PDA

Zobacz pełną wersję : Zerwanie umowy fotograf - modelka



foto-siemek
05-08-2009, 15:58
Witam
Jeśli temat wyraźnie się powtarza to proszę od razu mnie nie bić :) Mam mały problem. Otóż ponad rok temu zrobiłem zdjęcia pewnej modelce. Zdjęcia był na zasadzie "pozowanie za zdjęcia", tyle ,że ja jeszcze załatwiłem cały transport poza miasto, picie, jedzenie etc, ogólnie wszystkim zająłem się ja. Modelka nie poniosła żadnych kosztów. Spisaliśmy prostą umowę w której jest zaznaczone kto i komu robi zdjęcia i na jakich zasadach. Podobnych sesji było kilka. Modelka oczywiście była pełnoletnia więc sama odpowiada za siebie. Dostała jedną kopię umowy, drugą mam ja. Ogólnie pozowała nie tylko mi i jeździła prawie po całym kraju, także wielu o wiele lepszych ode mnie fotografów z bogatszym dorobkiem robiło tej modelce zdjęcia i z tego co pamiętam to też ponosili wszelkie koszta. Teraz modelka po wielu miesiącach ciszy zadzwoniła do mnie i powiedziała, że Jej " nowy chłopak" jest wściekły i nie życzy sobie, aby Jej zdjęcia widniały w internecie. Odgraża się sądami i prawnikami. Żąda abym skasował wszystkie zdjęcia tej modelki, bo "Jemu" się to nie podoba. Z tego co wiem to na razie tylko mnie gnębią i niedługo zajmą się kolejnymi fotografami, którzy wspólpracowali z Nią. Prosze mi powiedzieć czy Oni tak po prostu mają prawo kazać mi usunąć te zdjęcia? To są jedne z lepszych moich prac z których jestem po prostu dumny. Napracowałem się przy nich a teraz tak po prostu mają zniknąć? Sama modelka nie ma nic przeciwko, ale Jej "chłopak" ma wiele do powiedzenia i Ona nie do końca chętnie, ale zgadza się z tym, aby usunąć Jej zdjęcia z wszelkich możliwych miejsc w internecie. Dla mnie to jest jakis absurd. Właściwie po co ja robie zdjęcia? Żebym mógł się z nich cieszyć tylko z rok? A pozniej ktos będzie miał kaprys zeby je pokasować? Póki co katalog w którym były zdjęcia modelki nosi nazwę jednej z cyfr, usunąłem imię i nazwisko modelki, na Jej życzenie. Ale nie mogę usunąć zdjęć. Kto mi to zrekompensuje? Bardzo proszę o pomoc, jakiś komentarz do mojej sprawy. Będę wdzięczny za wszelkie mozliwe wskazówki. Z góry serdecznie wszystkim dziękuję.

madmips
05-08-2009, 16:01
umowa to umowa, możesz zaproponować kwotę za jaką ją zerwiesz ;)

foto-siemek
05-08-2009, 16:06
No wlaśnie nasze prawo jest nienormalne i podobno jest szansa, ze ta umowa zostanie zerwana. Powiedziałem modelce, że usunę te zdjęcia pod warunkiem że znajdzie mi modelkę, która zapozuje mi do indentycznych zdjęć.

WALOD
05-08-2009, 17:34
Aby rzeczowo i zgodnie z prawem ustosunkować się do problemu, konieczne jest dokładne zapoznanie się z treścią umowy. Prawie każdą umowę można zmienić i każdą można "zerwać". Konsekwencje takiego postępowania są jednak różne. Jeśli umowa była zawarta w odpowiedni sposób, to mając moc prawną chroni fotografa. W takim przypadku zapowiedź ewentualnych "czynności" zmuszających fotografa do zaprzestania korzystania z efektu własnej pracy , należy zgłosić organom ścigania jako "groźby karalne". Uważam że w przypadku "polubownego" załatwienia sprawy należy wyegzekwować zwrot wszelkich kosztów poniesionych podczas pracy z tą modelką. Wymiana modelki opisywana przez Kolegę, powinna łączyć się z poniesieniem również kosztów wykonania kolejnych sesji.
pozdrawiam.

PS.
Gdyby Kol. podał link, myślę że wielu zapoznałoby się z efektami pracy

foto-siemek
05-08-2009, 17:42
Oto jak wyglądała ta prosta wg mnie umowa ( nie sadziłem wtedy, że takie cyrki mogą mieć miejsce )
Na samej górze widnieje data podpisania umowy, na samym dole ręczny podpis modelki i
mój, a po środku :

Umowa wykonania zdjęć/publikacji

Niniejsza umowa zawiera zgodę (podać imię, nazwisko i adres zamieszkania)
…… ……………
…………… ………….
…………….
na wykonywanie zdjęć przez „ moje imię i nazwisko „
(zamieszkałego w „mój adres”). Wykonane zdjęcia będą zamieszczane m.in.
na stronach internetowych/portfoliach autora , typowych forach fotograficznych itp.
Stronach traktowanych jako port folio autora, wystawach, wernisażach etc. Zdjęcia
modelki będą służyły wyłącznie do celów reklamowych/prezentacyjnych; nie będą
odsprzedawane ani publikowane w żadnych „nietypowych” źródłach bez
porozumienia pomiędzy autorem zdjęć i modelką. Zdjęcia będą podpisane danymi
osobowymi autora (moje imię i nazwisko ) lub/i adresem strony internetowej autora (
adres mojej strony internetowej ) . Niniejsza umowa (sporządzona wyłącznie w 2
egzemplarzach) ma na celu obustronne poszanowanie praw zarówno autora jak i modelki
wobec wykonanych zdjęć. Zgodnie z prawem zdjęcia wykonane przez autora cały czas będą
jego własnością.

