisem i wyrazna prosba osoby widoczne na zdjeciu o kontakt w celu wyrazenia lub nie zgody na publikacje...imo dupa kryta

Pytasz o zgodę po opublikowaniu?
Trochę przekombinowałeś.

conik
12-08-2009, 13:04
czytaj ze zrozumieniem...stadion pelen ludzi ....chodzisz i kazdego pytasz o zgode?...powodzenia;)

mkl
12-08-2009, 13:09
Mam takie pytanie.
Jest sobie mecz sportowy, publika (kibice), wyławiam z tłumu jedną osobę teleobiektywem i robię jej zdjęcie, gdzie jest wyraźnie wyróżniona z tłumu (pierwszy plan, mała GO, reszta publiki w tle). Oczywiście osoba nie jest osobą publiczną, ot jakiś tam kibic... Mam prawo bez jej zgody publikować np. w Internecie takie zdjęcie?

Nie. Ustawia jednoznacznie mówi, że wizerunek takiej osoby jest chroniony. To jest zwykły portret.


oczywiscie, ze tak ... miejsce publiczne, impreza powszechnie dostepna, osoba dobrowolnie bierze w niej udzial (nawet jesli jest tylko widzem), a publikacja wizerunku nie godzi w jej dobre imie

Spotkałem się niestety z różnymi interpretacjami co do publicznych imprez. Niektórzy mówią tak, niektórzy nie.