PDA

Zobacz pełną wersję : Fotoksiążka - Tutorial



magdaityle
04-08-2009, 12:34
Witam. Chcę zrobić fotoksiążkę ze ślubu.
1. W Jakim programie?
2. Czy istnieją jakieś dobre darmowe i godne polecenia programy do tworzenia fotoksiązek?
3. Czy ktoś ma jakiś tutorial? Robie to po raz pierwszy.
Pozdrawiam!

everyman
04-08-2009, 14:08
Jeśli dana firma (ta w której będziesz ją wykonywać) nie ma dedykowanego softu do układania, to można to zrobić przeważnie w jakimkolwiek programie graficznym. Czyli w tym, w którym najwygodniej się Tobie pracuje. Pełna specyfikacja jak przygotować karty powinna się znajdować na stronie wykonawcy.

magdaityle
04-08-2009, 15:16
A w czym Ty przygotowujesz fotoksiążki? Wiem, że In Design jest dobry (nie mam), można też w Photoshopie. Czy w Photoshopie jest jakaś automatyzacja, czy trzeba strona po stronie - to trochę kłopotliwe. A może ktoś ma jakiś lepszy pomysł? Gdzie najtaniej druknąć fotoalbum i pewnie? Ja znalazłam na www.fotoksiazka.pl/download.php pewien wybór. Kompletnie nie mam pojęcia co wybrać.

everyman
04-08-2009, 16:28
Przygotowywałem tylko raz, więc nic nie polecam. Zdecydowałem się wtedy na http://drukujwspomnienia.pl/ - mają swój program do układania. Standardowa obróbka fotek w tradycyjnym programie i potem ostateczny skład w ich sofcie... ale taki wydruk to jednak nie to co odbitka. ;)

bobidark
04-08-2009, 19:13
Empikfoto ... maja program do pobrania http://www.empikfoto.pl/gadzety,ksiazka.html .

astratow
04-08-2009, 21:52
Niestety zazwyczaj jest to aplikacja online w Java...
http://www.photobox.pl zdaje się dość dobrze współpracować z albumem picassa, ale nie sprawdzałem tej opcji. Życzę powodzenia i proszę o recenzję, bo temat jest ciekawy.
Korzystałem z serwisu www.foto.com, ale nie jest on dostępny w Polsce. Ich program do tworzenia książek jest bardzo ciekawy i dość elastyczny, przynajmniej w porównaniu do tych online.
Pozdrawiam

pipol
04-08-2009, 23:50
Fotoksiążki ślubno/weselne zawsze robiłem w PS. Projekty stron robiłem sobie według swoich pomysłów, bo nie jestem zwolennikiem jakiś bajeranckich szablonów a raczej prostej formy przypominającej kolorowe magazyny. Coś w takim stylu ....

http://www.smartshotstudio.com/blog/2008/02/2008-wedding-album-competition.html

Dukowałem cyfrowo w maleńkiej drukarni - każda strona w osobnym pliku PDF - 300DPI i w CMYK. Tam mi też robili ładną twardą okładkę ze zdjęciem. I miałem praktycznie kontrolę nad całym procesem ...

sote
05-08-2009, 09:06
wiadomo ze projektujac album w PS albo ID ma sie nad calym procesem najwieksza kontrole,
tylko trzeba te programy znac ;)

Wiele z firm ktore oferuja fotoksiazki maja swoje programiki do skladu, ktore (podobno;) ) sa proste w obsludze...
Tutoriala nikt Ci raczej nie napisze bo to od Ciebie zalezy jak bedzie album wygladal.
Sprawdz oferty firm, przetestuj orpogramowanie jakie daja i wybierz.
Oczywiscie jesli znasz (i posiadasz) PS lub ID to to bedzie najlepszy wybor.

madmips
05-08-2009, 09:10
jest też wątek, w którym są polecane firmy robiące fotoksiążki

robsonzbydzi
05-08-2009, 09:19
Oprócz tego że trzeba znać programy graficzne, to trzeba również mieć sporo czasu, zazwyczaj jednak drukarnie cyfrowe oferują usługę składu za free jeśli zamawiasz ileś tam kopii fotoksiążki, wiadomo lecą z szablonów ale to i tak w miarę wygląda

sote
05-08-2009, 09:38
Ciekawe jak czesto ktos zamawia "iles tam kopii fotoskiazki".
Nie jest to zlosliwosc - pytam najzupelniej powaznie!

stig
05-08-2009, 12:16
wiadomo ze projektujac album w PS albo ID ma sie nad calym procesem najwieksza kontrole, tylko trzeba te programy znac ;)Rzeklbym raczej, ze trzeba je przede wszystkim posiadac. Akurat "sklad" fotoksiazki w ID czy PS ciagnie za soba najprostsze operacje jakie chyba w ogole w tych programach sie wykonuje.

sote
05-08-2009, 13:10
Rzeklbym raczej, ze trzeba je przede wszystkim posiadac. Akurat "sklad" fotoksiazki w ID czy PS ciagnie za soba najprostsze operacje jakie chyba w ogole w tych programach sie wykonuje.

stig, oczywiscie masz racje ;)
ale osobe nie znajaca indyka moze wystraszyc "zlozonosc" tego programu...
choc z tym jest jak z kazdym innym programem - trzeba go poznac i wtedy juz jest z gorki ;)

R
05-08-2009, 13:16
Rzeklbym raczej, ze trzeba je przede wszystkim posiadac.