Tak to wygląda. Umowę poskładałem kiedyś sam na podstawie tego czego naczytałem się w
różnych źródłach internet/książki

WALOD
05-08-2009, 17:55
Pewnym jest że Kol. nie miał żadnego prawa opisywać zdjęć danymi osobowymi modelki. Usunięcie ich na życzenie zainteresowanej było właściwe. Co do reszty, proszę spokojnie, pisemnie odpowiadać na ewentualne zarzuty. Gromadzenie materiału dowodowego "na wszelki wypadek" jest sensowne. Myślę jednak, że załatwicie sprawę polubownie, spokojnie pomiędzy sobą .

MisiekT
05-08-2009, 19:01
1. masz w umowie pelne prawo do niezarobkowej i "zdrowej" (w sensie powiedzmy artystycznej) publikacji - jezeli dziewczyna chce to odwolac to musi cie do tego przekonac finansowo (i oczywiscie podpisac stosowny aneks do umowy)
2. w umowie nie ma slowa o publikacji danych modelki, wiec jezeli gdzies podawales jej imie i nazwisko/adres/cokolwiek, to trzeba faktycznie usunac i po sprawie... jezeli samo imie gdzies jescze wisi, to bym sie nawet nie przejmowal albo zmienil na inne dla swietego spokoju...

ogolnie proponuje, zebys zadzwonil do niej z propozycja finansowa (najlepiej bardzo duza) i jasno powiedzial, ze to jedyny sposob, zeby zrekompensowac ci poniesione koszty wraz z odsetkami i jeszcze "zaplacic" za twoj czas na zrobienie sesji, obroke, zamieszczanie i usuwanie zdjec...


Ppisemnie odpowiadać na ewentualne zarzuty. Gromadzenie materiału dowodowego "na wszelki wypadek" jest sensowne
a po co w ogole odpowiadac? umowa miedzy osobami indywidualnymi - olac i nie poswiecac czasu na bezsensowna papierologie...

PODSUMOWUJAC:
olej temat i tyle... wiem jak stresujace jest dla "normalnego" czlowieka straszenie sadami, ale prawda jest taka ze to puste slowa i nie ma niebezpieczenstwa... w najgorszym wypadku wezwa cie do zlozenia wyjasnien, odrzuca sprawe i tyle

Dorian
05-08-2009, 19:17
Nie daj się zastraszać, a wręcz przeciwnie. Powiedz jej, że za zastraszanie sądem i złamanie umowy, którą podpisała, grozi odpowiedzialność karna. :) Zdjęcia możesz podpisać jej imieniem i pierwszą literą nazwiska i nie ma prawa Ci nic zrobić. I tak jak koledzy piszą powiedz, że zgodzisz się na unieważnienie umowy za odpowiednią kwotę. ;)

foto-siemek
05-08-2009, 22:38
Dziekuje wszystkim za odpowiedź. Ale co do podpisywania zdjęć danymi modelki to było odrobinę inaczej. Na mojej stronie jest katalog w którym są tylko Jej zdjęcia i na własne Jej życzenie katalog nazywał się Jej imieniem i nazwiskiem, Ona tego chciała i to ponad rok temu. Wtedy jeszcze bardzo aktywnie zajmowała się pozowaniem do zdjęć, a teraz kiedy google ostro przetrzepało moją stronę to po wpisaniu Jej imienia i nazwiska w google z miejsca jest moja strona i od razu linki do Jej zdjęć no i jeszcze do niedawna Ona była szczęsliwa że własnie taką reklamę Jej robię. U nikogo innego nie była tak wyszukiwalna, wręcz w ogóle ( kto by nie chciał być wyświetlony w google na kilku pierwszych pozycjach jednocześnie po wpisaniu samego imienia i nazwiska??? ) A teraz ponownie na Jej życzenie zamieniłem imię i nazwisko na cyferkę, ale niestety google za grube miesiące wyczyści u siebie wszystko ( co oczywiście dla Nich jest to teraz problemem ) Także ani z Tą ani z żadną inną modelka nie toczyłem wojen i nie zamierzam, no ale czasu nie cofnie się i nie zamierzam kasować swoich prac. Ale zazdrosny "partner" chyba nie da mi spokoju. Pociesza mnie to, że jest na prawdę wielu fotografów którzy robili Jej zdjęcia. Ciężko będzie Jej toczyć batalię z dużą grupą osób, którzy bardzo cenią sobie zdjęcia z Jej udziałem. Chyba Jej wypłaty (rocznej) zabraknie aby wszystkim zrekompensować te sesje.
Jeszcze raz wszystkim dziękuje za pomoc :)

MisiekT
06-08-2009, 00:07
jaka batalie? poinformuj chlopaka stanowczo i jeden raz, zeby sie odczepil - jezel inie poslucha to wybierz sie na komende i zglos sprawe policji o nękanie/grozby - nie zajmuje to wiele czasu, a po zaproszeniu na komende do zlozenia wyjasnien pewnie sie uspokoi