a to jest ktos na tym forum kto go nie posiada???

inna sprawa, czy jest WLASCICIELEM... :)

stig
05-08-2009, 13:28
ale osobe nie znajaca indyka moze wystraszyc "zlozonosc" tego programu...Zlozonosc? :D Przeciez do skladu fotoksiazki nie jest potrzebne zaawansowane formatowanie tekstu, budowanie indeksow, spisow tresci, przypisow, konstruowanie skladni GREP, uzywanie zageniezdzonych styli (czy jakichkolwiek styli), etc. Nie trzeba numerowac sekcji, czy walczyc z laczeniem danych. Ot po prostu "place" wybrac zdjecie, umiescic je na stronie i myszka wyrownac. Najprostsze operacje jakie w ogole mozna robic. Jesli ktokolwiek wpadnie na to, zeby sobie samemu poskladac fotoksiazke, to automatycznie musi miec wrecz naturalne wyobrazenie, ze trzeba po prostu umiescic zdjecie na stronie i je odpowiednio poprzesuwac myszka. Tu nie ma zadnej filozofii, i zadnymi zaawansowanymi opcjami programu nie ma co sobie glowy zawracac.
Inna sprawa jest, czy jest sens kupowania (czy nawet sciagania pirata) ID, do wykonania czegos tak banalnego.

sote
05-08-2009, 13:47
Dla laika napewno ten program nalezy do kategorii "zlozonych" ;)
Oczywiscie masz racje piszac ze wystarczy podstawowa znajomosc ID do zlozenia fotoksiazki,
ale ktos kto go zobaczy pierwszy raz nie wie tego ;)
Poza tym ciekawy jestem ile osob robi te albumy w ID, wiekszosc chyba jednak preferuje PSa,
wnioskuje po znajomych i po szablonach ktore mozna w necie znalezc.
Ja akurat wolalbym to zrobic w ID.

stig
05-08-2009, 13:57
Dla laika napewno ten program nalezy do kategorii "zlozonych" ;)Dla laika, to wlasciwie kazdy program wyglada na zlozony. ;)



Oczywiscie masz racje piszac ze wystarczy podstawowa znajomosc ID do zlozenia fotoksiazki,Nie tyle ID, ale wiedza na temat tego, co chce sie zrobic. No przeciez nikt normalnie myslacy, nie wyduma sobie, ze bedzie jakis program, do ktorego podczas skladu bedzie sie mowic. ;) Wiadomo, ze trzeba zaimportowac zdjecia na strony, i je na nich poukladac.



ale ktos kto go zobaczy pierwszy raz nie wie tego ;)I myslisz, ze bedzie szukal opcji -- "zloz mi fotoksiazke"? ;)



Poza tym ciekawy jestem ile osob robi te albumy w ID, wiekszosc chyba jednak preferuje PSa, wnioskuje po znajomych i po szablonach ktore mozna w necie znalezc. Ja akurat wolalbym to zrobic w ID.Ja takze, tym bardziej ze proces tworzenia fotoksiazki jest wrecz wzorcowym przykladem zastosowan ID. Nie tylko to, rzecz jasna, ale z ogolnego przeznaczenia programu szybciej mozna wydedukowac do tego procesu ID wlasnie, niz Photoshopa. Ja nawet makiety albumow slubnych skladam w ID. Jest to duzo szybsze, a i efekt koncowy (PDF ze stronami w kolorze albumu, na nich poukladane zdjecia w naturalnych odstepach i takimi samymi marginesami na stronach) jest duzo latwiejszy do zrozumienia i zaakceptowania przez mlodych. Pozniej po akceptacji tylko eksport zalinkowanych do ID zdjec i do labu.

sote
05-08-2009, 14:08
I myslisz, ze bedzie szukal opcji -- "zloz mi fotoksiazke"? ;)


a wiesz ze wcale bym sie nie zdziwil? ;)
kiedys na tym forum ktos wrzucil jakas mocno obrobina fotke i zapytal jak osiagnac taki efekt,
odpisal kol. bombel ze wystarczy poszukac akcji ktora nazywa sie (tu napisal po angielsku jakas bzdurna nazwe)
a pozniej niektorzy pisali ze nie moga takiej akcji nigdzie znalezc :mrgreen:



Ja takze, tym bardziej ze proces tworzenia fotoksiazki jest wrecz wzorcowym przykladem zastosowan ID. Nie tylko to, rzecz jasna, ale z ogolnego przeznaczenia programu szybciej mozna wydedukowac do tego procesu ID wlasnie, niz Photoshopa. Ja nawet makiety albumow slubnych skladam w ID. Jest to duzo szybsze, a i efekt koncowy (PDF ze stronami w kolorze albumu, na nich poukladane zdjecia w naturalnych odstepach i takimi samymi marginesami na stronach) jest duzo latwiejszy do zrozumienia i zaakceptowania przez mlodych. Pozniej po akceptacji tylko eksport zalinkowanych do ID zdjec i do labu.
czyli robisz mlodym album klasyczny z wklejanymi zdjeciami, ale wysylasz im makietke zeby zaakceptowali uklad?
dobrze rozumiem?

stig
05-08-2009, 14:12
czyli robisz mlodym album klasyczny z wklejanymi zdjeciami, ale wysylasz im makietke zeby zaakceptowali uklad?
dobrze rozumiem?Tak. Na podstawie takiej makiety akceptuja wybrane przeze mnie do albumu zdjecia.